ارز دیجیتال

اثرات ممنوعیت استیکینگ صرافی کراکن توسط SEC در بازار ارزدیجیتال

ارز دیجیتال

مطالعه در 13 دقیقه

کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) اخیراً در رابطه با برنامه‌های استیکینگ ارز دیجیتال و استیبل کوین‌ها محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است. SEC ادعا کرده که این اقدامات صرفاً برای محافظت از دارایی مصرف‌کنندگان ارزهای دیجیتال است.

همچنین در ادامه ابراز امیدواری می‌کنند که الزامات نظارتی جدید آن‌ها از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال در آینده پیشگیری کند. با این حال بسیاری از کاربران نگران اثرات نامطلوب اقدامات SEC بر ارزهای دیجیتال هستند. بدیهی است که تشریفات قانونی این‌چنینی بین دولت و مؤسسات مالی باعث ایجاد تمرکز می‌شود، موضوعی که ماهیت غیرمتمرکز تکنولوژی بلاکچین کاملاً با آن در تضاد است. اما در این مطلب قصد داریم به جنبه‌های مثبت این موضوع بپردازیم و به این سؤال پاسخ دهیم که چرا سرکوب کراکن توسط SEC برای استیکینگ یک اتفاق خوب است؟

تأثیر تصمیمات SEC بر استیکینگ ارزهای دیجیتال

همان‌طور که میدانید دیدگاه SEC در رابطه با استیکینگ ارزهای دیجیتال و اقداماتی که برای ایجاد قانون‌گذاری در این رابطه انجام شده است، می‌تواند تأثیر چشمگیری بر صنعت ارزهای دیجیتال داشته باشد. نکته مثبت قابل توجه در این بین، مشروع دانستن استیکینگ ارزهای دیجیتال از نظر گری جنسلر است که آن را به‌عنوان یک اقدام مشروع برای دستیابی به اجماع در بلاکچین ها می‌داند. خوشبختانه نظرات SEC صرفاً در رابطه با مدیریت پلتفرم‌های استیکینگ ارزهای دیجیتال است نه درباره موضوع استیک ارز دیجیتال. بااینکه کراکن اولین پلتفرمی بود که مورد توجه SEC قرار گرفت اما پلتفرم‌های دیگر با محصولات و فعالیت‌های مشابه نیز در خطر اعمال قانون خواهند بود.

جریان استیکینگ ارز دیجیتال ETH در ابتدا نسبت به اقدامات SEC علیه کراکن واکنش منفی نشان داد اما زمانی که قانون حضانت برای ارز دیجیتال به نام Qualified Custodian ایجاد شد، وضعیت این ارز دیجیتال به سرعت بهبود پیدا کرد و به بالاترین میزان بازدهی خود در همان هفته رسید. در ادامه قصد داریم موضوع خاموش شدن استیکینگ در کراکن را بیشتر بررسی کنیم تا بدانیم این اتفاق چه تأثیری روی برنامه استیکینگ و همچنین اکوسیستم ارزهای دیجیتال خواهد داشت. به‌طورکلی از نظر وب‌سایت استیکینگ ریواردز این اتفاقات برای صنعت استیکینگ ارز دیجیتال رویدادی مثبت محسوب می‌شود. پیش‌ازاین که به جزئیات این اتفاق بپردازیم، به نکات کلیدی در رابطه با خاموش شدن استیکینگ صرافی کراکن توسط SEC توجه کنید.

image 39 1536x943 1
واکنش منفی پاداش استیکینگ اتریوم پس از خاموش شدن استیکینگ کراکن

نکات کلیدی در رابطه با خاموش شدن استیکینگ در صرافی کراکن

 • خاموش شدن برنامه Staking کراکن و دریافت اتهام از طرف SEC مبنی بر ارائه و فروش اوراق بهادار سهامداری ثبت نشده به‌عنوان سرویس، ممکن است برای سایر پلتفرم‌های استیکینگ که به همین روش عمل می‌کنند یک هشدار باشد.
 • اتهامات SEC علیه صرافی کراکن تهدیدی برای استیکینگ محسوب نمی‌شود، بلکه باعث پیشگیری از رویه‌های تجاری در پلتفرم‌هایی می‌شود که محصولات استیکینگ اصلاح‌شده ارائه می‌کردند درحالی‌که محصولات آن‌ها اوراق بهادار محسوب می‌شود.
 • افزایش سختگیری‌ها برای انجام الزامات حضانتی مورد نیاز برای صرافی‌ها جهت افزودن ارزهای دیجیتال، باعث کاهش تعداد پلتفرم‌های ارز دیجیتالی می‌شود که می‌توانند به‌صورت قانونی فعالیت کنند. این موضوع باعث ایجاد تمرکز قدرت در بین پلتفرم‌های ارز دیجیتال منتخب و واجد شرایط می‌شود.
 • الزامات حضانتی بودن صرافی‌های ارز دیجیتال، لایه‌های امنیتی بیشتری را به سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال ارائه می‌کند. این پلتفرم‌ها مجبور به افشای سالانه، ممیزی‌های عمومی و پلتفرم‌های حضانتی خواهند بود که به‌این‌ترتیب SEC قصد دارد اطمینان حاصل کند که کاربران در صورت ورشکستگی صرافی به وجوه خود دسترسی خواهند داشت.
 • الزامات اعمال شده توسط SEC احتمالاً باعث کاهش تعداد پلتفرم‌های ارز دیجیتال حضانتی می‌شود و مؤسسات کوچک‌تر از طریق راه‌حل‌های غیر حضانتی یا اعتبارسنجی‌های در حال اجرا را تحت فشار قرار می‌دهد و در نهایت احتمالاً تمرکززدایی در فضای ارزهای دیجیتال بهبود پیدا می‌کند.

چرا SEC برنامه استیکینگ صرافی کراکن را تعطیل کرد؟

SEC دلیل خاموش کردن برنامه استیکینگ صرافی کراکن را توانایی این صرافی در ارائه مزیت و بازدهی بالاتر نسبت به سهامداری مستقل بیان کرده و این کار کراکن را نوعی ارائه اوراق بهادار ثبت نشده می‌داند که کاری غیرقانونی است.

عوامل زیر در بسته شدن استیکینگ کراکن توسط SEC تأثیرگذار بودند:

 • استیکینگ ارز دیجیتال در کراکن نوعی روش کسب درآمد غیرفعال برای شرکت‌کنندگان ایجاد کرده بود که در آن نیاز به هیچ‌گونه اقدامی از طرف کاربران نبود.
 • کراکن برای استیکینگ یک بازده مشخص تعیین کرده بود که معیارهایی غیر شفاف برای آن وجود داشت. در استیکینگ حضانتی، نرم‌افزار میزان بازده را تعیین می‌کند.
 • برای اطمینان بخشی از ارز دیجیتال کاربران به جای اینکه به‌عنوان استیکینگ نگهداری شود، به‌عنوان ذخیره قفل می‌شد.
 • بااینکه کراکن پرداخت‌های منظمی انجام می‌داد، استیکینگ حضانتی آن از یک برنامه زمان‌بندی مشخص پیروی نمی‌کرد.
 • یکی دیگر از نکاتی که SEC در رابطه با استیکینگ در کراکن به آن اشاره کرده، نبود محدودیت حداقل مبلغ لازم برای استیکینگ در این پلتفرم است.

آیا کراکن می‌تواند نتیجه‌گیری SEC را به چالش بکشد؟

در مقابل اتهاماتی که توسط SEC بر علیه صرافی کراکن انجام شد، این صرافی مبلغ 30 میلیون دلار جریمه برای تسویه این اتهامات پرداخت و همچنین برنامه استیکینگ خود را متوقف کرد تا اینکه برای دفاع در دادگاه آماده شود.

آیا حساسیت SEC به خاطر استیکینگ بود یا به خاطر اقدامات تجاری کراکن؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار در شکایت‌های خود علیه کراکن ادعا نکرده که استیکینگ یک پیشنهاد یا نوعی فروش اوراق بهادار است. SEC صرفاً ادعا کرده که برنامه استیکینگ ارز دیجیتال در کراکن ماهیت سهامداری را دچار تغییر و تحول کرده و ویژگی‌هایی مانند ارائه یک پلتفرم با کاربری آسان، بازگشت سرمایه و موارد این‌چنینی را تغییر داده است.

البته قرار دادن مستقیم ارز دیجیتال در بلاکچین برای استیکینگ (استیکینگ آنچین) تحت تأثیر هزینه‌های SEC نیست، اما این اتفاق ممکن است باعث اقدامات بالقوه علیه برنامه‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال حضانتی با عملکردی مشابه با کراکن شد. نکته مهمی که بسیاری از رسانه‌ها از آن صرف‌نظر می‌کنند موضوع تفاوت استیکینگ حضانتی و استیکینگ آنچین است که باید به آن توجه کنید.

استیکینگ، اوراق بهادار نیست، زیرا:

 • در استیکینگ ارز دیجیتال، مالکان به‌طور کامل مالکیت دارایی‌های خود را در اختیار دارند و می‌توانند طبق قوانین پلتفرم مورد استفاده در هرزمانی دارایی خود را از استیک خارج کنند.
 • افراد استیک کننده توسط یک شرکت به هم متصل نمی‌شوند بلکه اتصال آن‌ها توسط شبکه‌های غیرمتمرکز بلاکچین اتفاق می‌افتد، به همین دلیل در آزمون هاوی مبنی بر “داشتن شرکت مشترک” رد می‌شوند.
 • یکی دیگر از گزینه‌های آزمون هاوی یعنی «انتظار سود معقول» نیز در استیکینگ ارز دیجیتال برآورده نمی‌شود. این گزینه در آزمون هاوی به بررسی این موضوع می‌پردازد که آیا دارایی برای بازگشت سرمایه خریداری شده یا برای استفاده شخصی. از طرفی میدانیم که پاداش استیکینگ در ازای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاکچین هستند نه بازده سرمایه‌گذاری.
 • گزینه دیگری از آزمون هاوی که خدمات استیکینگ آن را پوشش نمی‌دهند، “پاداش‌های مبتنی بر تلاش دیگران” است. ارائه‌دهندگان خدمات، کارآفرینان، مدیران یا مشارکت‌کنندگان کلیدی عوامل اصلی در تعیین پاداش‌های استیکینگ کاربران یا تعداد پاداش‌های دریافتی نیستند. در واقع در استیکینگ ارز دیجیتال این پروتکل بلاکچین است که تعیین می‌کند کدام‌یک از نودهای اعتبارسنجی، پاداش دریافت خواهند کرد و این موضوع بدون در نظر گرفتن ارائه‌دهندگان خدمات است.

خاموش شدن استیکینگ کراکن برای تأمین‌کنندگان استیکینگ چه معنایی دارد؟

بررسی‌های نظارتی SEC روی عملیات ذخیره‌سازی ارز دیجیتال به شکل متمرکز ممکن است متناسب با میزان تمرکز در هر صرافی ارز دیجیتال متفاوت باشد. بدیهی است که بعد از رویدادهای اخیر احتمال چنین بررسی‌هایی نیز افزایش پیدا کند، هرچند استیکینگ غیرمتمرکز همچنان تأثیری از این رویدادها نگرفته و ممکن است شاهد تقاضای بیشتری در رابطه با رویکردهای غیر حضانتی باشیم.

crypto staking mistakes what 1.jpg.optimal 1
خاموش شدن استیکینگ کراکن برای تأمین‌کنندگان استیکینگ چه معنایی دارد؟

بسته شدن استیکینگ کراکن چه معنایی برای تمرکززدایی در آینده دارد؟

این اتفاق در کنار پیشرفت‌های اخیر در صنعت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نشانه‌ای مثبت برای تمرکززدایی و رسیدن به آینده‌ای غیرمتمرکز است. از طرفی پلتفرم‌های ارز دیجیتال حضانتی احتمالاً با استقبال کمتری از طرف کاربران مواجه خواهند شد چرا که SEC به سرکوب این پلتفرم‌ها ادامه می‌دهد تا در حد امکان با استفاده از قوانین، محدودیت‌هایی برای انتخاب متولیان واجد شرایط برای ارائه خدمات متمرکز سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال، اعمال کند.

افزایش الزامات و قوانین برای ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های دیجیتال توسط SEC

SEC چه قوانینی برای ارائه‌دهندگان تعیین می‌کند؟

در مذاکرات اخیر SEC، گری جنسلر پیشنهاد افزایش نقش متولیان واجد شرایط را داده است. این پیشنهاد گری ممکن است مشاوران سرمایه‌گذاری را تشویق کند که دارایی‌ها را که اکنون شامل دارایی‌های دیجیتال نیز می‌شود، به نمایندگی از سرمایه‌گذاران خود نگهداری کنند.

این الزامات نگهداری با هدف حذف طرح‌های پانزی که در آن یک مشاور سرمایه‌گذاری برای دریافت درآمد باید سرمایه‌گذاران جدید معرفی می‌کرد، را از بین می‌برد و دسترسی مشتریان در هنگام ورشکستگی تضمین خواهد شد.

این قانون‌های تنظیم‌شده توسط SEC مشاوران و متولیان سرمایه‌گذاری واجد شرایط را ملزم می‌کند که تمام دارایی‌های سرمایه‌گذاران از جمله ارزهای دیجیتال را به‌صورت تفکیک شده نگهداری کنند و آن‌ها را از همکاری با پلتفرم‌های حضانتی ارز دیجیتال که موفق به کسب مجوز نشده‌اند، منع می‌کند.

با استفاده از قانون نگهداری دارایی‌های ارز دیجیتال، سرمایه‌گذارانی که به مشاوران مراجعه می‌کنند، تضمین‌هایی مشابه با دارایی‌های دیگر دریافت خواهند کرد. گری جنسلر اعتقاد دارد که در حال حاضر اکثر پلتفرم‌های ارز دیجیتال، واجد شرایط سرمایه‌گذاری نیستند و باید سیستم خود را بازنگری کنند.

همچنین الزامات جدید مستلزم افشای سالانه، ممیزی و تجارت اختیاری از طرف سرمایه‌گذاران خواهد بود و برای مؤسسات مالی خارجی نیز اعمال خواهد شد.

چرا در صورت تصویب الزامات نگهداری پیشنهادی، پلتفرم‌های ارز دیجیتال در کوتاه‌مدت مورد بررسی قرار می‌گیرند؟

SEC معتقد است بااینکه در حال حاضر نیز برخی از پلتفرم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال بر دارایی‌های سرمایه گذران نظارت می‌کنند به این معنی نیست که متولی واجد شرایط برای استیکینگ هستند. این مدل پلتفرم‌های به جای تفکیک مناسب دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاران، صرفاً دارایی‌ها را در هم آمیخته‌اند. در چنین شرایطی اگر این پلتفرم‌ها ورشکست شوند، معمولاً سرمایه‌گذاران به دارایی‌های خود دسترسی نخواهند داشت و دارایی آن‌ها جزئی از اموال شرکت شکست‌خورده به حساب می‌آید.

به همین دلیل تعداد بسیار کمی از پلتفرم‌های ارز دیجیتال حضانتی می‌توانند ادعا کنند که واجد شرایط SEC برای ادامه فعالیت‌های خود هستند.

الزامات نگهداری گسترده چگونه بر چشم‌انداز رقابتی پلتفرم‌های ارز دیجیتال و تمرکززدایی تأثیر می‌گذارد؟

قوانینی که از طرف SEC پیشنهاد شده مشاوران سرمایه‌گذاری ثبت شده در این نهاد را ملزم می‌کند که فقط با سرویس‌های حضانتی واجد شرایط همکاری کنند. در چنین شرایطی ممکن است آن دسته مشاورانی که از پلتفرم‌های ارز دیجیتال غیراستاندارد استفاده می‌کنند دچار چالش شوند.

قوانین پیشنهادی SEC ممکن است باعث ایجاد تمرکز دارایی‌های ارز دیجیتال در تعداد محدودی از پلتفرم‌های ارز دیجیتال در ایالات‌متحده شود که خود باعث ایجاد یک نیروی متمرکز در صنعت ارزهای دیجیتال می‌شود. یکی از کمیسرهای SEC به نام Mark Uyeda به این موضوع اشاره می‌کند که معاملات دارایی‌های ارز دیجیتال در پلتفرم‌هایی که متولیان واجد شرایط محسوب نمی‌شوند، قانون پیشنهادی SEC را نقض می‌کند.

در رابطه با رقابت بین پلتفرم‌های ارز دیجیتال باید گفت قوانین پیشنهادی چشم‌انداز چالش‌برانگیزی برای فعالان این صنعت ایجاد می‌کند. میدانیم که تنها تعداد بسیار کمی از متولیان قادر خواهند بود الزامات واجد شرایط بودن را پشت سر بگذارند. همچنین متولیان باید از SEC تأییدیه بگیرند که کار ساده‌ای نخواهد بود. علاوه بر این SEC به پلتفرم‌های واجد شرایط اختیارات و نظارت قابل‌توجهی می‌دهد که باعث ایجاد یک نهاد حاکمیتی متمرکز می‌شود. بااینکه این تمرکز به‌طورکلی با ذات غیرمتمرکز بلاکچین در تناقض است اما به کاربران اطمینان می‌دهد که دارایی‌های آن‌ها کاملاً امنیت خواهد داشت.

می‌توان گفت اگر این قوانین پیش‌ازاین وجود داشتند شاید هرگز شاهد فروپاشی FTX یا اتفاقات سلسیوس نبودیم. یکی از پیامدهای ناخواسته این تصمیمات نیز اشتیاق کاربران ارز دیجیتال به صرافی‌های غیر حضانتی خواهد بود که به بهبود شرایط ارزهای دیجیتال و تمرکززدایی کمک می‌کند.

همچنین در یک بازه زمانی طولانی‌تر احتمالاً مؤسسات برای افزایش پاداش استیکینگ و اجتناب از پلتفرم‌های حضانتی، اعتبارسنجی‌ها را اجرا می‌کنند. همچنین کاهش پلتفرم‌هایی که می‌توانند به‌طور قانونی و از طریق پلتفرم‌های حضانتی، به کاربران خود خدمات سرمایه‌گذاری ارائه کنند، باعث افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران نهادی خواهند شد.

جمع‌بندی تصمیمات اخیر SEC در رابطه با استیکینگ در کراکن

با تمام مزایا و معایبی که پیشنهادات مقرراتی SEC و همچنین سرکوب صرافی کراکن به وجود آورد، بسیاری از متخصصان ارز دیجیتال بر این باورند که این اتفاق برای ارزهای دیجیتال، یک اتفاق خوب است. این موضوع باعث ایجاد استانداردهایی برای پلتفرم‌های حضانتی می‌شود و علاقه کاربران بر استیکینگ به شکل غیرحضوری را نیز افزایش می‌دهد. همچنین امنیت پلتفرم‌ها افزایش پیدا می‌کند و در صورت ورشکستگی، دزدیده شدن یا مسدود شدن دارایی‌ها، وجوه کاربران به آن‌ها برگردانده می‌شود. بااینکه تعداد پلتفرم‌های ارائه خدمات استیکینگ کاهش پیدا می‌کند اما شفافیت افزایش پیدا می‌کند و به دارایی‌های دیجیتال مشروعیت بیشتری داده می‌شود. به‌طورکلی در نهایت می‌توان منتظر پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال و افزایش تمرکززدایی در این اکوسیستم بود.

آیا بسته شدن استیکینگ کراکن به نفع اکوسیستم رمزارز است؟

می‌توان گفت بااینکه با کاهش تعداد پلتفرم‌های حضانتی، امکان ایجاد تمرکز در این بخش وجود خواهد داشت اما به‌طورکلی شاهد افزایش امنیت، افزایش میزان پذیریش دارایی‌های دیجیتال و همچنین افزایش اشتیاق کاربران به استفاده از پلتفرم‌های دیفای خواهیم بود.

دلیل خاموش شدن استیکینگ در کراکن چیست؟

SEC ادعا می‌کند که کراکن نوعی اوراق بهادار ثبت نشده ارائه کرده که غیرقانونی است. چرا که امکان ارائه سود بدون هیچ‌گونه دخالت توسط کاربر را ارائه می‌کند.

آیا خاموش شدن استیکینگ در کراکن باعث از بین رفتن استیکینگ در ارز دیجیتال می‌شود؟

خیر، صرفاً صرافی‌های حضانتی باید شرایط SEC را برای ادامه فعالیت خود در نظر بگیرند بتوانند تأییدیه دریافت کنند. همچنین استیک در صرافی‌های غیرمتمرکز همچنان برای کاربران امکان‌پذیر خواهد بود.

خاموش شدن استیکینگ در کراکن چه پیامدهایی دارد؟

می‌توان گفت کاهش تعداد صرافی‌های حضانتی در کوتاه‌مدت، تمرکز در این نوع صرافی‌ها، افزایش امنیت، افزایش پذیرش ارز دیجیتال و همچنین افزایش علاقه به توسعه صرافی‌های غیرمتمرکز در بلندمدت می‌تواند از پیامدهای خاموش شدن استیکینگ صرافی کراکن باشد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید