ارز دیجیتال

8 نکته مهم در بازار ارز دیجیتال که هر سرمایه‌گذار باید بداند

ارز دیجیتال

مطالعه در 9 دقیقه

در بازار ارزهای دیجیتال چه سرمایه‌گذار با سابقه‌ای باشید چه تازه‌کار، دانستن این نکات خالی از لطف نیست.

بهترین سرمایه‌گذاران در بازار لزوماً ماهرترین آنها نیستند، بلکه آنهایی هستند که نحوه عملکرد بازار را درک می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها خالی از ریسک نیست و در این بازار هیچکس 100درصد حرفه‌ای نیست. نوسان و بی‌ثباتی قیمت در بازار می‌تواند شما را نسبت به سرمایه‌گذاری و مهارت تحلیل دچار تردید کند، خوب بودن در سرمایه‌گذاری صرفاً پیش‌بینی افزایش و کاهش قیمت نیست.

در این مطلب 8 نکته مهم در معاملات رمزارز را بیان می‌کنیم که می‌تواند در اخذ تصمیم‌های بهتر در سرمایه‌گذاری به شما کمک کند.

1. طرح معاملاتی (پلن معاملاتی) داشته باشید

شما بدون پلن معاملاتی به سرمایه‌گذاری در رمز ارزها اقدام نمی‌کنید، می‌کنید؟ اگر این‌کار را کردید، دست نگه‌دارید. داشتن یک پلن معاملاتی مناسب می‌تواند از شما یک سرمایه‌گذار موفق بسازد و داشتن پلن می‌تواند قدم اول در ورود به سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز باشد. این موضوع مانع از تصمیم‌گیری‌های احساسی می‌شود.

یک طرح معاملاتی یا ترید پلن خوب باید شامل اهداف کلی سرمایه‌گذاری، رمز ارزهایی که تصمیم به معامله روی آنها را دارید و شرایط بازار برای ورود به معامله روی این رمز ارزها باشد. با این عمل قادر هستید ریسک معاملات را کاهش دهید و رویکرد بهتری نسبت به بازار داشته باشید. از جمله این رویکردها می‌توان به قیمت و زمان ورود به معامله و خروج از آن، حجم معاملات و مواردی از این دست اشاره کرد.

2. ریسک را مدیریت کنید

نکته مهم دیگری که تمام سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند مدیریت ریسک است. حتی اگر اطمینان کامل به معامله‌ای که باز کردید دارید، بدترین اقدام این است که معامله را بدون اعمال معیارها و ابزارهایی که ضرر را کنترل کند، رها کنید. بازار رمز ارز به‌حدی بی‌ثبات است که هر رویدادی/خبری می‌تواند جهت بازار را تغییر داده و به ضررهای غیرمنتظره شدیدی منجر شود.

manage risk

صرف‌نظر از انتظار سوددهی یک دارای، در هر معامله هرگز بیش از مقداری که تحمل ضرر آن را دارید، وارد نشوید. هر سرمایه‌گذاری با ریسک همراه است، ضررهای غیرقابل کنترل مداوم شما را از معامله کردن دلسرد می‌کند ( سرمایه شما را از بین می‌برد). همچنین توصیه می‌کنیم که پس از دو یا سه معامله ضرر پی در پی از معامله جدید اجتناب کنید- مخصوصاً اگر در تایم فریم کوتاه مدت معامله می‌کنید. (معامله‌گر کوتاه مدت هستید).

3. سبد متنوعی داشته باشید

با ایجاد سبد متنوع سرمایه‌گذاری روی انواع رمز ارزها که واکنش‌های متفاوتی نسبت به شرایط مختلف بازار دارند، می‌توانید ریسک بازار را کنترل کنید.

روی Defi، آلت‌کوین‌ها، بیت‌کوین و سایر رمز ارزها می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید. این روش از ریسک سرمایه‌گذاری روی یک دارای خاص جلوگیری می‌کند و از احتمال تجربه ضررهای سنگین در امان خواهید بود. ضمناً ورود به معاملات نوسانی روی هر رمز ارزی عاقلانه نیست. پیشنهاد می‌کنیم بازارهای مختلف را بررسی کنید و در هر کدام که شناخت بهتری دارید سرمایه‌گذاری کنید. مثل می‌توانید انواع مختلف آلت‌کوین‌های را بررسی کنید تا تصمیم بگیرید روی کدام سرمایه گذاری کنید.

4. دیدگاه بلند مدت داشته باشید

بسیاری از معامله‌گران جدید در بازار رمز ارزها انتظار دارند در زمان کوتاهی به سود برسند. بسیاری انتظارات واهی دارند و امیدوارند آنقدر خوش‌شانس باشند که طی چند ماه به میلیون‌ها دلار سود برسند. ممکن است که در بازار سریع به سود نرسید و داشتن یک برنامه بلند مدت به شما در داشتن دیدگاه مثبت به بازار کمک خواهد کرد.

برنامه معاملاتی بلند مدت می‌تواند استراتژی سرمایه‌گذاری موفقی باشد (سرمایه‌گذاران بنامی مثل وارن بافت از این روش استفاده می‌کنند) اما این روش به بررسی و تحلیل‌های دقیق و عمیق نیاز دارد. به‌علاوه فرایند طولانی خرید و نگهداری در سرمایه‌گذاری بلند مدت صبر بسیار زیادی می‌طلبد. برای بسیاری از معامله‌گران پایبندی به برنامه معاملاتی بلند مدت دشوار است، بیشتر ترجیح می‌دهند وقتی سرمایه‌گذاری 50 درصد در روند صعودی یا نزولی حرکت کرد معامله را ببند، که این خود باعث از دست دادن فرصت‌های عالی در بازار می‌شود.

در سال 2021، بیت‌کوین نوسان روزانه 4.56 درصد داشت و از اکتبر 2020 تا اکتبر 2021 از قیمت 13373.71دلار تا 61374.28 دلار رشد کرد. سود 460 درصدی طی یک سال برای معامله‌گران بلند مدت به همراه داشت، اما آنها که در ابتدای روند سوددهی دارایی‌های خود را نقد کردند، سودهای بزرگ بعدی را از دست دادند.

توجه کنید، در مورد اینکه چه زمانی سود را برداشت کنید یا چطور سرمایه خود را مدیریت کنید صحبت نمی‌کنیم. خود بهترین فرد برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری‌تان هستید و اطلاعات ارائه شده در وب سایت ایران بروکر ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری، مالی، معاملاتی یا هر نوع سیگنال دیگری نیست.

5. تنها به‌ دلیل پایین بودن قیمت‌ها خرید نکنید

اغلب زمانی که قیمت رمزارزها شروع به ریزش می‌کند، می‌شنوید که مردم می‌گویند” قیمت پایین بخر!” تا وقتی که خطرات را بپذیرید و دیدگاه بلند مدت داشته باشید خرید کردن در زمان کاهش قیمت مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با این حال اگر بدون تحلیل درست در بازار نزولی و با دیدگاه کوتاه مدت، وارد پوزیشن خرید شوید احتمالاً احساس بدی نسب به خودتان خواهید داشت.

در واقع در موقعیت‌های بسیار نوسانی بهتر است از بازار رمز ارزها فاصله بگیرید چون روند نزولی بازار ممکن است برای هفته‌ها یا ماه‌ها تا زمانی که به یک حمایت قوی برسد، ادامه پیدا کند. تشخیص کف روند نزولی، کاری بسیار دشوار است و مانند گرفتن چاقوی در حال سقوط است. پس فقط به‌خاطر اینکه قیمت پایین است خرید نکنید. به‌جای آن زمانی وارد موقعیت خرید شوید که امکان افزایش قیمت وجود دارد.

6. بررسی کنید

اهمیت بررسی قابل انکار نیست. بررسی مناسب ابزاری دقیق در اجرای برنامه معاملاتی برای شما خواهد بود و در عین حال برای تصمیم‌گیری به سرمایه‌گذاری دید روشنی برای‌تان فراهم می‌کند.

بسیاری از تریدرها منتظر سیگنال‌هایی از جانب بروکرها، معامله‌گران حرفه‌ای و اطلاعات خروجی از بات‌های معاملاتی هستند. این روش بد نیست اما پیشنهاد می‌کنیم از آنها برای تایید و تکمیل بررسی‌های خودتان استفاده کنید.

سیگنال بروکرها قابل اعتماد نیست چون کارگزارانی هستند که معاملات خود را بر خلاف معاملات سایرین تنظیم می‌کنند. بات‌های معاملاتی هم ممکن است نسبت به روند بازار بی‌توجه باشند. پس نه سیگنال‌ها و نه ربات‌ها 100 درصد قابل اطمینان نیستند.

7. حس جاماندگی نداشته باشید

از دلایل مهمی که افراد در سرمایه گذاری حساب خود را نابود می‌کنند “احساس ترس از جاماندگی” است. فومو (Fomo) یا ترس از جاماندگی احساسی است که در اکثر سرمایه‌گذاران وجود دارد، هیچ‌کس نمی‌خواهد فرصت‌های داغ بازار را از دست بدهد. در موقعیت‌های سودآور بازار، تمرکز خود را از دست می‌دهند و پلن معاملاتی خود را زیر پا می‌گذارند.

حس جاماندگی از بازار معمولاً از طریق رسانه‌های اجتماعی و اخبار و یا شایعاتی القا می‌شود به‌طوری‌که سرمایه‌گذاران را برای نشان دادن واکنش‌های هیجانی برانگیخته می‌کند مثل افزایش مقدار لات در معاملات ، معامله روی رمز ارزهای ناشناخته، حجم معاملات، وام‌های بیشتر جهت بالا بردن قیمت و سایر موارد.

بهترین راه برای مقابله با احساس جاماندگی این است که روی ترید پلن و تحلیل‌های خود تمرکز کنید و به سایر اتفاقات توجهی نداشته باشید.

8. به درستی از اهرم یا لوریج استفاده کنید

لوریج سرمایه‌ای قرضی‌ست که با استفاده از آن قادر هستید بیشتر از سرمایه واقعیتان وارد معامله شوید. اهرم 1:100 این امکان را می‌دهد که 100 بار بیشتر از پول اصلی‌تان معامله انجام دهید. اهرم‌ها همان‌قدر که می‌توانند خوب باشد، احتمال از دست دادن سرمایه را نیز افزایش می‌دهد به این صورت که همه پول به‌علاوه مبلغ اهرم از شما کسر می‌شود. توجه کنید که اهرم ‌ها می‌توانند هم سودو هم ضرر را چند برابر کنند.

Leverage

 اگر اهرم خیلی بالا استفاده می‌کنید، مثلاً 1:1000، 1 درصد کاهش قیمت می‌تواند زیان سنگینی ایجاد کند. هرچه از اهرم بالاتری استفاده کنید، حاشیه نوسان را کاهش می‌دهد وبا اهرم پایین‌تر، حاشیه خطا در معاملات بیشتر خواهد بود. اگر بازار رمز ارزها را به‌خوبی نمی‌شناسید از هیچ کدام از انواع اهرم استفاده نکنید.

بهترین استراتژی‌ها همیشه سودآور نیستند

در پایان باید گفت که بهترین سرمایه‌گذاران همیشه آنهایی نیستند که بهترین استراتژی‌ها را دارند بلکه آنهایی هستند بفهمند چه‌طور در بازار بی‌ثبات رمز ارزها به‌خوبی حرکت کنند. هیچ معامله‌گری به تنهایی پاسخ تمام سوالات در مورد بازار رمز ارزها را ندارد و هر کس ادعا دارد که به‌خوبی بازار را می‌شناسد به وضوح دروغ می‌گوید.

توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در این مطلب مشاوره نسبت به سرمایه‌گذاری نیست. قبل از سرمایه‌گذاری (به هر روشی) تحقیق کنید و هرگز مبلغی بیشتر از آنچه تحمل ضرر را دارید سرمایه‌گذاری نکنید.

سوالات پر تکرار در مورد هشت نکته مهم در بازار ارز دیجیتال

تحلیل بنیادین ارزهای دیجیتال چه معنایی دارد؟

تحلیل بنیادین ارزها به معنای بررسی عوامل اقتصادی، فنیکی، مالی و سایر عوامل مرتبط با یک ارز دیجیتال است. این اطلاعات می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا بتوانند تصمیم به خرید یا فروش یک ارز دیجیتال بگیرند.

چه چیزی می‌تواند باعث تغییر قیمت ارزهای دیجیتال شود؟

موارد مختلفی مانند تغییرات در بازار، اخبار و رویدادهای جهانی، تحولات فینتکی، تغییرات قوانین و مقررات و حتی شایعات می‌تواند باعث تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال شود.

چه فرقی بین ارزهای دیجیتال و ارزهای سنتی وجود دارد؟

یکی از تفاوت‌های اساسی بین ارزهای دیجیتال و ارزهای سنتی این است که ارزهای دیجیتال بدون وجود نظارت از سوی بانک‌ها یا دولت‌ها، توسط شبکه‌های توزیع شده و با استفاده از فناوری بلاکچین ایجاد می‌شوند. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال قابلیت تبادل سریع و راحت را دارند.

آیا سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال امن است؟

سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال ممکن است با خطراتی مانند تغییرات قیمت و ناپایداری بازار همراه باشد. اما، با بررسی و تحلیل دقیق و کسب اطلاعات کافی، می‌توانید خطرات را کاهش دهید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید