ارز دیجیتال هایو چیست؟ معرفی توکن HIVE

ارز دیجیتال هایو چیست؟ معرفی توکن HIVE

امروزه اختراع بلاک چین به یکی از جنبه‌های مهم زندگی افراد تبدیل شده و تاثیر زیادی بر جنبه‌های مختلف جوامع و اقتصاد سراسر جهان گذاشته است. با این وجود، این تکنولوژی همواره با چالش‌های مهمی مواجه بوده که استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال را به تاخیر انداخته است. در حال حاضر چندین پلتفرم غیرمتمرکز وجود دارد که وعده مقابله با این موانع را داده‌اند؛ اما هایو بلاک چین با طراحی و ویژگی‌های نوآورانه، رو به رشد و مقیاس‌پذیر خود پیشرو است. ارز دیجیتال هایو چیست؟

ارز دیجیتال هایو (Hive Blockchain) یک اکوسیستم بلاک چین پیشرفته است که سرعت پردازش بالا را بدون کارمزد تراکنش ارائه می‌دهد. هایو با تفاوت‌های کلیدی با سایر برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)، در برابر سانسور محتوا مقاوم است و می‌تواند استفاده عموم از ارزهای دیجیتال را تقویت کرده و به یک بلاک چین برتر در وب 3.0 تبدیل شود. در این مقاله بیشتر به تفاوت‌های این بلاک چین با سایر پلتفرم‌ها خواهیم پرداخت و توکن HIVE را نیز معرفی می‌کنیم.

ارز دیجیتال هایو چیست؟

ارز دیجیتال هایو (Hive Blockchain) در 20 مارس (1 فروردین) سال 2020 توسط جامعه گسترده‌ای از حامیان تاسیس شد. این افراد نگران افتادن بلاک چین‌های عمومی به دست شرکت‌ها بودند و تصمیم گرفتند برای محافظت از آرمان‌های خود اقدام کنند. این پلتفرم یک شبکه غیرمتمرکز برای تبادل و ذخیره اطلاعات دیجیتال است.

برخلاف راه‌حل‌های وب 2.0، هایو بلاک چین کاملاً توسط جامعه خود پشتیبانی و اداره می‌شود. عملکرد آن به کاربران کنترل کامل بر داده‌های خود، هزینه تراکنش تقریبا صفر و دسترسی به مجموعه‌ای چشمگیر از برنامه‌ها را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، کاربران می‌توانند از کد منبع باز برای تولید پروژه‌ها و برنامه‌های وب 3 خود استفاده کنند.

این پلتفرم شامل یک دفتر مالی مبتنی بر بلاک چین، بر اساس الگوریتم اثبات سهام وکالتی یا Delegated Proof of Stake (DPoS) است. در پروتکل DPoS، کاربران نمایندگانی (به نام شاهد) را انتخاب می‌کنند که تراکنش‌ها را تأیید کرده و از طرف سرمایه‌گذاران بلاک‌های جدیدی را در بلاک چین تولید می‌کنند. 20 شاهد منتخب وجود دارند که به نوبت بلاک‌های جدید تولید می‌کنند، این در حالی است که برخی بلاک چین‌ها مانند بیت کوین هزاران گره دارند. کاهش تعداد گره‌های شبکه برای سرعت بالای تراکنش و حفظ زمان بلاک در حدود 3 ثانیه است.

ارز دیجیتال هایو چیست؟

Hive به عنوان یک بلاک چین برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) عمل می‌کند؛ زیرا مدیریت وبلاگ نویسی، اشتراک‌گذاری ویدیوها، پخش زنده، صدا و عکس‌ها را به سازندگان می‌دهد. این کار از طریق توزیع مجدد عادلانه ارزش تولید شده توسط افرادی انجام می‌شود که محتوا را توسعه داده‌اند. در بلاک چین، کاربران مالکان واقعی این شبکه غیرمتمرکز هستند. علاوه بر این، شبکه همتا به همتا (P2P) به حامیان مالی و بازاریابان اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به واسطه، مستقیماً با هنرمندان، جوامع و پایگاه‌های طرفداران ارتباط برقرار کنند.

هایو بلاک چین، به عنوان یک فورک عمومی از بلاک چین متمرکز Steem ایجاد شد. Hive یک بلاک چین و اکوسیستم غیرمتمرکز منحصر‌به‌فرد و آینده‌نگر را توسعه داد که برای مقیاس‌پذیری با در نظر گرفتن پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال و پلتفرم‌ها طراحی شده است. Hive یک پلتفرم ایجاد محتوا (رسانه اجتماعی) مبتنی بر بلاک چین است. کاربران با مشارکت فعال در برنامه‌های غیرمتمرکز جامعه، از طریق ارز دیجیتال بومی HIVE پاداش دریافت می‌کنند.

تاریچخه ارز دیجیتال هایو بلاک چین

تاریچخه پیدایش هایو بلاک چین به فوریه (بهمن) سال 2020 بازمی‌گردد. در آن زمان جاستین سان (Justin Sun) مدیرعامل ترون (Tron) به Steemit Inc علاقه نشان داد. بلاک چین استیم توسط دانیل لاریمر (Daniel Larimer) ایجاد شد، که پیش از آن BitShares و EOSIO را نیز بنیانگذاری کرده بود. Hive Blockchain چند هفته بعد توسط توسعه‌دهندگان با استعداد و گروهی اختصاصی از حامیان تمرکززدایی تأسیس شد.

در اکتبر (مهر) سال 2020، هاردفورک Hive 24 منتشر شد و به دنبال آن، هاردفورک Hive 25 در ژوئن (خرداد) سال 2021 منتشر شد. امروزه، Steem و Hive هر دو، بلاک چین‌های محبوب و تثبیت شده‌ای هستند و حتی تعدادی از برنامه‌های مشابه را به اشتراک می‌گذارند.

هایو بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

حال که به سوال ارز دیجیتال هایو چیست پاسخ دادیم، باید نگاهی دقیق‌تر به نحوه عملکرد این بلاک چین داشته باشیم. بلاک چین هایو بر اساس الگوریتم اثبات سهام وکالتی (DPoS) ساخته شده که امکان ذخیره‌سازی و کسب درآمد بر اساس حجم عظیمی از محتوا را فراهم می‌کند. شبکه Hive از طریق front-endها، APIها و DApps کار تولیدکنندگان بلاک، مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان محتوا را ارتقا می‌دهد.

Hive Blockchain از سیستم‌های نظرسنجی، مدیریت هویت، وام‌های خرد، بازی‌های مخصوص کسب درآمد و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند. مقالات منتشر شده در این پلتفرم قابلیت دریافت رأی مثبت را دارند. بر اساس این آرا، سازندان محتوا می‌توانند توکن‌های HIVE و HBD را به عنوان پاداش دریافت کنند. هایو بلاک چین، به عنوان یک فورک از بلاک چین Steem، از پذیرش گسترده پلتفرم‌های ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. به هر نام کاربری یک کیف پول پیشرفته اختصاص داده می‌شود. ویژگی‌های امنیتی قوی این کیف به کاربران امکان کنترل امور مالی خود را می‌دهد.

هایو به طور عادلانه ارزش محتوا را توزیع می‌کند، این موضوع به کاربران امکان مالکیت شبکه را می‌دهد. این فناوری بلاک چین همچنین دارای یک شبکه همتا به همتا (P2P) است که به طور مستقیم طرفداران، جوامع و هنرمندان را با بازاریابان و حامیان مالی مرتبط می‌کند. علاوه بر این، این بلاک چین به کاربران خود امکان دسترسی گسترده و شفاف به سوابق، تراکنش‌ها و داده‌ها را می‌دهد.

حساب‌های هایو را می‌توان به راحتی در سایت اصلی Hive ایجاد کرد. در مرحله ثبت نام، نام کاربری خود را انتخاب کنید. این نام برای همه کیف پول‌ها و برنامه‌های مبتنی بر هایو یکسان خواهد بود. سپس می‌توانید با کلیک بر روی پیوند ارائه شده در ایمیل تأیید، ایجاد حساب خود را تأیید کنید.

الگوریتم اثبات سهام وکالتی (DPoS)

هر کاربر شبکه هایو دارای امتیاز رای است که به آنها در پلتفرم سهم می‌دهد. اهمیت رای هر کاربر بر اساس میزان توکن‌های استیک شده آن کاربر است. این موضوع با قابلیت HP یا HIVE Power اندازه‌گیری می‌شود. کوین‌های HIVE استیک شده در کیف ‌پول‌های کاربران ذخیره می‌شوند تا از استیک کردن و غیرمتمرکز کردن پروتکل‌های شبکه هایو پشتیبانی کنند.

این پلتفرم از پروتکل DPoS استفاده می‌کند و انتخاب نمایندگانی به نام شاهدان (Witnesses) را بر عهده دارد که تولیدکنندگان بلاک هستند و تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. در مجموع 20 شاهد در یک زمان انتخاب می‌شوند. هایو بلاک چین تنها یکی از نرم‌افزارهای غیرمتمرکزی است که از پروتکل DPoS استفاده می‌کند. با این حال، با اجرای پروتکل اثبات مغز (Proof of Brain) و طراحی هدفمند آن متمایز است.

توکن HIVE چیست؟

یکی از توکن‌های اختصاصی اکوسیستم هایو بلاک چین، توکن HIVE است. Hive از دو توکن بومی استفاده می‌کند. علاوه بر توکن HIVE، این بلاک چین از توکن HBD یا دلارهای با پشتوانه Hive نیز استفاده می‌کند. در حال حاضر، محدودیتی برای عرضه کوین HIVE وجود ندارد. کاربران می‌توانند برای ارائه نکات یا کمک‌های مالی به سازندگان محتوای مورد علاقه خود، به راحتی HIVE را بین یکدیگر ارسال کنند. همچنین کاربران فعال با HIVE پاداش دریافت می‌کنند. این توکن به صورت استیک شده نیز وجود دارد که Hive Power یا به اختصار HP نامیده می‌شود.

نرخ عرضه توکن های جدید در هایو هر 250,000 بلاک به اندازه 0.01 درصد کاهش می‌یابد. این کاهش در نهایت در 0.95 درصد متوقف خواهد شد. توکن HIVE جدید به صورت برنامه‌ریزی شده منتشر می‌شود و به روش‌های زیر توزیع می‌شود:

  • 65 درصد به طور مساوی بین تولیدکنندگان محتوا و کسانی تقسیم می‌شود که به طور فعال با محتوا درگیر هستند.
  • 15 درصد بین افرادی که توکن‌های خود را در HP استیک کردند تعلق می‌گیرد.
  • 10 درصد به شاهدان داده می‌شود.
  • 10 درصد در صندوق غیرمتمرکز Hive ذخیره می‌شود.

قیمت ارز دیجیتال هایو

طبق آخرین داده‌های جمع آوری شده، قیمت ارز دیجیتال هایو 0.44 دلار است و HIVE در حال حاضر در رتبه 162 در کل اکوسیستم کریپتو قرار دارد. در زمان نوشته شدن این مقاله، عرضه هایو 470,390,373 بوده و ارزش بازار آن 207,643,052 دلار است. با افزایش حجم معاملات و ارزش بازار، قیمت هایو در 24 ساعت گذشته رشد 1.62 درصدی را نشان داده است. همچنین در 7 روز گذشته، HIVE روند صعودی خوبی داشته و 7.25 درصد افزایش یافته است. این ارز دیجیتال اخیراً پتانسیل بسیار قوی از خود نشان داده است که می‌تواند فرصت خوبی برای حفاری و سرمایه‌گذاری باشد.

در ماه گذشته، قیمت توکن HIVE حدود 20.449 دلار کاهش یافت؛ اما در 4 ماه گذشته روند رو به رشدی را نشان داده است. طبق پیش‌بینی تحلیل‌گران، در سال 2023، انتظار می‌رود قیمت ارز دیجیتال Hive، به حداقل قیمت 0.53 دلار برسد. همچنین حداکثر قیمت پیش‌بینی شده برای این دارایی در سال 2023، برابر با 0.63 دلار خواهد بود. در پیش‌بینی‌های بلندمدت نیز، در سال 2030، قیمت 6.71 دلار را برای این دارایی در نظر گرفته‌اند.

ویژگی‌های هایو بلاک چین

در حالی که بسیاری از بلاک چین‌های دیگر وجود دارند که از DApps پشتیبانی می‌کنند، بلاک‌چین هایو به واسطه بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته‌اش نسبت به آنها برتری دارد. شبکه هایو به طور خاص برای تقویت شفافیت، همکاری و ساختن طراحی شده است.

اکوسیستم هایو

هزاران کاربر هر روز از بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز هایو استفاده می‌کنند. در واقع حدود 130 برنامه غیرمتمرکز و پروژه توسط جامعه ایجاد شده است. همه اینها در سایت هایو در دسترس کاربران است. به طور خاص، برخی برنامه‌های کاربردی هایو شامل ویدئوها، ابزارها، DeFi، توکن‌های غیرمثلی (NFT)، جوامع اجتماعی و بازی‌ها است.

دلار با پشتوانه هایو (HBD)

پلتفرم هایو از یک استیبل کوین به نام دلارهای با پشتوانه توکن HIVE یا HBD استفاده می‌کند. HBD محدودیت‌های خاصی دارد که برای محافظت از اکوسیستم Hive طراحی شده است. از جمله این محدودیت‌ها، نیاز به باقی‌ماندن ارزش بازار HBD کمتر از 10 درصد از ارزش بازار HIVE است.

کیف پول هایو

کیف پول Hive از انتقال توکن‌ها پشتیبانی می‌کند. هر کیف پول دارای یک آدرس ساده است که می‌تواند به عنوان نام کاربری برای رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های Hive عمل کند. این شبکه همچنین از کیف پول‌های متعلق به جامعه و منبع باز وب، اندروید، iOS، لینوکس (Linux)، ویندوز و macOS پشتیبانی می‌کند.

حاکمیت

اکوسیستم هایو متعلق به یک شرکت یا اداره خاص نیست. در عوض، تقریباً 80 مشارکت‌کننده و 30 توسعه‌دهنده فعالانه روی توسعه این پلتفرم کار می‌کنند. همچنین کاربران هایو بلاک چین می‌توانند با استیک کردن توکن‌های HIVE حق رای داشته باشند. از طریق رای‌گیری، به کاربران کنترل کامل بر انتخاب شاهدان داده می‌شود.

صندوق غیرمتمرکز هایو

بلاک چین Hive از یک ساختار DAO مانند به نام صندوق غیرمتمرکز هایو یا DHF استفاده می‌کند. هدف اصلی DHF تامین مالی فعالیت‌های حیاتی بلاک چین Hive است که باعث تکامل و رشد می‌شود. کاربران به DHF، دسترسی دارند تا در مورد تأمین مالی طرح‌های مختلف رأی داده و ایده‌های خود را ارائه دهند.

آینده ارز دیجیتال هایو

هایو بلاک چین از طریق هارد فورک یک شبکه بلاک چین محبوب ایجاد شد و نتیجه آن معرفی شبکه پر رونق Hive بود. برخی ویژگی‌های برتر بلاک چین استیم، مانند eSteem و Splinterlands، به شبکه هایو منتقل شده‌اند. سایر ویژگی‌ها، مانند DTube، نیز از طریق هر دو شبکه در دسترس هستند. اینها تنها بخشی از ویژگی‌ها و عملکردهای بسیاری هستند که امروزه توسط Hive Blockchain ارائه می‌شود. در واقع، با بیش از 120 برنامه غیرمتمرکز از طریق شبکه و با بسیاری از پیشرفت‌ها و ویژگی‌های دیگر که امروزه در حال کار است، Hive Blockchain یک شبکه در حال تکامل است که برای رشد گسترده در آینده موقعیت خوبی دارد.

حساب‌های هایو مزایای فوق‌العاده‌ای در رابطه با حریم خصوصی، امنیت، منافع مالی بالقوه، آزادی خلاقانه و غیره را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. با در نظر گرفتن این موضوع و ویژگی‌هایی که در پاسخ به سوال ارز دیجیتال هایو چیست به آن‌ها پرداختیم؛ افتتاح حساب در Hive می‌تواند یک فرصت سرمایه‌گذاری عالی باشد. با سرمایه‌گذاری در هایو بلاک چین می‌توانید از داده‌های خود به صورت آنلاین محافظت کنید و در توسعه آینده پلتفرم حق رای داشته باشید.

آیا سرمایه‌گذاری در هایو ایده خوبی است؟

با اینکه این بلاک چین چندسالی است که راه‌اندازی شده؛ در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کاربران را جذب کرده است. پیش‌بینی‌های قیمت نیز نشان‌دهنده امکان رشد در آینده است. با این حال، ارزهای دیجیتال همواره در معرض نوسانات شدید هستند.

چند توکن HIVE در گردش است؟

HIVE یک ارز دیجیتال تورمی بدون حداکثر عرضه ثابت است. توکن‌های HIVE جدید طبق برنامه صادر و توزیع می‌شوند.

از کجا توکن HIVE بخریم؟

برترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال برای معامله و خرید توکن HIVE در حال حاضر بایننس (Binance)، SuperEx، Gate.io ،XT.COM و هیوبی گلوبال (Huobi) هستند.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

درباره نویسنده

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.