آموزش بازارهای مالی

پوزیشن تریدینگ سَبُک، استراتژی عالی برای تازه‌کاران فارکس

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 7 دقیقه

غالبا اینطور تصور می‌شود که معامله در بازارهای مالی عرصه‌ای مملو از استراتژی‌های بسیار پیچیده  و پر ریسک است این تلقی علی الخصوص برای معامله‌گران تازه کاربسیار پررنگ‌تر است. با این حال، راه حلی وجود دارد که بنا بر آن می‌توان قدم‌های حساب شده و امن‌تر در دنیای معاملاتی برداشت. اسم این راه حل را «پوزیشن تریدینگ سَبُک» گذاشتند. نمی‌توان اهمیت این سبک معاملاتی را نادیده گرفت، به ویژه در بازار‌های پویا و همواره در حال تغییر.

تعریف پوزیشن تریدینگ (Position trading)

بهتر است قبل از بررسی پوزیشن تریدینگ سَبُک، تعریفی از پوزیشن تریدینگ به دست دهیم. پوزیشن تریدینگ روشی است که معامله‌گران پوزیشن‌های سرمایه‌گذاری خود را برای مدتی طولانی حفظ می‌کنند. این مدت می‌تواند روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به طول بیانجامد. این نوع معامله‌گری متفاوت از معامله روزانه است که پوزیشن‌ها در طول یک روز باز و بسته می‌شوند یا با نوسان‌گیری فرق دارد که بر حرکت‌های قیمتی کوتاه مدت طی چند روز یا هفته‌ها تمرکز دارد.

The future of energy trading broker

پوزیشن تریدینگ بیشتر روی روندهای بلند مدت بازار متمرکز است، معامله‌گرانی که از این روش استفاده می‌کنند، برای تخصیص سرمایه خود به تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی اتکا می‌کنند تا از تغییرات قابل توجه قیمت در یک دوره طولانی‌تر سود ببرند.

پوزیشن تریدینگ سَبُک (Low Position Trading) چیست؟

پوزیشن تریدینگ سَبُک استراتژی است که معامله‌گران با آن پوزیشن‌های نسبتا کوچکی می‌گیرند. یعنی اینکه سرمایه‌‌‌‌ای که تخصیص می‌دهند در مقایسه با کل سرمایه‌‌شان آنچنان زیاد نیست. در فضای پوزیشن تریدینگ، اتخاذ پوزیشن‌های کوچک به معامله‌گران کمک می‌کند که ریسک‌ها را بکاهند و ایضا از حرکت‌های بلند مدت بازار کسب سود کنند.

مهمترین تفاوت میان معاملات با پوزیشن سنگین و پوزیشن سبک میزان سرمایه‌ای است که در هر معامله درگیر می‌شود. با پوزیشن‌های سبک، ریسک از دادن سرمایه کاهش می‌یابد بخاطر اینکه مقدار کمتری از سرمایه درگیر شده است. این استراتژی برای معامله‌گران تازه کار که در بازارهای نوسانی تجربه زیادی ندارند و در پی کاهش ریسک هستند،عالی است.

چرا پوزیشن سَبُک برای معامله‌گران مبتدی مناسب است؟

کاهش ترس اولیه : وقتی معامله‌گری تازه کار با پوزیشن‌های سبک و کم حجم کار خود را شروع می‌کند، اضطراب و فشاری که معامله‌گران مبتدی در ابتدا احساس می‌کنند، کاهش می‌یابد.

تمرکز بر مدیریت ریسک : معاملات سبک به معامله‌گران مبتدی اجازه می‌دهد تا روی مدیریت ریسک تمرکز کنند که یک مهارت مهم در معامله است.

کاهش ضررهای احتمالی : معامله با پوزیشن‌های سبک باعث می‌شود که ضررهای احتمالی نیز محدودتر می‌شود و مبتدیان احساس امنیت بیشتری کنند.

یادگیری و انطباق یافتن با بازار: معامله با پوزیشن‌های سبک فرصتی برای یادگیری و منطبق شدن با پویایی بازار فراهم می‌آورد بی آنکه ریسک بزرگی معامله‌گر را تهدید کند.

ایجاد یک بنیاد قوی : معامله‌گری با پوزیشن سبک کمک می‌کند تا با دانش و مهارت  پایه‌ای مستحکم و پایدار برای خود ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش انتخاب سبک معاملاتی | اسکلپر، سویینگ تریدر، پوزیشن تریدر، دی تریدر

استراتژی پیاده سازی پوزیشن سبک برای معامله‌گران سبک

انتخاب دارایی مناسب

همه دارایی‌ها برای معاملات با پوزیشن سبک مناسب نیستند. به عنوان یک مبتندی، به دنبال دارایی‌هایی باشید که نوسانات پایین و روندهای قابل پیش بینی بهتری دارند. چنین دارایی‌های دست مبتدیان را باز می‌گذارد تا ساز و کار بازار را یاد بگیرند بی آنکه  در معرض ریسک‌های شدید قرار گیرند.

تعیین سایز پوزیشن مطلوب

بخش مهمی از معاملات با پوزیشن سبک، تعیین میزان سرمایه‌ای است که به هر پوزیشن تخصیص داده می‌شود. به عنوان یک قانون کلی، هرگز بیش از کسری از کل سرمایه خود را در یک معامله سرمایه گذاری نکنید.

نکاتی در مورد رصد و تعدیل پوزیشن‌ها

همواره بازار را رصد کنید و وقتی وضعیت بازار تغییر کرد نسبت به تعدیل و تنظیم پوزیشن دو دل نباشید. دانستن زمان خروج از یک پوزیشن به اندازه ورود به یک پوزیشن مهم است.

ابزارهای برای پوزیشن تریدینگ سبک

پلتفرم‌های معاملاتی

پلتفرم‌های معاملاتی مختلفی را می‌توان برای استراتژی‌های معاملاتی با پوزیشن سبک استفاده کرد، عمدتا به این دلیل که ابزارها و ویژگی‌های که دارند به مدیریت ریسک و تحلیل بازار کمک می‌کنند. در ادامه برخی از معروفترین پلتفرم‌های معاملاتی معرفی کردیم که معامله‌گران در سرتاسر جهان از آنها استفاده می‌کنند.

متا تریدر 4

متاتریدر4 یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های معاملاتی است که به دلیل رابط کاربر پسند، قابلیت‌های تحلیل تکنیکال پیشرفته و پشتیبانی ااز معاملات خودکار از طریق اکسپرت فارکس بسیار مورد استفاده معامله‌گران قرار گرفته است. اکسپرت‌ها که معمولاً به‌عنوان EA شناخته می‌شوند، برنامه‌های نرم‌افزاری هستند که برای خودکارسازی فعالیت‌های معاملاتی در بازار فارکس طراحی‌شده‌اند.

پوزیشن تریدینگ سَبُک بزارهای معامله متاتریدر4

متاتریدر 5

متاتدریدر5 نسخه جدید و پیشرفته متاتریدر4 است. در این نسخه، اندیکاتورها، بازه‌های زمانی و ابزارهای تحلیلی بیشتری ارائه شده است و از انواع اردرهای بیشتری پشتیبانی می‌کند.

پلتفرم معامله متاتریدر 5

کارگزاری تعاملی

این پلتفرم بخاطر دسترسی‌اش به دامنه‌ای وسیعی از بازارهای جهانی، از جمله فارکس، سهام، آتی و اپشن، مشهور و معروف شده است. کارگزاری تعاملی همچنین ابزارهای تحلیلی و تحقیق بازار جامعی دارد.

پلتفرم معاملاتی کارگزای تعاملی

پلتفرم معاملاتی Thinkorswim 

این پلتفرم برای کاربرانی که می‌خواهند تحلیل‌های تکنیکال و بنیادین عمیقی انجام دهند، عالی است. همچنین امکان معاملات شبیه سازی را فراهم می‌کند که به معامله‌گران اجازه می‌هد بی آنکه ریسکی متوجه‌شان باشد، تمرین کنند.

پلتفرم Thinkorswim 

پلتفرم eToro

eToro به امکان معامله‌گری اجتماعی‌اش معروف است. این پلتفرم به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا استراتژی دیگر معامله‌گران را کپی کنند و از آنها پیروی کنند. این کار برای مبتدیان که هنوز در حال یادگیری بازار هستند بسیار مفید است.

eToro 1536x612 1 1024x408 1

تریدینگ ویو

تریدینگ ویو را همه بخاطر چارت‌ها و ابزارهای تحلیل تکنیکالش می‌شناسند. این پلتفرم همچنین امکان شبکه سازی اجتماعی دارد که در آنجا معامله‌گران می‌توانند استراتژی‌ها و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند.

tradingview 1 1536x655 1 1024x437 1

از این اشتباهات رایج دوری کنید

بیش از حد معامله کردن : به عنوان یک مبتدی، خیلی راحت می‌توانید به دام معاملات بیش از حد بیافتید. روی کیفیت تمرکز کنید نه کمیت.

فقدان برنامه معاملاتی : همواره قبل از ورود به بازار یک برنامه مشخص داشته باشید، ما در ایران بروکر نحوه تدوین یک برنامه معاملاتی سودآور را به شما یاد داده‌ایم.

بی اعتنایی به نظم و انظباط : مطابق با استراتژی خود، نظم و انظباط معاملاتی را حفظ کنید، اجازه ندهید احساسات بر شما تسلط یابد.

نتیجه گیری

پوزیشن تریدینگ سبک، استراتژی ایدئالی برای معامله‌گران تازه کار در سرتاسر جهان است. این استراتژی مسیری امن و بسیار حساب شده برای ورود به بازارهای مالی است. این استراتژی با تمرکز بر مدیریت ریسک، کاهش زیان احتمالی و یادگیری بازار این امکان را به معامله‌گران می‌دهد که با دانش و مهارت معاملاتی خود پایه‌ای قوی برای خود بسازند. در این استراتژی انتخاب دارایی مناسب، تعیین سایز پوزیشن مطلوب، رصد و تعدیل پوزیشن‌ها بسیار اهمیت دارد.

سیر معاملاتی خود را با استراتژی پوزیشن سبک آغاز کنید تا از ریسک کاسته شود و اعتماد به نفس به دست آورید. برای تعمیق شناخت و مهارت‌های خود از منابعی مانند وبینارها و فروم‌های معاملاتی استفاده کنید. همین امروز اولین قدم را بردارید و یکی از معامله‌گرانی باشید که باعث پیشرفت دنیای معاملاتی می‌شوند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید