قیمت لحظه‌ای و چارت تحلیل تکنیکال شاخص دلار | The U.S. Dollar Index

سیگنال اتوماتیک

ابزار فوق به صورت کاملا اتوماتیک بر اساس اندیکاتورهای مختلف به شما پیشنهاد خرید یا فروش می‌دهد. هرچه تعداد اندیکاتورهای بیشتری سیگنال نشان‌داده شده را تایید کنند بهتر است.

هشدار: اکیدا توصیه می‌کنیم به سیگنالهای اتوماتیک اندیکاتورها اکتفا نکنید و صرفا از آنها به عنوان تاییدی بر تحلیل خود استفاده نمایید.

چارت تحلیل تکنیکال

آخرین تحلیل‌ تکنیکال شاخص دلار

پیش بینی قیمت شاخص دلار

تحلیل تکنیکال شاخص دلار | کاهش نرخ بهره در راه است؟

اگرچه پیش‌بینی‌های فدرال رزرو در مورد کاهش نرخ بهره تا پایان سال فقط ۰/۲۵ درصد بود، اما داده‌های جدید اقتصادی حاکی از احتمال کاهش بیشتر نرخ بهره است.

 • شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و آمار خرده‌فروشی ضعیف‌تر از حد انتظار، فعالان بازار را به این باور رسانده که فدرال رزرو برای مقابله با تورم و تقویت تقاضای مصرف‌کننده، نرخ بهره را به میزان بیشتری کاهش خواهد داد.
 • سرمایه‌گذاران اکنون انتظار دارند که فدرال رزرو تا پایان سال نرخ بهره را ۰/۵ درصد کاهش دهد و احتمال می‌دهند اولین کاهش در ماه سپتامبر رخ دهد.

مهم‌ترین رویداد اقتصادی هفته آینده، انتشار شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) برای ماه می خواهد بود. این شاخص می‌تواند نشان‌‌دهنده کاهش بیشتر سرعت رشد قیمت‌ها و همچنین تقاضای ضعیف‌تر مصرف‌کننده باشد.

 • کاهش شاخص PCE و ضعف خرده‌فروشی می‌تواند فدرال رزرو را به سمت کاهش دو‌باره ۰/۲۵ درصدی نرخ بهره سوق دهد و این موضوع احتمالاً ارزش دلار آمریکا را به خصوص در برابر دلار استرالیا کاهش خواهد داد.
 • دلیل این امر این است که بانک مرکزی استرالیا در حالی که نرخ بهره را ثابت نگه داشته، اعلام کرده که در صورت نیاز، افزایش نرخ بهره را نیز در نظر دارد.

در مجموع، به نظر می‌رسد شواهد حاکی از آن است که فدرال رزرو برای مقابله با کندی احتمالی اقتصاد، نرخ بهره را بزودی کاهش خواهد داد. این موضوع می‌تواند خبر خوبی برای بازارهای سهام و اوراق قرضه باشد، اما در عین حال می‌تواند فشار بیشتری بر دلار آمریکا وارد کند.

تحلیل تکنیکال شاخص دلار

شاخص دلار پس از یک شکست فیک خط روند صعودی در تایم‌فریم روزانه، به سرعت به بالای این خط برگشت و به روند صعودی خود ادامه داد. این حرکت نشان‌‌دهنده قدرت خریداران در بازار است و می‌تواند سیگنالی برای ادامه روند صعودی باشد.

به نظر می‌رسد هدف قیمتی بعدی شاخص دلار، بالاتر از سطح نقدینگی ‌106.584 است. احتمالا در این سطح تجمع سفارشات وجود دارد که باعث جذب قیمت به آن ناحیه خواهد شد.

چارت روزانه شاخص دلار

در تایم‌فریم ۴ ساعته نیز قیمت در حال تغییر ساختار نزولی به صعودی است. شکست کامل مقاومتی که قیمت اکنون با آن درگیر است سناریوی صعود به سمت نقدینگی را قوت خواهد بخشید.

اما نکته قابل‌توجه در این چارت تشکیل واگرایی قیمت با RSI است که ادامه صعود را با تردید همراه می‌کند.

چارت ۴ ساعته شاخص دلار

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

اگر سهام را معامله کرده باشید، احتمالاً با تمام شاخص‌های موجود، مثل: میانگین صنعتی داو جونز (DJIA)، شاخص نزدک، Russell 2000 ،S&P500 و … آشنا هستید. خب وقتی سهام آمریکا شاخص دارد، چرا دلار آمریکا نداشته باشد؟! برای معامله‌گران ارز، شاخص دلار آمریکا (USDX) ایجاد شده است.

شاخص دلار آمریکا متشکل از متوسط وزنی هندسی سبدی از ارزهای خارجی در برابر دلار است که بسیار شبیه به طرز کار شاخص‌های سهام بوده.

شاخص دلار آمریکا یک معیار سنجشی بسیار مهم در دنیای معاملات ارزی و به بیانی دقیق‌تر، معیاری برای سنجش ارزش دلار آمریکا در برابر یک سبد متشکل از ارز‌های خارجی مهم است. 

شاخص دلار ایالات متحده آمریکا چیست؟

شاخص دلار ایالات متحده آمریکا که به‌طور اختصاری USDX نامیده می‌شود، معیاری خاص برای سنجش میزان قدرت و ضعف دلار آمریکا در مقایسه با سایر ارز‌های مهم جهان است.

ارزهای مهم جهان عبارت‌اند از:

 • یورو اتحادیه اروپا(EUR)
 • ین ژاپن(JPY)
 • پوند انگلیس (پوند استرلینگ) (GBP)
 • دلار کانادا (CAD)
 • کرون سوئد (SEK)
 • فرانک سوئیس (CHF)

USDX این ارز‌ها را گردآوری می‌کند و با محاسبۀ یک میانگین به ما نشان می‌دهد که دلار آمریکا در دنیای پول عملکرد خوبی دارد یا خیر.

شاخص دلار از ۶ ارز ایجادشده، اما شامل ۲۴ کشور است؛ چرا که ۱۹ عضو اتحادیه اروپا وجود دارد که یورو را به‌عنوان پول خود قبول کرده‌اند به‌علاوه پنج کشور دیگر (ژاپن، بریتانیا، کانادا، سوئد و سوئیس) و ارزهای همراهشان. واضح است که ۲۴ کشور بخش کوچکی از جهان را تشکیل می‌دهند.

اما بسیاری از ارزهای دیگر به‌طور بسیار دقیقی از شاخص دلار آمریکا پیروی می‌کنند. این امر باعث می‌شود USDX ابزار خوبی برای اندازه‌گیری قدرت جهانی دلار آمریکا باشد. 

تاریخچه شاخص دلار آمریکا

شروع این شاخص اول مارس ۱۹۷۳ است، درست زمانی که سیستم برتون وودز از بین رفت؛ بزرگترین کشورهای جهان در واشنگتن گرد هم آمدند و همگی موافقت کردند تا یک شاخص معتبر برای اندازه‌گیری ارزش دلار آمریکا ایجاد شود. به آغاز این شاخص نیز «دوره پایه» گفته می‌شود.

در نهایت به‌عنوان بخشی از توافق، کشورهای شرکت‌کننده موجودی خود را به دلار آمریکا (که به‌عنوان ارز ذخیره استفاده می‌شد) تشویه کردند، دقیقاََ  در حالی بود که برای تبدیل دلار آمریکا به طلا در هر اونس 35 دلار لازم بود.

چکیده:

 • شاخص دلار ایالات متحده در طول تاریخ خود فراز و نشیب‌های زیادی داشته است؛ در سال 1984 به بالاترین حد خود (نزدیک به 165) رسید. کمترین قیمت آن در سال 2007 (نزدیک به 70) بود. در چند سال گذشته، شاخص دلار آمریکا بین 90 تا 110 در نوسان بوده است.
 • این شاخص متأثر از عوامل کلان اقتصادی، مثل افزایش یا کاهش تورم در دلار و ارزهای خارجی موجود در شاخص و همچنین رکود و رشد اقتصادی کشورهایی که در شاخص هستند، است.
 • سبد ارزهای شاخص ایالات متحده فقط یک‌بار از زمان شروع این شاخص تغییر کرده است؛ زمانی که یورو جایگزین بسیاری از ارزهای اروپایی شد.
 • در سال‌های آینده، احتمالاً ارزهای جایگزین شوند؛ زیرا شاخص دلار ایالات متحده آمریکا تلاش می‌کند تا شرکای تجاری اصلی ایالات متحده را شامل شود. این احتمال وجود دارد که در آینده ارزهایی مانند یوان چین (CNY) و پزو مکزیک (MXN) جایگزین ارزهای دیگر در شاخص شوند؛ زیرا چین و مکزیک شرکای تجاری اصلی با ایالات متحده هستند.

چرا شاخص دلار آمریکا مهم است؟

شاخص دلار آمریکا به ما کمک می‌کند که بتوانیم در یک قاب تصویر بزرگ، نحوۀ عملکرد دلار آمریکا را مشاهده کنیم. هرگاه USDX رشد کند، معنایش این است که دلار آمریکا در حال قوی‌ترشدن در برابر سایر ارز‌های مهم است. اگر USDX ریزش کند یعنی دلار آمریکا در حال ضعیف‌ترشدن است.  

این معلومات برای افرادی که معاملۀ ارز انجام می‌دهند، در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند یا حتی در کسب‌وکار‌های بین‌المللی فعالیت دارند، بسیار مفید است.

 به این ترتیب، شاخص دلار آمریکا، یک ابزار مفید برای تریدرها است؛ زیرا کمک می‌کند تا عملکرد دلار آمریکا در بازار جهانی پول را بفهمیم.

میانگین وزنی هندسی شاخص دلار امریکا

از آنجا که همه کشورها از نظر اقتصادی مساوی نیستند، عادلانه است که هنگام محاسبه شاخص دلار آمریکا به هر کدام وزن مناسب داده شود. وزن‌های فعلی در شاخص دلار به شرح زیر است:

 • یورو با ۱۹ کشور (57.6 درصد)، تشکیل‌دهندهٔ تکه بزرگی از شاخص دلار آمریکا است.
 • بعدی منطقی است که ین ژاپن با عدد 13.6 درصد باشد؛ زیرا ژاپن یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است.
 • چهار کشور دیگر کمتر از ۳۰ درصد USDX را تشکیل می‌دهند (پوند انگلیس 11.9٪، کرون سوئد 4.2٪، دلار کانادا 9.1٪ و فرانک سوییس 3.6٪).

نکته جالب توجه: یورو بخش عظیمی از شاخص دلار آمریکا است و می‌توانیم این شاخص را «شاخص ضد یورو» بنامیم؛ چراکه با افزایش شاخص یورو، شاخص دلار کاهش می‌یابد و برعکس.

فرمول محاسبه USDX

فرمول محاسبه USDX چنین است:

USDX = 50.14348112 x EUR/USD۸ (-0.576) x USD/JPY (0.136) x GBP/USD(-0.119) x USD/CAD^(0.091) x USD/SEK^(0.042) x USD/CHF^(0.036)

مثالی از تفسیر ایندکس دلار آمریکا

فرض کنید که معامله‌گر جفت ارزها هستید، شما به شاخص دلار آمریکا (USDX) نگاه می‌کنید تا ببینید که دلار آمریکا در مقایسه با سایر ارز‌های اصلی مانند: یورو، ین ژاپن و پوند انگلیس چه عملکردی دارد. بعد از مشاهدۀ USDX متوجه می‌شوید شاخص دلار چند هفتۀ متوالی رشد داشته است. معنایش این است که دلار آمریکا، به‌طور میانگین در برابر سایر ارز‌ها قوی‌تر شده است.

حالا فرض کنیم که قصد دارید مقداری دلار آمریکا بخرید. رشد USDX باعث می‌شود که با اطمینان بیشتری تصمیم برای خرید بگیرید؛ زیرا این شاخص نشان می‌دهد که دلار آمریکا در حال تقویت‌شدن است. از طرف دیگر، اگر ببینید که USDX در حال ریزش است، معنایش این است که دلار آمریکا در مقایسه با سایر ارز‌ها در حال ضعیف‌ترشدن است. شما در این حالت نیز می‌توانید به خرید دلار فکر کنید؛ زیرا در مبادلات جهانی، ارزش‌اش کاهش پیدا کرده است.

نحوه خواندن نمودار شاخص دلار

درست مثل هر جفت ارزی، USDX نیز نمودار خاص خود را دارد.

شاخص دلار ایالات متحده امریکا

اول، توجه کنید که این شاخص در ۲۴ ساعت روز، پنج روز هفته محاسبه می‌شود. همچنین، USDX به اندازه‌گیری ارزش کلی دلار نسبت به پایه 100.000 می‌پردازد؛ برای مثال، رقم فعلی 105.622 است. این بدان معنی است که دلار از آغاز شاخص 5.622٪ افزایش یافته است.

اگر رقم فعلی 86.212 باشد، این بدان معنی است که ارزش دلار از آغاز شاخص به میزان 13.788٪ کاهش یافته است.

مزایای معامله شاخص دلار در فارکس

درحالِ‌حاضر، معاملات USDX در بازار بورس کالای نیویورک (NYMEX) انجام می‌شود.

کاربردهای USDX برای سرمایه‌گذاران

سرمایه‌گذاران می‌توانند از USDX برای پوشش ریسک ناشی از حرکات کلی بازار ارز استفاده کنند. همچنین معامله‌گران می‌توانند با پیش‌بینی جهت حرکت USDX از نوسانات آن سود کسب کنند.

نکته: ETFهای متعددی نیز وجود دارند که غیرمستقیم در USDX سرمایه‌گذاری می‌کنند.

نکاتی برای معامله شاخص دلار آمریکا

 1. یک پلتفرم معاملاتی انتخاب کنید. شما باید به یک پلتفرم معاملاتی یا یک کارگزار که امکان معاملۀ USDX را فراهم می‌کند، دسترسی داشته باشید. در هنگام معاملۀ در پلتفرم باید به نکاتی مانند کارمزد‌هایی که از شما دریافت می‌کنند، امکاناتی که در اختیارتان می‌گذارند و سطح پیشتیبانی مشتریان توجه داشته باشید.
 2. شرایط بازار را تحلیل کنید. تحلیل عبارت است از مطالعۀ نمودار‌ها، استفاده از تحلیل بنیادی و تکنیکی، توجه به رویداد‌های اقتصادی تأثیرگذار بر دلار آمریکا و سایر ارز‌های موجود در شاخص.
 3. استراتژی معاملاتی‌تان را انتخاب کنید. استراتژی‌های معاملاتی بسیار مختلفی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای معاملۀ USDX استفاده کرد. برخی از متداول‌ترین استراتژی‌ها عبارتند از معاملۀ روزانه، نوسان‌گیری و معاملۀ پوزیشن. بهترین استراتژی برای شما به شیوۀ معاملاتی و ریسک‌پذیری شما بستگی دارد.
 4. ریسک‌تان را مدیریت کنید. برای مدیریت ریسک در هنگام معاملۀ USDX باید سفارش‌های توقف ضرر و کسب سود ثبت کنید تا زیان‌های‌تان محدود و سودهای‌تان تضمین شوند. ضمن اینکه هرگز نباید بیشتر از حد تحمل‌تان برای ضرر، ریسک کنید.
 5. معامله را شروع کنید. بعد از انتخاب استراتژی معاملاتی و انجام مدیریت ریسک، می‌توانید معامله را شروع کنید. بسته به چشم‌انداز موجود در بازار می‌تواند معاملۀ خرید (لانگ) یا معاملۀ فروش (شورت) باز کنید.
 6. معاملات خود را کنترل کنید. بسیار مهم است که معاملاتی که باز کرده‌اید را به دقت زیر نظر گیرید تا اگر شرایط بازار تغییر کرد یا تحلیل اولیه‌تان برای انجام معامله، اعتبارش را از دست داد بتوانید معاملات‌تان را با شرایط جدید وفق دهید یا از معامله خارج شوید.
 7. در جریان اخبار باشید. بسیار مهم است که در جریان آخرین رویداد‌ها و اخبار تأثیرگذار بر دلار آمریکا و ارز‌های موجود در شاخص دلار باشید. این اخبار و رویداد‌ها شامل: گزارش‌های اقتصادی، تصمیم‌های بانک‌های مرکزی و رویداد‌های جغرافیای سیاسی، می‌شوند.
 8. همیشه در حال یادگیری باشید. معامله یک مهارت است که به پیشرفت و یادگیری مداوم نیاز دارد. همیشه مطالعه کنید و استراتژی معاملاتی‌تان را ارتقا دهید.
 9. در یک حساب معاملاتی مجازی تمرین کنید. اگر مبتدی  هستید یا اینکه می‌خواهید یک استراتژی جدید را آزمایش کنید، در یک حساب مجازی (دمو) معامله کنید. به این ترتیب می‌توانید بدون به‌خطر انداختن پول واقعی‌تان، معامله را تمرین کنید.

نمایش چارت شاخص دلار در فارکس

برای نمایش نمودار شاخص دلار در فارکس باید از نرم‌افزارهای فارکس مثلی متاتریدر 4 یا 5 استفاده کنید. بعد از نصب این پلتفرم (مثلا متاتریدر 4) از منوی بالا روی گزینه view کلیک کرده و وارد قسمت Navigator شوید. از پنجره باز شده، وارد قسمت custom indicators شده و نهایتاََ روی USDX دابل کلیک کنید. دقت داشته باشید که ممکن است در متاتریدر بعضی از بروکرها، این اندیکاتور به‌صورت پیش‌فرض وجود نداشته باشد.

در متاتریدر 5 بروکر آلپاری ایندکس دلار به‌صورت پیش‌فرض موجود است که می‌توانید به سادگی از آن استفاده کنید.

شاخص دلار امریکا متشکل از متوسط وزنی هندسی سبدی از ارزهای خارجی در برابر دلار است که میزان ارزش دلار را در برابر این 6 ارز نشان می‌دههد.

شاخص دلار آمریکا، متشکل از شش ارز خارجی است که عبارتند از:

 • یورو (EUR)
  ین (JPY)
  پوند (GBP)
  دلار کانادا (CAD)
  کرون (SEK)
  فرانک (CHF)

شاخص دلار از ۶ ارز ایجادشده، اما شامل ۲۴ کشور است؛ چرا که ۱۹ عضو اتحادیه اروپا وجود دارد که یورو را به‌عنوان پول خود قبول کرده‌اند به‌علاوه پنج کشور دیگر (ژاپن، بریتانیا، کانادا، سوئد و سوئیس) و ارزهای همراهشان. واضح است که ۲۴ کشور بخش کوچکی از جهان را تشکیل می‌دهند.

فرمول محاسبه USDX چنین است:

USDX = 50.14348112 x EUR/USD۸ (-0.576) x USD/JPY (0.136) x GBP/USD(-0.119) x USD/CAD^(0.091) x USD/SEK^(0.042) x USD/CHF^(0.036)

شاخص دلار ارزش نسبی دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای مهم جهان دنبال می‌کند. اگر شاخص در حال افزایش باشد به این معنی است که دلار در برابر سبد در حال تقویت است و عکس این تفسیر.

نماد دلار در فارکس dxy است.

شاخص دلار آمریکا در فارکس با نماد DXY و USDX نشان داده می‌شود.

شاخص دلار در تریدینگ ویو با نماد DXY و گاهی با USDX نشان داده می‌شود.