اصول معامله‌گری

چرا نباید به سراغ یک بروکر رگوله نشده بروید؟‌

اصول معامله‌گری

مطالعه در 5 دقیقه

در بازار فارکس بروکرهای زیادی مشغول به فعالیت هستند؛ که بعضی از آنها تحت نظارت و کنترل هستند و برخی تحت نظر هیچ ارگان و سازمانی نیستند و بروکرهای رگوله نشده هستند.

زمانی که می‌خواهیم از بین این بروکرها یک کارگزاری متناسب با نیازهایمان انتخاب کنیم، کار سخت می‌شود و این سؤال ذهن را قلقلک می‌دهد که آیا سراغ بروکرهایی بروم که تحت نظارت هستند یا ریسک کنم و بروکری را انتخاب کنم که تحت نظر سازمانی نیست؟

بروکرهایی که تحت نظارت هستند، بروکرهایی هستند که در نهادهای مالی نظارتی در کشور به ثبت رسیده‌اند و ملزمند از قوانین تعیین‌شده آن نهاد پیروی کنند.

بروکرهای تحت نظارت باید مدارکی ارائه کنند که نشان دهد حسابرسی‌های منظم انجام می‌دهند. این بروکرها باید به طور منظم گزارش حساب‌های خود را به آن نهاد نظارتی ارائه کنند. همچنین برای این که در لیست آن نهاد نظارتی بمانند، باید به ضوابط و قوانین دقیق آن سازمان پایبند باشند.

اما بروکرهایی که تحت نظارت نیستند، متعهد به هیچ قانون و ضابطه‌ای نیستند و هر طور که صلاح می‌دانند عمل می‌کنند.

در این نوشته ما شما را با برخی خطرهای انتخاب یک بروکر رگوله نشده آشنا می‌کنیم تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

اصلا چرا در بازار فارکس بروکرهایی فعالند که نظارتی بر آنها نیست؟

با یک سرچ ساده به تعدادی بروکر قابل اعتماد می‌رسید که در صفحه اصلی سایتشان این موضوع را به رخ کشیده‌اند که تحت نظارت هستند. تحت نظارت بودن باعث اعتبار بروکرها می‌شود و برای معامله‌گران نیز این پیام را دارد که این بروکر عملکرد قابل اعتمادی دارد.

با این وجود بروکرهای زیادی هستند که بدون هیج ضابطه‌ای در مناطق آفشور در حال فعالیتند.

یکی از دلایلی که این بروکرها ترجیح می‌دهند بدون نظارت کار کنند، این است هزینه‌های خود را کم می‌کنند. اخذ مجوز و حفظ آن هزینه‌های زیادی دارد که گاهی حتی ممکن است به چند میلیون نیز برسد. و همین هزینه‌ها مانع اخذ مجوز است برای کسانی که می‌خواهند یک بروکر جدید تأسیس کنند.

دلیل دیگرش این است که خیلی از این بروکرها در گریزگاه‌های مالیاتی آفشور هستند که بار مالیاتی کمتری روی آن‌ها هست.

همچنین شرکت‌هایی که تحت نظارت نیستند می‌توانند محصولات یا خدمات متنوعی به مشتریان بدهند، در صورتی که اگر تحت نظارت باشند، نمی‌توانند هرگونه خدماتی ارائه دهند.

بدون شک یک سری بروکر هم هستند که تحت نظارت نیستند و هیچ دلیل تجاری موجهی هم برای نداشتن مجوز ندارند. این بروکرها از اعتماد سرمایه‌گذاران سوءاستفاده می‌کنند، تقلب می‌کنند یا از روش‌های نادرست تجارت استفاده می‌کنند که در نهایت منجر به ضرر و مشکلات مالی برای مشتریانشان می‌شود.

معامله‌گرانی که سرمایه‌گذاری در یک بروکر رگوله نشده و بروکری که مشکلات زیادی دارد را انتخاب می‌کنند، ممکن است ضررهای مالی سنگینی را متحمل شوند و نمی‌توانند از کسی کمک بگیرند.

انتخاب یک بروکر رگوله نشده چه خطراتی ممکن است داشته باشد؟

هر سرمایه‌گذاری که با انتخاب یک بروکر فاقدنظارت قمار می‌کند، سرمایه‌اش را وارد ریسک بزرگی می‌کند. معامله‌گرانی که یک بروکر مناسب و تحت‌نظارت را انتخاب می‌کنند، در واقع از سرمایه‌شان را در برابر کلاه‌برداری و سوءرفتار محافظت می‌کنند. و انتخاب یک بروکر مناسب و تحت‌نظارت در شرایطی که همه چیز خوب پیش نرود یا به مشکلی بربخورید حیاتی و ضروری است.

سرمایه‌گذارانی که یک بروکر تحت‌نظارت را انتخاب می‌کنند، در صورت تعطیل شدن یا ورشکست شدن بروکر، خسارت مالی آنها جبران می‌شود.

سرمایه‌گذاران با انتخاب یک بروکر معتبر همچنین خیالشان راحت است که کارگزارشان باید تمام قوانین و مقررات نهاد نظارتی را رعایت کند، پس سرمایه‌شان از تقلب و کلاه‌برداری در امان است.

هرچند تحت‌نظارت بودن تضمین نمی‌کند که بروکر فارکس هیچ سوءرفتاری نداشته باشد، اما تحت‌نظر بودن این اطمینان را به سرمایه‌گذار می‌دهد که سرمایه و اطلاعات شخصی‌اش را جای مطمئنی سپرده است و جای سرمایه و اطلاعاتش امن است.

چگونه از گرفتار شدن در دام بروکرهای فارکس رگوله نشده جلوگیری کنیم؟

با این همه، متأسفانه خیلی از سرمایه‌گذاران در نهایت در دام بروکرهای فاقد نظارت گرفتار می‌شوند و گرفتار کلاه‌برداری می‌شوند، و این به دلیل آن است که یا از اهمیت انتخاب یک بروکر تحت‌نظارت بی‌اطلاع هستند یا دقت و توجه کافی برای انتخاب بروکر نداشته‌اند.

توصیه ما به شما این است که زمان انتخاب یک بروکر، زمانی را صرف این کنید که وب‌سایت شرکت را به طور کامل بررسی کنید، نهاد نظارتی آن را شناسایی کنید، و قبل از آنکه وجهی به حسابی واریز کنید، مطمئن شوید عضویتشان در آن نهاد نظارتی واقعی است و جعلی نیست.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
سلطانی ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

عالی