روانشناسی معامله‌گری

۴ روش رهایی از حواس‌پرتی برای تریدرهایی که در خانه معامله می‌کنند

روانشناسی معامله‌گری

مطالعه در 4 دقیقه

بعد از یک روز پرکار، ساعت ۹ شب، در حالی که حسام مشغول تماشای آخرین قسمت از سریال ستایش است، لپ‌تاپ خود را باز می‌کند. او می‌خواهد یک معامله به روش فست اسکلپ روی جفت ارز GBPJPY باز کند.
در ابتدا معامله او در سود است. با خودش فکر می‌کند: زمانی که قیمت به اولین حد سود خود برسد، معامله را می‌بندم و از آن خارج می‌شوم.
اما یک لحظه صبر کنید! چه شد؟
ای وای نه! مثل اینکه اتفاق بدی برای بازیگر محبوبش در فیلم افتاده است!
چشمش را از تلوزیون بر‌می‌دارد و به معامله‌ی خود نگاه می‌کند اما خیلی دیر شده است: حد ضرر او فعال شده! در واقع خود او بود که به این معامله‌ اجازه داد تا با ضرر بسته شود.

Fotolia 109739676 Subscription Monthly M 300x245 1


مثل بسیاری از معامله‌گران، علی نیز از حواس‌پرتی در هنگام انجام معاملاتش رنج می‌برد. عامل حواس‌پرتی می‌تواند سروصدای برادر کوچک‌، شیطنت‌های حیوان خانگی، احساس گرسنگی یا دیدن یک ویدیوی پربازدید در تیک‌تاک باشد.
بیایید با این حقیقت روبرو شویم که همه ما به نوعی دچار حواس‌پرتی می‌شویم. اینکه چه دلیلی باعث می‌شود تا این اتفاق بیفتد مهم نیست. مهم تاثیر مخربی است که بر کار ما میگذارد.
حواس‌پرتی، چشم‌ها و ذهن ما را از چیزی که باید روی آن تمرکز کنیم دور می‌کند.
چیزی که باید متوجه آن باشیم این است که معامله‌گری مثل یک کار واقعی است. پس در معامله‌گری هم هرچه را بکاری، همان را درو خواهی کرد.

  • اگر می‌خواهید موفق شوید باید کارهای سختی انجام دهید:
  • باید به طور مستمر آموزش ببینید
  • سیستم‌های معاملاتی را مطالعه کنید
  • نمودارهای معاملاتی را مورد بررسی قرار دهید
  • با دیگر معامله گران تعامل داشته باشید
  • خبرهای فاندامنتال را که باعث حرکت بازار می‌شوند دنبال کنید
  • یک ژورنال معاملاتی داشته باشید.

بله! کارهای زیادی برای انجام دارید اما به قول معروف: نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود.
شما باید با معامله‌گری مثل یک شغل رفتار کنید. آن را جدی بگیرید و زمانی که مانعی در مسیر موفقیت برای شما وجود دارد، آن را از سر راه بردارید.
نکات زیر به شما کمک می‌کند تا عوامل حواس‌پرتی را در حین معامله‌گری محدود کنید و از آن‌ها دور بمانید.

یک بازه زمانی مشخص برای معاملات‌تان در نظر بگیرید و به شدت به آن پایبند باشید

disipline1

فرقی نمی‌کند یک معامله‌گر پاره‌وقت هستید یا تمام‌وقت. اما بسیار مهم است که از یک برنامه دقیق برای انجام معاملات‌تان استفاده کنید.
اگر طبق برنامه‌تان هر شب از ساعت ۶ الی ۹ معامله می‌کنید، بهتر است تمام این سه ساعت را صرف معامله‌گری کنید. نه بیشتر و نه کمتر!

به عزیزان خود اطلاع دهید تا در زمان معامله‌گری مزاحم شما نشوند

گاهی همین درخواست ساده از شریک زندگی، بهترین دوست یا هم‌اتاقی که در حین انجام کار مزاحم شما نشوند، می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای روی تمرکز شما داشته باشد. همچنین زمانی که می‌دانید اطرافیان‌تان از شما و کاری که انجام می‌دهید حمایت می‌کنند، دیگر استرسی برای موارد غیر ضروری ندارید.

روی یک کاغذ، نام سایت‌هایی را که در حین معامله اجازه دارید با آن‌ها کار کنید بنویسید

تنها نام وبسایت‌هایی را یادداشت کنید که به خودتان اجازه بازدید از آن‌ها را می‌دهید. با این روش، از دیگر وبسایت‌هایی که ذهن‌تان را از معامله‌گری منحرف می‌کند دور خواهید ماند.
همچنین می‌توانید از یک مرورگر جداگانه، فقط برای معاملات‌تان استفاده کنید و در آن تنظیماتی را اعمال کنید که دسترسی به برخی وب‌سایت‌ها را مسدود می‌کند.

پس کاری را که باید، انجام دهید تا متمرکز باقی بمانید. قبول؟

فقط وسایل و منابع مربوط به معامله‌گری باید در محل کارتان وجود داشته باشند

در محیط اطراف‌تان باید وسایلی وجود داشته باشد که به ارتقای عملکرد شما در معامله‌گری کمک کند. پس مواردی مثل PS4, فیلیمو و یا حتی ویدیوهای جذاب را را از محیط کار خود خارج کنید. اگر فکر می‌کنید تلفن همراه یا تبلت‌تان بیش از حد حواس شما را پرت می‌کند، می‌توانید آن‌ها را در اتاق دیگری قرار دهید.

متمرکز ماندن بسیار دشوار است اما اگر متعهد باشید غیرممکن نیست.

خبر خوب این است که استفاده از این راهکارهای ساده به شما کمک می‌کند عوامل حواس‌پرتی را کنترل و آن‌ها را محدود کنید. همچنین شما را به یک معامله‌گر متمرکزتر و منظم‌تر تبدیل می‌کند.
راستی! شما چه روش‌هایی را برای تمرکز و دور ماندن از عوامل حواس‌پرتی میشناسید؟ نظرات خود را در قسمت کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: وبسایت Babypips

ترجمه اختصاصی: ایران‌بروکر

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید