ویلیام دلبرت گن کیست؟ آشنایی با استراتژی‌های معاملاتی گن

ویلیام دلبرت گن کیست؟ آشنایی با استراتژی‌های معاملاتی گن

بسیاری از فعالین حوزه مالی اعتقاد دارند که احتمالا ویلیام دلبرت گن، مرموزترین معامله‌گر تاریخ باشد. دلبرت گن (W.D Gann) به‌خاطر استفاده از هندسه، ستاره‌شناسی و ریاضیات تاریخی در پیش‌بینی رویدادهای بازارهای مالی شهرت دارد. او روش‌های تحلیل تکنیکال زوایای گان، شاخص‌ها و نمودارهای اصلی را توسعه داد. گفته می‌شود که بیش از 90 درصد از معاملات گن درست بوده است و آن ده درصد هم به عمد به‌صورت اشتباه انجام شده است. برای همین یادگیری و استفاده از استراتژی آقای گن کمک بسیار شایانی به معاملات شما خواهد کرد پس این مقاله پربار از مجموعه ایران بروکر را از دست ندهید.

گان نویسنده کتاب‌هایی از جمله “نحوه کسب سود در کالاها” و “45 سال در وال استریت” است.

ویلیام دلبرت گن
کتاب 45 سال در وال استریت نوشته ویلیام دلبرت گن.

نکات کلیدی استراتژی‌های معاملاتی ویلیام دلبرت گن

 • W.D Gann استراتژی‌های معاملاتی را با استفاده از هندسه، ستاره شناسی و ریاضیات تاریخی ایجاد کرد.
 • تکنیک‌های او که به شاخص‌های گن معروف هستند، در پیش‌بینی حرکت‌های قیمتی صعودی، نزولی و آینده کالاها استفاده می‌شوند.
 • ویلیام دلبرت گن دوره‌های معاملاتی و تجاری را توسعه داده و به فروش رسانده است؛ از جمله این دوره آموزشی W.D Gann Master Commodity Course: Original Commodity Marketing Course است.

سنین جوانی و تحصیل

ویلیام دلبرت گن در 6 ژوئن 1878 در لوفکین تگزاس به دنیا آمد. با اینکه تحصیلات گن محدود بود، اما یک سرمایه‌گذار خودآموخته بود که معاملات را در اوایل دهه 1900 آغاز کرد. در سال 1908 او به شهر نیویورک نقل مکان کرد تا شرکت کارگزاری خود به نام W.D Gann & Company را افتتاح کند.

انتشارات

در سال 1919، ویلیام دلبرت گن شروع به انتشار خبرنامه بازار (The Supply and Demand Newsletter) به‌صورت روزانه کرد که در مورد سهام و کالاها گزارش می‌داد و پیش‌بینی‌های سالانه را انجام می‌داد. دومین نشریه گن در سال 1923 به نام “خدمات مرد مشغول” یا بیزی منز سرویس که در آن توصیه‌های معاملاتی مفصلی توضیح داده شده بود منشتر شد.

ویلیام دلبرت گن در طول دوران حرفه‌ای خود دوره‌های معاملاتی از جمله دوره کالای اصلی WD Gann: Original Commodity Marketing Course را توسعه داد و به فروش رساند.

گن آنجلز

گن آنجلز یا زاویه‌ها در استراتژی معاملاتی گن: یکی از شاخص‌های معاملاتی و تحلیلی گن هستند که برای اندازه‌گیری عناصر کلیدی مانند الگو، قیمت و زمان استفاده می‌شوند. گن در سال 1935 استفاده از زاویه‌ها را در روشی به اسم “پیش‌بینی‌های من” توضیح داد. با قرار دادن 9 زاویه روی نمودار قیمت، گن سطوح حمایت و مقاومت خاص را شناسایی می‌کرد، که در آن هر یک از 9 زاویه نشان‌دهنده حرکت قیمت است.

بر اساس زاویه 45 درجه در نمودار قیمت، که به‌عنوان زاویه 1:1 شناخته می‌شود، گن روندهایی را که در بالای آن قرار می‌گیرند را قوی‌تر و روندهایی که پایین‌تر از آن هستند را به‌عنوان ضعیف‌تر مشخص کرد و هر تغییر در زاویه نشان‌دهنده تغییر قیمت است.

ویلیام دلبرت گن
گن با قرار دادن 9 زاویه روی نمودار قیمت که هر یک از آنها نشان‌دهنده حرکت قیمت است، سطوح حمایت و مقاومت خاص را شناسایی می‌کرد.

حمایت و مقاومت

حمایت، سطحی است که در آن تقاضا به اندازه کافی قوی است تا از ریزش سهام یا دارایی جلوگیری کند.

مقاومت، سطحی است که در آن عرضه به اندازه کافی قوی است تا مانع از حرکت صعودی‌تر سهام یا دارایی شود.

چرخه‌ها و اعداد

ویلیام دلبرت گن با تاکید بیان می‌کرد که تمام فعالیت‌های بازار دارای نقاط مرجع تاریخی هستند. او با مطالعه هندسه و ستاره شناسی تاریخی دریافت که رویدادهای بازار و اعداد خاص آن در چرخه‌هایی از زمان تکرار می‌شوند و شاخص‌های گن بر اساس یافته‌ها و تحقیقات بی‌شمار او هستند.

گن با شمارش روزها و روند تاریخ‌ها، تقویمی بسیار جالب و کاربردی طراحی کرد، که اکثر روندها در دوره‌های سه روزه، سه هفته‌ای یا سه ماهه رخ می‌دهند.

گن همچنین سال 365 روزه را به‌عنوان یک چرخه مهم دید که دایره‌ای 360 درجه ایجاد می‌کند. دایره روی نمودار قیمت، زوایای 45، 90، 120، 135، 180، 225، 240، 270، 315 و 360 را ایجاد می‌کند تا روندها را ترسیم و پیش‌بینی کند.

ویلیام دلبرت گن
گن روی تقویم 365 روزه دایره‌ای 360 درجه ایجاد کرد این دایره روی نمودار قیمت، زوایایی را ایجاد می‌کند تا روندها را ترسیم و پیش‌بینی کند.

او همچنین تحقیقات خود را در روندهای یک چرخه 60 ساله و یک چرخه 90 ساله به عمل آورد. گن خاطرنشان کرد که دوره جنگ در سال 1869 ترس و وحشت ایجاد کرد و 60 سال بعد با بزرگترین بازار صعودی روبرو شدیم. طبق گزارش‌ها، در نوامبر 1928، ویلیام دلبرت گن “پیش‌بینی سالانه 1929” را منتشر کرد که پایان بازار صعودی بزرگ را پیش‌بینی می‌کرد.

گن یک بحران مالی خیلی بزرگ را در سال 2019، 90 سال پس از بحران مالی 1929، پیش‌بینی کرده بود.

gann
جمله معروف گن: هر حرکتی در بازار نتیجه یک قانون طبیعی و علتی است که مدت‌ها قبل از وقوع اثر وجود دارد و می تواند سال‌ها قبل تعیین شود.

چرا ویلیام دلبرت گن بحث برانگیز در نظر گرفته می‌شود؟

مشخص نیست که W.D Gann از تجزیه و تحلیل معاملات خود چقدر ثروتمند شده است. الکساندر الدر در کتاب خود در سال 1993 “معامله برای یک زندگی” استدلال می‌کند که گن و پیروانش برای کسب درآمد کتاب و دوره‌های سرمایه‌گذاری می‌فروختند و از سرمایه‌گذاری در بازار سودی نداشتند. کتاب الدر ادعا می‌کند که وقتی ویلیام دلبرت گن در دهه 1950 درگذشت، دارایی او کمی بیش از 100 هزار دلار ارزش داشت.

ویلیام دلبرت گن
گن در 18 ژوئن 1955 درگذشت.

چه شواهدی از موفقیت ویلیام دلبرت گن وجود دارد؟

در سال 1909، ریچارد ویکوف، خبرنگار Ticker and Investment Digest به فعالیت‌های مالی گن در اکتبر 1909 اشاره کرد. گن 286 معامله در سهام مختلف انجام داد، در هر دو سمت معاملات خرید و فروش انجام داده بود که 264 مورد از این معاملات منجر به سود شد.

اصول فلسفه معاملات ویلیام دلبرت گن چیست؟

گن شاگردانش را تشویق کرد که از معامله بیش از حد خودداری کنند و ارزیابی کنند که آیا معامله مبتنی بر امید است یا منطق. او همچنین به پیروان خود آموزش داد که برای هر یک از چهار موقعیت بازار یک استراتژی متفاوت ایجاد کنند: بازار صعودی، فاز بازار صعودی به نزولی، بازار نزولی و فاز بازار نزولی به صعودی.

نظریه گن چگونه است؟

نظریه ویلیام دلبرت گن مفهومی بود که توسط ویلیام دی. گن در دهه 1900 توسعه و شکل گرفت. او یک معامله‌گر موفق بود و معتقد بود که قیمت سهام با یک زاویه تغییر می‌کند. یک دارایی می‌تواند در زوایای مختلف نوسان قیمتی داشته باشد. او متوجه شد که تغییرات قیمت مربوط به اشکال هندسی طبیعی است و حرکت‌های آتی قیمت را در رابطه با زمان پیش‌بینی کرد. به همین دلیل است که نظریه گن را با نام “نظریه زاویه گن” نیز می‌شناسند.

استراتژی معاملاتی ویلیام دلبرت گن همچنان قابل استفاده است و اگر به درستی اعمال شود، می‌تواند حرکت دارایی را تا 90٪ با دقت پیش‌بینی کند. W.D Gann معتقد بود که بازار یک چرخه زمانی طبیعی را دنبال می‌کند. نظریه او مبتنی بر اشکال هندسی طبیعی و ریاضیات تاریخی بود.

تئوری گن بیان می‌کند که الگوها و زوایای یک دارایی در بازار می‌تواند به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده برای حرکت‌های آتی قیمت استفاده شود.

گن انجل چیست؟

ویلیام دلبرت گن چندین تکنیک منحصربه‌فرد را برای تجزیه و تحلیل نمودارهای قیمت طراحی کرد. گن معتقد است که هر زاویه و الگویی، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که می‌توان از آنها برای پیش‌بینی عملکرد قیمت استفاده کرد. نمودارهای گن از زمان و بازه قیمتی یکسان استفاده می‌کنند.

گن بیان می‌کند که قیمت و زمان، زمانی در بهترین حالت خود قرار دارند که با زاویه 45 درجه نسبت به یکدیگر افزایش یا کاهش پیدا کنند.

برای ترسیم زاویه‌های گان در زوایای مختلف، باید سقف و کف قیمتی قابل توجهی را در چارت خود داشته باشید. اگر قیمت‌ها بالاتر از خط روند باشد، بازار صعودی است. اگر آنها در زیر خط 1:1 باشند، یک بازار نزولی در جریان است. گن معتقد بود که خطوط روند 1/1 حمایت و مقاومت عمده‌ای را در روند صعودی ایجاد می‌کنند و هنگامی که شکسته می‌شود، نشانه معکوس شدن عمده روند است.

ویلیام دلبرت گن

ویلیام دلبرت گن 9 زاویه را شناسایی کرد که مهمترین آنها 1×1 است. مابقی زوایا به شرح زیر هستند:

1) 1x 8 – 82.5 درجه

2) 1x 4 – 75درجه

3) 1x 3 – 71.25درجه

4) 1x 2 – 63.75درجه

5) 1x 1 – 45درجه

6) 1x 1 – 26.25درجه

7) 1x 1 – 18.75درجه

8) 1x 1 – 15درجه

9) 1x 1 – 7.5درجه

گن اشاره کرد که همه زوایا، سطوح حمایت و مقاومت را بر اساس روند فعلی ارائه می‌دهند. پشتیبانی و حمایت قوی توسط 1×1 ارائه می‌شود. هنگامی که قیمت شروع به سقوط به زیر خط روند زاویه‌دار 1×1 می‌کند، درواقع سیگنال اصلی یک سیگنال برگشتی است.

مبانی نظریه گن

با استفاده از تئوری ویلیام دلبرت گن، می‌توانید به سرعت اصول موضوع را با کمک معاملات روزانه gann درک کنید. بیایید برای درک مفهوم به یک مثال ساده نگاه کنیم. اگر بازار روند صعودی داشته باشد و این روند صعودی ادامه داشته باشد، به این معنی است که تا زمانی که خط روند زاویه شکسته نشود، بازار در روند صعودی باقی خواهد ماند.

تئوری گن می‌تواند برای معامله‌گران مفید باشد تا بتوانند بازدهی خوبی در بازار داشته باشند. کتاب‌های زیادی در مورد تئوری گن وجود دارد که می‌توانید به صورت آنلاین یا آفلاین آن‌ها را پیدا کنید. از این کتاب‌ها می‌توان برای کمک به معاملات استفاده کرد.

کاربرد نظریه گن

الگوها را می‌توان با استفاده از نظریه قیمت، زمان و الگو گن مطالعه کرد.

 1. مطالعه قیمت؛ با کمک زاویه گن می‌توانید حرکات قیمتی سهام یا دارایی را پیش‌بینی کنید. سطوح محوری برای پیش‌بینی حرکات آتی قیمت سهام یا دارایی استفاده می‌شود. قیمت‌های کلیدی را می‌توان با سطوح مقاومت و حمایت نیز مشخص کرد.
 2. مطالعه زمان: مدل مطالعه زمان گن به معامله‌گران این ایده را می‌دهد که چه زمانی ارزش یک دارایی می‌تواند معکوس شود. تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی و تعیین قیمت فعلی دارایی ضروری است. نظریه مطالعه زمان گن به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا تخمین بزنند که قیمت یک داریی اعم از ارز دیجیتال یا سهام چه زمانی کاهش می‌یابد. برای تخمین این امر لازم است تغییرات قیمت سهام در دوره‌های مختلف بررسی شود.
 3. مطالعه الگو: استفاده از الگوها می‌تواند به شما در پیدا کردن دقیق حرکات قیمتی و فعالیت سرمایه‌گذار کمک کند. مطالعه یک الگو، روندها و الگوهایی را پوشش می‌دهد که برعکس حرکت فعلی دارایی را نشان می‌دهد.

نحوه استفاده از استراتژی معاملاتی گن

این استراتژی معاملاتی توسط ویلیام دلبرت گن بر اساس آزمایشات زیاد طراحی شده است.

 1. حرکات بازار یک دارایی، اعم از سهام و ارزهای دیجیتال توسط یک چرخه زمانی کنترل می‌شود.
 2. بازارها از نظر طراحی و حرکت هندسی هستند.
 3. بازار فقط تحت تأثیر قیمت، زمان و محدوده است.

معامله‌گران باید به‌خاطر داشته باشند که بازار در زوایای مختلف حرکت می‌کند که این زوایا ثابت خواهند ماند.

یک دارایی می‌تواند از یک زاویه به زاویه دیگر حرکت کند. این قاعده همه زوایا است. این قانون بیان می‌کند که یک دارایی پس از رسیدن به یک زاویه از یک زاویه به زاویه دیگر حرکت می‌کند. معمولا از زوایای گن برای تعیین موقعیت خطوط حمایت و مقاومت استفاده می‌شود.

زمانی که خطوط حمایتی شکسته شود به آن breakout می‌گویند. این امر در صورتی نشان‌دهنده کاهش قیمت است، که از طرف دیگر چارت یعنی محدوده مقاومتی شکسته شود. این بدان معنی است که یک مقاومت کلیدی شکسته شده است و قیمت افزایش می‌یابد.

توجه: زوایای حمایتی که روند صعودی دارند نشان‌دهنده حمایت هستند، در حالی که زوایای روند نزولی نشان‌دهنده مقاومت هستند.

گاهی اوقات از ترکیب افقی و عمودی یک زاویه برای تعیین حمایت یا مقاومت استفاده می‌شود. اگر روند یک دارایی صعودی باشد، ممکن است تا 50 درصد از همان ناحیه بازگشت قیمت را تجربه کند. پس این سطح‌ها به‌عنوان یک حمایت بسیار مهم از عملکرد دارایی دفاع می‌کند.

با این حال، اگر روند دارایی نزولی باشد، سطح اصلاحی 50 درصد یک سطح مقاومت مهم است. این زوایا سطوح حمایت و مقاومت مهمی برای دارایی‌هایی هستند که در زوایای مختلف معامله می‌شوند.

اصول معاملاتی گن

قوانین مهم ویلیام دلبرت گن

در میان بسیاری از شاخص‌ها و ابزارهای فنی، ویلیام دلبرت گن برخی از قوانین خیلی مهم را برای انجام معاملات تعیین کرد: ( تمامی این قوانین را می‌توانید در نمودار حال حاضر بیت کوین در تایم فریم‌های مختلف مشاهده کنید.)

 • اگر قیمت یک سقف قیمتی جدید را در آخر هفته به ثبت برساند، انتظار قیمت‌های بالاتر در هفته آینده را داشته باشید.
 • اگر قیمت در آخر هفته یک کف قیمتی جدید را به ثبت رساند، انتظار قیمت بسیار پایین‌تر را در هفته آینده داشته باشید.
 • در یک بازار با روند صعودی بلند مدت، پایین‌ترین سطح هفتگی در روز سه شنبه به دست می‌آید.
 • اگر بازار در یک روند نزولی قوی قرار داشته باشد (اگر روند اصلی یک روند نزولی باشد)، حداکثر قیمت‌های هفتگی به‌طور کلی در روز چهارشنبه به دست می‌آید.
 • زمانی که قیمت از بالاترین سطح قیمتی در چهار هفته گذشته عبور می‌کند، به این معنی است که به احتمال خیلی زیاد در هفته آینده سقف قیمتی جدیدی را مشاهده خواهیم کرد.
 • هنگامی که قیمت به پایین‌ترین حد در چهار هفته گذشته رسید، این نشانه‌ای از قیمت‌های پایین‌تر در هفته آینده است.
 • در یک بازار روند صعودی، اگر قیمت‌ها 30 DMA را شکست دهند و حداقل برای 2 روز متوالی زیر آن باقی بمانند، به ما از اصلاح بسیار بیشتری خبر می‌دهند.
 • اگر بازار برای 5 روز متوالی افزایش یابد، به احتمال زیاد اصلاح برای 3 روز ادامه خواهد داشت.
 • هنگامی که قیمت از یک سطح خاص شروع به افزایش می‌کند، 100 درصد رشد خود را ادامه می‌دهد و بعد از رشد 100 درصدی به یک مقاومت خیلی مهم خواهد رسید. مانند حال حاضر بیت کوین که در مقاومت 30 هزار دلار گیر کرده است.
 • هنگامی که قیمت از بالاترین سطح 3 روز گذشته خود عبور می‌کند، به ما در مورد قیمت‌های بسیار بالاتر در روز چهارم خبر می‌دهد.
 • اگراصلاح بعدی هم از نظر قیمت و هم از نظر مقدار زمانی بیشتر از اصلاح قبلی باشد، این نشانه‌ای است که روند در حال تغییر است.
 • 50٪ از آخرین قیمت در سقف بالاتر، منطقه حمایتی قوی است. هر دارایی که زیر این سطح 50 درصد معامله می‌شود، برای سرمایه‌گذاری مفید نیست.
 • اگر قیمت برای 9 روز متوالی در حال افزایش باشد، احتمال اصلاح برای 5 روز متوالی زیاد است. (نسبت 9:5 است)
 • سیگنال کف دوقلو و کف سه قلو را در نمودار ماهانه، پس از حداقل گذشت 6 ماهه نادیده نگیرید. (خبر از آغاز یک روند برای سرمایه‌گذاری میان مدت است)
 • سیگنال سقف دوقلو و سقف سه قلو را در نمودار ماهانه، پس از حداقل گذشت 6 ماهه نادیده نگیرید. (محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری)
 • هنگامی که قیمت در فاز و مرحله تثبیت خود است، اگر یک افزایش ناگهانی حجم در آنجا مشاهده شود، نشانه‌ای پیش از این است که روند احتمالا تغییر خواهد کرد.
 • در یک بازه زمانی سه ماهه، زمانی که یک سهم خاص از بالاترین یا پایین‌ترین سطح سه ماهه آخر (در نمودار سه ماهه) عبور می‌کند، باید به‌عنوان نشانه اولیه‌ای در نظر گرفته شود که روند اساسی در تلاش برای برعکس شدن است.

آنچه در زندگی‌نامه و اصول ویلیام دلبرت گن خواندیم:

نظریه‌های ویلیام دلبرت گن یک ابزار تحلیل تکنیکال مهم است که معامله‌گران از آن استفاده می‌کنند. این زوایای مهم برای تعیین حد ضرر یا و اهداف معاملات یا تارگت بر اساس (آخرین قیمت معامله شده) استفاده می‌شود.

اهداف قیمتی می‌توانند صعودی یا نزولی باشند. یک معامله‌گر باید تصمیم بگیرد که کدام اهداف را دنبال کند.

استراتژی‌های معاملاتی ویلیام دلبرت گن با استفاده از اندیکاتورهای گن می‌تواند منجر به معاملات موفق بسیاری شود. نظریه گن تنها زمانی موفق است که به درستی اعمال شود. این نوع از استراتژی به شما کمک می‌کند تا بازار را تجزیه و تحلیل کنید و حرکت‌های آینده قیمت دارایی‌ها را پیش‌بینی کنید. بسیار مهم است که همیشه استراتژی خود را آزمایش کنید و در هر معامله یک حد ضرر داشته باشید.

سوالات متداول

چگونه زوایای گن را در زوایای مختلف رسم کنیم؟

زاویه‌های گن در زوایای مختلف، باید سقف یا کف قابل توجهی داشته باشید. اگر قیمت‌ها بالاتر از خط روند باشد، بازار صعودی است. اگر آنها در زیر خط 1×1 باشند، یک بازار نزولی در جریان است. گن معتقد بود که خطوط روند1×1 حمایت و مقاومت عمده‌ای را در روند صعودی ایجاد می‌کنند و هنگامی که شکسته می‌شود، نشانه معکوس شدن روند است.

مطالعه الگو در کاربرد نظریه گن چیست؟

استفاده از الگوها می‌تواند به شما در یافتن حرکات دارایی و فعالیت سرمایه‌گذار کمک کند. مطالعه الگو، روندها و الگوهایی را پوشش می‌دهد که معکوس حرکت دارایی را نشان می‌دهد.

نظریه ویلیام دلبرت گن چه می‌گوید؟

تئوری گن بیان می‌کند که الگوها و زوایای یک دارایی در بازار می‌تواند به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده برای حرکت‌های آینده قیمت استفاده شود.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥