ارز دیجیتال

استراتژی لوپینگ در ارزهای دیجیتال چیست؟ آموزش گام به گام دریافت وام با لوپینگ

ارز دیجیتال

مطالعه در 10 دقیقه

استراتژی لوپینگ (Looping) یکی از جدیدترین مدل‌های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است که به لطف تکنولوژی دیفای وارد بازار شده است. این مدل سرمایه‌گذاری بسیار پُرریسک اما با سود بسیار بالایی است. معامله‌گران حرفه‌ای با بررسی شرایط بازار می‌توانند از این استراتژی استفاده کنند و در بلندمدت سودهای مناسبی را از بازار دریافت کنند.

در ادامه این مطلب از ایران بروکر می‌خواهیم بخوانیم: استراتژی لوپینگ چیست؟ چه مزایا، معایب و ریسک‌هایی دارد؟ و چگونه می‌توان از این استراتژی استفاده کرد؟

استراتژی لوپینگ به زبان ساده

استراتژی لوپینگ در حوزه دیفای (DiFi) که خدمات وام دهی (Lending Protocol) و استیکینگ (Staking) برای معامله‌گران ارز دیجیتال فراهم است، کاربرد دارد. کاربران ارزهای دیجیتال می‌توانند در پلتفرم‌های وام دهی دیفای دارایی‌های خود را به‌عنوان وثیقه بگذارند و وام دریافت کنند؛ سپس وام دریافت‌شده را برای گرفتن وام مجدد استفاده کنند.

این روند تکرارشونده که در زبان انگلیسی به آن لوپ (Loop) گفته می‌شود تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که درصد سود سالیانه (APR) ارز دیجیتال بیش از نرخ بهره وام باشد. معامله‌گران از تفاوت نرخ سود سالیانه ارز دیجیتال و نرخ بهره، درآمدزایی می‌کنند و در بلندمدت هر چقدر تعداد وام‌ها بیشتر شود، میزان سود آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

ریسک استفاده از استراتژی لوپینگ در ارزهای دیجیتال

تا اینجا معادلات ساده به‌نظر می‌رسد و مشکل خاصی وجود ندارد؛ اما ریسک‌ها زمانی رخ می‌دهند که نوسانات شدید در بازار ارز دیجیتال اتفاق افتد و وثیقه شما از نرخ APR پیش‌بینی‌شده، بازدهی کمتری داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که نه تنها سودی کسب نکنید؛ بلکه دارایی‌تان با ضرروزیان بسیاری روبه‌رو شود.

استراتژی لوپینگ برای ارزهای دیجیتالی مناسب است که نوسانات کمی دارند و روند صعودی ثابتی را در طول سال طی می‌کنند. استیبل کوین‌ها معمولاً این قابلیت را دارند؛ اما باید دید که اختلاف نرخ سود سالیانه و بهره وامشان ارزش چنین ریسکی را دارد یا خیر؟

انواع روش های پیاده سازی استراتژی لوپینگ

استراتژی لوپینگ با روش‌های مختلفی پیاده‌سازی می‌شود. هر روش می‌تواند پیچیدگی و ریسک این استراتژی را به مراتب بالاتر ببرد. در ادامه شما را با انواع این روش‌ها آشنا می‌کنیم:

انواع روش‌های پیاده سازی استراتژی لوپینگ

سرمایه گذاری در استیبل کوین ها و وام گرفتن از بانک

این روش ساده‌ترین راه درآمدزایی از استراتژی لوپینگ است. با توجه به اختلاف نرخ تورم و سود بانکی در ایران می‌توان از بانک‌ها وام دریافت کرد؛ همان سرمایه را به استیبل کوین‌هایی مانند تتر و پکس گلد تبدیل کرد. در این روش بازپرداخت شما به بانک به‌صورت ریالی است و سودتان به شکل دلاری محاسبه می‌شود. هر چقدر میزان وام شما از بانک بیشتر باشد، میزان بازدهی استیبل کوین‌ها نیز بیشتر خواهد شد.

سرمایه گذاری در استیبل کوین و وام گرفتن از همان استیبل کوین

در این روش سرمایه خود را به استیبل کوینی مانند تتر تبدیل می‌کنید و در پلتفرم‌های وام دهی دیفای سرمایه گذاری می‌کنید. این پلتفرم‌ها در ازای استیبل کوینی که سرمایه گذاری کرده‌اید به شما مقداری تتر وام می‌دهند و سرمایه شما را به‌عنوان وثیقه نگه می‌دارند. شما همان وام را نیز مجدد به پلتفرم اهدا می‌کنید تا بتوانید مجدد تتر دریافت کنید. این کار تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که نرخ APR تتر بیشتر از نرخ بهره وام باشد.

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و وام گرفتن از همان ارز دیجیتال

این روش ریسک بالاتری نسبت به دو روش قبلی دارد؛ چراکه به همان نسبت که نوسانات در ارزهای دیجیتال زیاد است، سودوزیان استراتژی لوپینگ نیز سخت‌تر محاسبه می‌شود.

در این روش ارز دیجیتالی مانند اتریوم یا بیت کوین را به پلتفرم‌های وام دهی می‌دهید که ثبات قیمتی بیشتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارند و بیت کوین یا اتریوم دریافت می‌کنید. تکرار چرخه‌های قبلی باعث می‌شود که سودآوری شما نیز افزایش پیدا کند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که روند قیمت بیت کوین یا اتریوم تا انتهای همان سال صعودی باشد و نرخ بهره وام کم‌تر از حداقل سود سالیانه پیش‌بینی‌شده باشد.

در این روش به علت بازپرداخت وام به شکل ارز دیجیتال، ممکن است که سودآوری کمتری در طول سرمایه‌گذاری محقق شود یا اینکه در پایان متوجه شوید که با توجه به نرخ بهره وام، با ضرروزیان مواجه شده‌اید. به همین دلیل است که استفاده از این روش ریسک بالایی دارد.

مزایا و معایب استفاده از استراتژی لوپینگ

استراتژی لوپینگ مانند هر استراتژی دیگری خالی از اشکال نیست و مزایاومعایب خاص خود را دارد که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. این استراتژی با توجه به پیچیدگی خاص خود برای افراد تازه‌کار مناسب نیست؛ نیاز است تا بررسی‌های بسیاری روی نحوه پیاده‌سازی استراتژی انجام شود. برای این که بیشتر با مزایاومعایب استفاده از این استراتژی آشنا شوید، مواردی را در جدول زیر برای شما آماده کرده‌ایم:

مزایا استفاده از استراتژی لوپینگمعایب استفاده از استراتژی لوپینگ
سود آوری مناسب برای سرمایه‌گذاران بلندمدتافزایش ریسک به علت نوسانات قیمتی
عدم راکدماندن سرمایه و استفاده بهینه از آننیاز به آگاهی و تسلط کامل نسبت به حوزه دیفای
سهولت فرآیند وام گیری و وام دادنهزینه‌های زیاد مربوط به نقل و انتقال و نرخ بهره
کمک به پیشرفت و توسعه حوزه دیفای

آموزش قدم به قدم پیاده سازی استراتژی لوپینگ

درحالِ‌حاضر استارت آپ‌های بسیاری در ایران شکل گرفته‌اند که با دریافت ارز دیجیتال به کاربران وام می‌دهند. یکی از این استارت آپ‌ها ونسی است که با صرافی های بزرگ ایرانی مانند: آبان تتر، بیت پین و تبدیل همکاری می‌کند.

ونسی اکثر ارزهای دیجیتال را به‌عنوان ضمانت قبول می‌کند و در ازای آن به شما وام می‌دهد. نرخ بهره وام های ونسی 17.5 درصد است و تا ۹ ماه نیز می‌توان قسط‌بندی کرد.

قدم اول: ثبت نام و احراز هویت

ثبت نام و احراز هویت در ونسی برای دریافت وام ارز دیجیتال

برای دریافت وام از ونسی ابتدا باید در پلتفرم ونسی یا یکی از صرافی‌های همکار با این پلتفرم، ثبت نام و احراز هویت انجام دهید. فرآیند ثبت نام و احراز هویت در این پلتفرم‌ها ظرف چند دقیقه انجام می‌شود و پس از آن شما می‌توانید وارد مرحله درخواست اعتبار شوید.

قدم دوم: درخواست اعتبار

در این مرحله از پیاده‌سازی استراتژی لوپینگ باید یکی از ارزهای دیجیتال را به‌عنوان ضمانت انتخاب کنید. پلتفرم وام‌دهی ونسی کمی کم‌تر از معادل ارز دیجیتال را به کاربران وام می‌دهد تا مبالغ بیشتر به‌عنوان تضمین بازگشت وام در دسترس قرار بگیرد.

در این مرحله کاربر باید نرخ سود سالانه هر یک از ارزهای دیجیتال را در نظر بگیرد. بررسی کند که طی ۹ ماه آینده، ممکن است که کدام ارز دیجیتال بازدهی بیش از 17 درصدی را داشته باشد تا از آن به‌عنوان ضمانت وام استفاده کند. محاسبات در این مرحله به شدت حساس است و به دقت بالایی نیاز دارد.

قدم سوم: دریافت وام

پلتفرم ونسی وام شما را به‌صورت ریالی به حساب بانکی‌‌تان واریز می‌کند. در این مرحله باید وام دریافتی را به شکل ارز دیجیتال دیگر یا همان ارز دیجیتال در بیاورید و مجدد درخواست وام کنید. اگر وام دریافتی را به شکل ارز دیجیتال دیگری در آوردید؛ محاسبات پیچیده‌تری را پیشِ‌رو دارید و گاهی نیز ممکن است با ریسک بالاتری روبه‌رو شوید.

استراتژی لوپینگ خودکار

با توجه به پیشرفت‌های روزافزون حوزه دیفای، استفاده از استراتژی لوپینگ هر روز سخت و سخت‌تر شده است. در این میان، برنامه‌نویسان به ساخت ربات‌هایی روی‌آورده‌اند که در پلتفرم‌های وام‌دهی خارجی فعالیت می‌کنند و به‌صورت خودکار برای شما استراتژی لوپینگ را انجام می‌دهند. این ربات‌ها برنامه‌ریزی شده‌اند تا بهترین فرصت‌های معاملاتی برای استراتژی لوپینگ را پیدا کنند و بر اساس آن، فرآیند سرمایه‌گذاری، دریافت و پرداخت وام را خودکار انجام دهند.

از آن جا که استراتژی لوپینگ به شدت ریسک بالایی دارد و نمی‌توان اتفاقات آینده بازار ارز دیجیتال را به این راحتی‌ها پیش‌بینی کرد، به‌نظر عقلانی نمی‌رسد که از ربات‌ها برای استراتژی لوپینگ استفاده کرد. اگر استیبل کوین یا آلت کوین‌هایی را سراغ دارید که در یک سال آینده روند صعودی محکمی دارند؛ به‌صورت دستی این استراتژی را برای آنان پیاده کنید و از سود آن بهره‌مند شوید.

نکات مهم در استفاده از استراتژی لوپینگ

استراتژی لوپینگ مخصوص معامله‌گران حرفه‌ای، نهنگ‌ها و نهادهای مالی بزرگ است که حجم نقدینگی بالایی دارند و در ازای آن می‌توانند بازپرداخت وام خود را انجام دهند. بازدهی استراتژی لوپینگ در اختلاف میان سود سالیانه ارز دیجیتال و نرخ بهره آن است که باید با دقت محاسبه شود. در ادامه برخی از نکات بسیار مهم در استفاده از استراژی لوپینگ را برای شما آورده‌ایم:

  • LTV ارز دیجیتال ویژگی دیگری است که هنگام سپرده‌گذاری و تقاضای وام باید به آن توجه کنید. LTV به‌معنای حداکثر میزان پرداخت وام در ازای وثیقه است. هر چقدر LTV یک ارز دیجیتال بیشتر باشد؛ میزان پرداختی وام به شما بیشتر خواهد بود.
  • در حین تکرار وام‌گرفتن به این نکته توجه کنید که میزان نرخ سود سالانه از نرخ بهره وام کم‌تر نشود. هر چقدر این نسبت بالاتر باشد، میزان سود دریافتی شما نیز بیشتر خواهد بود.
  • اگر می‌خواهید استراتژی لوپینگ را در بیت کوین یا آلت کوین‌ها استفاده کنید به این موضوع دقت کنید که نوسانات ارز دیجیتال باعث نشوند تا به اصل دارایی شما آسیبی وارد شود. در پایان اقساط ممکن است که اصل سرمایه شما نیز آسیب ببیند.
  • تکرار فرآیند وام‌گرفتن موجب قفل‌شدن اصل سرمایه و افزایش اقساط شما می‌شود؛ به این نکته نیز توجه کنید که توانایی پرداخت اقساط را در پایان هر ماه داشته باشید. هر چند پلتفرم‌های وام‌دهی به‌جای جریمه از وجه تضمین شما قسط را بر می‌دارند، اما روش بهتر این است که هر ماه خودتان اقساط را پرداخت کنید.

جمع‌بندی | استراتژی لوپینگ چیست؟

استراتژی لوپینگ سرمایه افراد را در یک روند تکرارشونده سودده می‌اندازد تا با استفاده از اختلاف نرخ سود سالیانه و نرخ بهره وام، معامله‌گران بتوانند درآمد کسب کنند. استراتژی لوپینگ یک روش پیچیده و پر ریسک است که برای افراد مبتدی توصیه نمی‌شود.

در این مقاله سعی کردیم تا به زبانی ساده این روش را به شما معرفی کنیم؛ اما به یاد داشته باشید که بدون آگاهی کامل از کم و کیف پلتفرم‌های وام‌دهی و حوزه دیفای نمی‌توانید که در این استراتژی موفق باشید.

سؤالات متداول

استراتژی لوپینگ در چه مواقعی استفاده می‌شود؟

استراتژی لوپینگ برای زمان‌هایی مناسب است که نرخ سود سالیانه ارزهای دیجیتال از میزان نرخ بهره آن‌ها بیشتر باشد یا ارز دیجیتال مدنظر ما در روند صعودی قرار داشته باشد.

استراتژی لوپینگ برای چه افرادی مناسب است؟

استراتژی لوپینگ برای معامله‌گران حرفه‌ای یا سرمایه‌گذاران با سرمایه‌های بسیار زیاد مناسب است؛ چرا که میزان سود برای سرمایه‌های اندک به همان نسبت ناچیز است.

چرا استراتژی لوپینگ به‌عنوان پر ریسک‌ترین استراتژی بازار ارز دیجیتال شناخته می‌شود؟

ریسک بالای استراتژی لوپینگ به علت نوسانات قیمت بازار ارز دیجیتال است که نرخ سود سالیانه را تحتِ‌تأثیر قرار می‌دهد و در برخی مواقع ممکن است که پلتفرم وام‌دهنده بخشی از وجه تضمین را لیکوئید کند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید