دامیننس بیت کوین چیست؟ | Bitcoin Dominance

دامیننس بیت کوین چیست؟ | Bitcoin Dominance

دامیننس در لغت به معنای تسلط و سلطه است و منظور از دامیننس بیت کوین، (Bitcoin Dominance) درصد سهم بیت کوین از کل سرمایه‌ی موجود در بازار ارزهای دیجیتال است. در اصل از این معیار برای ارزیابی سطح سلامت بازار و قدرت‌سنجی نسبی سایر ارزها در مقایسه با بیت کوین استفاده می‌شود. اولین و با ارزش‌ترین ارز دیجیتال غیر متمرکز که توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ به دنیا معرفی شد، بیت کوین نام دارد. در برگه‌ی سفید یا تفاهم نامه اصلی منتشر شده در کنار بیت کوین، آن را ارزی غیر متمرکز دانست که نیازی به کنترل و نظارت مرجع مرکزی ندارد.

دامیننس یا تسلط بیت کوین

بیت کوین در چند سال ابتدایی دامیننس یا سلطه چندانی نداشت و نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرد. اما به مرور زمان کم کم ثبات پیدا کرد و به لحاظ دامیننس از جایگاه خوبی برخوردار شد؛ به طوری که امروزه دامیننس آن به صدها میلیارد دلار می‌رسد. بسیاری از سرمایه گذاران، معامله گران و تحلیلگران به وضوح ارزش کل بازار بیت کوین را زیر نظر قرار می‌دهند. این افراد بیت کوین را به چشم شاخص سلامت بازار می‌نگرند و از آن برای ارزیابی قدرت نسبی سایر ارزها استفاده می‌کنند.

بالا بودن دامیننس بیت کوین به معنای پتانسیل بازار جهت رشد و اشتیاق سرمایه گذاران به سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال است. و همچنین در جهت مخالف وقتی دامیننس بیت کوین پایین است یعنی سرمایه گذاران نسبت به بیت کوین بدبین شده‌اند و تمرکز خود را بر روی سایر ارزهای دیجیتال قرار داده‌اند که این خود می‌تواند بازار را وارد مرحله‌ی نزولی گرداند.

عوامل موثر بر دامیننس بیت کوین

عوامل بسیاری بر دامیننس بیت کوین موثر هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به احساس کلی بازار اشاره کرد. به طور کلی وقتی روحیه‌ی سرمایه گذاران بالا است و حس خوبی دارند، باعث می‌شود که تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری به روی بیت کوین داشته باشند و بنابراین به تبع آن ظرفیت سرمایه‌گذاری و تسلط بیت کوین افزایش پیدا خواهد کرد. از طرف دیگر، حالت مخالف نیز وجود دارد و آن زمانی است که احساس کلی بازار منفی است و سرمایه گذاران جهت کاهش ریسک ترجیح می‌دهند سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع سازند؛ در نتیجه تمرکز از روی بیت کوین برداشته شده و به سمت ارزهای دیجیتال دیگر کشیده می‌شود و بنابراین دامیننس بیت کوین پایین می‌یابد.

عامل موثر دیگر بر دامیننس بیت کوین، میزان نوآوری و توسعه‌ی شبکه‌ی بیت کوین است. با افزایش سطح فعالیت توسعه دهندگان در شبکه‌ی بیت کوین و ترغیب سرمایه گذاران به سرمایه‌گذاری در این ارز از راه‌های مختلف مانند اضافه کردن ویژگی‌های جدید به شبکه، سرمایه بیشتری جذب این ارز دیجیتال کرده و دامیننس آن بالا خواهد رفت؛ اما در جهت مقابل اگر فعالیت‌های توسعه‌ای شبکه متوقف شوند به مرور زمان جذابیت بازار کم شده و سرمایه گذاران علاقه‌ای به خرید بیت کوین نشان نمی‌دهند و در نتیجه دامیننس آن پایین خواهد آمد.

عوامل موثر بر دامیننس بیت کوین

طی سال‌های اخیر ارز‌های دیجیتال دیگری مانند اتریوم، ریپل و لایت کوین توجه بازار را به سمت خود جلب کرده‌اند و بخش بزرگی از سرمایه‌ها به سمت آن‌ها معطوف شده اند؛ بنابراین، همین موضوع باعث کم شدن تمرکز بر روی بیت کوین و کاهش دامیننس آن شده است.

هر چند ممکن است کمی از دامیننس یا تسلط بیت کوین کم شده باشد اما، این ارز همچنان بیشترین اعتبار را در بین تمامی ارزهای دیجیتال موجود در بازار دارد. عواملی چون عرضه‌ی کم، غیر متمرکز بودن و پذیرش جریان اصلی رو به رشد بیت کوین باعث گردیده که سرمایه گذاران و معامله گران علاقه‌ی خاصی به آن داشته باشند. با اینکه آینده‌ی دامیننس بیت کوین نامعلوم است اما دیدن نحوه‌ی شکل گیری مسیر توسعه‌ی بازار در سال‌های آینده جذاب خواهد بود.

نمودار بیت کوین دامیننس

برای مشاهده نمودار دامیننس بیت کوین میتوانید وارد سایت یا اپلیکیشن تریدینگ ویو شوید و در قسمت نمادها، نماد BTC.D را جستجو کنید.

نمودار بیت کوین دامیننس

جمع بندی مقاله دامیننس بیت کوین

به طور خلاصه، بررسی تغییرات دامیننس بیت کوین معیار خوبی برای آگاهی از سطح سلامت بازار ارز‌های دیجیتال و تشخیص قدرت نسبی سایر ارز‌ها است که معامله گران و سرمایه گذاران با زیر نظر قرار دادن آن می‌توانند از روان بازار، فعالیت‌های توسعه‌ی شبکه‌ی بیت کوین و سطوح نوآوری آن و همچنین ارائه شدن ارز‌های جدید به بازار مطلع شوند.

سوالات پر تکرار مقاله دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت کوین چیست؟

میزان درصد ارزش بیت کوین نسبت به ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال را دامیننس بیت کوین می‌گویند. از این معیار برای برآورد میزان تسلط بیت کوین بر کل بازار در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود.

دامیننس بیت کوین چطور محاسبه می‌شود؟

از تقسیم کردن مجموع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده روی بیت کوین بر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال، دامیننس بیت کوین بدست می‌یابد .

چرا دامیننس بیت کوین مهم است؟

دامیننس بیت کوین معیار مناسبی برای سنجش قدرت نسبی بیت کوین در برابر سایر ارز‌های دیجیتال است. به طوریکه، با بالا رفتن دامیننس بیت کوین بیشتر سرمایه‌ی بازار در اختیار آن خواهد بود و بنابراین بیت کوین است که جهت بازار را تعیین خواهد کرد. اما در جهت عکس وقتی که ارزش بیت کوین پایین می‌یابد  به آن معنا است که سرمایه در بین سایر ارزها تقسیم شده و بنابراین بیت کوین تاثیر چندانی در جهت دهی بازار ندارد.

تغییرات دامیننس بیت کوین در طول تاریخ چگونه است؟

دامیننس بیت کوین همواره در حال نوسان بوده و به طوری که در اواخر سال ۲۰۱۷ بیشترین حد نوسان یعنی حدود ۸۵ درصد را تجربه کرده و این مقدار در سال بعد از آن به ۳۵ درصد کاهش یافته است. بعد از آن نیز نوسانات ادامه داشته و تا الان به حدود ۶۰ درصد رسیده است.

تغییرات دامیننس بیت کوین چگونه بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

حالت صعودی گرفتن دامیننس بیت کوین نشان دهنده‌ی زیاد شدن علاقه‌ی سرمایه گذاران به سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین بوده و در نتیجه ارزش سایر ارزهای دیجیتال کاهش می‌یابد و دامیننس بیت کوین بیشتر می‌شود. بالعکس وقتی دامیننس بیت کوین رو به نزول است، سرمایه گذاران تمایل بیشتری به سایر ارزهای دیجیتال نشان داده و در نتیجه تمرکز از روی بیت کوین برداشته شده و دامیننس آن کاهش میابد.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.