ارز دیجیتال

10 پیش بینی برای آینده ارز دیجیتال تا پایان سال 2023

ارز دیجیتال

مطالعه در 12 دقیقه

باوجوداینکه در سال 2022 شاهد اتفاقات جذابی برای ارز دیجیتال نبودیم، شما فکر می‌کنید در یک سال آینده شرایط بازار رمزارزها چطور خواهد بود؟ آیا با تحرکاتی که اخیراً بیتکوین و برخی آلتکوین ها نشان داده‌اند، می‌توان امیدوار بود که زمستان ارزهای دیجیتال به پایان رسیده یا اینکه همچنان در سال 2023 نیز شاهد ریزش‌های شدید خواهیم بود یا باید حضور یک روند رنج خسته‌کننده را تحمل کنیم؟

در این مطلب به معرفی 10 پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 از نگاه متخصصان این حوزه می‌پردازیم. قبل از اینکه تصمیم به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بگیرید، شاید بد نباشد نگاهی به احتمالات آینده ارز دیجیتال در سال 2023 از نگاه سرمایه‌گذاران خوش‌بین و بدبین به آینده ارز دیجیتال بیندازید.

آینده ارز دیجیتال در 2023 چگونه خواهد بود؟

قبل از اینکه به 10 پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در 2023 بپردازیم، بیایید نگاهی به یک سال گذشته در بازار ارز دیجیتال داشته باشیم. در سال 2022 قیمت ارز دیجیتال بیتکوین از 50000 دلار تا زیر 20000 هزار دلار سقوط کرد. بااین‌وجود همچنان در تمامی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها تبلیغات ارزهای دیجیتال در حال پخش شدن هستند. شما هم ممکن است با تبلیغات زیاد و گاها خنده‌داری در رابطه با نحوه پولدار شدن با NFT ها و موارد این‌چنینی مواجه شده باشید.

در یک سال اخیر اتفاقات زیادی در ارزهای دیجیتال افتاده است. از جمله سقوط لونا و سقوط صرافی FTX که هرگز کسی نمی‌توانست آن را تصور کند. یا فروپاشی شبکه سلسیوس و وویجر دیجیتال که کسی نمی‌توانست از آینده آن با چنین اطمینانی صحبت کند.

im 694299
10 پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023

این مقدمه کوتاه برای این بود که بدانیم هیچ گوی پیشگویی برای ارزهای دیجیتال در کار نیست. بنابراین پیش‌بینی‌ها برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 نیز مانند سایر پیش‌بینی‌ها ممکن است خطاهایی داشته باشد. روندهای موجود در بازار ارز دیجیتال ممکن است در زمان کوتاهی و با واکنش به یک خبر، کاملاً تغییر کنند. با همه این تفاسیر چیزی که برای همه ما جذاب است، نظر متخصصان و فعالان ارز دیجیتال درباره آینده این بازار است.

در همین رابطه، جیمی بورک که بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آتلایر (Outlier Ventures) است در رابطه با پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 می‌گوید:

در سال 2023 یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث مشخص شدن روند صعودی یا نزولی خواهد بود، میزان تأمین مالی ارزهای دیجیتال در سه ماهه اول سال است که بسیار اهمیت دارد.

جیمی اعتقاد دارد که قدرت بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری همچنان در سطح خوبی قرار دارد و بازارها باید منتظر ورود میلیاردها دلار بودجه باشند. این شخص همچنین به ثبت رکورد برنامه‌های سرمایه‌گذاری در سال 2022 اشاره می‌کند و در این رابطه بسیار امیدوار است.

بورک در ادامه می‌گوید:

چشم‌انداز سرمایه‌گذاری به‌طور غیرقابل‌باوری در حال تغییر است، هرچند مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سال 2023 به جای اتخاذ استراتژی صعودی، به دنبال حفظ سرمایه خواهند بود.

بورک پیش‌بینی می‌کند که در سال پیش رو شرکت‌های کم ریسک تر و سرمایه‌گذاری‌هایی که پیش‌ازاین انجام شده، می‌توانند منتظر بازدهی دو برابر باشند.

باید توجه داشته باشیم که بورک در رابطه با شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ که میزان دارایی ارز دیجیتال قابل‌توجهی دارند اظهارنظر می‌کند، نه سرمایه‌گذاران خُرد.

بااینکه میدانیم پیش‌بینی دقیق بازار ارز دیجیتال در واقعیت امکان‌پذیر نیست، اما برای همه ما جالب است بدانیم که آینده بازار ارزدیجیتال چه خواهد شد؟ آیا ممکن است بازار رمزارز ها در سال 2023 به روند صعودی برگردد؟ در ادامه 10 پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 از دیدگاه افراد متخصص در این زمینه را با هم دنبال می‌کنیم.

10 پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023

توجه به نکاتی مانند عدم قطعیت در بازار و تغییرات پیش‌بینی نشده در زمینه فناوری، پیش‌بینی‌های آینده همیشه با احتمال خطا همراه هستند. با این حال، برخی پیش‌بینی‌های مربوط به آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 شامل موارد زیر می‌شود:

1. کشمکش‌ها بر سر مقررات و قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال

نمی‌توان با یقین در این رابطه اظهارنظر کرد اما به نظر می‌رسد که سال 2023 سالی پر چالش بر سر مقررات موجود در فضای ارزهای دیجیتال باشد و البته به اوج خود برسد. لوراشین مجری پادکست معروف آن‌چیند (Unchained) در رابطه با چالش‌های مقرراتی در رمزارزها این‌طور می‌گوید:

«قرار است مقررات سخت‌گیرانه‌ای در رابطه با ارزهای دیجیتال ارائه شود و احتمالاً باید منتظر کشمکش‌های قابل‌توجهی بین قانون‌گذاران و افرادی که به دنبال تمرکززدایی هستند، باشیم.»

2. ادامه روند رشد پلتفرم‌های وب3

رئیس شرکت  Friends with Benefits DAO، الکس ژانگ، در رابطه با پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 می‌گوید:

در بازار راکد کنونی باید امیدوار باشیم که پروژه‌های ارز دیجیتال از سمت حدس و گمان برای پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال، به سمت پروژه‌های سودمند و کاربردی حرکت کند. در واقع باید منتظر محصولاتی معنادار، سرگرم‌کننده و اجتماعی در این فضا باشیم.

ژانگ انتظار دارد که پلتفرم‌ها و پروتکل‌های اجتماعی مبتنی بر وب3 به شکل معنادارتری در سال 2023 به کار خود ادامه دهند. در این رابطه الکس ژانگ پیش‌بینی می‌کند که برنامه‌های مبتنی بر وب 3 روی مسائلی مانند هویت متقابل، نمودارهای اجتماعی مبتنی بر بلاکچین و تجربه‌های اجتماعی انتزاعی مبتنی بر علم رمزنگاری متمرکز خواهند بود.

image
ادامه روند رشد پلتفرم‌های وب3

همان‌طور که از سخنان الکس ژانگ مشخص است، این شخص به آینده ارز دیجیتال و به‌خصوص برنامه‌های مبتنی بر وب3 در سال 2023 بسیار خوش‌بین است.

3. روند نزولی شدیدتر ارز دیجیتال در 2023

یکی از مجریان پادکست «Crypto Critics’ Corner» به نام کاس پیانسی معتقد است:

ریزش ارزهای دیجیتال هنوز تمام نشده است. بااینکه بسیاری از شرکت‌ها، بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال امیدوارند که بازار رمزارزها از سقوط FTX و آلامدا عبور کند یا اینکه تخلفات آن‌ها را به شدت مورد بررسی قرار گیرد تا کمتر شاهد این اتفاق‌ها باشیم، اما چه مردم بخواهند یا نه، این روند نزولی هنوز به پایان نرسیده است.

این گوینده همچنین انتظار دارد که در سال 2023 شاهد بسته شدن برخی از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا کاهش بازدهی شرکت‌های ارز دیجیتال و حتی سقوط آن‌ها باشیم. این شخص علت این پیش‌بینی‌های خود را تمام نشدن روند نزولی بازار می‌داند.

4. پذیرش واقعاً جهانی بیت کوین

در میان لیست 10 پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 مدیر ارشد استراتژی بنیاد حقوق بشر، الکس گلادشتاین، که به‌تازگی در یک کنفرانس بیتکوین شرکت کردهاین دیدگاه را مطرح میکند:

bitcoin cryptocurrency arrows 1
آیا در 2023 شاهد افزایش پذیرش عمومی در بیتکوین خواهیم بود؟

«من از تعداد کارآفرینان و رهبران بیتکوین که از کشورهای مختلف در این برنامه شرکت کرده بودند، شگفت‌زده شدم. من با افرادی از روستای کامرون، از جمهوری دموکراتیک کنگو، از سومالی و دیگر مناطق ملاقات کردم. به همین دلیل فکر می‌کنم اقتصاد جهانی احتمالاً داستان شماره یک در سال آینده است.»

5. تمرکز بر زندگی خارج از ارز دیجیتال، بیتکوین و بلاکچین

نقطه مقابل پیش‌بینی الکس گلادشتاین که در عنوان قبلی به آن پرداختیم، حدس و گمان‌های پیتر مک کورمگ، مجری پادکست «بیت کوین چه کرد» است. الکس گلادشتاین در رابطه با پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 می‌گوید:

«رئال بدفورد قهرمان لیگ خواهد شد».

منظور مک گورمک این است که در زمستان ارزهای دیجیتال بیشتر مردم بر علایق دیگر مانند بازی‌ها و سرگرمی‌های دنیای واقعی می‌پردازند. بنابراین مک گورمک را می‌توان از جمله افرادی دانست که اعتقاد دارد سال 2023 نباید منتظر اتفاقات جالبی برای ارزهای دیجیتال باشیم.

6. ترند شدن وب3

وب3 یا “اینترنت نسل سوم” به عنوان یکی از نسل‌های بعدی وب مطرح می‌شود که به طور گسترده‌ای به کار می‌رود و در حال توسعه است.

اصطلاح وب3 اولین بار در سال ۲۰۰۶ مطرح شد و معمولاً به مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های مبتنی بر وب اشاره دارد که شامل مواردی مانند شبکه‌های اجتماعی فراگیر، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، وب سمانتیک و بلاکچین است.

به طور کلی، هدف وب3 توسعه وبی هوشمندتر و متصل‌تر است که از این طریق قابلیت‌هایی نظیر پردازش داده‌های پیچیده، تشخیص الگو، پردازش زبان طبیعی و خودکار سازی کارها افزایش پیدا خواهد کرد.

در کل، وب3 احتمالاً با ارائه محتوای بسیاری و همچنین تجربیات کاربری پویا و شخصی‌سازی شده، به محیطی گسترده‌تر و جذاب‌تر تبدیل خواهد شد که برای کاربران، سازمان‌ها و برنامه‌نویسان وب مزایای فراوانی را به همراه خواهد داشت.

کتی هاکل، افسر ارشد متاورس در Journey نیز از جمله افرادی است که اعتقاد دارد سال 2023 می‌توان منتظر روندهای رو به رشدی در وب3 بود. کتی هاکل در این رابطه می‌گوید:

«در مورد پذیرش وب 3، باید گفت که همچنان این یک ترند در میان موضوعات مختلف ارزهای دیجیتال است. ما شاهد همکاری‌های بیشتر بین شرکت‌های مبتنی بر وب3 و برندهای مصرف‌کننده و لوکسی خواهیم بود که می‌خواهند مدل‌های تجاری جدید و نقاط تماس مشتری را بررسی کنند.»

علاوه‌بر این هکل اعتقاد دارد:

«با ظهور هوش مصنوعی مولد، ممکن است شاهد باشیم که بلاکچین نقش مهمی در کمک به ما برای تمایز بین محتوای ایجاد شده توسط هوش مصنوعی و محتوای ایجاد شده توسط انسان بازی می‌کند.»

7. روی NFT ها حساب نکنید

برک می‌گوید:

«اشتهای مستمر با ریسک بالا در تأمین مالی NFT در سال 2022 یک شاخص قوی است که نشان می‌دهد این بخش یکی از اولین بخش‌هایی است که در سال 2023 بهبود می‌یابد».

در سال 2022 نیز شاهد سرمایه گذاری های زیادی روی NFT ها از برندهای مهم مانند استارباکس و دیزنی بودیم. در حال حاضر نیز نشانه‌ای از کاهش استقبال در این زمینه دیده نمی‌شود.

8. ادامه رشد بازی‌ها و DAO

برک در رابطه با بازی‌ها نیز خوش‌بین است و می‌گوید:

«بازی‌های مبتنی بر وب3 که مدت زمان زیادی برای توسعه پلتفرم‌های خود تلاش کرده‌اند، از جمله بازی‌هایی مانند بیگ تایم، استار اطلس و Ember Sword، سرانجام در سال 2023، چه به‌عنوان دمو و چه بازی‌های کامل، نتیجه تلاش‌های خود را خواهند دید.»

9. صرافی‌های بزرگ “تفکیک” می‌شوند

یکی از 10 پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 مربوط به تفکیک صرافی‌های بزرگ است. به دنبال مشکلاتی که برای صرافی FTX به وجود آمد، بسیاری از متخصصان از جمله حسیب قریشی، یکی از مدیران دراگونفلای کپیتال، معتقدند که تفکیک صرافی‌ها می‌تواند از وقوع چنین مشکلاتی پیشگیری کند. این شخص معتقد است که در سال 2023 باید منتظر تفکیک صرافی‌های ارز دیجیتال باشیم به‌طوری‌که کارگزاری‌ها و صرافی‌های کشف قیمت به بازیکنان مختلف تقسیم‌بندی شوند.

او همچنین اعتقاد دارد که در بازه‌ای از زمان که اعتماد به بازار ارز دیجیتال و صرافی‌ها کاهش پیدا کرده، صرافی‌هایی مانند کوین بیس، بایننس و یونی سواپ، بیشترین سهم بازار را در سال 2023 در اختیار خواهند گرفت. در چنین شرایطی احتمالاً کاربران ارزهای دیجیتال اعتماد کمتری به بازیکنان کوچکتر و ضعیف‌تر خواهند داشت.

همچینین ممکن است روند تعامل بین ارزهای دیجیتال و دولت‌ها و نهادهای مالی در سال 2023 افزایش یابد و برخی دولت‌ها به صورت رسمی از ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

10. تمرکز بیشتر روی پتانسیل تکنولوژیکی رمزارز

برخی از متخصصان نیز بر این باورند که احتمالاً سال 2023 زمان مناسبی برای تکامل بلاکچین های نسل جدید، ارتقا مقیاس‌پذیری و امنیت در این فضا است. همچنین احتمال گسترش ابزارهای توکنایز کردن باعث افزایش انواع جدیدی از دارایی‌ها خواهد شد. همچنین توجه بانک‌های مرکزی به ارزهای دیجیتال می‌تواند یکی از عوامل تأثیرگذار و قابل‌توجه در بازار ارزهای دیجیتال باشد.

Artificial Intelligence 5
تمرکز بیشتر روی پتانسیل تکنولوژیکی رمزارز

سخن آخر: کدام یک از 10 پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 محتمل‌تر است؟

برای جمع‌بندی این بخش باید بگوییم متخصصان و فعالان حوزه ارزهای دیجیتال دیدگاه‌های مختلفی در این زمینه دارند. رشد یک زمینه مانند وب3 شاید دلیل قانع کننده‌ای برای شروع روند صعودی در سال 2023 نباشد. اما پذیرش همگانی بیتکوین ممکن است باعث ایجاد روند صعودی احتمالی شود. تمام موارد گفته شده صرفاً دیدگاه‌های متخصصان است و نمی‌توان در رابطه با پیش‌بینی برای آینده ارز دیجیتال در سال 2023 نظر قطعی داد.

آیا در سال 2023 بازار ارز دیجیتال صعودی خواهد بود؟

بااینکه در ابتدای سال 2023 شاهد تغییراتی در قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بودیم، اما مشخص نیست که این روند کوتاه‌مدت صعودی ادامه‌دار باشد.

ترندهای ارز دیجیتال برای 2023 کدام اند؟

بسیاری معتقدند که بازی‌ها، وب3، دیفای و CBDC ها ترندهای 2023 برای ارزهای دیجیتال خواهند بود.

کدام ارزهای دیجیتال در 2023 رشد بیشتری خواهند داشت؟

برخی از کاربران ارز دیجیتال ادعا می‌کنند که ارزهای دیجیتال شامل XRP، SHIB، MATIC، SAND و DOGE شایسته توجه سرمایه گذارن در سال 2023 هستند. به نظر شما کدام ارزهای دیجیتال در سال 2023 بیشترین رشد را خواهد داشت؟

آیا روند بیت کوین در 2023 صعودی خواهد بود؟

جسی مایرز اعتقاد دارد که ارزش بازار بیتکوین می‌تواند 500 برابر رشد کند اما به‌طورقطع در رابطه با روند بازار بیتکوین در 2023 نمی‌توان نظر داد.

توجه داشته باشید که ایران بروکر هیچ‌گونه پیشنهاد سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌کند و مطالب این مقاله صرفاً ترجمه از منابع معتبر لاتین است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید