ارز دیجیتال

سکه‌های بیت کوین فیزیکی چیست؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 18 دقیقه

قرار بود بیت کوین یک پول دیجیتال باشد، بیت کوین فیزیکی از کجا پیدا شد؟ من هم اولین بار که این عبارت را شنیدم دقیقا همین سؤال را پرسیدم. اصلاً چه ضرورتی دارد که بیت کوین فیزیکی وجود داشته باشد؟ جرقه ایجاد بیت کوین به شکل سکه‌های فیزیکی اولین بار در سال 2011 ایجاد شد.

بیتکوین فیزیکی یک دارایی به شکل سکه‌های فیزیکی است اما با یک تفاوت که آن را از سکه‌های معمولی متمایز می‌کند. سکه فیزیکی بیت کوین یک برچسب هولوگرافیک غیرقابل دست‌کاری دارد که شامل کلید خصوصی است. در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع و دلیل ضرورت وجود بیتکوین به شکل فیزیکی بپردازیم.

علت پیدایش سکه فیزیکی بیت کوین

از سال 2011 عده‌ای از کلکسیونرها و علاقه‌مندان به بیت کوین، به فکر ایجاد بیت کوین فیزیکی افتادند.

بیت کوین فیزیکی با ماهیت دیجیتال آن و اهدافی که بیتکوین برای آن ایجادشده، تناقض واضحی وجود دارد. قرار بود بیت کوین جای پول فیزیکی را بگیرد تا توسط مردم و به‌صورت غیرمتمرکز کنترل شود. علاوه بر این پول‌های فیزیکی در معرض خطراتی مانند سرقت بودند. یکی از دلایل پیش‌پاافتاده و قابل‌درک برای عموم که قانع شوند به‌جای پول معمولی از بیت کوین استفاده کنند، همین موضوع سرقت و آسیب‌پذیری پول فیزیکی بود.

حال با ساخت بیت کوین فیزیکی آیا تمام معایب پول نقد وارد اکوسیستم بیت کوین نمی‌شود؟ البته اگر بخواهیم منصف باشیم انگار ایده بدی نیست که بیت کوین را به شکل سکه‌های واقعی داشته باشیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا قصه ساخت بیت کوین‌های فیزیکی و کاربردهای آن را با شما به اشتراک بگذاریم. شاید در انتهای این مطلب شما هم یکی از افرادی باشید که خرید و نگهداری بیت کوین فیزیکی را به دیجیتال آن ترجیح دهید.

امروزه در اوایل سال 2023 تعداد زیادی از مردم نام بیت کوین را شنیده‌اند اما طبق آخرین اطلاعاتی که وجود دارد، تقریباً 2 درصد از مردم جهان بیت کوین دارند. درصد خیلی کمی از این 2 درصد از کل مردم جهان از ماهیت واقعی و کاربردهای بیت کوین اطلاع دارند.

سکه فیزیکی بیت کوین

هنوز معمای بیت کوین دیجیتال برای بسیاری از افراد حل‌نشده که پای بیت کوین فیزیکی به ماجرا باز می‌شود و پادشاه ارزهای دیجیتال را از چیزی که هست پیچیده‌تر می‌کند.

بابی لی که یکی از هولدرهای ابتدایی بیت کوین از سال 2011 تا 2018 است و 10 تا از بیت کوین‌های خود را با نام تجاری BTCC طراحی و تولید کرده است درباره شکل فیزیکی بیت کوین می‌گوید:

بیت‌کوین‌های فیزیکی کمیاب هستند، آن‌ها شبیه نقاشی‌های پیکاسو و ون گوگ هستند. همان‌طور که در ابتدا هیچ‌کس متوجه نبود که آن نقاشی‌ها چقدر کمیاب هستند، امروزه هم هنوز کسی متوجه کمیاب بودن بیت کوین فیزیکی نیست. اما درنهایت من باور دارم که این بیتکوین‌های فیزیکی توسط افراد باهوش در سراسر جهان موردتوجه قرار خواهند گرفت.

بیت کوین فیزیکی چیست؟

بیت کوین فیزیکی چیزی شبیه به سکه‌های فلزی است با این تفاوت که دارای کلید خصوصی غیرقابل دست‌کاری است. کلید خصوصی به شکل برچسب هولوگرافیک و غیرقابل دست‌کاری روی سکه قرارگرفته است. بااینکه تابه‌حال بیشترین افرادی که از این مدل بیت کوین استقبال کرده‌اند، کلکسیونرها بوده‌اند، بابی لی، مدیرعامل سابق نخستین صرافی ارزدیجیتال در چین اعتقاد دارد که بیت کوین فیزیکی کاربردهایی دارد.

بابی لی برای اینکه افراد را متقاعد کند بیت کوین فیزیکی واقعاً به درد می‌خورد، می‌گوید:

واقعیت این است که ارسال بیت کوین برای افرادی که تازه با آن آشنا شده‌اند کار ساده‌ای نیست. کافی است به فرایند ایجاد کیف پول و عبارت بازیابی برای خریدوفروش بیت کوین نگاهی بیندازید تا متوجه شوید من چه می‌گویم. چطور می‌توانید به فرد مسنی که حتی استفاده  از تلفن هوشمند برای او ساده نیست، یاد بدهید کیف پول خصوصی ایجاد کند. اما با بیت کوین فیزیکی دیگر نیازی به این فرایند نداریم.

بابی لی

بابی لی در ادامه می‌گوید:

اخیراً پسرعموی من در تورنتو کانادا ازدواج کرد و من توانستم به آن‌ها بیت کوین هدیه بدهم بدون اینکه نحوه راه‌اندازی یک کیف پول دیجیتال را به آن‌ها آموزش دهم. من فقط یک سکه بیت کوین را برای آن‌ها پست کردم.

یکی دیگر از افرادی که ترجیح داد به‌جای بیت کوین دیجیتال، نوع فیزیکی آن را تجربه کند، الیاس آهونن است. این شخص در حال حاضر کریپتونومیست است و نویسنده دایره المعارف بیت کوین‌های فیزیکی و ارزهای دیجیتال است.

او اعتقاد دارد که سکه‌ها یا نمودهای فیزیکی بیت کوین می‌توانند نشان‌دهنده مراحل فنی آن باشند و هم‌زمان وسیله‌ای برای حفظ ارزش باشند.

آهونن می‌گوید وقتی دانشجوی سال اول علوم سیاسی در دانشگاه ویلفرد لویر در واترلو بودم، برای اولین بار به بیت کوین علاقه‌مند شدم. او تجربه خودش را از اولین خرید بیت کوین این‌طور بیان می‌کند:

من به‌تازگی اولین بیت کوین خود را در یک صرافی خریده بودم و ازنظر فنی اطلاعات خوبی نداشتم. چیزی که درباره آن نگران بودم این بود که ممکن است کلید خصوصی خود را گم کنم و بیتکوین من برای همیشه از دسترسم خارج شود. برای همین تصمیم گرفتم بیت کوین فیزیکی بخرم که کلید خصوصی را در کنار خود داشت.

آهونن در ادامه دسترسی به کیف پول دیجیتال خود را از دست داد اما خوشبختانه کمتر از یک بیت کوین در آن داشت. اما همین موضوع باعث شد که او به یک مورخ بیت کوین و کارگزار سکه تبدیل شود.

صنعت چند میلیارد دلاری بیت کوین فیزیکی

محاسبه اندازه دقیق صنعت بیت کوین‌های فیزیکی کار ساده‌ای نیست، اما می‌توان گفت تقریباً 3.25 میلیارد دلار بیت کوین از سال 2011 تا 2013 با نام تجاری کاساسیوس ساخته شد.

یکی از باارزش‌ترین بیت کوین‌های فیزیکی متعلق به مجموعه‌ای با نام 1000BTC است که شامل 5 سکه بوده که فقط 3 تا از آن‌ها موجود است. آهونن اعتقاد دارد که این سکه‌ها باارزش‌ترین سکه‌های موجود در جهان هستند.

ارزش اسمی هر یک از این سکه‌های بیت کوین 35 میلیون دلار است. از آنجایی این سکه‌ها به‌عنوان یک کلکسیون بسیار کمیاب شناخته می‌شوند، ارزش آن‌ها در طول زمان به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند.

نحوه خرید سکه بیت کوین فیزیکی

اگر می‌خواهید صاحب یکی از بیت کوین‌های کاساسیوس شوید، می‌توانید آن را به مبلغ 130 هزار دلار از eBay خریداری کنید. اگر نمی‌توانید این مبلغ را هزینه کنید می‌توانید سکه 0.5BTC را که در سال 2013 ایجادشده خریداری کنید. همچنین سکه 1BTC دلار برای خرید در دسترس است.

تاریخچه بیت کوین فیزیکی

تاریخچه بیتکوین فیزیکی به سال 2011 برمی‌گردد، زمانی که مایک کالدول، دانشمند کامپیوتر یوتا و از طرفداران بیت کوین، این ایده را به‌عنوان یک ابزار آموزشی مطرح کرد.

آهونن می‌گوید در سال 2013 توضیح دادن بیت کوین به افراد معمولی کار سختی بود. ایده ساخت بیتکوین فیزیکی این بود که با قرار دادن اطلاعات دیجیتال بیتکوین در درون این سکه‌ها، سعی کنیم یک نمود فیزیکی از آن ایجاد کنیم.

این شکل فیزیکی به ما کمک می‌کرد برای توضیح دادن نحوه عملکرد بیت کوین کارمان آسان‌تر شود. من سکه را به یک فرد نشان می‌دادم و به او می‌گفتم، این بیت کوین است، من آن را به شما می‌دهم، حالا شما صاحب آن هستید و می‌توانید این پول را کنترل کنید و من هیچ کنترلی بر آن ندارم.

کالدول در ابتدا تصمیم گرفت کلید خصوصی بیت کوین را روی یک تکه کاغذ چاپ کند و آن را درون یک محافظ قرار دهد و با چسب‌های غیرقابل دست‌کاری، همه آن را چسب کند. این ایده باعث شد او با شرکتی قرارداد ببندد و به‌جای چاپ کلید خصوصی روی کاغذ، سکه‌های زیبای کاساسیوس را خلق کند. این سکه‌ها شامل لوگوی بیت کوین، سال و نام و همچنین شعار Vires In Numeris یا “قدرت در اعداد” هستند.

خرید سکه بیت کوین فیزیکی

این سکه‌ها خیلی زود در بین علاقه‌مندان به بیت کوین محبوب شدند، البته که منتقدانی هم وجود داشتند. اما کالدول به کار خود ادامه داد و سکه‌های 5BTC، 10BTC و 25BTC را ایجاد کرد.

سپس شمش‌هایی را ایجاد کرد که شامل 100، 500 و 1000 بیت کوین بودند و روکش‌های طلایی داشتند. پس‌ازآن که در سال 2013 قیمت بیت کوین افزایش پیدا کرد، آن‌ها سعی کردند سکه‌هایی باارزش کمتر از 1 بیت کوین نیز ایجاد کنند.

برادر چارلی که بنیان‌گذار لایت کوین است می‌گوید: علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال سکه‌های بیت کوین را از کاساسیوس می‌خریدند و به دوستان و خانواده هدیه می‌دادند.

تا سال 2013 کالدول 90683.9 بیت کوین را در سکه‌های فیزیکی خود حبس کرد. می‌توان گفت تقریباً نیمی از آن‌ها که شامل 21000 سکه فیزیکی هستند، هنوز خرج نشده‌اند.

آهونن درباره ساخت بیت کوین‌های فیزیکی می‌گوید:

«این کار یک سرگرمی بود، فکر نمی‌کنم او هیچ‌وقت از فروش آن‌ها پول قابل‌توجهی به دست آورد. صادقانه بگویم، او با استفاده از کلیدهای خصوصی، ریسک شخصی زیادی را متحمل شد. همچنین با این کار امنیت جانی خود را به خطر انداخت. چراکه ممکن بود کسی برای دزدین بیت کوین‌ها بخواهد به او آسیب بزند.»

فدرال رزرو مخالف سرسخت بیت کوین فیزیکی

کالدول در سال 2013 به دلیل اینکه متهم به تجارت و انتقال غیرقانونی پول شد، مجبور شد ساخت سکه‌ها را متوقف کند.

آهونن می‌گوید توقف ساخت سکه‌های بیت کوین باعث شد توجه سرمایه‌گذاران به آن جلب شود و خریداران و شرکت‌های بزرگ‌تر به این موضوع حساس شوند.

همچنین در ادامه این اتفاق، مجموعه‌ای از تولیدکنندگان مختلف، از صنعتگران بوتیک گرفته تا شرکت‌های بزرگ، در پی آن ظهور کردند و نه‌تنها بیت‌کوین، بلکه لایت‌کوین، دوج‌کوین و اتریوم را نیز به شکل فیزیکی تولید کردند. ازجمله آن‌ها می‌توان به bhCoin، Lealana، Microsoul، Nasty Mining، Recalescence Coins، Ravenbit، Alitin Mint، Cryptmint، Titan Bitcoin و Satori Coin اشاره کرد.

آهونن جزئیات مختلف کوین‌های فیزیکی را در کتابی 286 صفحه‌ای در سال 2015 شرح داد و همین موضوع باعث شد در ادامه کتابی به نام Blockland را منتشر کند.

BTCC Mint چیست؟

ضرابخانه BTCC شاخه‌ای از صرافی لی بود و برخی از پرطرفدارترین بیت کوین‌های فیزیکی را تا سال 2018 تولید کرد. لی این سکه‌ها را خودش طراحی کرده و دراین‌باره می‌گوید:

 “من خودم را هنرمندی می‌بینم که بیت کوین BTCC را ایجاد کرده است.”

اولین عرضه‌های BTCC در اوایل سال 2016 عرضه‌شده است.

ایده لی این بود که از مزیت BTCC Mining Pool خود استفاده کند تا سکه‌هایی از بیت کوین که هنوز وارد گردش نشده‌اند را استخراج کند. در طول سه سالی که صرافی BTCC Mint توسط لی اداره می‌شد، بیش از 8700 بیت کوین فیزیکی به ارزش بیت کوین‌های دیجیتال استخراج شد.

لی و یک گروه منتخب از اعضای تیم بسیار مورد اعتماد، کلیدهای خصوصی را به‌صورت دستی در سکه‌ها وارد کردند. او دراین‌باره می‌گوید:

“من بااحتیاط بسیار با کلیدهای خصوصی کار کردم و تمام داده‌های کلید خصوصی را به‌درستی حذف کردم، بنابراین طبیعتاً هیچ گزارشی مبنی بر گم‌شدن یا سرقت وجوه از محصولات BTCC Mint وجود ندارد. من به این روش پاکسازی تاریخچه داده‌ها افتخار می‌کنم.”

اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، این کار با یک اصل در ارزهای دیجیتال تناقض دارد. اگر شما هم در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشید، می‌دانید که در این فضا اعتماد کردن کاری بیهوده است. شما برای اعتماد باید دلایل و اسناد کافی داشته باشید.

آهونن دراین‌باره می‌گوید، خریداران باید کاملاً به سازنده و همه افراد در فرآیند تولید اعتماد کنند، چراکه یکی از بزرگ‌ترین اِشکال‌های سکه فیزیکی ساخته‌شده توسط لی و همکارانش این است که امکان تشخیص اینکه سکه حتی دارای یک کلید خصوصی باشد، غیرممکن است. یا حتی ممکن است سازنده یک نسخه از کلید خصوصی را پیش خود نگه‌داشته باشد که این موضوع کاملاً با مالکیت در فضای ارز دیجیتال در تناقض است.

فلسفه اصلی که هر هولدر رمزارز باید از آن آگاه باشد این است که عدم دسترسی به کلیدهای خصوصی دقیقا به معنای عدم دسترسی به ارزهای دیجیتال است. این فلسفه شما را از هر نوع اعتماد به دیگران باز می‌دارد. اما با خرید هر بیت کوین فیزیکی شما به شخصی که آن را ایجاد کرده اعتماد می‌کنید.

علاوه بر اینکه باید به او اعتماد کنید که واقعاً یک کلید خصوصی در سکه‌ای که به شما فروخته می‌شود وجود دارد، باید اطمینان داشته باشید که سازنده نسخه‌ای از کلید خصوصی را پیش خودش نگه نداشته است. بنابراین با یک تناقض در اینجا روبه‌رو هستیم.

ارزهای دیجیتال فیزیکی با نمادهای مختلف

بااینکه سازندگان BTCC Mint لوگوی بیت‌کوین و شعار «در رمز ارز به ما اعتماد کنید» را روی سکه‌های خود هک کرده بودند، سکه‌های دیگری ایجاد شدند که دارای آثار هنری بودند که تلاش می‌کردند فلسفه پشت ارزهای دیجیتال را به تصویر بکشند. آهونن توضیح می‌دهد:

«من می‌توانم بگویم که در مورد برخی از سکه‌های فیزیکی ارز دیجیتال نمادهای واضح فلسفی وجود داشت. اما برخی دیگر از این سکه‌ها دارای نمادهایی بودند که رمزگشایی از آن‌ها دشوارتر بود. ممکن است این سکه‌ها برای جامعه خاصی ایجادشده باشد.»

تعداد زیادی از سازندگان شروع به ساخت سکه‌هایی کردند که روی آن‌ها تصاویری از موشکی که به سمت ماه می‌رود، استخرهای استخراج، جنگجویان رومی یونانی، تصاویر بودایی، چهره‌های معروفی مانند آدام اسمیت و ساتوشی ناکاماتو و رویدادهای تاریخی مانند فروپاشی صرافی کوه گوکس (Mt. Gox) و بیتکوین پیتزا بود.

کاربردهای بیت کوین فیزیکی

علاوه بر اینکه بسیاری از افراد علاقه‌مند بودند که سکه‌های فیزیکی ارز دیجیتال را صرفاً در کلکسیون‌های خود نگهداری کنند، بسیاری از افراد به دنبال کاربردهای واقعی از این سکه‌ها بودند. یکی از این کاربردها نگهداری سکه‌های بیت کوین برای تقسیم وراثت است. آهونن می‌گوید:

«چند نفر از خریداران من درواقع به دنبال بیت کوین فیزیکی بودند، زیرا می‌خواستند آن‌ها را در صندوق امانات برای اهداف ارثی بگذارند.»

شاید شما هم به این موضوع فکر کرده‌اید که پس از مرگ یک شخص چه بلایی سر کیف پول دیجیتال و ارزهای دیجیتال او می‌آید؟ سکه‌های فیزیکی می‌تواند یک راهکار برای مطلع کردن اعضای خانواده از دارایی‌هایی مانند بیتکوین باشد.

می‌توانید تصور کنید که امکان در اختیار گذاشتن کلید خصوصی با دیگران در زمان حیات کار معقولی نیست. همچنین استفاده از دارایی‌های موجود در کیف پول و انتقال آن‌ها به وراث می‌تواند کار دشواری باشد.

کاربردهای بیت کوین فیزیکی

یکی دیگر از کاربردهای سکه‌های فیزیکی این است که به حفظ حریم خصوصی کمک می‌کند. زمانی که یک سکه فیزیکی ارز دیجیتال خریداری می‌کنید هیچ‌چیزی برای اینکه ثابت کند شما مالک آن هستید وجود ندارد. به همین دلیل می‌توان آن‌ها را میلیون‌ها بار بدون ثبت هیچ‌گونه ردپایی در بلاک چین معامله کرد. البته بهتر است شما بگویید که این ویژگی سالمی برای بیت کوین خواهد بود یا خیر؟

ازنظر تئوری، سکه‌های فیزیکی، ارزهای دیجیتال را به روشی بسیار جذاب برای پول‌شویی یا پرداخت برای معاملات مواد مخدر تبدیل می‌کند، ازاین‌رو مقامات دولتی به‌خصوص در ایالات‌متحده نسبت به این موضوع حساس شده‌اند.

البته اگر بخواهیم منصف باشیم، این مشکل قبل از ایجاد بیت کوین فیزیکی هم وجود داشت. اگر فردی قصد پول‌شویی داشته باشد می‌تواند از سکه‌های طلا یا اسکناس‌هایی که از قبل وجود داشتند استفاده کند. پس سکه‌های فیزیکی رمزارز تهدید جدیدی در این زمینه ایجاد نکرده‌اند.

آیا همچنان بیت کوین فیزیکی مینت می‌شود؟

باید بدانید که ساخت سکه‌های بیت کوین در حال حاضر متوقف‌شده است. به نظر شما این اتفاق را می‌توان یک اتفاق خوب برای این سکه‌ها در نظر گرفت یا یک اتفاق منفی؟ علاوه بر این فکر می‌کنید این اتفاق برای اکوسیستم ارزدیجیتال و برای بیت کوین اتفاق مثبتی است یا یک اتفاق منفی؟

همه‌چیز بستگی به دیدگاه افراد مختلف در مرحله اول به ارز دیجیتال و بعدازآن به کاربردها و مزایا و معایب ارزهای دیجیتال فیزیکی دارد.

یکی از آخرین تولیدکنندگان مقیاس تجاری، Denarium، در جولای 2020 پس از تولید بیش از 15000 سکه بسته شد. لی معتقد است که افزایش مقررات و قیمت بالای بیت کوین، باعث شد ساخت این سکه‌های فیزیکی ارز دیجیتال دشوار شود.

همچنین لی معتقد است که در ایالات‌متحده به دلیل قوانین محدودکننده‌ای که ایجادشده، کسی نمی‌تواند بیتکوین فیزیکی بسازد و بفروشد. همچنین با توجه به اینکه قیمت بیت کوین افزایش پیداکرده است، ارسال آن از طریق پست ریسک زیادی به همراه دارد و مشکلاتی مانند نیاز به بیمه و موارد این‌چنینی محدودیت‌هایی ایجاد کرده است.

کیف پول بالت جایگزینی برای بیت کوین فیزیکی

کیف پول Lee’s Ballet را می‌توان یک جایگزین ملموس برای سکه‌های فیزیکی ارز دیجیتال دانست. این کیف پول به شکل یک کارت فلزی با کد QR و کلمه عبور کیف پول است. این کیف پول‌ها را حتی افرادی که هیچ دانش فنی درباره ارز دیجیتال ندارند می‌توانند استفاده کنند.

همچنین کیف پول بالت امکان پشتیبانی از 50 ارز دیجیتال را دارد و در زمان نگارش این مطلب بیش از 28 میلیون دلار توسط صاحبان این کیف پول‌ها هولد می‌شود.

بیت کوین فیزیکی

لی این کیف پول را طوری طراحی کرده که تمام حواس مخاطب را درگیر می‌کند، به این شکل که بتوانید واقعاً احساس کنید که شامل ارز دیجیتال است. این کیف طوری طراحی شده که اگر با آن روی میز ضربه بزنید، صدای بیت کوین می‌شنوید. یک ویژگی دیگر آن این است که اگر کد QR را خراش دهید می‌توانید بوی بیت کوین های خود را استشمام کنید (مترجم: اینکه بیت کوین چه بویی داشته باشد را هم لی مشخص کرده و ما هنوز آن را تجربه نکرده ایم، اینکه چطور بوی بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر در داخل یک کیف پول قابل تمایز باشد هم سوالی است که ذهن من را مشغول می کند.)

آینده بیت کوین فیزیکی

درحالی‌که به نظر می‌رسد در حال حاضر امکان ایجاد سکه‌های فیزیکی از ارزهای دیجیتال به دلیل محدودیت‌ها وجود ندارد اما سؤال این است که آینده بیتکوین فیزیکی چه خواهد شد؟ آیا پس از زمانی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال به دارایی‌های اصلی برای ذخیره ارزش در جهان تبدیل شوند، می‌توان شاهد اسکناس‌ها یا سکه‌هایی به شکل فیزیکی بود؟

لی اعتقاد دارد که به دلیل عدم امکان اعتماد، احتمال چنین اتفاقی در آینده وجود ندارد. او فکر می‌کند بیت کوین فیزیکی مانند سکه‌های طلا یا بسیاری از دارایی‌های هنری در حد کلکسیون باقی خواهد ماند.

اما آهونن کاملاً با لی مخالف است و فکر می‌کند آینده‌ای برای بیت‌کوین فیزیکی خارج از دنیای هنر و کلکسیون وجود دارد، او دراین‌باره می‌گوید:

من معتقدم که آینده‌ای برای بیت‌کوین‌های فیزیکی وجود دارد، فقط به این دلیل که روشی بسیار ساده برای نگهداری هستند.

بیتکوین فیزیکی در یک نگاه

بیت کوین فیزیکی مانند هر نوآوری دیگری دارای مزایا و معایب خاص خود است. اگر بخواهیم از جنبه امنیت به آن نگاه کنیم، می‌توان گفت علاوه بر اینکه امکان سرقت یا گم‌شدن وجود دارد، شما برای اطمینان از اینکه سکه خریداری‌شده واقعاً شامل کلید خصوصی است باید به سازنده اعتماد کنید. اگر بتوان مشکل اعتماد را به شکلی برطرف کرد، می‌توان کاربردهای آن را در زندگی روزمره مشاهده کرد. با تمام اطلاعاتی که پس از مطالعه این مطلب درباره ارزهای دیجیتال فیزیکی کسب کردید، انتخاب شما چیست؟ خرید ارز دیجیتال و بیت کوین دیجیتال یا سکه‌های فیزیکی؟ برای ما جالب است نظر شما را دراین‌باره بدانیم.

1- چطور بیت کوین فیزیکی بخریم؟

خرید بیت کوین فیزیکی از طریق برخی فروشگاه‌های آنلاین مانند eBay و دیجی کالا امکان‌پذیر است.

2- از کجا بیت کوین فیزیکی بخریم؟

برخی فروشگاه‌ها امکان خرید ارزهای دیجیتال فیزیکی را برای کاربران فراهم می‌کنند. اگر قصد خرید رمزارزها را به شکل سکه‌های فیزیکی دارید، باید به سازنده و فروشگاه اعتماد کنید که این موضوع در حال حاضر با فلسفه وجودی ارزهای دیجیتال در تناقض است. بنابراین شاید خرید ارز دیجیتال از صرافی‌های مطمئن و انتقال به کیف پول‌های ارز دیجیتال انتخاب بهتری باشد.

3- آیا ارز دیجیتال فیزیکی قابل‌اعتماد است؟

همه‌چیز بستگی به سازنده و پذیرش ریسک از سمت شما دارد.

4- آیا ارز دیجیتال فیزیکی غیرقانونی است؟

برخی کشورها مانند ایالات‌متحده ساخت ارز دیجیتال را غیرقانونی اعلام کرده‌اند.