مقالات فارکس

پلاگین VDP چیست؟ نحوه دستکاری معاملات توسط بروکرهای فارکس!

مقالات فارکس

مطالعه در 9 دقیقه

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که بروکر شما قصد دارد باعث ضرر شما بشود!؟ آیا احساس می‌کنید که در طرف دیگر کسی نشسته و منتظر است تا معاملات شما را دستکاری کند!؟ شاید غیر منطقی به نظر بیاید اما چنین چیزی واقعیت دارد!

یکی از روش‌هایی که بروکرهای مارکت میکر از آن برای این کار بهره می‌برند، استفاده از پلاگین VDP یا Virtual Dealer Plugin در نرم افزار متاتریدر است! شاید ترسناک به نظر برسد اما بروکرهای فارکس با استفاده از پلاگین وی دی پی می‌توانند معاملات شما را دستکاری کند و با استفاده از ویژگی آن، سود شما را از بین ببرد.

در ادامه به بررسی پلاگین VDP بیشتر خواهیم پرداخت.

پلاگین VDP

پلاگین VDP چیست؟

پلاگین Virtual dealer بر روی سرور ماژول نرم افزار متاتریدر نصب می‌شود و به بروکر توانایی‌های خاصی را می‌دهد که از طریق آنها می‌تواند نتیجه معاملات شما را تغییر دهد.

برخی از قابلیت‌های پلاگین VDP عبارتند از:

  1. تاخیر در اجرای سفارشات مشتری (1 تا 5 ثانیه).
  2. در طول تاخیر فوق، اگر قیمت به نفع مشتری حرکت کند ( اسلیپیج مثبت یا لغزش قیمت به نفع مشتری)، کارگزار می تواند درصد پایین (0-10٪) سفارشات مشتری را بر روی حجم تعیین کند تا سود حاصل از آن از بین برود. بیش از 90٪ از سفارشات مشتری که با اسلیپیج مثبت اجرا می‌شود یا با قیمت قدیمی باز می‌شوند یا با پیغام ریکوت مواجه می‌شود.
  3. در طول تأخیر فوق، اگر قیمت به ضرر مشتری حرکت کند ( اسلیپیج منفی برای مشتری)، سفارش با قیمت جدید مجددا قیمت‌گذاری می‌شود و بروکر حداکثر اسلیپیج را (از 1 الی 10 پیپ) به مشتری تحمیل می‌کند.
  4. اسپردهای اختصاصی برای سفارشات در زمان انتشار اخبار (مثلا: NFP) تعریف شده که باعث می‌شود همه اوردر پندینگ‌ها در بدترین لغزش ممکن و بیشترین اسپرد فعال شوند.
  5. غیرفعال کردن (تنظیم، اصلاح، حذف) سفارشات پندینگ در حین اخبار.
  6. حرکت خودکار به سطح Limit & Stop و سطح Freeze طبق لیست از پیش تعیین شده در زمان اخبار.

در تنظیمات پلاگین VDP می‌توان میزان تاخیر اجرای سفارشات(به ثانیه) ، شماره اکانت، گروه معاملاتی مورد نظر بروکر، نماد معاملاتی مورد معامله، حداکثر حجم معاملاتی و بسیاری از موارد دیگر را به دلخواه تعریف کرد.

نحوه کار پلاگین VDP

همانطور که اشاره کردیم، پلاگین وی دی پی امکانات زیادی را به دیلر خواهد داد تا تغییراتی در اجرای سفارشات اعمال کند. پس از اینکه پلاگین بر روی سرور نصب شد، لازم است که بروکر تنظیمات دلخواه خود را بر روی آن اعمال کند. در تصویر زیر می‌توانید محیط تنظیمات پلاگین VDP را مشاهده کنید.

پلاگین vdp

هر کدام از این تنظیمات می‌تواند به نوعی در اجرای سفارشات شما تاثیر بگذارد و باعث سود بروکر شود. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

پارامتر Delay

تاخیر در اجرای سفارش مشتری! اگر تاخیر برابر با صفر باشد به این معنی است که پلاگین غیرفعال است و
درخواست ها را پردازش نمی‌کند. اگر تاخیر بالای صفر باشد به این معنی است که افزونه فعال است و
درخواست‌ها را پردازش می‌کند.

تاخیر واقعی ممکن است یک ثانیه کمتر باشد. مثلا اگر تاخیر مشخص شده توسط بروکر 5 ثانیه باشد، تایید با تاخیر حدودا 4 ثانیه‌ای برای مشتری ارسال می‌شود.

پارامتر Groups

بروکر می‌تواند پلاگین را فقط برای گروه‌های خاصی فعال کند. گروه‌ها را می‌توان با استفاده از الگوهای از پیش تعریف شده در این پلاگین فهرست کرد.

پلاگین Virtual Dealer

به عنوان مثال پلاگین فقط برای مشتریان حساب ریل یا دمو اجرا شود. حتی میتوان نماد مشخصی برای آن تعریف کرد. مثلا مشتریانی که در حساب ریل نماد JPY را معامله می‌کنند و…!

پارامتر Symbols

بروکر از طریق این پارامتر لیست نمادهایی که باید توسط VirtualDealer پردازش شوند را لیست می‌کند. می‌توان پلاگین را برنامه ریزی کرد که فقط برای معاملات دلار فعال شود. به عنوان مثال با دستور USD*، همه نمادهایی که در آنها با USD شروع می‌شوند هدف قرار می‌گیرند.

نمونه دیگر اینکه می‌توان استثنا هم برای برخی نمادها قائل شد. مثلا با دستور !SILVER,!GOLD,*، همه نمادها به جز طلا هدف قرار می‌گیرند.

پارامتر Max Losing Slippage (pips)

به معنی حداکثر اسلیپیج منفی است. این پارامتر برای مشخص کردن حداکثر لغزش مجاز در برابر پوزیشن‌هایی است که قیمت بر خلاف جهت سفارش مشتری قرار است حرکت کند. مثال:
مشتری می خواهد GBPUSD را به قیمت فعلی 1.8737 بفروشد. پلاگین VDP سفارش را قبول می‌کند و از آنجا که از قبل تایید شده که قیمت قرار است بر خلاف جهت سفارش مشتری حرکت کند، پس با کمی تاخیر آن را اجرا می‌کند. در این حالت معامله مشتری در همان ابتدا مقدار بیشتری وارد ضرر می‌شود.

پلاگین وی دی پی

مشتری بر روی قیمت 1.1837 دستور فروش ارسال کرده است. اما قیمت بر خلاف جهت پیش بینی او حرکت کرده و بالا رفته است. به طور استاندارد سفارش مشتری باید با قیمت 1.8742 اجرا شود اما پلاگین معامله را بر روی قیمت پایینتر اجرا می‌کند.

این پارامتر فقط برای حالت Instant Execution کار می‌کند. اگر این پارامتر برابر با 0 باشد، پلاگین Virtual هنگامی که قیمت به نفع مشتری در حال حرکت باشد، پیغام ریکوت را برای شما نمایش می‌دهد و معالمه اجرا نمی‌شود.

پارامتر Gap Level (spreads)

این پارامتر خود چندین تنظیمات دارد و به بروکر امکان می‌دهد تا بتواند پندینگ اوردرها و سفارشات درخواستی در زمانی که بازار دچار گپ قیمتی می‌شود (معمولا زمان اخبار) را مدیریت کند.

به عنوان مثال در یکی از بخش‌های این پارامتر می‌توان برای پلاگین VDP تعریف کرد که سفارش پندینگ مشتری در زمان گپ قیمتی با چه اختلافی باز شود. به مثال زیر توجه کنید.

Virtual Dealer Plugin

مشتری پیش‌بینی ریزش قیمت را کرده، لذا اوردر فروشی را در قیمت 1.2780 قرار داده و منتظر است تا قیمت با برخورد به آن فعال شود. با این حال قیمت بازار قبل از برخورد به اوردر مشتری و در قیمت 1.2787 دچار گپ قیمتی معادل 57 پوینت شد. با این وجود سفارش مشتری در قیمت تعیین شده اجرا نشده و 50 پوینت پایینتر باز شده است!

اگر اسپرد 3 پوینت، گپ قیمت 4 و پارامتر پلاگین VirtualDealer برابر با 1 باشد، سفارش مشتری با اختلاف بیشتری فعال خواهد شد (57 >= 3 * 4)!

همانطور که گفتیم این پارامتر بخش‌های متنوع دیگری هم دارد که هر کدام به نوعی به ضرر مشتری کار خواهند کرد. به عنوان مثال می‌توان برای پلاگین وی دی پی تعریف کرد که اگر گپ قیمتی به نفع مشتری بود، اصلا اوردر پندینگ آن فعال نشود!

پارامترهای اخبار

این پارامتر هم دارای چندین تنظیمات مختلف برای زمان خبر است. به عنوان مثال می‌توان برای پلاگین VDP تعریف کرد که در زمان فلان اخبار، کدام دسته از سفارشات اجرا، تغییر یا حذف شوند.

علاوه بر این می‌توان زمان خبر را بصورت سال، ماه، روز، ساعت، دقیقه و ثانیه تنظیم کرد. همچنین می‌توان زمان فعال بودن پلاگین Virtual Dealer را برای بعد از خبر تنظیم کرد. مثلا در ساعت 5:00 بعدازظهر ظاهر روز دوشنبه، 7 آگوست 2023 اجرا شود و تا 15 دقیقه بعد از آن فعال باشد!

مواردی که در بالا اشاره شد، تنها بخشی از قابلیت‌ها و تنظیمات پلاگین VDP بود که بروکرهای فارکس مارکت میکر می‌توانند از آن بهره ببرند.

چرا بروکرها از پلاگین Virtual Dealer استفاده می‌کنند؟

وسوسه‌ به دست آوردن سود اضافی، بروکر را مجاب به استفاده از پلاگین وی دی پی می‌کند! با فعال کردن پلاگین به راحتی و بدون اینکه عواقبی برای آن داشته باشد می‌تواند سود زیادی بدست آورد.

کارگزار فقط لازم است مقداری تاخیر در اجرا سفارش اعمال کند تا لغزش بیشتری اتفاق بیوفتد، بدون اینکه مشتری متوجه شود.

با تنظیمات پلاگین Virtual Dealer، بروکر هزاران دلار از هزاران معامله‌ای که در آنها تاخیر یا لغزش اعمال کرده، از درآمد مشتریان خود از بین می‌برد که در نهایت به درآمد بروکر اضافه می‌کند. این به غیر از اسپردی است که بروکر فارکس از مشتریان دریافت می‌کند.

تصور کنید که از هزاران معامله‌ای که در روز انجام می‌شود، کارگزار چه سود باورنکردنی از اسپرد و اسلیپیج به دست می‌آورد!

این همه سود باد آورده بدون کار و بدون ریسک به دست می‌آید. افزونه VDP تمام مراحل را انجام می‌دهد و کارگزار هیچ کاری به جز تنظیمات اولیه انجام نمی‌دهد!

پلاگین VDP
نمایی از محیط پلاگین VDP

بر خلاف بروکر، این مشتری است که تمام سختی کار و تمام هزینه‌های معامله را متحمل می‌شود! مشتری در حالی متحمل هزینه‌های اضافی می‌شود که خود بازار فارکس بسیار پر مخاطره و پر ریسک است و مشتری حتی ممکن است فرش زیر پایش را هم در این کار از دست بدهد!

چگونه بفهمیم که بروکر از پلاگین VDP استفاده می‌کند؟

متاسفانه اکثر مواقع نمی‌توان به راحتی تشخیص داد که کدام بروکر فارکس از پلاگین VDP استفاده می‌کند مگر اینکه از پشت صحنه خبر داشته باشید! باید توجه داشته باشید که اکثر بروکرها اگر بخواهند از این پلاگین هم استفاده کنند، تنظیمات آن را طوری اعمال می‌کنند که حداقل تاثیر را بر معاملات مشتری بگذارد تا به راحتی نتوان آن را تشخیص داد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که در مواقعی استفاده از پلاگین VDP هم صرفا تخلف حساب نمی‌شود! برخی قابلیت‌های آن می‌تواند برای ارائه خدمات بهتر به مشتری استفاده شود. اما متاسفانه در اکثر مواقع، بروکرهای از جنبه‌هایی که به ضرر مشتری است استفاده می‌کنند!

با این حال ابزارهایی وجود دارد که می‌توان از طریق آنها اجرای معاملات بروکرها را بررسی کرد تا اگر پارامتری دستکاری شده بتوان آن را شناسایی کرد. بزودی ابزارهای مناسب برای تشخیص پلاگین VDP را معرفی خواهیم کرد.

بهترین راه برای در امان ماندن از پلاگین VDP، استفاده از بروکرهای فارکس معتبر و با سابقه است. بروکرهایی که در بازار اعتبار مناسبی داشته باشند، کمتر به سمت این ابزارها می‌روند چون می‌تواند برای شهرت آنها خوب نباشد! در صورت تمایل، می‌توانید از طریق صفحه بروکرهای فارکس، لیست و رتبه‌بندی کارگزارن فعال را مشاهده نمایید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(3نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
جلال ۲۴ آبان ۱۴۰۲

با عرض سلام
من امروز سه شنبه در تایم خبر خواستم یه پوزیشن در بروکر لایت فاینانس باز کنم انجام نشد ،دو باره سعی کردم انجام نشد چندین بار سعی کردم انجام نشد بعد از تاخیر حدود ۵ددقیقه ایی تمام پوزیشن های در خواستی باز شدند ومن مارجین کال شدم ،در نوشته شما به تاخیر ۴ ثانیه ایی پلاگین اشاره شده اما مال من ۵ دقیقه طول کشید علتش چیه ؟ممنون ازشما

کارشناس ایران بروکر ۲۵ آبان ۱۴۰۲
پاسخ جلال

با سلام. تاخیری که در این مقاله به آن اشاره شده در تایم معمولی بازار است. اکثر حسابهای معاملاتی بروکرهای مختلف در تایم خبر و نوسانات شدید ممکن است این مورد را تجربه کنند. پیشنهاد میکنیم قوانین ترید در زمان خبر بروکر خود را مطالعه کنید.

سلطانی ۲۶ اسفند ۱۴۰۱

عالی