ارز دیجیتال

شروع فصل آلت کوین ها ؛ آلت سیزن ارزهای دیجیتال چه زمانی خواهد بود؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 11 دقیقه

فصل آلت کوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال موضوعی نیست که بتوان از آن به راحتی گذر کرد و تحلیلگران مختلف نظرات متفاوتی در مورد شروع فصل آلت کوین‌ها دارند. کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال به دقت شاخص‌های کلیدی مانند شکست ارزش بازار آلت کوین‌ها از مرز ۵۵ میلیارد دلار زیر نظر دارند. به علاوه، رابطه پیچیده‌ بین روند قیمت بیت کوین و الگوهای تاریخی با فصل آلت کوین‌ها پیش بینی شروع این فصل را پیچیده‌تر می‌کند. 

البته افزایش‌های اخیر قیمت در میم کوین‌ها و شکست دامیننس بیت کوین نشانه‌های اولیه برای شروع فصل آلتکوین‌هاست. ما در این مقاله از ایران بروکر به طور کامل در مورد فصل آلت کوین‌ها و تاریخ شروع این فصل صحبت می‌کنیم. اگر می‌خواهید از این فصل جا نمانید، این مقاله هرچه نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد.

فصل آلت کوین ها چیست؟

فصل آلتکوین‌ها یک فصل جذاب و پررونق برای معامله‌گران است و به چرخه رونق بازار ارزهای دیجیتال اشاره می‌کند. این فصل، فصلی است که در آن ارزهای دیجیتال جایگزین (آلت‌کوین‌ها) خودی نشان می‌دهند و بهتر از بیت کوین و اتریوم عمل می‌کنند. 

روندهای تاریخی نشان می‌دهند که چرخه‌های رونق کریپتو اغلب زمانی شروع می‌شود که سرمایه‌گذاران حجم عظیمی از سرمایه را وارد بیت کوین و اتریوم می‌کنند. در این زمان بازار شتاب بیشتری می‌گیرد و وارد یک روند صعودی می‌شود، به طوری که سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود را مجدد به سمت آلت کوین‌ها و میم کوین‌ها می‌برند. 

البته سرمایه‌گذاران برای تخصیص سرمایه به آلتکوین‌ها و میم کوین‌ها دو دلیل دارند:

  1. ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری
  2. افزایش میزان سود و بازدهی سرمایه‌گذاری

بررسی نمودارهای عملکرد بیت کوین، اتریوم و آلت کوین ها 

از زمانی که روند صعودی بازار کریپتو در سال ۲۰۲۳ و اواسط اکتبر آغاز شد، بیت کوین و اتریوم در مقایسه با بازار آلت کوین‌ها، افزایش قابل توجهی در جریان سرمایه داشتند.

 نمودار قیمت برای شروع فصل آلت کوین‌ها

طبق نمودار بالا متوجه می‌شویم که بین ۱۰ اکتبر و ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳، ارزش بازار ارزهای دیجیتال تقریبا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد و از ۱.۰۵ تریلیون دلار به ۱.۶۴ تریلیون دلار رسید. در واقع، بیت کوین و اتریوم به ترتیب ۶۲ درصد و ۵۶ درصد افزایش داشتند. 

کل ارزش بازار کریپتو از ۱۰ اکتبر تا ۹ دسامبر ۲۰۲۳ به میزان ۵۹۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد. طبق نمودار، بیت کوین و اتریوم در این دوره به ترتیب ۳۳۳ و ۹۹ میلیارد دلار تسلط روی بازار داشتند. در واقع دو غول بزرگ بازار، یعنی بیت کوین و اتریوم، ۴۳۲ میلیارد دلار یا ۷۳ درصد از رشد قیمتی در بازار کریپتو از ۱۰ اکتبر را به خود اختصاص داده‌اند.

اما داستان جایی تغییر می‌کند که با نزدیک شدن به سومین ماه متوالی رشد بازار کریپتو، سرمایه‌گذاران به دنبال سیگنال‌هایی برای تعیین زمان شروع فصل آلت کوین‌های بعدی هستند، یعنی زمانی که آلت کوین‌ها بسیار بهتر از بیت کوین و اتریوم عمل می‌کنند و دیگر روی نمودار اثری از روندهای صعودی بیت کوین و اتریوم نیست.

۸ سیگنال مهم برای تشخیص زمان شروع فصل آلتکوین ها

قبل از اینکه به سراغ ۸ سیگنال مهم برای آغاز آلت سیزن برویم، باید به این نکته توجه کنید که فصل شروع آلت کوین‌ها صرفا یک پدیده در بازار است و تضمینی برای وقوع منظم آن‌ها وجود ندارد. همه ما بازار ارزهای دیجیتال را با نوسانات زیاد آن می‌شناسیم و تغییرات قیمت تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند روندهای اقتصاد کلان، تحولات نظارتی، پیشرفت های تکنولوژیکی و احساسات سرمایه‌گذار هستند.

۱- تغییر دامیننس (تسلط) بازار

 تسلط بیت کوین در بازار نشان‌دهنده سهم بیت کوین از کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال است و این دامیننس در طول فصل آلت کوین‌ها کاهش پیدا می‌کند. در واقع کاهش دامیننس بیت کوین نشان می‌دهد که آلت کوین‌ها در مجموع سهم بیشتری از بازار را در دست دارند. 

۵ سیگنال مهم برای تشخیص زمان شروع فصل آلتکوین‌ها

هنگامی که بیت کوین روند نزولی را شروع می‌کند و هنوز ارزش کل بازار کریپتو روند صعودی دارد، باید منتظر سیگنال حیاتی برای فصل غریب‌الوقوع آلت کوین‌ها باشیم. در واقع شاخص دامیننس بیت کوین یک معیار حیاتی برای سرمایه‌گذاران است و می‌توانند از آن برای تعیین تغییر حرکت بازار به سمت آلت کوین‌ها استفاده کنند.

۲- تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

کانال‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی پیرامون آلت کوین‌های خاص سر و صدای زیادی به پا می‌کنند. در واقع اخبار، بحث‌ها و صحبت‌های معامله‌گران در رسانه‌های اجتماعی به شدت به سرخوشی کلی بازار کمک می‌کند. 

برای اینکه در مورد شروع فصل آلت کوین‌ها اطلاعات بیشتری داشته باشید، توصیه می‌کنیم تبلیغات شبکه اجتماعی افراد معروف در این بازار را بررسی و این تبلیغات را با میزان همه‌گیری آن مقایسه کنید. در واقع، زمانی که افراد بزرگ در رسانه‌های اجتماعی کمتر در مورد بیت کوین و اتریوم صحبت می‌کنند و صحبت‌های خود را به آلت کوین‌ها اختصاص می‌دهند، باید منتظر فصل آلت کوین‌ها باشید.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

برای مثال به نمودار بالا توجه کنید. طبق این نمودار می‌بینیم که میزان توجه رسانه‌های اجتماعی به بیت کوین و اتریوم به ترتیب ۲۷ و ۸.۱ درصد در ۷ دسامبر است. در این زمان این دو ارز دیجیتال محبوب روند نزولی داشتند. طبق این نمودار متوجه می‌شویم که کانون توجه رسانه‌ها در حال حاضر به سمت بازار آلت کوین‌ها تغییر می‌کند. اگر این اتفاق ادامه‌دار باشد، می‌توان آن را به‌عنوان یک محرک اصلی دیگر برای شروع فصل آلت کوین‌ها در نظر گرفت.

۳- افزایش قیمت آلت کوین ها

زمانی که ارزهای دیجیتال دیگر غیر از بیت کوین شروع به افزایش قیمت کنند، باید به دنبال شروع فصل آلت کوین‌ها باشیم. عوامل مختلفی روی افزایش قیمت آلت کوین‌ها تاثیر می‌گذارند و این عوامل عبارتند از:

  • پیشرفت‌های تکنولوژی و فناوری
  • حمایت جامعه ارزهای دیجیتال
  • تغییر روند در قیمت آلت کوین‌های مختلف
  • مشارکت بیشتر سرمایه‌گذاران نهادی روی آلت کوین‌ها

۴- افزایش حجم معاملات آلتکوین‌ها

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تعیین زمان شروع فصل آلت کوین‌ها حجم معاملات است. حجم معاملات آلت کوین‌ها در طول فصل آلت کوین‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند زیرا فعالان بازار بیشتر روی این دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. در واقع میزان خرید و فروش آلت کوین‌ها بیشتر از بیت کوین می‌شود. به طور کلی، افزایش فعالیت بازار و نوسانات قیمت تاثیر زیادی روی افزایش حجم معاملات آلت کوین‌ها دارند.

۵- ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری

زمانی که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران محبوب بازار صرفا روی بیت کوین سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و نیم نگاهی به ارزهای دیجیتال دیگر می‌اندازند، باید منتظر شروع فصل آلت کوین‌ها باشیم. این افراد سبد سرمایه گذاری خود را به انواع آلت کوین‌ها اختصاص می‌دهند و به دنبال کسب سود از طریق این کوین‌ها هستند. 

۶- شکست بازار آلتکوین

طبق گزارش InvestingHaven.com، انتظار می‌رود که فصل آلت کوین با شکست بازار آلت‌کوین آغاز شود، به‌ویژه زمانی که از سطح 505 میلیارد دلار فراتر رود. در واقع شما به عنوان یک معامله‌گر باید آلت کوین‌های مختلف را بررسی کنید و جایی که قیمت آلت کوین‌ها شکسته می‌شوند، به دنبال یک سیگنال برای شروع فصل آلت کوین‌ها باشید. البته دقت کنید که شکسته شدن قیمت در چند آلت کوین به معنی شروع این فصل نیست.

۷- روند قیمت بیت کوین

دو سناریو برای روند قیمت بیت کوین وجود دارد که اگر این دو سناریو اجرا شود به احتمال زیاد آلت سیزن شروع می‌شود. 

  • سناریوی اول: تست ناحیه مقاومت تاریخی بیت کوین، شکسته شدن قیمت بیت کوین و سپس گذراندن دوره تثبیت که به طور بالقوه مسیر را برای شروع آلت سیزن باز می‌کند.
  • سناریوی دوم: اگر بیت کوین به بالاترین حد قیمت خود برسد و دستاوردهای زیاد و سریع را تجربه کند، مرحله بعد از این فاز به احتمال زیاد شروع آلت سیزن باشد.

۸- روند صعودی میم کوین‌ها

طبق تحقیقات K33، روند صعودی اخیر در میم کوین‌هایی مانند DOGE، SHIB، BONK، PEPE و WIF یک نشانه قوی برای شروع آلت سیزن هستند. اگر عمیق‌تر به بازار نگاه کنیم متوجه می‌شویم که از نظر تاریخی رالی میم کوین‌ها قبل از حرکت‌های گسترده‌تر بازار به سمت آلت کوین‌ها بوده است. در نتیجه اگر در بازار متوجه شدید که میم کوین‌های جدید یا هر میم کوین دیگری به سرعت افزایش قیمت دارند و به طرز عجیب و غریبی محبوب می‌شوند، می‌توانید نسبت به شروع آلت سیزن خوشبین باشید.

آلت کوین های برتر برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۴

با شروع فصل آلت کوین ها اولین چیزی که ذهن مخاطب را درگیر می‌کند این است که کدام آلت کوین ها برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند. ما در ادامه این مطلب چند آلت کوین محبوب برای سرمایه‌گذاری در آلت سیزن را معرفی می‌کنیم.

سلب مسئولیت: کلیه مطالب، مقالات، آموزش‌ها، تحلیل‌های ارائه شده در وبسایت “ایران بروکر” متضمن هیچ پیشنهاد معاملاتی‌ای نیست و صرفا جنبه‌ی مطالعاتی و اطلاع‌رسانی دارد. این وبسایت نسبت به ضرر و زیان احتمالی افراد هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری مطمئن شوند که تجربه و دانش کافی را دارند.

۱- آلت کوین سولانا

سولاناویژگی‌ها
مزایا سرعت بالا، هزینه کم و  قابلیت مقیاس پذیری
نوآوری– ترکیب الگوریتم اثبات تاریخچه (Proof of History) و اثبات سهام (Proof of Stake)
مزایای کاربر تراکنش‌های سریع، حداقل کارمزد، ایده‌آل برای توسعه‌دهندگان و کاربران

۲- ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX)

آوالانچ (AVAX)ویژگی‌
ویژگی‌های برجستهسرعت، مقیاس‌پذیری، و مدل اجماع دوگانه.
انعطاف‌پذیری از چندین ماشین مجازی و زبان‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند.
تمرکز کلیدی قابلیت همکاری و تسهیل عملکرد زنجیره‌ای

3- ارز چین لینک (LINK)

چین لینک (LINK)ویژگی‌
نقش مهم قراردادهای هوشمند را به داده‌های دنیای واقعی وصل می‌کند.
تمرکززدایی داده‌های دقیق و مقاوم در برابر دستکاری را تضمین می‌کند.
کاربردها امور مالی، بیمه، زنجیره تامین و DeFi 

۴- ارز دیجیتال فلر (FLARE)

فلر (FLARE)ویژگی‌
نوآوری قابلیت همکاری و اعتماد به بلاک‌چین
پروتکل‌ها امکان یکپارچه‌سازی داده‌ها با State Connector و FTSO
مزایا تسهیل همکاری و تضمین دقت در قراردادهای هوشمند

۵- ترون (TRX)

فلر (FLARE)ویژگی‌
نوآوریسرگرمی‌های دیجیتال را متحول می‌کند.
ویژگی‌ها از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و پرداخت‌های معمولی را اداره می‌کند.
تأثیر قدرت تولیدکنندگان محتوا را بیشتر می‌کند و اعتماد به پلتفرم‌های متمرکز را کاهش می‌دهد.

شروع فصل آلت کوین ها؛ شروع معاملات جدید

شروع فصل آلت کوین ها در قلمرو ارزهای دیجیتال در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هیچکس نمی‌داند که این فصل دقیقاً از چه تاریخی شروع می‌شود. هرچند سیگنال‌های زیادی برای تشخیص زمان شروع آلت سیزن وجود دارد که ما در این مقاله به طور کامل آن‌ها را بررسی کردیم. 

ما به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنیم که احتیاط کنند، ماهیت بی‌ثبات ارزهای دیجیتال را در نظر بگیرند و در ارزیابی عوامل مختلف از جمله نقش بیت کوین و تاثیر عوامل خارجی مانند ETF بیت‌کوین هوشیار باشند.

سوالات متداول

آلت کوین چیست و در حال حاضر چه مقدار آلت کوین در بازار وجود دارد؟

آلت کوین ها هر ارز دیجیتال دیگر غیر از بیت کوین و اتریوم هستند و تعداد دقیق آلت کوین ها با توجه به ورود پروژه‌های جدید به بازار و از بین رفتن پروژه‌های دیگر به طور مداوم در حال تغییر است. با این حال، طبق داده‌ها در حال حاضر ۱۱۳۸۳ رمز ارز غیر از بیت کوین و اتریوم وجود دارد. آلت کوین ها طیف وسیعی از ویژگی‌های مختلف از جمله فناوری‌های متفاوت فراتر از سیستم بیت کوین و اتریوم ارائه می‌کنند.

تفاوت بین آلت کوین و میم کوین چیست؟

تفاوت اصلی آلت کوین ها و میم کوین‌ها در ماهیت و ویژگی جامعه محوری آن‌ها نهفته است. آلت کوین ها طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال هستند که عملکردهای مختلف از جمله تسهیل قراردادهای هوشمند و ویژگی‌های حریم خصوصی را ارائه می‌دهند. از طرفی، میم کوین‌ها زیر مجموعه آلت کوین ها هستند که اغلب بر اساس الگوهای رفتاری اینترنتی و میزان تعامل جامعه محبوبیت پیدا می‌کنند. شیبا اینو و دوج کوین دو مورد از میم‌کوین‌های محبوب هستند.

بهترین آلت کوین ها برای خرید در سال ۲۰۲۴ کدامند؟

Ripple (XRP)، Solana (SOL)، Chainlink (LINK) به عنوان بهترین آلت کوین ها برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۴ معرفی می‌شوند. اما باید به خاطر داشته باشید که ورود به بازار ارز دیجیتال با ریسک هایی همراه است و معرفی این ارزهای دیجیتال صرفا یک راهنمایی است. شما باید قبل از خرید از ریسک ها آگاه باشید و درباره هر کدام از ارزهای دیجیتال تحقیق کنید.

آیا سرمایه‌گذاری روی آلت کوین ها سودآور است؟

میزان سوددهی معاملات در آلت کوین ها به عوامل مختلفی از جمله شرایط بازار، دانش سرمایه‌گذاری معامله‌گر و تحمل ریسک او بستگی دارد. بازار آلت کوین ها مانند هر بازار دیگری نوسانات زیادی دارد و اگر می‌خواهید در این بازار سود کنید باید با دانش کامل وارد شوید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید