ارز دیجیتال

جنسیس بلاک چیست؟ بررسی اسرار و پیام‌های محرمانه اولین بلاک بیت کوین

ارز دیجیتال

مطالعه در 8 دقیقه

در این نوشته ایران بروکر قصد دارد شما را با مفهوم جنسیس بلاک (Genesis Block) و اسرار و رموز موجود در آن آشنا ساخته و همچنین پیام های مخفی نخستین بلاک بیت کوین را توضیح دهد؛ پس با ما همراه شوید.

جنسیس بلاک: اسرار و پیام های محرمانه موجود در بیت کوین.

جنسیس بلاک چیست؟

در زبان ساده به اولین بلاک استخراج شده بیت کوین اصطلاحا جنسیس بلاک گفته می‌شود. در واقع شبکه بلاک چین جهت ذخیره سازی تراکنش‌های صورت گرفته درون شبکه از مجموعه‌ای از بلاک‌ها استفاده می‌کند؛ که هر بلاک هدر مخصوص به خود را داشته و هر کدام از آن‌ها از طریق هش هدر منحصر به فرد خود قابل شناسایی هستند. در اصل هش هدر مانند یک کد پیگیری برای هر بلاک عمل کرده که از طریق آن یک بلاک خاص را می‌توان شناسایی کرد.

در اصل زنجیره بلاکچین دارای بلاک‌های متعددی است که هر بلاک به بلاک قبلی متصل شده و زنجیره تا انتهای توالی رو به بالا به رشد ادامه می‌دهد.

اولین بلاک یا بلاک پایه در بلاکچین را جنسیس بلاک می‌نامند که قبل از آن هیچ بلاک دیگری وجود ندارد. یکی از مواردی که باعث افزایش شدید امنیت ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین می‌شود همین لایه‌ها و تاریخچه‌های عمیق بلاک‌ها است.

در سال 2009 برای اولین بار یک توسعه دهنده، به نام ساتوشی ناکاموتو جنسیس بلاک بیت کوین را خلق کرد که نمونه‌ای بارز از اثبات کار سیستم بلاکچین بود و دیگر ارز های دیجیتال از آن به عنوان الگو استفاده می‌کنند. این بلاک باعث رونق گرفتن ارزهای دیجیتال شده و این روند همچنان ادامه دارد.

مفهوم جنسیس بلاک

اطلاعات مربوط به تراکنش‌های انجام شده در شبکه ی بلاک چین داخل بلاک‌ها دائما در حال ذخیره شدن هستند. بنابراین پس از پر شدن هر بلاک، بلاک بعدی اطلاعات جدیدی را که هنوز ثبت نشده‌اند دریافت کرده و درون خود ذخیره می‌سازد. به این طریق هر بلاک مانند یک صفحه از یک دفتر کل عمل کرده و با تکمیل شدن هر صفحه، بلاک جدید جایگزین بلاک قبلی شده و اطلاعات جدید را دریافت می‌کند. به این ترتیب اطلاعات ذخیره شده در هر بلاک دائمی بوده و امکان تغییر یا حذف وجود ندارد.

جنسیس بلاک

نام دیگر جنسیس بلاک بلاک صفر (Block 0) است و به عنوان اولین بلاک از شبکه سایر بلاک‌های شبکه به آن وصل می‌شوند. بلاک صفر در واقع به عنوان پدر سایر بلاک‌ها محسوب شده و با توجه به اینکه هر بلاک، به بلاک قبلی خود ارجاع داده می‌شود بنابراین هر بلاک از طریق آن می‌تواند نسبت خود با بلاک پایه را ردیابی کند؛ طی این فرآیند تراکنش‌های انجام شده بیت کوین در شبکه اعتبار سنجی شده و بیت کوین‌های جدید را موجودیت می‌بخشد.

اولین بلاک تشکیل شده بعد از جنسیس بلاک بلاک 1 نام دارد که 6 روز بعد از آن ساخته شد و با توجه به این که میانگین زمان آزاد سازی هر بلاک حدودا 10 دقیقه است زمان زیادی بوده و عجیب به نظر می‌آید. تئوری‌های متفاوتی در ارتباط با این تاخیر وجود دارد به طوری‌که برخی معتقدند که خالق بیت کوین طی 6 روز بلاک اول را استخراج و آزمایش کرده تا پایداری آن را تست کند و سپس تاریخ را 6 روز به عقب برگردانده است؛ اما طبق تئوری دیگر اعتقاد بر آن است که ساتوشی از داستان خلق جهان طی 6 روز استفاده کرده تا آن را یادآوری کند.

مبانی بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو نوعی ارز دیجیتال به نام بیت کوین را که بر پایه ی سیستم پول الکترونیک همتا به همتا یا همان  P2P است ابداع کرد. Bitcoin به سیستم یا پلتفرم معاملاتی اشاره دارد و منظور از bitcoin که با حرف کوچک آغاز می شود همان سکه ی مجازی قابل خرید و فروش است. این سکه ها واقعی نبوده و مجازی هستند و در نتیجه بیت یا ارقام دودویی کوچک ترین واحد داده در محاسبات پیش از تشکیل یک سکه ی کامل هستند.

مبانی بیت کوین

داده‌های مربوط به تراکنش‌های بیت کوین در دنیای ارز های دیجیتال داخل بلاک‌ها دائما در حال ذخیره شدن هستند. با تکمیل شدن هر بلاک، بلاک بعدی جایگزین بلاک پیشین که پر از تراکنش های بیت کوین است می‌شود. در نهایت از طریق استخراج بیت کوین که همان استخراج ارز دیجیتال است می‌توان ارزهای دیجیتال جدید را در گردش قرار داد. بیتکوین مانند طلا نیست که بتوان آن را به طور دلخواه و خود سرانه از زمین استخراج کرد؛ بلکه استخراج بیت نیازمند داشتن ابزار های دیجیتال مخصوص خود است.

اسرار بلاک نخستین یا جنسیس بلاک

در ابتدا یکی از اسرار جنسیس بلاک نا شناس بودن و مستعار بودن نام خالق آن است. به طوری که در فاصله کوتاهی پس از راه اندازی پروژه بیت کوین ساتوشی ناپدید شد و رد بسیار کمی از او وجود دارد. این اتفاق مبارک مسیر راز آلود بودن چیزی که طرفدارانش آن را عاشقانه بلاک می‌‌نامند هموار ساخت.

برای مشاهده اطلاعات موجود در جنسیس بلاک از این قسمت می‌توانید وارد اکسپلورر بلاکچین بیت کوین شوید.

غیر قابل خرج بودن 50 بیت کوین اول

موضوع عمدی یا سهوی بودن کد جنسیس بلاک که آن را عملا غیر قابل خرید و فروش کرده است چگونگی ساخت اولین بلاک را تحت پوشش خود قرار داده است. با وجو اینکه جنسیس بلاک دارای یک کد شناسایی است اما هنگام فعال شدن لینک مربوط به آن در وب سایت با خطا مواجه شده و تراکنش رد می‌شود.

اسرار بلاک نخستین یا جنسیس بلاک

بر همین اساس این تراکنش یک تراکنش واقعی در نظر گرفته نمی‌شود. دلیل این امر را تا زمان پیدا شدن ناکاموتو شاید کسی پیدا نکند؛ زیرا ساتوشی آنقدر کارهایش را با دقت انجام داده است که احتمال وقوع خطا بسیار ضعیف بوده و او کد بلاک نخست را احتمالا بر طبق نظرش نوشته و اشتباهی در کار نبوده است.

پیام های محرمانه جنسیس بلاک

یکی دیگر از اسرار و عجایب مربوط به جنسیس بلاک، پیام محرمانه‌ای است که ناکاموتو در داده های خام این بلاک ثبت کرده است. او از عنوان مقاله روزنامه تایمز لندن که در سوم ژانویه ی سال 2009  منتشر شد، استفاده کرد.

جنسیس بلاک چیست؟

ناکاموتو هیچ‌گاه درباره مفهوم این متن صحبتی نکرد، اما بسیاری اعتقاد دارند که این متن بیانیه ماموریت بیت کوین است. تایمز مقاله را با این عنوان آغاز کرد:

صدر اعظم در آستانه دومین کمک مالی برای بانک ها است.

این متن در راستای عدم توانایی بریتانیا در پویا کردن اقتصاد پس از بحران سال های 2007-2008 نوشته شده است. با توجه به این که ناکاموتو با ایده شرکت‌های بزرگ هنگام مواجهه با شکست مخالف بود بنابراین با ساخت بیت کوین به دنبال خلق ایده‌ای کاملا متفاوت رفت. بنابراین بسیاری اعتقاد دارند که اشاره ناکاموتو به این مقاله در کد نخستین بلاک بیانگر عدم نیاز بیت کوین به کمک‌های مالی مانند بانک‌های بزرگ سرمایه گذاری در سال 2008 است.

میراث واقعی جنسیس بلاک

بیت کوین نیازی به هیچ‌گونه کمک مالی نداشته و امکان این امر نیز وجود ندارد؛ زیرا هدف اصلی آن حذف واسطه بود و هیچ‌گونه نهاد، شرکت یا شخص ثالثی بین آن و مصرف کنندگان وجود ندارد. شبکه بیت کوین دائما در حال بررسی خود از طریق حل معادلات توسط رایانه ها و استخراج کنندگان است. بنابراین تنها زمانی بیت کوین قابل معامله می‌شود که معادلات ریاضی تاییدیه گرفته و حل می‌شوند. یکی از ایراداتی که به جهت بالا بردن امنیت وجود دارد این است که به دلیل ثبت همیشگی تمامی تراکنش‌ها هرگونه اقدامی از سمت ماینرها قابل ردیابی بوده و هرگونه شواهدی دال بر اشتباه قابل پذیرش نیست.

موسسه SNI در سال 2013 توسط کارمندان رده پایین ناکاموتو با هدف آموزش تاریخچه و چشم انداز بیت کوین به مردم راه اندازی شد. در این موسسه فهرستی از پست‌های انجمن در زمان روی کار بودن ناکاموتو تهیه شده است که در دسته‌های مجزا بر اساس موضوع لیست شده‌اند. بعضی از طرفداران بیت کوین، جنسیس بلاک را به احترام خالق ناشناس آن نگه داری می‌کنند. آن‌ها مانند بازی‌های پیچیده مجذوب ساختار رمز گونه و کلمات مخصوص مرتبط با بیت کوین می‌شوند.

تا کنون طرفداران بیت کوین مقادیر کمی از بیت کوین را مانند یک قربانی و برای ادای احترام به خالق بیت کوین به جنسیس بلاک منتقل کرده‌اند که دیگر هیچ‌گاه قابل معامله نیستند.

سخن آخر

همانطور که متوجه شدیم جنسیس بلاک (Genesis Block) به معنای نخستین بلاک تشکیل شده از بیت کوین است که هیچگاه قابل معامله نبوده و منشا پیدایش ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می‌شود. ساختار حذف واسطه‌ی بیت کوین آن را تبدیل به ابزاری جهت شفاف‌سازی در دنیای مالی کرده و به دلیل ثبت تمامی تراکنش‌های آن امکان هر گونه حذف یا تغییر در تراکنش‌ها تقریبا غیر ممکن است. در انتها از شما دعوت می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به صفحه لیست ارزهای دیجیتال سر بزنید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید