ارز دیجیتال در کشورها

میزان محبوبیت ارزهای دیجیتال در کشورهای جنوب شرقی آسیا

ارز دیجیتال در کشورها

مطالعه در 7 دقیقه

امسال سنگاپور و فیلیپین بیشترین علاقه‌مندی را به بازار ارزهای دیجیتال در کشورهای جنوب شرقی آسیا نشان دادند. سهم علاقه‌مندی به این بازار برای سنگاپور ۴۳/۵ درصد و برای فیلیپین ۴۰/۳ درصد بوده است.

سنگاپور نه تنها در حوزه جنوب شرقی آسیا بلکه برای کل قاره آسیا یک قطب ارز دیجیتال محسوب می‌شود. این دولت-شهر قبلا سومین کشور طرفدار ارزهای دیجیتال در سراسر جهان بود و به مدت سه سال متوالی، یکی از برترین کشورها در صنعت بازی‌های Web3 محسوب می‌شد.

بازی های وب ۳ در سنگاپور

علاقه فیلیپینی‌ها به کریپتو عمدتا از GameFi نشات می‌گیرد و این کشور هم مانند سنگاپور به مدت ۳ سال متوالی از ۲۰۲۱ تا ۲۲۳ در فهرست برترین کشورها در حوزه بازی‌های وب ۳ قرار داشته است. فیلیپینی‌ها عاشق بازی Axie Infinity هستند و خیلی از آنها توانستند از همین طریق به ثروت رسیده و داستان‌های موفقیت خود را منتشر کنند. اوایل امسال، فلیپین در کنار مالزی جزو برترین کشورهای طرفدار میم کوین معرفی شد.

کشورهای جنوب شرق آسیا با علاقه متوسط به ارزهای دیجیتال

مالزی، تایلند، ویتنام و اندونزی هم جزو کشورهای جنوب شرق آسیا هستند که در سال ۲۰۲۳ به بازار ارزهای دیجیتال علاقه نشان دادند، البته مجموع پذیرش ارزهای دیجیتال در این کشورها به اندازه نیمی از رشد این حوزه در کشورهای سنگاپور و فیلیپین هم نبود. این چهار کشور مجموعا ۱۴/۷ درصد از بازار ارزهای دیجیتال در کشورهای جنوب شرق آسیا را به خود اختصاص دادند.

نکته قابل توجه این بود که علاقه‌مندی به این بازار در مالزی اصلا قابل مقایسه با تاثیر آن بر صنعت کریپتو نبود. دو تا از رایج‌ترین و محبوب‌ترین ابزارهای اطلاعات کریپتو یعنی CoinGecko و Etherscan توسط تیم‌های مالایی ایجاد شده و دفتر اصلی آنها هم در این کشور قرار دارد.

GameFi

مانند سنگاپور و فیلیپین، علاقه شدید ویتنامی‌ها به GameFi هم این کشور را به مدت ۳ سال در بین برترین کشورها در حوزه بازی‌های وب ۳ قرار داد.

سال گذشته صرافی‌های ارز دیجیتال در تایلند شاهد حجم معادلات ۳۷/۹۴ میلیارد دلاری و صرافی‌های مالایی شاهد حجم معادلات ۲۳/۹۷ میلیارد دلاری بودند. در مقابل، ۱۰ صرافی برترین جهان در سال ۲۰۲۲ مجموعا حجم معادلات ۲/۱۱ تریلیون دلاری را ثبت کردند.

کشورهای جنوب شرق آسیا با کمترین علاقه به ارزهای دیجیتال

سهم اقتصادهای کوچک در استقبال از ارزهای دیجیتال در کشورهای جنوب شرقی آسیا مجموعا ۱/۵ درصد بوده است. این کشورها شامل کامبوج، میانمار، برونئی، لائوس و تیمور شرقی هستند که بازارهای بالقوه‌ای برای صنعت کریپتو محسوب می‌شوند. با توجه به این شرایط، احتمال بهبود وضعیت پذیرش ارزهای دیجیتال در این کشورها در آینده نزدیک، وجود ندارد. به جز کشور ثروتمند برونئی، کشورهای کوچک جنوب شرقی آسیا جزو کشورهای کم‌درآمد محسوب می‌شوند.

کدام پروژه های کریپتو در کشورهای جنوب شرقی آسیا محبوب تر هستند؟

از ابتدای سال ۲۰۲۳، پروژه‌های مرتبط با Layer 1، GameFi، میم کوین و DeFi جزو محبوب‌ترین پروژه‌ها در کشورهای جنوب شرقی آسیا بوده‌اند. این ۴ حوزه جزو ۱۸ حوزه پرطرفدار کریپتو در این منطقه به شمار می‌روند و هر کدام ۲۲/۲ درصد سودآوری داشته‌اند. شهرت ناگهانی میم کوین پپه (PEPE) باعث شد این کوین جزو ۳ ارز برتر در سه کشور و بیت کوین جزو ۳ ارز برتر در ۲ کشور باشند.

همان‌طور که از فیلیپین که جزو کشورهای برتر بازی‌های وب ۳ است انتظار می‌رفت، سه ارز محبوب در این کشور، حتی در سال ۲۰۲۳ هم همگی در حوزه GameFi و شامل Smooth Love Potion (SLP)، Ronin (RON) و Wemix (WEMIX) از Axie Infinity هستند.

بازی Axie Infinity

سرمایه‌گذاران کشور مالزی علاوه بر بیت کوین، وضعیت ارز‌های Maple (MPL) و BoringDAO (BORING) که در حوزه دیفای هستند را هم رصد می‌کنند. Maple و BoringDAO هر دو پروتکل‌های دیفای هستند که حوزه فعالیت آنها به ترتیب وام‌های بدون وثیقه و خدمات بین بلاکچینی است. این نشان می‌دهد که علی‌رغم بکر بودن بازار کریپتو در مالزی، شهروندان آن بیشتر از کشورهای همسایه اهل کنجکاوی در بازار ارزهای دیجیتال هستند.

از سوی دیگر، ۴ کشور از ۶ کشور جنوب شرقی آسیا رتبه‌های مختلفی در علاقمندی به کریپتو به دست آورده‌اند.

علاوه بر میم کوین که در رتبه‌بندی تمام این ۴ کشور دیده می‌شود، محبوب‌ترین پروژه و ارز امسال در سنگاپور Grapg (GRT) بود که یک زیرساخت یا پروتکل تحلیلی است که داده‌های بلاکچین را بایگانی و بررسی می‌کند. در کشور ویتنام، علاقه شدیدی به Aptos (APT) و سپس ابزار حفظ حریم خصوصی Bob (BOB) وجود دارد.

در حالی که ارز محبوب در تایلند Gala (GALA) محصول استودیو GameFi به نام Gala Games و Canto (CANTO) دهمین پروژه محبوب Layer 1 است، در اندونزی اقبال عمومی با سرمایه‌گذاری روی پروژه هوش مصنوعی Not Financial Advice (NFAI) و توکن حاکمیتی صرافی غیرمتمرکز AirSwap (AST) بوده است.

برترین ارزهای دیجیتال در کشورهای جنوب شرقی آسیا در سال ۲۰۲۳

  • محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در سنگاپور شامل Graph (GRT)، بیت کوین (BTC) و پپه (PEPE) هستند.
  • ارزهای دیجیتال محبوب در فیلیپین شامل Smooth Love Potion (SLP)، Wemix (WEMIX) و Ronin (RON) هستند.
  • بر‌ترین ارزهای دیجیتال در مالزی شامل بیت کوین، پپه، Maple (MPL) و BoringDAO (BORING) هستند.
  • پرطرفدارترین ارزهای دیجیتال در تایلند شامل فلوکی (FLOKI)، گالا (GALA) و کانتو (CANTO) هستند.
  • پرفروش‌ترین ارزهای دیجیتال در ویتنام شامل Aptos (APT)، Bob (BOB) و پپه (PEPE) هستند.
  • محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در اندونزی شامل Not Financial Advice (NFAI)، ایر سواپ (AST) و پپه هستند.

سهم کشورهای جنوب شرقی آسیا در بازار کریپتو در سال ۲۰۲۳

همان‌طور که تا اینجای مطلب مشخص شد، بعضی از کشورهای آسیایی هنوز پذیرش ارزهای دیجیتال را به طور گسترده دنبال نمی‌کنند و سهم ناچیز یا صفر از درآمدهای حاصل از این بازار دارند.

رتبهنام کشورسهم کشور در سود بازار کریپتو
۱سنگاپور۴۳/۴۶
۲فیلیپین۴۰/۳۱
۳مالزی۶/۱۶
۴تایلند۳/۳۹
۵ویتنام۳/۱۱
۶اندونزی۲/۰۴
۷کامبوج۰/۷۰
۸میانمار۰/۳۹
۹برونئی۰/۳۵
۱۰لائوس۰/۰۸
۱۱تیمور شرقی۰/۰۰

سخن پایانی

هم‌زمان با رشد صنعت ارزهای دیجیتال، کشورهای جنوب شرقی آسیا نقش مهمی در این صنعت خواهند داشت. وجود جمعیت جوان و تشنه فناوری در این منطقه در کنار قوانین نه چندان سفت و سخت باعث می‌شود که این کشورها بستر مناسبی برای رشد پروژه‌های کریپتو باشند. کسب‌و‌کارهایی که به دنبال ورود به بازار در حال رشد ارزهای دیجیتال هستند بهتر است توجه ویژه‌ای به جنوب شرقی آسیا داشته باشند. افزایش تعداد صرافی‌ها و دستگاه‌های خودپرداز ارز دیجیتال، افزایش پذیرش ارز دیجیتال توسط کسب‌وکارها و فروشندگان و در نهایت، محبوبیت خرید و فروش رمزارزها و سرمایه‌گذاری روی آنها، از نشانه‌هایی است که می‌گویند آینده ارزهای دیجیتال در کشورهای جنوب شرقی آسیا روشن خواهد بود.

۱. اندازه بازار ارزهای دیجیتال در کشورهای جنوب شرقی آسیا چقدر است؟

آسیای مرکزی، آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه مجموعا ۱۴ درصد معادل ۵۷۲ میلیارد دلار از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده‌اند.

۲. کدام کشورها در جنوب شرقی آسیا در پذیرش ارزهای دیجیتال پیشرو هستند؟

سنگاپور، فیلیپین، ویتنام، تایلند، مالزی

۳. فرصت‌های رشد پروژه‌های کریپتو در کشورهای جنوب شرقی آسیا چیست؟

می‌توان از ارزهای دیجیتال در تسهیل پرداخت‌های بین‌المللی، کاهش هزینه نقل و انتقالات و فراهم کردن دسترسی عمومی به خدمات مالی، استفاده کرد

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید