مقالات فارکس

بروکر آفشور چیست؟ نکات ضروری که باید بدانید!

مقالات فارکس

مطالعه در 10 دقیقه

چه تریدر باسابقه باشید و چه به تازگی وارد بازار فارکس شده‌اید، قطعا نام “بروکر آفشور” را شنیده‌اید! ما ایرانیان به دلیل محدودیت‌هایی که در سطح جهان علیه ما اعمال شده است، نمی‌توانیم در بروکرهای دارای رگوله معتبر ثبت نام کنیم و مجبور هستیم در بروکرهای آفشور یا فراساحلی فعالیت کنیم.

با ما همراه باشید تا شما را با مفهوم بروکر آفشور آشنا کنیم و ببینیم که یک کارگزار برون مرزی یا فراساحلی چیست، چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توانید از طریق آنها با خیال راحت معامله کنید.

بروکر آفشور چیست؟

بروکر آفشور یا فراساحلی به کارگزارانی گفته می‌شود که در کشور‌هایی غیر از کشور محل اقامت شما مستقر هستند. معمولا این کشورها در مناطقی دور افتاده مانند جزایری در وسط اقیانوس‌ها یا سایر کشور‌های کوچک کمتر شناخته شده قرار دارند.

بروکر آفشور

اصطلاح آفشور برای معرفی یک بانک یا شرکت استفاده می‌شود که در این کشورهای دور افتاده ثبت شده‌اند. این کشورها به “بهشت مالیاتی” معروف هستند و یکی از دلایل تمایل ثبت شرکت در این مناطق نیز همین است!

باهاما، بلیز، سیشل، جزایر کیمن، موریس یا وانواتو از معروف‌ترین مکان‌هایی هستند که بروکرهای فارکس آفشور در آنجا شرکت ثبت می‌کنند. همچنین سنت وینسنت و گرنادین‌ها نیز یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین مکان‌ها برای تاسیس شرکت آفشور است.

روی کاغذ، یک شرکت آفشور دقیقا مانند هر شرکت رگوله‌ای فعالیت می‌کند. آن‌ها خدمات واسطه‌گری بین شما و بازارهای مالی که می‌خواهید در آنجا معامله کنید را ارائه می‌دهند.

بروکر آفشور نیز مانند بروکرهای رگوله، بابت خدماتی که به شما ارائه می‌دهد مقدار معینی اسپرد یا کارمزد از شما می‌گیرد که بسته به دارایی مورد معامله، مقدار آنها متفاوت است.

دلیل علاقه بروکرها به ثبت شرکت در مناطق آفشور

معمولا سه دلیل اصلی وجود دارد که یک بروکر در کشورهای آفشور مستقر شود:

  • هنگام معامله و ارائه خدمات به مشتریان بین المللی مالیات کمتری می‌پردازند.
  • این کشورها اغلب مقررات نظارتی بسیار ضعیفی دارند که کار کردن را برای شرکت‌ها آسان می‌کند. با این حال، همین مقررات ضعیف را اکثریت جهان به رسمیت می‌شناسند.
  • شعبه‌های آفشور که در چنین مکان‌هایی ثبت می‌شوند مشمول مقررات سختگیرانه معاملات مالی نیستند.

همین دلایل کافی است تا دست بروکر آفشور در ارائه برخی خدمات بازتر باشد. وقتی که با یک کارگزار فراساحلی کار می‌کنید، به احتمال زیاد تعداد نماد معاملاتی بیشتری در دسترس شما است و همچنین اهرم بالاتر (حتی 1:3000) در اختیار خواهید داشت! علاوه بر این، یک بروکر آفشور به راحتی می‌تواند طیف وسیعی از بونوس‌ها و طرح‌های تشویقی را ارائه کند.

محبوب ترین رگولاتورهای آفشور

شهرت یک رگولاتور آفشور بسیار مهم است! معامله با یک کارگزار غیرقانونی، ریسک بسیار بالایی دارد و ممکن است باعث از دست دادن سرمایه شما شود. به طور کلی، معامله گران تنها در صورتی می‌توانند در یک بروکر آفشور ثبت نام کنند که توسط یک تنظیم کننده محلی مجاز شناخته شده باشد.

توجه داشته باشید که رگوله‌های آفشور اعتبار بالایی ندارند و عملا هیچ نظارتی روی بروکر ندارند، اما داشتن آن خود یک مزیت برای بروکر قلمداد می‌شود. وقتی قصد ثبت نام در یک بروکر آفشور را دارید باید بررسی کنید که توسط کدام رگوله آفشور تنظیم و قانون‌گذاری می‌شود.

ما قبلا در صفحه رگوله‌های فارکس به طور مفصل درباره این موضوع صحبت کردیم، با اینحال برخی از محبوب‌ترین رگولاتوری‌های آفشور در زیر آمده است:

نام رگولاتوریکشور
IFSCبلیز
FSCموریس
BVIجزایر ویرجین بریتانیا
SCBباهاما
SVGسنت وینسنت و گرنادین‌ها
FSAسیشل
CIMAجزایر کیمن
BMAبرمودا
FSCجزایر کوک (Cook Island)

مزایای بروکرهای آفشور

ثبت شرکت آفشور بیشتر از اینکه برای مشتری مزیت داشته باشد، برای خود بروکر مزیت دارد! اما مزایای خوبی هم برای مشتریان دارد. بیایید ببینیم که چرا تعداد بروکرهای آفشور انقدر زیاد شده و همچنان در بین تریدرها محبوب هستند. در ادامه مهمترین دلایل را مرور می‌کنیم.

در دسترس بودن دارایی‌های بیشتر

یکی از بزرگترین مزایای فعالیت در یک بروکر آفشور این است که دارایی‌های بسیار بیشتری را برای انتخاب در اختیار شما قرار می‌دهند. همانطور که بالاتر اشاره کردیم، تعداد نماد معاملاتی که در این بروکرها در اختیارتان قرار می‌گیرد بیشتر است. اکثر بروکرهای عادی باید به مقررات سختگیرانه‌ای که توسط وزارت دارایی کشوری که در آن واقع شده‌اند پایبند باشند و به همین دلیل اجازه ندارند برخی از ابزار معاملاتی را ارائه کنند.

کارگزاران فراساحلی بسیار انعطاف‌پذیرتر هستند و به همین دلیل دستشان باز است تا دارایی‌های مالی بسیار بیشتری را به مشتریان خود ارائه دهند. این دارایی‌های مالی شامل جفت ارز، کالا‌ها، شاخص‌ها، ارز‌های دیجیتال و… می‌شود.

مزایای مالیاتی

اکثر بروکرهای آفشور در کشور‌هایی مسقر هستند که از نظر مالی چندان وضعیت خوبی ندارند! به همین دلیل، آن‌ها امتیازاتی به شرکت‌هایی که در آنجا ثبت شوند می‌دهند تا بتوانند ارز را وارد کشورشان کنند. یکی از بهترین راه‌های ورود ارز به کشور، تخفیف مالیاتی است.

بروکرها با ثبت شرکت در این کشورها، از چندین نوع معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های آنها می‌شود. همچنین تریدرهایی که در این بروکرها کار می‌کنند مالیات کمتری پرداخت می‌کنند و به همین دلیل است که معامله‌گرانی که قصد ترید بلند مدت دارند، به بروکرهای آفشور علاقه‌مند هستند!

حفظ حریم خصوصی

برخی از معامله گران دوست دارند که فعالیت‌های مالی و تجاری آنها خصوصی و محرمانه باقی بماند! این موضوع که اکثرا برای تریدرهای غیر ایرانی مطرح است، به تریدر این امکان را می‌دهد تا بانک‌های محلی و سایر نهاد‌های مالی کشورشان از درآمدی که از طریق معاملات فارکس به دست می‌آورند، اطلاعی نداشته باشند.

این می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد اما بیشتر برای حفظ امنیت این کار را انجام می‌دهند. تریدرهایی که از فارکس پول زیادی به دست می‌آورند می‌توانند هدف خوبی برای کلاهبرداران باشند و امنیت آنها را به خطر بیاندازد.

با ثبت نام در بروکر آفشور، می‌توان مطمئن شد که فعالیت تریدر محرمانه است و لازم نیست نگران لو رفتن اطلاعات خود در کشور محل اقامتش باشد.

Offshore Broker 1

خطرات بروکر آفشور!

اگر فکر می‌کنید که بروکرهای آفشور انقدر خوب و جذاب هستند، بهتر است این قسمت از مقاله را هم بخوانید! در ادامه مهم‌ترین خطراتی که ممکن است هنگام معامله با بروکر آفشور با آن روبرو شوید را شرح داده‌ایم.

کلاهبرداری مالی

کارگزاران آفشور یا فراساحلی معمولا در کشور‌هایی مستقر هستند که توسط نهاد‌های نظارتی مالی قوی و معتبری نظارت نمی‌شوند. همین کافی است تا آن‌ها بتوانند از روش‌های متقلبانه بیشتری نسبت به بروکرهای رگوله شده برای کلاهبرداری استفاده کنند.

البته همه بروکرهای آفشور متقلب و کلاهبردار نیستند، اما باید بدانید که دستشان برای تقلب کردن بسیار بازتر از بروکرهای رگوله شده است! یکی از راه‌هایی که می‌توانید متقلب بودن یک بروکر را بررسی کنید، استفاده از منابع موجود است! شما می‌توانید از طریق صفحه بروکرهای فارکس، بررسی تمام بروکرها را مطالعه کنید و ببینید که آیا برای شما مناسب است یا خیر.

فراموش نکنید که در صورت بروز مشکل، برگرداندن پول از بروکرهای آفشور بسیار دشوارتر از کارگزاری‌های رگوله شده است!

بنابراین بسیار مهم است که قبل از ثبت نام در یک بروکر آفشور مطمئن شوید که کارگزارتان معتبر است و کلاهبردار نیست.

مشکلات حقوقی

در برخی از کشور‌ها فعالیت در بروکرهای آفشور غیر قانونی است! کشورهایی مانند ایالات متحده و کانادا از جمله این کشورها هستند. اگر خارج از ایران زندگی می‌کنید، حتما قبل از ثبت نام در یک بروکر آفشور، مطمئن شوید که اینکار در کشور محل اقامت شما غیرقانونی نباشد.

دلیل اینکه برخی از کشور‌ها همکاری با بروکرهای آفشور را ممنوع می‌کنند این است که از این طریق ارز زیادی از کشور خارج می‌شود. از دیگر دلایل ممنوعیت این است که اکثر معامله گران برای اجتناب از پرداخت مالیات این کار را انجام می‌دهند و دولت‌ها از این کار خوششان نمی‌آید!

تفاوت بین نهادهای نظارتی آفشور و اصلی

چند تفاوت کلیدی بین رگولاتورهای آفشور و اصلی وجود دارد که در جدول زیر مشخص شده‌اند. ما همیشه پیشنهاد می‌کنیم که بروکری را انتخاب کنید که حداقل یک رگوله معتبر داشته باشد. همچنین ابتدا یک حساب آزمایشی باز کنید و بروکر را امتحان کنید تا از کیفیت خدمات آن مطمئن شوید.

امکاناتبروکر با رگوله آفشوربروکر با رگوله اصلی
حمایت‌های پولیبستگی به بروکر داردحساب‌های تفکیک شده و حفاظت از مانده منفی
لوریج مجازلوریج تا 1:3000 در دسترس استبه طور کلی تا حداکثر 1:30 مجاز است
بونوسداردندارد
خدمات ارائه شدهانعطاف‌پذیرتر استمحدود است
مالیاتمعاف از مالیاتمشمول مالیات بر درآمد
حریم خصوصیقوانین سختگیرانه وجود نداردشفاف
ریسک معاملاتیبالاترپایین‌تر

چرا بازار ایران برای بروکرهای آفشور جذاب است؟

این سوال را می‌توان از دو زاویه مطرح کرد، از دید بروکر و از دید تریدر ایرانی! اول بیایید از نگاه تریدرهای ایرانی به موضوع نگاه کنیم.

به دلیل تحریم‌های بین المللی عملا امکان ثبت نام ایرانیان در بروکرهای رگوله شده معتبر وجود ندارد! همین باعث می‌شود تا برای تریدر ایرانی چاره‌ای جز همکاری با یک بروکر آفشور باقی نماند! البته به این معنی نیست که همه بروکرهای آفشور که به ایرانیان خدمات می‌دهند نامعتبر هستند یا از اعتبار پایینی برخوردار هستند!

بسیاری از بروکرهای معتبر برای اینکه بتوانند محدودیت‌های بین المللی را دور بزنند علاوه بر شعبه اصلی خود، یک شعبه آفشور هم تاسیس می‌کند که زیر نظر بروکر اصلی است و از آن به مشتریان ایرانی و دیگر کشورهای ممنوعه خدمات می‌دهند.

البته همین موضوع هم قطعیت ندارد زیرا بسیاری از بروکرهای آفشور هم به ایرانیان خدمات نمی‌دهند! با این حال، همین تعداد محدود بروکر آفشور که به ایرانیان خدمات می‌دهند می‌توانند نیاز جامعه ایرانی را تا حد زیادی برطرف کند.

اما از نگاه بروکر ماجرا کمی متفاوت است! به غیر از تعداد محدود بروکرهای آفشور که به ایرانیان خدمات می‌دهند، اکثرا فقط به جهت سواستفاده علاقه دارند که در بازار ایران حضور داشته باشند! بازار ایران یک بازار جذاب با تعداد تریدر زیاد است که می‌تواند یک منبع درآمد عالی برای بروکرهایی باشد که نمی‌توانند در کشورهای دیگر با بروکرهای مطرح رقابت کنند!

این بروکرها از شرایط موجود استفاده کرده و سعی می‌کنند سهمی در کسب سود از بازار ایران داشته باشند، متاسفانه درصد زیادی از این بروکرهای آفشور از اعتبار خوبی برخوردار نیستند! از آنجا که این نوع بروکرها تحت نظارت نیستند، به راحتی می‌توانند از روش‌های متقلبانه پول ایرانیان را بالا بکشند و تریدر ایرانی هم عملا هیچ کاری از دستش بر نمی‌آید!

به همین دلیل است که ما همیشه تاکید می‌کنیم قبل از ثبت نام در یک بروکر آفشور حتما از اعتبار آن مطمئن شوید. شما همیشه می‌توانید از طریق وبسات ایران بروکر، از اعتبار بروکرهای فعال در مارکت ایران و جهان اطلاعات کسب کیند.

سخن پایانی

رگوله‌های آفشور از نظر اعتبار و سختگیری به عنوان سطح 3 شناخته می‌شوند. این یعنی الزامات کمتری برای حفاظت از وجوه مشتریان را باید رعایت کنند که کار بروکر را راحتتر می‌کند. برای مثال استفاده از حساب‌های مجزا و محافظت از مانده منفی در رگولاتوری آفشور اجباری نیست. با این حال برخی بروکرهای باسابقه‌تر خودشان این اقدامات را برای جذب مشتری و بالا بردن اعتبار داوطلبانه انجام می‌دهند.

در پایان باید اشاره کنیم اینکه بروکری آفشور است، دلیل بر کلاهبردار بودن آن نیست و چه بسا بروکرهای آفشوری که سالیان سال است در حال خدمات‌دهی هستند بدون اینکه مشکلی داشته باشند. از جمله این بروکرها می‌توان به آلپاری یا آمارکتس اشاره کرد.

در هر حال باید برای انتخاب بروکر آفشور حساسیت بیشتری به خرج بدید و مواظب باشید در دام بروکرهای متقلب نیفتید!

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید