روانشناسی معامله‌گری

4 نکته مهم معاملاتی که تریدرها نباید آنها را دست‌کم بگیرند!

روانشناسی معامله‌گری

مطالعه در 5 دقیقه

هرچند که این روزها مربی‌ای که متخصص و متعهد و دلسوز باشد، سخت پیدا می‌شود، اما تریدرهای زیادی هستند که خودشان نکات معامله‌گری را با بقیه به اشتراک می‌گذارند. اتفاقا در این نکات مواردی است که برای ارتقای عملکرد معاملاتی مفید است. در ادامه ما 4 نکته مهم معاملاتی ارزشمند، که معمولا معامله‌گران حرفه‌ای به آنها اشاره می‌کنند را مرور می‌کنیم.

معمولا معامله‌گران تازه‌کار این نکات را دست‌کم می‌گیرند و سرسری از آنها عبور می‌کنند. به شما خواهیم گفت که چرا باید به این نکات توجه بیشتری داشته باشید.

۱. انتظاراتتان را تعدیل کنید

نکته مهم معاملاتی

اولین نکته مهم معاملاتی، انتظار نا به جا از مارکت است! بعضی از معامله‌گران تازه‌وارد به خاطر اینکه جذب ترفند «یک شبه پولدار شدن» شده‌اند و به خاطر همین هم وارد بازار فارکس شده‌اند، انتظارات غیر واقعی و غیرمعقول از معامله در این بازار دارند.

خیلی از آنها انتظار دارند به همان سودی که سیستم‌ها یا تکنیک‌ها وعده می‌دهند برسند. و جالب این است که گاهی اصلا نمی‌دانند دقیقا چگونه باید به چنین سودی برسند.

معامله‌گران حرفه‌ای می‌دانند که رسیدن به سود به چیزی بیشتر از نصب آخرین اکسپرت ادوایزر یا دنبال کردن موفق‌ترین معامله‌گران در وب‌سایت‌ها و کانال های تلگرامی، نیاز دارد.

صبر، زمان و تلاش زیاد عواملی است که باعث می‌شود شما سیستمی معاملاتی متناسب با شخصیت‌تان داشته باشید و بعد بتوانید سیستم معاملاتی‌تان را نسبت به محیط‌های معاملاتی مختلف توسعه دهید.

۲. اصل سادگی به همراه آموزش اصولی

نکته مهم معاملاتی

آموزش صحیح، یک نکته مهم معاملاتی است که کمتر به آن توجه می‌کنند. سایت‌ها زیادی هستند که فارکس را از ابتدا آموزش می‌دهند (البته هیچ کدام به پای آموزش‌ فارکس سایت ایران بروکر نمی‌رسند)، و شما می‌توانید به راحتی از تعداد زیادی از اندیکاتورها و سیستم‌های معاملاتی که این سایت‌ها ارائه می‌دهند استفاده کنید.

اینکه معامله‌گران تازه‌کار بدانند سیستم‌ها و اندیکاتورهای موردنظرشان همان سیستم‌ها و اندیکاتورهایی هستند که حرفه‌ای‌ها هم از آنها استفاده می‌کنند، آنها را آسوده‌ خاطر می‌کند. و اینکه اولین سوگیری‌های معاملاتی‌شان مورد تأیید باشد، به آنها اعتماد به نفس می‌دهد.

اما در صورتی که تمرین کافی نداشته باشید و برای تست سیستم‌ها و اندیکاتورها زمان مناسبی اختصاص ندهید، اندیکاتورهای تکنیکال ممکن است سیگنال‌های مبهمی به شما بدهند و تصمیم‌گیری شما را سخت کنند. ایده خوب این است که ابتدا از پرایس اکشن استفاده کنید و بعد اندیکاتورهایی که مناسب می‌دانید را اضافه کنید.

۳. مهمترین نکته مهم معاملاتی: ریسک‌تان را مدیریت کنید

نکته مهم معاملاتی

این راحت است که معامله‌گران تازه‌کار و حتی گاهی حرفه‌ای‌ها به کسانی که در هر ماه بیش از ۵۰۰ پیپ سود می‌کنند، حسادت کنند. اما این افراد معمولا به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند که این سود خوب ممکن است ناشی از این باشد که لوریج را بالا برده‌اند یا حدضرر را مشخص نکرده‌اند، یا پوزیشن سایز را محاسبه نکرده‌اند.

اما هرچند که رعایت همه تکنیک‌ها ممکن است باعث شود پیپ‌های زیادی به جیب بزنید، اما این امکان هم وجود دارد که ضربان قلب حساب معاملاتی‌تان متوقف شود!

به خاطر داشته باشید که حتی یک ایده معاملاتی عالی با مدیریت ریسک ضعیف می‌تواند اوضاع را خراب کند. حتما این نکته مهم معاملاتی را رعایت کنید.

اگر می‌خواهید مدت بیشتری در این بازار بمانید و برای رسیدن به سود زیاد مهارت کسب کنید، سعی کنید به صورت اصولی، آموزش مدیریت ریسک و سرمایه را پشت سر بگذارید.

یک بار دیگر تکرار می‌کنم:

اگر می‌خواهید مدت بیشتری در این بازار بمانید و سودتان دائمی شود، مدیریت ریسک را رعایت کنید

۴. به پلن معاملاتی‌تان پایبند باشید

نکته مهم معاملاتی

معامله‌گران تازه‌ وارد استرس و فشار روانی بیشتری را متحمل می‌شوند. اگر در معاملات احساس اطمینان نداشته باشید، حتی اگر طبق پلن معاملاتی‌تان شانس موفقیت داشته باشید، احتمال اینکه از آن منحرف شوید بیشتر است.

در کورد این نکته مهم معاملاتی، ثابت‌قدمی نکته‌ای کلیدی است. از این گذشته، چیزی را که نتوان اندازه گرفت، نمی‌توان مدیریت یا اصلاح کرد. اگر در پایبندی به پلن معاملاتی‌تان ثابت‌قدم نباشید، از چند جهت دچار مشکل می‌شوید:

  • نمی‌توانید یاد بگیرید چگونه سیستم معاملاتی‌تان را با شرایط مختلف تطبیق دهید.
  • نمی‌توانید ذهنیت درستی (برای مدیریت ضررها، متمرکز ماندن و جلوگیری از واکنش‌های احساسی) داشته باشید.
  • بدون پایبندی به پلن معاملاتی، سیستم یا روش‌معاملاتی‌تان را دائما تغییر می‌کند، و این تغییر به احتمال قریب به یقین به سمت بدتر شدن است.

معامله در فارکس به سادگی قدم زدن در پارک نیست، اما خیلی پیچیده هم نیست. درخواست کمک و یاد گرفتن از تریدرهای دیگر را از خودتان دریغ نکنید تا خطاهای دیگران را دوباره تکرار نکنید. 

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
سلطانی ۳۰ فروردین ۱۴۰۲

عالی