معرفی ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink) و توکن LINK

معرفی ارز دیجیتال چین لینک (LINK)

اگر تاحدودی با ارز دیجیتال و تکنولوژی بلاکچین آشنا باشید؛ احتمالا متوجه اهمیت وجود یک شبکه اوراکل (Oracle) در زیرساخت معاملات هستید. شبکه اوراکل در واقع یک منبع داده است که عملکردی شبیه به یک پل بین قراردادهای هوشمند و دیگر منابع دارد.

اوراکل بلاک چین سرویسی است که داده‌های دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند (برنامه‌هایی که روی بلاک چین اجرا می‌شوند) منتقل می‌کند. ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink) یک شبکه اوراکل بلاک چین غیرمتمرکز است که به قراردادهای هوشمند اجازه اتصال سریع و ایمن به منابع داده را می‌دهد.

چین لینک یک شبکه مبتنی بر اتریوم از منابع داده است که بلاکچین را، از طریق قراردادهای هوشمند، قادر به پاسخگویی به رویدادهای دنیای واقعی می‌کند. در واقع این ارز دیجیتال، تکنولوژی‌ای است که به شرکت‌های غیر بلاکچینی امکان برقراری ارتباط با پلتفرم‌های بلاک چین را می‌دهد. در این مقاله علاوه‌بر بررسی ماهیت ارز دیجیتال چین لینک و توکن اختصاصی آن، با طرز کار و آینده این ارز دیجیتال بیشتر آشنا می‌‍‌شویم.

چین لینک (Chainlink) چیست؟

شرکتی را تصور کنید که برای ردیابی محموله‌های خود از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کند. اما این شرکت نمی‌تواند با شرکتی که برای پرداخت استفاده می‌کند ارتباط برقرار کند. این مسئله مشکلات زیادی را به ارمغان می‌آورد. مشکل اصلی اینجاست که هر بلاکچین به نوعی طراحی شده که یک جهان جداگانه داشته باشد. وقتی صحبت از دریافت اطلاعات از دنیای خارج باشد، الزام اعتماد به منبعی خارج از بلاکچین برای ارائه اطلاعات صحیح همیشه یک نقطه ضعف بوده است. راه‌حل این مشکل چین لینک است.

چین لینک (Chainlink) یک شبکه اوراکل بلاک چین غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را قادر به برقراری ارتباط ایمن با داده‌ها و خدمات دنیای واقعی خارج از شبکه‌های بلاک چین می‌کند. این ارز دیجیتال که در سال 2017 راه‌اندازی شد، افتخار می‌کند که از بهترین راه‌حل‌های اوراکل است. این پروتکل به ایجاد قراردادهای هوشمند نوآورانه و غیرمتمرکز و نرم‌افزارهای همتا به همتا، با قابلیت به کارگیری توسط انواع مختلف شرکت‌ها در سراسر جهان، کمک کرده و نحوه دسترسی مردم به فناوری بلاک چین را بهبود می‌بخشد.

با کمک چین لینک، اکنون امکان استفاده از قراردادهای هوشمند در سیستم مالی سنتی وجود دارد. چین لینک با استفاده از شبکه غیرمتمرکز اوراکل‌ها، نرم افزارهای غیرمتمرکز (DApp) را به داده‌های دنیای واقعی متصل می‌کند. اوراکل‌ها به آپلود داده‌ها در بلاک چین کمک می‌کنند و به قراردادهای هوشمند اجازه تعامل با محیط خارجی را می‌دهند. هنگامی که نودهای شبکه داده‌ها را از منابع خارجی تحویل می‌دهند، از توکن‌های LINK، ارز دیجیتال بومی شبکه چین لینک، برای پرداخت در ازای خدمات آنها استفاده می‌شوند.

ارز چین لینک (LINK)

توکن LINK رمز ارز اختصاصی است که از تراکنش‌های روی پروتکل اوراکل پشتیبانی می‌کند. تومن ارز دیجیتال LINK، که توسط شبکه بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌شود، ارز دیجیتال بسیار محبوبی بین کاربران فضای کریپتوکارنسی است. براساس اطلاعات موجود در وایت پیپر، شبکه چین لینک از توکن LINK برای پرداخت دستمزد نودهای خود استفاده می‌کند. نودها نهادهایی هستند که وظیفه اجرای سخت افزار و نرم افزار چین لینک و نظارت بر شبکه را بر عهده دارند.

ارز چین لینک (LINK)

نودهای چین لینک، از رمز ارز LINK برای استیک کردن در شبکه استفاده می‌کنند. این نودها باید LINK را سپرده کنند تا تعهد خود را به شبکه نشان دهند. گره‌هایی که سهم لینک بیشتری دارند، بیشتر برای انجام درخواست‌ها انتخاب شده و در ازای خدمات خود توکن‌ LINK دریافت می‌کنند.

حداکثر عرضه LINK 1 میلیارد توکن است که 35 درصد آن در عرضه اولیه در سال 2017 فروخته شد. باقی آن برای توسعه این شبکه در آینده به تیم اختصاص داده شده ، یا در اختیار گره‌های شبکه قرار گرفته است. توکن LINK یک توکن ERC677 است و هولدرها برای اینکه تبدیل به یک نود شوند باید این ارز دیجیتال را استیک (Stake) کنند. توکن LINK را می‌توان در صرافی‌های بسیاری از جمله کراکن (Kraken)، کوین بیس (Coinbase)، هیوبی گلوبال ((Huobi Global، کوکوین (Kucoin) و صرافی بایننس (Binance) خریداری کرد.

همچنین می‌توانید برای خرید چین لینک از طریق صرافی نوبیتکس نیز اقدام کنید. علاوه‌بر نوبیتکس در برخی از صرافی‌های معتبر ایرانی نیز ارز دیجیتال چین لینک برای خرید و فروش موجود است.

دلیل اهمیت ارز دیجیتال چین لینک

دلیل اهمیت چین لینک این است که می‌تواند قراردادهای هوشمند روی بلاکچین‌‌ها را به داده‌ها و رویدادهای دنیای واقعی متصل کند. قراردادهای هوشمند برنامه‌های بلاک‌چینی هستند که در صورت برآورده شدن شرایط خاص، خود به خود اجرا می‌شوند. این قراردادها یکی از پرکاربردترین ابزارهای بلاک چین هستند و آن دسته از پلتفرم‌های بلاک چین با قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. اما قرارداد هوشمند محدودیت‌هایی دارد و نمی‌تواند با داده‌های خارج از زنجیره یا هر اطلاعاتی که در بلاک چین نیست تعامل داشته باشند.

اوراکل‌های بلاک چین برای حل این مشکل به وجود آمده‌اند. اوراکل پلی است که داده‌های مورد نیاز یک قرارداد هوشمند به را ارمغان می‌آورد. Chainlink از شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز مختلفی تشکیل شده است. هر شبکه از چندین اوراکل بلاک چین تشکیل شده است که داده‌ها را بازیابی و تایید می‌کنند.

تحلیل چین لینک

تحلیل قیمت چین لینک نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال از یک روند ثابت پیروی میکند و یک مومنتوم صعودی را نشان می‌دهد. در زمان نوشته شدن این مقاله، قیمت چین لینک طی ساعات گذشته صعودی بوده و از 6.6 دلار به 7.4 دلار و سپس به 6.8 دلار رسیده است.

در می (اردیبهشت) سال 2021، ارز دیجیتال لینک به بالاترین قیمت خود، یعنی 52.89 دلار رسید. در سپتامبر (شهریور) سال 2017 این ارز دیجیتال به پایین‌ترین قیمت خود، یعنی 0.126297 دلار، معامله می‌شد. تحلیل قیمت ChainLink نوسانات بازار را به دنبال یک حرکت صعودی نشان می‌دهد. همچنین حرکات قیمتی جفت ارز LINK/USD بر روی میانگین متحرک حرکت می‌کند، که نشان‌دهنده یک حرکت صعودی است.

به صورت کلی، تحلیل این ارز نشان می‌دهد که ارز دیجیتال لینک از یک روند ثابت پیروی می‌کند و پتانسیل شروع یک حرکت صعودی را دارد. البته به نظر می‌رسد شرایط فعلی بازار ارزهای دیجیتال از یک روند خنثی پیروی می‌کند. بسیاری از کارشناسان معتقدند قیمت ارز دیجیتال لینک با افزایش کاربران قراردادهای هوشمند طی سال‌های آینده، افزایش چشم‌گیری خواهد داشت. به طوری که برخی تحلیل‌گران قیمت رمز ارز چین لینک را تا سال 2030 به طور متوسط تا 137.57 دلار پیش‌بینی کرده‌اند.

طبق پیش‌بینی‌های انجام شده برای قیمت چین لینک در سال 2023، بسیاری قیمت 13.30 دلار را برای این توکن پیش‌بینی می‌کنند. همچنین 6.04 دلار و 20.56 دلار به تربیت کمترین و بیشترین قیمت‌های پیش‌بینی شده برای این دارایی است. طبق این پیش‌بینی، قیمت رمز ارز چین لینک در سال 2023، تا 206 درصد افزایش خواهد داشت.

استخراج چین لینک و توکن LINK

شایان ذکر است که فرایند استخراج این ارز دیجیتال با بیت کوین یا اتریوم متفاوت است. توکن LINK، یک توکن ERC20 است و نمی‌توان آن را مانند توکن‌هایی استخراج کرد که با الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) استفاده می‌کنند. تکنولوژی چین لینک، بر اساس الگوریتم اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) و الگوریتم اثبات فعالیت (PoA) است، تا داده‌های یکسال را به سرعت انتقال دهد. همانطور که گفته شد عرضه توکن لینک محدود است و نمی‌توان این ارز دیجیتال را به صورت مستقیم استخراج کرد.

استخراج چین لینک

چین لینک مال کدام کشور است؟

چین لینک محصول یک استارت‌اپ تکنولوژی بلا چین به نام اسمارت کانترکت (SmartContract) است که در سال 2014 تاسیس شد. وایت پیپر چین لینک در سپتامبر (شهریور) سال 2017، توسط استیو الیس (Steve Ellis)، آری جولز (Ari Juels) و سرگئی نظروف (Sergey Nazarov) منتشر شد. این وایت پیپر، چشم انداز آنها را برای یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز را تشریح می‌کرد.

بعدا برای مدیریت بهتر تکنولوژی چین لینک، شرکت مالی دیگری تحت عنوان SmartContract Chainlink Ltd، به مدیریت سرگئی نظروف تاسیس شد. این شرکت در جزایر کیمن مستقر است. یک تیم توسعه‌دهنده و تحقیقاتی در سرتاسر جهان که تحت عنوان ChainlinkLabs شناخته می‌شوند، در حال توسعه بیشتر تکنولوژی این شبکه هستند.

چین لینک یا پولکادات (Polkadot)

پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاک چین است که شبکه‌های بلاک چینی دیگر را به یکدیگر پیوند داده و یک شبکه یکپارچه می‌سازد. هدف اصلی پولکادات ارائه راه‌کارهایی برای افزایش همکاری میان بلاک چین‌هاست. پایه و اساس اینترنت غیرمتمرکز بلاک چین، که ما آن را Web3 نیز می‌نامیم؛ توسط پولکادوت پایه‌گذاری شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که چین لینک و پولکادات را نمی‌توان به عنوان رقیب روبروی هم قرار داد. هرکدام از آنها می‌توانند بدون تاثیر روی دیگری، عملکرد خوبی را در بازار نشان دهند. هدف اولیه Polkadot اجازه تبادل هر نوع داده بین هر نوع بلاک چین است. هدف چین لینک نیز تاحدودی مشابه است، Chainlink به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز عمل می‌کند که اتریوم و سایر توکن‌های مبتنی بر اتر را به منابع اطلاعاتی خارج از زنجیره متصل می‌کند. اوراکل‌های داده چین لینک شروع به ایجاد ارتباط با شبکه اصلی پولکادات کرده‌اند. این موضوع به توسعه‌دهندگان کمک کرده تا خدمات و برنامه‌های بیشتری را پیرامون عملکردهای مختلف پولکادات و چین لینک بسازند.

چین لینک یا پولکادات (Polkadot)

با این حال، با وجود تمام شباهت‌ها، تفاوت‌های کمی نیز بین این دو وجود دارد. پولکادات اکوسیستمی بزرگ‌تر از چین لینک را اداره می‌کند. علاوه‌بر این، ارز دیجیتال چین لینک تنها حدود 45 درصد از قیمت قبلی خود افزایش یافته است در حالی که پولکادوت تا حدود 450 درصد، در همان بازه زمانی، افزایش قیمت داشته است.

با این وجود فاکتورهای زیادی وجود دارد که مشخص می‌کند کدامیک ارز دیجیتال بهتری است.

پولکادات یک اکوسیستم دیفای (DeFi) به سرعت در حال رشد است که تسلط اتریوم بر بازار را کم می‌کند. چین لینک نیز نقش حیاتی در چند نرم‌افزار غیرمتمرکز (Dapp) ایفا می‌کند.

به این ترتیب، هر دو پلتفرم پتانسیل رشد دارند و می‌توانند گزینه‌های مناسبی برا افزودن به پرتفوی معاملاتی باشند.

آینده ارز دیجیتال چین لینک

بدون شک Chainlink یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید، فروش یا نگهداری برای سرمایه‌گذاری طولانی مدت است. چین لینک کاربردی عالی و پذیرش گسترده را ارائه می‌دهد و در مقایسه با سایر شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز، دارای مزیت‌های قابل توجهی است. قراردادهای هوشمند در هر شبکه بلاک چین به داده‌های دنیای واقعی نیاز دارند. Chainlink یک راه حل اوراکل کارآمد و دقیق ارائه می‌دهد. همین موضوع باعث شده تا این سرمایه‌گذاری در این رمز ارز گزینه مناسبی باشد. این واقعیت که در حال حاضر پروژه‌های زیادی از شبکه چین لینک استفاده می‌کنند، گواهی بر کاربرد گسترده آن است.

وقتی به بازار توکن اوراکل نگاه ‌کنید، متوجه موقعیت بسیار خوب ارز دیجیتال چین لینک خواهید شد. با وجود موارد گفته شده، لازم به ذکر است که باید درباره هر گونه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال محتاط باشید. قیمت‌ها در این بازار با نوسانات بسیاری همراه است و همواره ریسک از دست دادن دارایی‌ها وجود دارد. اگر تصمیم دارید در ارز دیجیتال Chainlink، یا هر پروژه‌ ارز دیجیتال دیگری سرمایه‌گذاری کنید، حتما ابتدا تحقیقات لازم را انجام دهید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.