ارز دیجیتال در کشورها

ارز دیجیتال در برزیل: بیت کوین و رمزارزها جایگزینی برای پول

ارز دیجیتال در کشورها

مطالعه در 7 دقیقه

پایان سال 2021 در امریکای لاتین، با رونق بازار ارزهای دیجیتال همراه شد. السالوادور، آرژانتین، مکزیک، ونزوئلا و برزیل به جرگه کشورهای پذیرای رمزارزها پیوستند و این پذیرش بی‌دلیل نبود. در ادامه به بررسی وضعیت ارز دیجیتال در برزیل و قوانینی که در این کشور در رابطه با رمزارزها وجود دارد می‌پردازیم.

وضعیت مالی کشور برزیل

25 درصد مردم برزیل زیر خط فقر زندگی می‌کنند و در بین کشورهای آمریکای لاتین رکورددار کمترین میزان در حداقل دستمزد‌ها هستند.

به‌علاوه گروه زیادی از جمعیت برزیل به سیستم بانکی دسترسی ندارند. دلایل متعددی از جمله کمبود پول، کارمزد بالای خدمات بانکی، به این موضوع دامن زده است. مردم این کشور افتتاح حساب بانکی شخصی را بیهوده می‌دانند و معمولاً اعضای خانواده با استفاده از یک حساب، نیازهای خود را برآورده می‌کنند. 

محدوده جغرافیایی وسیعی از این کشور به خدمات بانکی دسترسی ندارند و مسافت زیاد باعث شده است که مردم امکان استفاده از خدمات بانکی را نداشته باشند.

در مقابل 70 درصد جمعیت بزرگسال در این کشور، از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند و به‌راحتی به اینترنت دسترسی دارند. برزیل رتبه پنجم استفاده از گوشی‌های هوشمند جهان را به خود اختصاص داده است. نکته جالب‌تر اینکه گاهی ممکن است یک گوشی هوشمند، دسترسی چند نفر به اینترنت را فراهم کند.

 سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال در برزیل

وضعیت مالی شاغلین در برزیل نشان می‌دهد که مردم نیاز فوری به روش‌های جایگزینی برای رفع نیازهای زندگی دارند. بر اساس آمار منتشر شده حدود 40 درصد از فعالان ارزهای دیجیتال در برزیل دستمزدی حتی کمتر از حداقل میزان تعیین شده دریافت می‌کنند. 

 گزارش‌هایی که توسط triple-a.io منتشر شده است نشان می‌دهد 4.9 درصد از مردم برزیل که جمعیت حدود 10 میلیون نفر را دربر می‌گیرد، در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذری کرده‌اند. در این گروه، مردانی که در دهه بیست عمر خود زندگی می‌کنند، در اکثریت قرار دارند. این موضوع باعث شده برزیل در جهان از نظر تعداد کاربران رمز ارزها، جایگاه پنجم و از نظر تعداد صرافی‌های ارزهای دیجیتال، جایگاه هفتم را ازآن خود کند. 

ارز دیجیتال در برزیل

از اوریل 2022، برزیل به‌عنوان کشور پیشرو در استفاده از ارزهای دیجیتال در هزینه‌های جاری، شناخته شد. این موضوع نشان می‌دهد که مردم برزیل نه تنها به  سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال تمایل داشته و پتانسیل رشد را برای این صنعت متصور هستند، بلکه از رمزارزها به‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت بابت کالا و خدمات نیز استفاده می‌کنند. 

بزرگ‌ترین بانک دیجیتال در این کشور به نام نوبانک (Nubank) پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال را در اختیار مشتریان خود قرار داده است. این پلتفرم در ماه ژوئن راه‌اندازی شد و تنها پس از گذشت یک ماه از آغاز به کار، به یک میلیون کاربر فعال، خدمات خود را ارائه کرده است. 

قوانین ارزهای دیجیتال در برزیل

در برزیل نیز مانند اکثر کشورهای جهان، دولت هنوز مقررات و قوانین مربوط به رمز ارزها را صادر نکرده است. با این حال قوانینی وجود دارد که فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را تحت کنترل درآورده، که در ادامه با برخی از این قوانین آشنا می‌شویم.

قوانین ارز دیجیتال در برزیل
  • قانون اول، هیچ یک ارزهای دیجیتال مجازی، ارز واقعی محسوب نمی شوند. طبق قوانین این کشور صرفاً پول محلی، ارز قانونی در کشور پذیرفته شده است و ارزهای دیجیتال به‌عنوان دارایی تعریف شده است.
  • هیچ قانونی برای ممنوعیت ICOها وجود ندارد. اما از قانون بازار سرمایه و چارچوب نظارتی کمیسیون بورس اوراق بهادار برزیل (CVM)، تبعیت می‌کنند.
  • در حوزه مبارزه با پولشویی نیز وضعیت مشابهی وجود دارد و هیچ مقررات خاصی برای ارزهای دیجیتال در نظر گرفته نشده است. با این حال در شرایطی قانون مبارزه با پولشویی مصوب در کشور، اعمال می‌شود. 
  • با وجود اینکه در سال 2020 قانون‌گذاران طرح قانونی مبنی بر کنترل ارزهای دیجیتال را پیشنهاد کردند، هنوز این قانون به مرحله اجرا نرسیده است. 
  • کنگره برزیل در حال تجدید نظر در قوانین و مقررات موجود است تا آن‌ها را با ویژگی‌های ارزهای دیجیتال مطابقت دهد. طرح‌هایی ارائه شده که شهروندان برزیلی مجاز به استفاده از رمز ارزها برای پرداخت هزینه‌های خود هستند و در عین حال حریم خصوصی آن‌ها در برابر مراجع حفظ شده است. 

بر اساس این طرح وضعیت موجود ارزهای دیجیتال را از دارایی‌های دیجیتال به دارایی‌های مالی تغییر می‌دهد. از آنجایی که رمز ارز به‌عنوان وسیله پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرد، این احتمال وجود دارد که مراجع قانونی، برای پرداخت جریمه‌های مربوط به دارایی‌های رمز ارز، نسبت به مسدود کردن حساب اقدام کنند. این موضوع همچنان در جمع قانون‌گذاران رمز ارز مورد گفتگو است.

مالیات ارزهای دیجیتال

همانطور که گفته شد در مورد ارزهای دیجیتال قانون خاصی در برزیل وجود ندارد. گاهی مقامات مالیاتی برزیل به کاربران ارزهای دیجیتال، راهنمایی‌هایی را ارائه می‌دهند.

در مجموع، دولت نگرانی‌های خود را نسبت به خطرات احتمالی ارزهای دیجیتال ابراز نمی‌کند. با این حال گاهی اوقات برای آگاهی شهروندان از خطرات احتمالی مرتبط با مالکیت و معاملات رمز ارز، اطلاعاتی در اختیار مردم قرار می‌دهند.

به‌عنوان مثال در سال 2017، بانک فدرال رزرو برزیل با صدور اطلاعیه‌ای به شهروندان در مورد خطرات ناشی از نگهداری و مبادلات ارزهای دیجیتال هشدار داد و همچنین گوشزد کرد که بانک هیچ کنترلی بر این قبیل تراکنش‌ها ندارد. 

با وجود تمام هشدارها، کمیسیون اوراق بهادار برزیل (CVM) اجازه ETF بیت کوین و ETF اتریوم را صادر کرد.

آنچه در مقاله ارز دیجیتال در برزیل خواندیم:

جو مالی ناخوشایند برزیل، مردم را به جستجوی راه‌های جایگزین برای رفع نیازهای مالی خود، وادار کرده است. در سال‌های اخیر ارزهای دیجیتال مشابه قایق نجاتی برای مردم امریکای لاتین و به‌ویژه در برزیل تبدیل شده‌اند که به مقابله با نرخ تورم بالا و مشکلات عدم دسترسی به خدمات بانکی، کمک می‌کند. استفاده از رمز ارزها این توانایی را در مردم ایجاد کرده است که از خدمات مالی استفاده کرده و کارمزد کمتری را به بانک پرداخت کنند. به‌علاوه در کمترین زمان ممکن به مقصود خود برسند.

سوالات متداول ارز دیجیتال در برزیل

پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال در برزیل چگونه است؟

در برزیل به علت سیستم مالی ضعیف و عدم دسترسی همگانی به خدمات مالی به دلیل مسافت طولانی و هزینه‌های بالا، ارزهای دیجیتال محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. سیستم مالی غیرمتمرکز رمزارزها در این کشور به راحتی با دسترسی به اینترنت برای همگان امکان‌پذیر است.

آیا در برزیل قوانین مخصوص به ارزهای دیجیتال تصویب شده است؟

خیر. در برزیل نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، قوانین خاصی مربوط به ارزهای دیجیتال به تصویب نرسیده است. اما قوانینی وجود دارد که فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را تحت کنترل درمی‌آورد.

قوانین مالیاتی مربوط به ارزهای دیجیتال در برزیل چگونه است؟

در برزیل قوانین مشخصی در مورد ارزهای دیجیتال از طرف دولت صادر نشده است و در مورد پرداخت مالیات فعالیت‌های مرتبط با حوزه ارزهای دیجیتال نیز قوانین مشخصی وجود ندارد و در مواردی دولت به فعالان این حوزه راهنمایی‌هایی را ارائه می‌دهد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید