ارز دیجیتال

10 راه برای هک کیف پول ارز دیجیتال و بیت کوین

ارز دیجیتال

مطالعه در 13 دقیقه

در سال‌های اخیر به دنبال استفاده و پذیرش کریپتو توسط مردم، هک کیف پول بیت کوین و ارز دیجیتال نیز زیاد شده است. مردم از ارزهای دیجیتال برای انتقال پول، پرداخت و حتی پس‌انداز استفاده می‌کنند. اما موضوعی که باعث نگرانی آن‌ها می‌شود یکی نوسان‌های شدید بازار ارز دیجیتال است و دیگری امنیت کیف پول‌ها. در این مقاله از ایران بروکر قصد داریم به بررسی ۱۰ راه هک کیف پول ارز دیجیتال و بیت کوین بپردازیم تا بتوانید از طریق شناخت این موارد، امنیت دارایی‌های خود را تامین کنید. با ما همراه باشید.

اهمیت امنیت کیف پول ارز دیجیتال و بیت کوین

ارزهای دیجیتال به یک روش پرداخت رایج در بین مصرف‌کنندگان سایر نقاط جهان تبدیل‌شده‌اند. در سال‌های اخیر مردم به‌طور چشمگیری از ارزهای دیجیتال استقبال کرده‌اند و از آن برای مقاصد مختلف استفاده می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید نوسان شدید یکی از جنبه‌هایی است که مردم را درباره سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال به شک می‌اندازد. البته وجود استیبل کوین‌ها باعث شده تا افراد بتوانند در زمان‌های نوسان شدید دارایی دیجیتال خود را به استیبل کوین‌های باقیمت ثابت دلار، یورو و غیره تبدیل کنند.

اما علاوه بر نوسان خطری که ارزهای دیجیتال شما را تهدید می‌کند، موارد امنیتی است. شما باید توجه داشته باشید که از چه کیف پولی برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود استفاده می‌کنید؟ آیا امنیت کامل دارایی شما را تضمین می‌کند؟ آیا حساب‌های شما بیمه شده‌اند؟

بااینکه یک طرف امنیت ارز دیجیتال شما به کیف پول و ارائه‌دهنده خدمات ارز دیجیتال مرتبط می‌شود، طرف دیگر ماجرا خود شمایید. اینکه کلیدهای خصوصی خود را در جایی امن نگهداری کنید یا اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. عدم انجام درست هر کدام از موارد گفته‌شده سرمایه شما در خطر سرقت هکرها قرار می‌دهد. یکی از راه‌هایی که می‌تواند در حفظ امنیت ارز دیجیتال به شما کند، دانستن راه‌هایی است که هکرها برای دسترسی به کیف پول شما استفاده می‌کنند. در ادامه چند مورد از راه‌های هک کیف پول ارز دیجیتال و بیتکوین را با شما در میان می‌گذاریم.

۱۰ راه هک کیف پول ارز دیجیتال و بیتکوین

همان‌طور که احتمال دزدیده شدن یا گم‌شدن پول یا کیف پول‌های فیزیکی وجود دارد، کیف پول‌های دیجیتال نیز ممکن است توسط هکرها به سرقت بروند. معمولا کیف پول‌های ارز دیجیتال دو کلید دارند. یکی کلید عمومی است که مانند شماره‌حساب بانکی شما می‌ماند، شما برای دریافت ارز دیجیتال می‌توانید کلید عمومی را با دیگران به اشتراک بگذارید. کلید دیگر کلید خصوصی است که نوعی کد امنیتی برای برداشت وجوه به حساب می‌آید. هر شخصی که به این کد دسترسی داشته باشد می‌تواند به دارایی‌های دیجیتال شما دسترسی پیدا کند.

1- هک کردن دستگاه‌های کاربران

اگر کلید خصوصی شما در دسترس کسی قرار بگیرد مانند این است که کسی کارت عابر بانک شما را همراه با رمز در اختیار داشته باشد. در این صورت به‌راحتی می‌تواند دارایی شما را منتقل کند.

بسیاری از کاربران کلیدهای خصوصی خود را به‌صورت آنلاین در فایل‌هایی در رایانه ذخیره می‌کنند. یا اینکه از صفحه ‌کلیدهای خصوصی اسکرین شات می‌گیرند و در قالب فایل عکس نگهداری می‌کنند. اگر هکرها بتوانند به سیستم یا موبایل شما دسترسی پیدا کنند به‌راحتی می‌توانند فایل‌ها را پیدا کرده و به کیف پول شما دست پیدا کنند.

به همین دلیل است که باید کلید خصوصی خود را روی یک برگه یا دفتر بنویسید و در جایی امن نگه‌داری کنید. بااینکه احتمال از بین رفتن کاغذ بسیار زیاد است پیشنهاد می‌شود چند نسخه از آن تهیه کنید و در جاهای امن مختلف نگهداری کنید یا آن را لمینت کنید.

بسیاری از ارائه‌دهندگان کیف پول‌های نرم‌افزاری به شما پیشنهاد می‌دهند که کلیدهای خصوصی خود را روی سیستم ذخیره کنید تا دسترسی و مدیریت آن‌ها راحت‌تر باشد. در این صورت شما عملا به آن سرویس‌دهنده اجازه دسترسی به حساب خود را می‌دهید که کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد. چراکه در موارد بسیاری دیده شده که خود این صرافی‌ها یا کیف پول‌ها مورد سرقت قرار گرفته‌اند.

2- هک کیف پول ارز دیجیتال با ایمیل‌های فیشینگ

هک کیف پول ارز دیجیتال با ایمیل‌های فیشینگ
هک کیف پول ارز دیجیتال با استفاده از ایمیل های فیشینگ

ممکن است شما هم در طول روز ایمیل‌های زیادی را از منابع مختلف دریافت کنید. هکرها معمولا به این موضوع آگاه هستند و از همین جریان برای هک کیف پول بیت کوین یا ارز دیجیتال شما استفاده می‌کنند. فیشینگ ایمیل به ایمیلی گفته می‌شود که ادعا می‌کند از منبعی ارسال می‌شود که شما با آن آشنا هستید و از شما می‌خواهد که در انجام عملیات خاصی شرکت کنید و داده‌هایی را دریافت کنید.

اگر از کیف پولی مانند وایرکس استفاده می‌کنید باید بسیار مراقب باشید چراکه هکرها می‌توانند هویت نماینده این شرکت را جعل کنند. در ادامه از شما می‌خواهند که اطلاعات شخصی یا حتی کلید خصوصی خود را در اختیار آنان قرار دهید. بااینکه بسیاری از ما می‌دانیم که یک ارائه‌دهنده کیف پول معتبر هرگز چنین درخواستی نخواهد کرد، اما بسیاری از افراد در دام چنین هکرهایی می‌افتند و باعث هک کیف پول بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال خود می‌شوند.

اگر تابه‌حال بانکی با شما تماس گرفته و از شما خواسته رمز کارت بانکی خود را با آن‌ها در میان بگذارید، پس می‌توان انتظار داشت که ارائه‌دهنده سرویس کیف پول ارز دیجیتال نیز کلیدهای خصوصی شما را درخواست کند. درحالی‌که می‌دانیم در دنیای واقعی هیچ بانکی چنین کاری انجام نمی‌دهد. در چنین مواردی سعی کنید هرچه سریع‌تر با ارائه‌دهنده کیف پول خود تماس بگیرید و موضوع را گزارش دهید.

3- هک ارز دیجیتال با نصب کی لاگر

هک ارز دیجیتال با نصب کی لاگر
هک کیف پول ارز دیجیتال با استفاه از کی لاگرها

یکی دیگر از شیوه‌های هک کیف پول ارز دیجیتال استفاده از کی لاگر ها است. هکرها دائما به دنبال دستیابی به اطلاعات شما هستند و با استفاده از این بدافزارها می‌توانند به عبارت بازیابی، رمز عبور و پین‌های ذخیره‌شده روی رایانه یا تلفن همراه شما دسترسی پیدا کنند.

اگر این بدافزارها به دستگاه شما دسترسی پیدا کنند، هکرها به‌راحتی می‌توانند کلیدهای خصوصی شما را به دست آورند. شاید برای شما هم سوال شده باشد که هکرها با استفاده از کی لاگر ها چطور می‌توانند به هک کیف پول ارز دیجیتال شما بپردازند. معمولا سه راه برای آلوده شدن سیستم یا تلفن همراه شما به کی لاگر وجود دارد:

  • ایمیل: برای پیشگیری از این روش باید بدانید که آنتی‌ویروس قوی نصب کرده‌اید که تمام پیوست‌ها را اسکن می‌کند.
  • اجرای یک نرم‌افزار آلوده از یک وب‌سایت خاص
  • اتصال USB های آلوده به رایانه یا تلفن همراه

4- دانلود کیف پول جعلی

دانلود کیف پول جعلی
ایجاد کیف پول جعلی برای هک کیف پول

هکرها از هر راهی برای هک کیف پول ارز دیجیتال و سرقت دارایی‌های شما وارد می‌شوند. کیف پول‌های تقلبی یکی از راه‌های سرقت است که مواردی از آن دیده شده است. مطالعات اخیر نشان داده که چند برنامه از کیف پول ترزور در برنامه گوگل پلی در حال حاضر وجود دارد که نمونه‌های جعل‌شده هستند.

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که هکرها چقدر زمینه جعل اپلیکیشن های موبایل قوی هستند. آن‌ها می‌توانند از نام‌های مشابهی استفاده کنند و علاوه بر فریب کاربران بتوانند از پلتفرم‌های رسمی دانلود و نصب برنامه‌های موبایل نیز تایید دریافت کنند.

برای پیشگیری از این روش هک کیف پول ارز دیجیتال بهتر است برنامه‌ها را به‌طور مستقیم از سایت رسمی کیف پول دانلود کنید. برخی از کیف پول‌ها برای پیشگیری از هک کیف پول بیت کوین و کریپتو از کاربران درخواست شماره تلفن می‌کنند تا برای آن‌ها لینک امن دانلود برنامه را ارسال کنند.

5- جعل هویت یک شرکت یا شخص

فرض کنید یک سرمایه‌گذار به دنبال سرمایه‌گذاری در یک شرکت مرتبط با ارزهای دیجیتال است. فردی با شما تماس می‌گیرد و ادعا می‌کند که پیشنهاد فروش انحصاری ارز دیجیتال را به شما دارد. هرکسی جای شما باشد وسوسه می‌شود که از این ماجرا اطلاعات بیشتری کسب کند.

یکی از راه‌های رایج کلاهبرداری در ارز دیجیتال جعل هویت شرکت‌های معتبر، صرافی‌های ارز دیجیتال یا افراد مهم در این حوزه است. کلاهبرداران این روش را انتخاب می‌کنند چراکه فریب دادن افراد آسان‌تر از هک کیف پول آن‌ها از طریق نفوذ به سیستم کامپیوتر یا موبایل آن‌ها است.

در این روش معمولا هک کیف پول اتفاق نمی‌افتد، چراکه این افراد از خود شما درخواست می‌کنند مقداری بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگر را به آدرس‌های موردنظر آن‌ها ارسال کنید تا صاحب ارز دیجیتال خاصی شوید.

برخی هکرها نیز سایت‌های سرمایه‌گذاری می‌سازند و از شما می‌خواهند وارد آن شوید. پس‌ازآن از شما می‌خواهند برای برخورداری از برخی امتیازها، اطلاعات خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. به‌این‌ترتیب به اطلاعات شما نفوذ می‌کنند و به هک کیف پول ارز دیجیتال شما می‌پردازند.

6- هک کیف پول با تروجان ها

تروجان ها هم عملکردی مشابه کی لاگرها دارند و رفتار کاربران را تحت نظر می‌گیرند و اگر به چیزی مشابه کلید خصوصی برخورد کردند، آن را ذخیره می‌کنند و به هکرها منتقل می‌کنند.

برای پیشگیری از آلوده شدن سیستم یا موبایل خود به تروجان باید به‌طور منظم آنتی‌ویروس خود را به‌روزرسانی کنید. همچنین باید فایل‌ها را از منابع امن دانلود کنید.

نکته‌ای که باید درباره تروجان ارز دیجیتال بدانید این است که اگر به سیستم شما دسترسی پیدا کنند و کلیدهای خصوصی شما را شناسایی کنند، به‌راحتی می‌توانند فقط در چند دقیقه بدون اینکه متوجه شوید، آدرس BTC شما را پاک کنند.

7- هک کیف پول ارز دیجیتال با نصب افزونه‌های مرورگر

هک کیف پول ارز دیجیتال با نصب افزونه‌های مرورگر

 

استفاده از افزونه های مرورگر برای هک کیف پول ارز دیجیتال

این موضوع جای بحث ندارد که افزونه‌های مرورگر کار با اینترنت و کامپیوتر را از بسیاری جهات برای ما آسان‌تر کرده‌اند. اما باید بدانیم که هم‌زمان تهدیدی برای امنیت سیستم ما به حساب می‌آیند. تهدیدی پنهان که شاید بسیاری از ما از آن بی‌خبریم.

گزارش‌هایی مبنی بر این وجود دارد که افزونه‌ها در کنار خدماتی که ارائه می‌دهند، داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و برای هکرها ارسال می‌کنند. بنابراین هر بار که تصمیم گرفتید از یک افزونه استفاده کنید، سعی کنید شرکت یا توسعه‌دهنده آن را بررسی کنید و اگر درخواست دسترسی به داده‌های شما را داشتند، بهتر است قید آن افزونه را بزنید.

8- هک کیف پول از طریق احراز هویت دومرحله‌ای

بسیاری از کیف پول‌ها مانند تراست ولت از احراز هویت دومرحله‌ای برای افزایش امنیت استفاده می‌کنند. این احراز هویت دوعاملی برای این است که مطمئن شوند خود کاربر در حال انجام تراکنش یا مدیریت کیف پول است. این احراز هویت به این شکل انجام می‌شود که زمان برداشت پول یا هنگام انتقال ارز دیجیتال، یک کد امنیتی برای شما به‌صورت ایمیل یا پیامک ارسال می‌شود. باید آن را وارد کنید تا بتوانید تراکنش را تایید کنید.

بااینکه این روش برای افزایش امنیت بسیار موثر است و مانعی برای کلاهبرداری در نظر گرفته می‌شود، برخی از هکرها روش‌هایی برای دور زدن احراز هویت دومرحله‌ای پیداکرده‌اند و با استفاده از آن به هک کیف پول ارز دیجیتال و بیت کوین افراد می‌پردازند. به همین دلیل همواره باید مراقب نوتیفیکیشن های خود باشید.

9- انتشار آگهی‌های جعلی

جالب است بدانید که شرکت‌های ارز دیجیتال کمی هستند که اجازه انجام تبلیغ در گوگل، فیس‌بوک یا توییتر را دارند. اما دیده شده که برخی از شرکت‌های کلاهبردار راهی برای ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی پیدا می‌کنند. این کمپین‌ها با هدف قرار دادن افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال یا فروش کریپتو دارند راه‌اندازی می‌شود.

برای در امان ماندن از این مدل کلاهبرداری و هک کیف پول ارز دیجیتال، همیشه سعی کنید شرکت‌های شناخته‌شده و دارای مجوز را شناسایی کنید و در حد امکان از ارائه‌دهندگان ناشناس دوری کنید.

10-  هک کیف پول با استفاده از آدرس ولت

فروشندگانی که ارز دیجیتال را به‌عنوان راه پرداخت می‌پذیرند، آدرس کیف پول خود را در وب‌سایت خود به اشتراک می‌گذارند. معمولا کاربران زمان خرید کالا این آدرس را کپی می‌کنند و برای انتقال ارز دیجیتال از آن استفاده می‌کنند.

خوب است بدانید که بدافزاری وجود دارد که به کلاهبرداران کمک می‌کند آدرس کیف پول خود را به‌جای آدرس‌های موجود در وب‌سایت‌ها جایگذاری کنند. به‌این‌ترتیب به‌جای اینکه ارز دیجیتال را برای فروشندگان ارسال کنید، برای کلاهبرداران ارسال خواهید کرد.

طبق گزارش‌ها، برنامه‌ای با نام کریپتوشافلر با این کار توانسته بیش از 150 هزار دلار کلاهبرداری انجام دهد. برای اینکه در دام این نوع از کلاهبرداری نیفتید، بهترین راه این است که بعد از کپی کردن آدرس، آن را مجددا چک کنید. هرچند کار سختی است اما ارزشش را دارد.

نکات پایانی هک کیف پول ارز دیجیتال

همان‌طور که گفته شد راه‌های مختلفی برای هک کیف پول ارز دیجیتال و بیت کوین وجود دارد. کلاهبرداران با روش‌های مختلف به هک سیستم یا موبایل شما می‌پردازند. راه‌هایی مانند ارسال ایمیل‌های فیشینگ، نصب کی لاگرها، ایجاد کیف پول‌های جعلی، جعل هویت یک شرکت یا شخص، استفاده از تروجان ها، افزونه‌های مرورگر، دور زدن احراز هویت دومرحله‌ای و انتشار تبلیغات جعلی ازجمله راه‌هایی برای هک کیف پول ارز دیجیتال است. سعی کنید کیف پول‌ها را از سایت‌های اصلی دانلود کنید. ایمیل‌های ناشناس، بخصوص آن‌هایی که از شما انجام اقدامات خاصی را می‌خواهند یا اطلاعات شخصی شما را می‌خواهند، باز نکنید. از عبارت بازیابی خود خوب مراقبت کنید و آن را در اختیار کسی قرار ندهید. هنگام انتقال ارز دیجیتال آدرس کیف پول مقصد را پس از کپی کردن، مجددا بررسی کنید.

پرسش‌های متداول مقاله هک کیف پول ارز دیجیتال و بیت کوین

آیا راهی برای مقابله با هک کیف پول ارز دیجیتال وجود دارد؟

برای مقابله با کلاهبرداران شما باید نکات امنیتی را درباره کیف پول ارز دیجیتال خود رعایت کنید. ایمیل‌های ناشناس را باز نکنید، از افزونه‌های مخرب استفاده نکنید، عبارت بازیابی خود را به‌صورت آفلاین نگهداری کنید و نکاتی که در این مطلب گفته شد را یک‌بار دیگر مرور کنید و انجام دهید.

چطور از هک کیف پول در امان باشیم؟

شما می‌توانید از کیف پول‌های سخت‌افزاری برای نگهداری ارز دیجیتال با حجم زیاد و برای بلندمدت استفاده کنید. این کیف پول‌ها امکان هک را کاهش می‌دهد. همچنین نکات امنیتی که در این مطلب گفته شد را در رابطه با کیف پول نرم‌افزاری رعایت کنید.

رایج‌ترین راه‌های هک کیف پول کریپتو کدام اند؟

ارسال ایمیل‌های فیشینگ، نصب کی لاگر، استفاده از تروجان و برنامه‌های مخرب ازجمله رایج‌ترین راه‌های هک کیف پول بیت کوین و ارز دیجیتال است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید