9 نکته مهم ارزهای دیجیتال در 2023 از گزارش سالانه مساری (Mesari)

 9 نکته مهم ارزهای دیجیتال در 2023 از تز سالانه مساری (Mesari)

مساری طبق معمول هر سال، گزارش ارز دیجیتال 2023 را در 157 صفحه ارائه کرد. می‌توان این گزارش سالانه مساری را یکی از شاهکارهای اکوسیستم ارز دیجیتال دانست، بنابراین خواندن آن به افرادی که علاقه‌مند به فعالیت یا سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال هستند، پیشنهاد می‌شود. در ایمن مقاله خلاصه‌ای از 157 صفحه گزارش سالانه مساری را برای شما مخاطبان ایران بروکر آماده کرده‌ایم تا به راحتی بتوانید به اطلاعات آن دست پیدا کنید.

متن کامل گزارش را می‌توانید از سایت مساری دانلود کنید.

مساری توسط یک تیم 200 نفره هدایت می‌شود و رایان سلیکس یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل مساری است که در ژانویه 2020 با صحبت خود در کریپتو ماندیز (CryptoMondays) در رابطه با گزارش ارز دیجیتال 2020 توجه کاربران صنعت ارز دیجیتال را به گزارش‌های سالانه این شرکت جلب کرد.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت اصلی در رابطه با تمام فصل‌های این گزارش سالانه در رابطه با ترندهای برتر ارز دیجیتال، مطالعه کنید. باید بدانید که هرکدام از فصل‌ها سرشار از بینش عمیق در رابطه با صنعت ارز دیجیتال است.

مساری در این گزارش تحلیل جامعی از ارزهای دیجیتال ارائه کرده و به پیش‌بینی قابل‌تأملی در رابطه با ارزهای دیجیتال برای سال 2023 می‌پردازد. با اینکه این گزارش برای کاربران ارز دیجیتال بسیار جذاب است، اما ممکن است کمتر کسی فرصت مطالعه تمام 157 صفحه را داشته باشد. به همین دلیل در ادامه به بررسی و معرفی جذاب‌ترین نکات گزارش سالانه ارز دیجیتال مساری برای 2023 خواهیم پرداخت.

سرفصل های تز مساری
فصل‌های مختلف گزارش مساری برای ارزهای دیجیتال در 2023

فصل 1- ارزهای دیجیتال هنوز جای رشد دارند

سلکیس مدیرعامل مساری اعتقاد دارد که:

“صاحبان پروژه‌هایی با دید بلندمدت ممکن است به‌طور موقت آسیب دیده باشند، اما مقصر کلاهبرداری‌ها یا کاهش سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال نیستند.”

با اینکه صنعت ارزهای دیجیتال نسبت به سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاران کمتری دارد، فضاهایی مانند وب3 در حال گسترش توسط باهوش‌ترین افراد در صنعت رمزارز است. این افراد در حال ایجاد زیرساخت‌های حیاتی برای تغییر جهان امروز هستند.

0 IpVjbLf mMVZL41
ارزهای دیجیتال هنوز جای رشد دارند

سلیکس در ادامه به این موضوع اشاره می‌کند که ساختن پروژه‌های تأثیرگذار در صنعت ارزهای دیجیتال در بازارهای نزولی آسان‌تر از بازار صعودی است. همین‌طور براک پیرس می‌گوید:

بازارهای گاوی مزخرف هستند در حالی که بازارهای خرسی بیشترین بازده را ایجاد می‌کنند.

فصل 2- معرفی بهترین افراد برای دنبال کردن در 2023

با اینکه در سال 2022 بسیاری از شرکت‌ها مانند لونا، FTX، Three Arrows Capital، BlockFi، Celsius، Voyager و موارد دیگر عملکرد خوبی نداشتند و بسیاری از آن‌ها کاملاً شکست خوردند، انتخاب گزینه‌های مناسب برای دنبال کردن در سال 2023 کار دشواری است.

1 dUqg71sjm iElfSD 2GivQ
افرادی که باید در 2023 فعالیت ارز دیجیتال آنها را دنبال کنیم

انتخاب مساری برای سال 2023 بنیان‌گذار صرافی بایننس، CZ، است. این شرکت بیان می‌کند که دلیل انتخاب CZ برای دنبال کردن در فضای ارز دیجیتال در سال جدید، فقط به این دلیل نیست که در هفته بلاکچین با او ارتباط برقرار کرده، بلکه مساری بیان می‌کند:

“دلیل انتخاب CZ این است که پس از سقوط FTX، حدود 75 درصد از معاملات جهانی را به خود اختصاص داد. البته شاید بتوان نقطه تاریک این صرافی را وجود ابهام آن در رابطه با مسائل قانونی دانست.”

بنابراین مساری اعتقاد دارد در سال 2023 باید ژانگ پنگ ژائو را زیر نظر بگیریم تا مطمئن شویم ازجمله افراد طرفدار غیرمتمرکزسازی است یا این که در نهایت مانند SBF عمل خواهد کرد.

فصل 3- CeFi (سازمان مالی متمرکز)

رایان در این رابطه می‌گوید:

“در این بخش از گزارش وانمود می‌کنم که برای یک دقیقه هم که شده به تلاش‌های سازمانی در رابطه با ارزهای دیجیتال اهمیت می‌دهم.”

او اعتقاد دارد که سازمان‌های ارز دیجیتال رشد خواهند کرد و ما شاهد این رشد و توسعه خواهیم بود. البته در ادامه بیان می‌کند که ارزهای دیجیتال مرتبط به مؤسسات ارز دیجیتال به‌عنوان یکی از شاخص‌های عقب مانده ارز دیجیتال هستند نه یک شاخص پیشرو.

همچنین رایان اعتقاد دارد که موسسه‌های رمزارزها زمانی شروع به رشد خواهند کرد که جامعه ارزهای دیجیتال به این نتیجه برسند که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال کاری غیرقابل اجتناب است.

فصل 4- روندهای برتر در سیاست‌های ارز دیجیتال

مدیرعامل مساری در مقدمه گزارش 2023 ارز دیجیتال می‌نویسد:

«… همچنین میزانی از خشم وجود دارد که به این گزارش دامن می‌زند. بازیگران بد امسال تمام فضای ارز دیجیتال را به خود اختصاص دادند و شرکت‌های خوب و فعال را که در سال‌های گذشته پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشتند، به عقب راندند. البته باید گفت به همان میزانی که SBF و دیگر کلاهبرداران به بازار ارز دیجیتال آسیب زدند، می‌توان گری جنسلر را نیز مقصر این آسیب‌ها دانست.

در ادامه این گزارش در بخشی که با عنوان «همه از گری متنفرند» معرفی شده، رایان می‌گوید:

اولین مطلبی که باید درباره SEC با ریاست گری جنسلر بدانیم این است که آن‌ها هرگز از شرکتی که نمی‌خواستند از آن شکایت کنند، بازدید نکرده‌اند، البته ظاهراً به‌جز FTX.

رایان کسانی که با D.C مقابله می‌کنند را تحسین می‌کند و اعتقاد دارد که این مسائل در نهایت توسط آربیتراژ نظارتی برطرف خواهد شد. همچنین مساری افرادی را که ایالات‌متحده را به مقصد کشورهایی مانند سنگاپور یا لیسبون ترک می‌کنند، تحسین می‌کند و اعتقاد دارد این کشورها یا مناطقی که از نوآوران استقبال می‌کنند، برای این افراد انتخاب‌های بهتری خواهند بود.

رایان در ابتدای این گزارش بیان می‌کند که احتمالاً در این مطلب زمان بیشتری را صرف ساختارشکنی سیاست‌های ارز دیجیتال خواهد کرد. در ادامه می‌توان مشاهده کرد که او این بخش را در 23 صفحه نوشته و این فصل طولانی‌ترین فصل در این گزارش محسوب می‌شود.

از نظر مساری در بین تمام اقداماتی که قانون‌گذاران و تنظیم‌کننده‌ها، در سال گذشته انجام داده‌اند، بدترین آن دستگیری بنیان‌گذار هلندی تورنادوکش با اتهام پول‌شویی در ماه اوت بوده است.

باید گفت مقامات در شفاف‌سازی اتهاماتی که به الکسی نسبت داده شده، کوتاهی کرده‌اند. بنابراین هیچ‌کس به‌طور مشخص نمی‌داند که چه اقدامی غیرقانونی تلقی شده است. به‌هرحال اقداماتی مانند دستگیری بنیان‌گذار تورنادوکش، باعث شد زمستان ارزدیجیتال سرعت بیشتری برای ریزش‌ها داشته باشد. هدف از نوشتن این فصل این بوده که چرا ارز دیجیتال برای ایجاد یک دنیای بهتر، اهمیت دارد.

فصل 5- استیبل کوین‌ها

سلکیس می‌گوید: من در سال 2020 حدود 26 اپیزود با موضوع Stablecoins Are Killing It منتشر کردم، چرا که این بخش سریع‌ترین رشد را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال داشت و اعتقاد دارم که در 2023 ادامه خواهد داشت، چرا که حجم تراکنش‌های این بخش از ارزهای دیجیتال همچنان در بیشترین حد خود قرار دارد.

با اینکه بیشتر کاربران ارزهای دیجیتال به رقابت بین استیبل کوین‌های دو شرکت بزرگ یعنی USDC و USDT چشم دوخته‌اند، سلیکس مجذوب استیبل کوین‌های الگوریتمی مانند Dai، Frax و Reserve است.

0 dYbhzyq4ZzF4GC6Q
وضعیت استیبل کوین ها در 2023

یکی دیگر از روندهایی که به اعتقاد سلیکس ازجمله روندهای قابل‌توجه در ارزهای دیجیتال در سال 2023 خواهد بود، بازار CBDC ها (ارزهای دیجیتال بانک ملی کشورهای مختلف) است. باید توجه داشته باشید که با اجرای طرح‌های CBDC در کشورهای مختلف شاهد آشنایی و ورود میلیاردها نفر به بازار ارزهای دیجیتال خواهیم بود.

فصل 6- اتریوم و لایه یک در 10 ترند برتر 2023

سلکیس در سال گذشته سولانا را به‌عنوان یکی از بهترین ترندها انتخاب کرده بود که البته مشخص شد انتخاب مناسبی نبوده است. در بین راه‌حل‌های لایه یک، احتمال می‌رود کازماس یکی از پیشروها باشد.

1 Pof9HkC3GfiGNHK8Bpp1ng1
وضعیت اتریوم در 2023

با اینکه در ابتدای سال 2022 توجه کاربران ارزدیجیتال به مولتی چین‌ها بود، در انتهای سال مشاهده شد که اکثر توجه‌ها به EVM ها (ماشین‌های مجازی) جلب شده است. این موضوع در حالی است که بلاکچین‌هایی که با ماشین مجازی اتریوم سازگاری ندارند، در حال کار روی سازگاری با EVM هستند و پل‌های بین زنجیره‌ای درحال‌توسعه و تقویت است. اتریوم سال 2022 را در حالی به پایان رساند که عملکرد بهتری نسبت به آغاز این سال داشت.

شاید بتوان از رویداد مرج اتریوم به‌عنوان برجسته‌ترین اتفاق لایه یک در 2022 یاد کرد. همچنین اگر نگاهی به نقشه راه اتریوم بیندازیم متوجه خواهیم شد که سال 2023 نیز احتمالاً سال خوبی برای لایه یک خواهد بود.

فصل 7- DeFi (دنیای مالی غیر متمرکز)

رایان در رابطه با دیفای می‌گوید: فکر نمی‌کنم درباره آینده دنیای مالی غیرمتمرکز (DeFi) هیجان زده باشم.

البته باید گفت که بسیاری از متخصصان ارزهای دیجیتال اعتقاد دارند که در فضای دیفای به برنامه‌های بیشتری برای کاربردهای روزمره کاربران نیاز داریم و باید منتظر توسعه این بخش از اکوسیستم ارز دیجیتال در سال پیش رو باشیم.

به‌عنوان‌مثال بخشی از دیفای که بسیاری از متخصصان درباره آن هیجان زده هستند، انتقال دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) به دنیای دیجیتال (بلاکچین) است. در حال حاضر نیز 57 درصد از درآمد میکرها را RWAها تشکیل می‌دهند.

0 DM v78HyTu wnM1m
ترندهای دیفای در 2023

به‌عنوان یک مثال خوب از دارایی‌های دنیای واقعی در دیفای، می‌توان به END-Labs اشاره کرد که مجموعه‌های گیگ ورکر را توکنایز می‌کند. این مجموعه بازدهی دورقمی پایداری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

رایان نیز مانند بسیاری از متخصصان بر این باور است که بخش «مالی احیاکننده» یا (ReFi) آینده خوبی دارد. این اصطلاح توسط جان فولرتون برای توصیف یک طرح اقتصادی به شرح زیر ایجاد شد:

با حفظ آنچه باقیمانده، احیای چیزهایی که از دست رفته‌اند و تضمین مالی بلندمدت می‌توان ارزش و رفاه را برای جوامع به حداکثر رساند.

شاید جالب باشد بدانید که  کامیونیتی سلو (Celo) کارهای بزرگی برای بازسازی زمینه مالی یا ReFi انجام داده است.

فصل 8- NFT و DeSoc

DeSoc به شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز گفته می‌شود که شبکه‌های اجتماعی وب2 را روی بستر بلاکچین و ارزهای دیجیتال به شکلی بازسازی می‌کند که افراد بتوانند مالکیت محتوا، شهرت و سازمان‌های DAO را در آن‌ها داشته باشند.

0 0Q3NF77Qqc 3DlcV
NFT و DeSoc در 2023

همچنین فضای اجتماعی غیرمتمرکز راه‌های جدیدی برای درک ارزش IP های آنلاین را به افراد معرفی می‌کند. به‌طورکلی می‌توان انتظار داشت که Decentralized Social نحوه ایجاد و جریان ارزش را در سرتاسر اینترنت تغییر بدهد. شاید برای صحبت درباره شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز هنوز زود باشد. باید بدانید رهبرانی مانند لنز با جوامع نسبتا کوچک شروع به فعالیت در این فضا کرده‌اند. اما زمانی که شرکت‌هایی مانند فیسبوک (متا) شروع به تمرکززدایی کنند، می‌توان امید داشت که جهان جای بهتری برای زندگی شود.

فصل 9- DAO و وب3- DAOهای کاربردی

در رابطه با سازمان خودگردان غیرمتمرکز رایان اعتقاد دارد که آنچه دنیای ارز دیجیتال به آن نیاز دارد، استعداد نیست، بلکه حاکمیت خوب و اصول اولیه اجتماعی است که باعث ایجاد ارزش‌های لایه 0 بهتری در جامعه ارزهای دیجیتال می‌شود. همچنین در این گزارش به نمونه‌هایی از DAO ها اشاره شده تا بتوانیم تصوری از آینده یک حاکمیت قابل قبول در این فضا داشته باشیم.

مدل‌های کسب‌وکار جدید: در این بخش مساری پیشنهاد می‌کند کسب‌وکار Vibe Bio را بررسی کنیم که یک مدل هدفمند از کسب‌وکار جدید است که با هدف تغییر ساختارهای انگیزشی در بیوتکنولوژی شروع به کار کرده است. Vibe یک پلتفرم است که با هدف تأمین مالی برای تحقیقات دارویی روی کار آمده و همچنین به افراد مبتلا به بیماری‌های نادر کمک می‌کند.

SPACs: ContitutionDAO یک فلش ماب (گروهی از افراد که با هدف مشترکی، در جایی تجمع می‌کنند) بود که با هدف یکپارچه کردن اهداف جوامع تک هدفی شروع به کار کرد تا به‌این‌ترتیب بتوانند برای یک هدف هماهنگ شوند و روی آن سرمایه‌گذاری کنند. در واقع این پروژه با هدف تجمیع تأمین مالی برای سرمایه‌گذاری در یک پروژه ارز دیجیتال ایجاد شده است.

باشگاه‌های سرمایه‌گذاری: این نوع اتحادیه‌ها عملکرد NFT ها و باشگاه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال را آسان‌تر می‌کنند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به Orange DAO اشاره کرد.

Impact DAOs: یکی از انواع این مدل کسب‌وکار جدید گیت کوین است که یکی از خلاقانه‌ترین پروژه‌های DAO محسوب می‌شود. این پروژه از پیشگامان سرمایه‌گذاری بود که منجر به ایجاد زیرساخت برای اکوسیستم‌هایی مانند یونی سواپ، ethers.js و Optimism شد.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

درباره نویسنده
نرگس فهیمی
نرگس فهیمی
کارشناس ارز دیجیتال، متاورس و NFT

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.