تحلیل طلا

تحلیل تکنیکال طلا |‌ بررسی قیمت طلا در تایم‌فریم‌های مختلف

تحلیل طلا

مطالعه در 4 دقیقه

پس از افزایش چشمگیر قیمت طلا در روز چهارشنبه، این فلز گرانبها در روزهای بعد روند نزولی به خود گرفت و بخش زیادی از سود هفتگی خود را از دست داد. انتشار داده‌های اقتصادی مثبت از ایالات متحده، تاثیر منفی تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو بر ارزش دلار آمریکا را خنثی کرد و به افت قیمت طلا منجر شد.

عواملی که می‌توانند بر قیمت طلا در هفته آینده تأثیر بگذارند:

1. داده‌های اقتصادی ایالات متحده:

  • در روز سه‌شنبه، اطلاعات مربوط به سفارشات کالاهای بادوام در ماه فوریه و شاخص اعتماد مصرف‌کننده در ماه مارس منتشر می‌شود.
  • در روز پنجشنبه، تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه چهارم سالانه به طور نهایی منتشر خواهد شد.
  • در روز جمعه، شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) برای ماه فوریه منتشر می‌شود.

2. پیش‌بینی‌ها:

  • انتظار می‌رود که رشد اقتصادی در سه ماهه چهارم سالانه، 3.2 درصد باشد.
  • اگر رشد اقتصادی بیشتر از حد پیش‌بینی شده باشد، ارزش دلار افزایش می‌یابد و قیمت طلا کاهش می‌یابد.
  • اگر رشد اقتصادی کمتر از حد پیش‌بینی شده باشد، ارزش دلار کاهش می‌یابد و قیمت طلا افزایش می‌یابد.

3. تعطیلی بازارها:

  • بازارهای سهام و اوراق قرضه ایالات متحده در روز جمعه تعطیل هستند.
  • به همین دلیل، ممکن است واکنش بازار به شاخص PCE تاخیر داشته باشد و در هفته بعد شاهد آن باشیم.

4. تاثیر شاخص PCE:

  • اگر شاخص PCE بیشتر از حد انتظار باشد، ارزش دلار در ابتدای هفته آینده افزایش می‌یابد و قیمت طلا کاهش می‌یابد.
  • اگر شاخص PCE کمتر از حد انتظار باشد، ارزش دلار کاهش می‌یابد و قیمت طلا افزایش می‌یابد.

تحلیل تکنیکال طلا

ابتدا به بررسی آخرین تحلیل جفت ارز طلا/دلار می‌پردازیم و سپس آن را از دیدگاه تایم‌فریم‌های بالا به پایین تحلیل خواهیم کرد.

برای بررسی آخرین تحلیل از طلا به این لینک مراجعه کنید. در تایم‌فریم‌های 4 و 1 ساعته، شاهد الگوی مثلث بودیم. با وجود اینکه کف این الگو شکست خورد و کف وسقف‌های داخلی پایین‌تر از هم تشکیل شد، اما محدوده‌ای که می‌توانست منجر به تغییر ساختار در این تایم‌فریم‌ها شود، شکسته نشد.

با وجود این، روند صعودی ادامه یافت و بار دیگر سقف‌های تاریخی جابجا شد. اما این روند پایدار نماند و طلا در مدت کوتاهی تمام سود دو روزه خود را از دست داد و به محدوده 2160 دلار بازگشت.

مروری بر تحلیل قبلی

تصویر زیر چارت هفتگی طلا را نشان می‌دهد. سه هفته پیش، یک کندل قدرتمند، آخرین سقف تاریخی طلا را شکست و کندل بعدی پولبکی به همان سقف تاریخی بود. پس از آن، هیچ کندلی بالاتر از آن سقف بسته نشد.

در نهایت، هفته گذشته طلا بار دیگر رکوردی تاریخی ثبت کرد، اما با افت قیمت، الگوی پین بار نزولی را تشکیل داد. برای تأیید این الگو و شروع اصلاح قیمتی در تایم‌فریم هفتگی، لازم است قیمت طلا در این هفته پایین‌تر از 2146.155 دلار بسته شود.

چارت هفتگی طلا

در چارت روزانه، نکته قابل توجه، وجود واگرایی بین قیمت طلا و اندیکاتور RSI است. این واگرایی می‌تواند به تضعیف روند نزولی و در نهایت اصلاح قیمت در تایم‌فریم روزانه منجر شود.

همچنین لازم به یادآوری است که این موضوع به تنهایی نمی‌تواند معیاری برای ریزش قیمت باشد. بنابراین، توصیه می‌شود که از این تحلیل در کنار سایر تحلیل‌های خود استفاده کنید و به تنهایی به آن اتکا نکنید.

چارت روزانه طلا

در چارت ۴ ساعته، قیمت پس از شکست روند نزولی، به آن پولبک زد و هم‌اکنون در همان نواحی در حال نوسان است.

از نظر ساختار بازار، تا زمانی که ناحیه ۲۱۴۶/۱۵۵ دلار شکسته نشود، طلا وارد اصلاح نخواهد شد و همچنان در روندی صعودی قرار دارد.

در این تایم‌فریم نیز واگرایی بین قیمت و اندیکاتور مشاهده می‌شود.

چارت ۴ ساعته طلا

به طور کلی

طلا در تمامی تایم‌فریم‌ها در فاز صعودی قرار دارد و تنها نشانه‌هایی مبنی بر تضعیف روند صعودی مشاهده می‌شود. تا زمان تأیید این نشانه‌ها، معاملات در جهت فروش خلاف روند و دارای ریسک زیادی است.

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید