آیا اروپا بحران بانکی خود را انکار می کند!

وزیر دارایی یکی از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا هفته گذشته در پی سقوط کردیت سوئیس گفت:

ما مطمئن شدیم که واقعاً مشکلی در سیستم بانکی منطقه اروپا وجود ندارد و نگران تحولات فعلی نیستیم!

اولاف شولز، صدراعظم آلمان نیز همین قدر مطمئن است. او اصرار کرد که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

با این حال تنها یک مشکل وجود دارد: به نظر نمی‌رسد بازار‌ها این موضوع را باور کنند!

بزرگ‌ترین بانک آلمان، دویچه بانک، در روز جمعه به دلیل نگرانی‌ها در مورد سلامت سیستم مالی منطقه یورو، مرکز سقوط مجدد سهام‌های مالی بود. این نشان می‌دهد که مارکت با وحشت مواجه شده است.

هر سه بانک مرکزی بزرگ غربی (فدرال رزرو ایالات متحده، بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان) با وجود این، بدون توجه به شرایط موجود، به سیاست‌های سختگیرانه خود ادامه داده‌اند!

طبق نظر این بانک‌ها، بر خلاف بی‌ثباتی مالی، تورم همچنان مشکل اصلی است و همه طوطی‌وار آن را تکرار می‌کنند! آنها این باور قدیمی را تأیید می‌کنند که بانک‌های مرکزی همیشه به عقب نگاه می‌کنند نه به آینده!

باید اذعان داشت که بانک سرمایه‌گذاری Credit Suisse و Silicon Valley موارد خاصی بودند که متأسفانه کنترل‌های داخلی نداشتند. هر دوی آن‌ها اساساً برای ثروتمندان بودند. این آن‌ها را به ویژه در برابر زیاده‌خواهی آسیب‌پذیر کرد.

اما این باور که سیستم بانکی اروپا به نوعی در برابر چنین مصائبی مصون است، ساده‌لوحانه است. مهم نیست که یک بانک چقدر سرمایه و نقدینگی داشته باشد، اگر سپرده‌گذاران‌ ایمان خود را از دست بدهند، کار تمام می‌شود!

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.