ارز دیجیتال

نهنگ ارز دیجیتال چیست و چگونه بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 8 دقیقه

نهنگ ارز دیجیتال یا کریپتو وال (Crypto Whale) به افراد یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که مقادیر زیادی ارز دیجیتال هولد می‌کنند. میزان ارز دیجیتالی که در اختیار نهنگ‌ها قرار دارد، به آن‌ها اجازه می‌دهد در قیمت ارزهای دیجیتال دست‌کاری انجام دهند. تعریف نهنگ در ارزهای دیجیتال بستگی زیادی به رمزارز موردنظر دارد اما در بیشتر موارد در رابطه با نهنگ بودن یک کیف پول اتفاق‌نظر وجود دارد. به‌طورکلی نهنگ‌ها به کیف پول‌هایی گفته می‌شود که بیش از 10 درصد از حجم کل یک رمز ارز را در اختیار دارند.

نهنگ ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارد؟

نهنگ‌های ارز دیجیتال به دلیل اینکه میزان زیادی از یک دارایی را در اختیار دارند می‌توانند روی قیمت رمزارزها تأثیر بگذارند. ازجمله ویژگی‌های نهنگ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •     نهنگ ارز دیجیتال یک آدرس کیف پول است که مقدار قابل‌توجهی ارز دیجیتال را هولد می‌کند.
  •     به دلیل اینکه نهنگ‌های ارز دیجیتال می‌توانند تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بگذارند، جامعه رمزارز و سرمایه‌گذاران، همواره این کیف پول‌ها را زیر نظر دارند.
  •    معمولاً به کیف پول‌هایی با بیش از 10 درصد از یک ارز دیجیتال، نهنگ آن ارز دیجیتال گفته می‌شود. البته درباره بیت کوین و برخی ارزهای دیجیتال این موضوع کمی متفاوت است.

آشنایی بیشتر با نهنگ‌های ارز دیجیتال

نهنگ های ارز دیجیتال
نهنگ های ارز دیجیتال

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که چرا به کیف پول‌هایی که میزان قابل‌توجهی از یک ارز دیجیتال را در اختیار دارند، به نام نهنگ شناخته می‌شوند. استفاده از این اصطلاح به این دلیل است که نهنگ‌ها در دنیای واقعی موجودات غول‌پیکری هستند. به همین دلیل از این اصطلاح برای کیف پول‌های ارز دیجیتال با موجودی قابل‌توجه از یک ارز دیجیتال استفاده می‌شود.

بر اساس گزارش‌های BitInfoCharts، در ماه می 2022 بیش از 3.49 درصد از کل بیت کوین در گردش در 4 کیف پول بوده و 100 کیف پول برتر حدود 15.36 درصد از کل بیت کوین‌های در گردش را در اختیار داشتند.

به‌عنوان‌مثالی دیگر، دوج کوین یک میم کوین است که بسیار محبوب است که در می 2022 طبق گزارش‌ها تقریباً 52 درصد از این ارز دیجیتال در 15 کیف پول قرار داشته که بیش از 29.5 میلیارد از این ارز دیجیتال است. در چنین مواقعی می‌توان گفت ارز دیجیتال موردنظر هرچند از نظر ساختار فنی و بلاک چین، غیرمتمرکز باشد، به دلیل اینکه حجم زیادی از آن در کیف پول‌های محدودی قرار دارد، بسیار متمرکز است.

حتی ممکن است تمام 15 آدرس متعلق به یک شخص باشد، چرا که به دلیل حفظ حریم خصوصی در ارزهای دیجیتال، هویت صاحبان کیف پول مشخص نیست. به‌این‌ترتیب نهنگ‌ها به‌راحتی می‌توانند قیمت یک ارز دیجیتال را به شیوه‌های مختلف دست‌کاری کنند.

معامله گران و سرمایه‌گذاران در ارزهای دیجیتال معمولاً این حساب‌های بزرگ را زیر نظر دارند. زمانی که هرکدام از 100 کیف پول برتر تراکنشی انجام دهند، وب‌سایت‌هایی مانند Whale Alert و حساب توییتر و تلگرام این وب‌سایت، گزارش دقیقی ارائه می‌کند.

تأثیر نهنگ ارز دیجیتال بر نقدینگی

همان‌طور که گفته شد نهنگ‌ها تأثیرات چشمگیری بر بازار ارز دیجیتال دارند. اگر میزان زیادی از یک ارز دیجیتال در چند کیف پول خاص باشد، تمرکز ثروت به وجود می‌آید. به‌خصوص اگر نهنگ‌ها، ارزهای دیجیتال خود را معامله نکنند و صرفاً به هولد یک دارایی بپردازند، ممکن است مخاطراتی برای ارز دیجیتال به وجود بیاید. زمانی که یک ارز دیجیتال به‌جای معامله و ایجاد گردش مالی، در یک حساب به مدت‌زمان طولانی نگهداری می‌شود، نقدینگی در ارز دیجیتال موردنظر کاهش پیدا می‌کند، چرا که ارزهای دیجیتال کمتری برای معامله در دسترس هستند.

تأثیر نهنگ بر قیمت ارزهای دیجیتال

نهنگ ارز دیجیتال
تاثیر نهنگ های ارز دیجیتال بر قیمت

نهنگ‌ها ممکن است باعث افزایش نوسان در قیمت ارزهای دیجیتال شوند. به‌خصوص زمانی که یک نهنگ تصمیم می‌گیرد، حجم زیادی از ارز دیجیتال را با یک تراکنش جابه‌جا کند. برای مثال اگر یکی از 10 کیف پول برتر بیت کوین تصمیم بگیرد تمام دارایی خود را با یک تراکنش تبدیل به ارز فیات کند، کمبود نقدینگی و حجم زیاد تراکنش باعث ایجاد یک روند نزولی در قیمت بیت کوین خواهد شد. زمانی که فعالان بازار متوجه این حرکت نهنگ می‌شوند، شروع به فروش بیت کوین‌های خود می‌کنند، و این روند نزولی ادامه پیدا می‌کند.

معمولاً زمانی که نهنگ‌ها شروع به فروش دارایی می‌کنند، سرمایه‌گذاران دیگر منتظر حرکت‌های نهنگ‌های دیگر می‌مانند و در حال آماده‌باش برای فروش هستند.

البته برخی از نهنگ‌ها از حساسیت جامعه ارز دیجیتال به تراکنش‌های این افراد، از شرایطی که دارند برای افزایش دارایی خود، سوءاستفاده می‌کنند. به این روش که با انجام پامپ و دامپ در بازار، یک وضعیت در بازار ایجاد می‌کنند و به نفع خود از آن استفاده می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال یک نهنگ ارز دیجیتال ممکن است شروع به عرضه ارز دیجیتال خود کند، در چنین شرایطی سرمایه‌گذاران نیز شروع به فروش دارایی‌های خود می‌کنند و قیمت ارز دیجیتال موردنظر کاهش پیدا می‌کند. پس از کاهش قیمت، نهنگ شروع به خرید ارز دیجیتال در قیمت خیلی کمتر می‌کند.

در روشی دیگر، نهنگ‌ها شروع به خرید یک ارز دیجیتال می‌کنند. زمانی که توجه سرمایه‌گذاران به آن جلب شد، و میزان قابل‌توجهی خرید انجام دادند، قیمت‌ها افزایش قابل‌توجهی می‌کنند. سپس نهنگ‌ها در قیمت‌های بالاتر شروع به فروش دارایی‌های خود می‌کنند.

برای پیگیری رفتار نهنگ‌ها، معمولاً سرمایه‌گذاران به رصد میانگین ورودی و خروجی ارز دیجیتال موردنظر در صرافی‌ها می‌پردازند.

حرکات نهنگ‌ها به چه معناست؟

حرکات نهنگ های رمزارز به چه معناست؟

ممکن است در برخی مواقع یک نهنگ دارایی‌های خود را جابه‌جا کند. جابه‌جایی دارایی توسط نهنگ‌ها صرفاً به این معنا نیست که قصد دارند دارایی‌های خود را بفروشند. ممکن است قصد داشته باشند کیف پول یا صرافی خود را تغییر دهند.

در برخی مواقع نیز نهنگ‌ها صرفاً دارایی‌های خود را در مدت‌زمان طولانی‌تر و با تراکنش‌هایی با حجم کم انجام می‌دهند تا توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب نکنند. همچنین نهنگ‌ها می‌توانند با خرید یا فروش خود اتفاقات غیرمنتظره‌ای را در بازار ارز دیجیتال رقم بزنند. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران آدرس‌های نهنگ‌های ارز دیجیتال را مرتب رصد می‌کنند تا بتوانند چشم‌انداز بهتری نسبت به آینده بازار داشته باشند.

اگر شما هم یک سرمایه‌گذار در بازار رمزارز هستید، بهتر است تحرکات نهنگ‌های ارز دیجیتال را زیر نظر داشته باشید. البته باید به این نکته توجه کنید که حرکت نهنگ‌ها صرفاً به معنای نزول یا صعود بازار نخواهد بود. بنابراین مراقب باشید که تصمیمات هیجانی نگیرید.

جالب است بدانید بسیاری از نهنگ‌های رمزارزها صاحبان کسب‌وکارهایی هستند که سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی روی ارزهای دیجیتال انجام داده‌اند. شما هم می‌توانید این افراد را زیر نظر بگیرید.

به چه کیف پول‌هایی نهنگ گفته می‌شود؟

اینکه چه کیف پول‌هایی را به‌عنوان نهنگ دنبال کنیم، به ارز دیجیتال موردنظر بستگی دارد. درباره آلت کوین‌ها معمولاً به آدرس‌هایی که بیش از 10 درصد از یک رمزارز را داشته باشند، نهنگ گفته می‌شود.

سخن پایانی- نهنگ ارز دیجیتال

همان‌طور که گفته شد نهنگ‌ها به کیف پول‌هایی گفته می‌شود که میزان قابل‌توجهی از یک رمزارز را در اختیار داشته باشند. این کیف پول‌ها معمولاً توسط وب‌سایت‌های مختلف و سرمایه‌گذاران رسد می‌شوند. برخی از تحرکات این کیف پول‌ها واقعی است و باعث افزایش یا کاهش قابل‌توجه در قیمت می‌شود.

اما باید مراقب باشید، برخی از نهنگ‌ها به‌خصوص در ارزهای دیجیتالی که کمتر شناخته‌شده هستند، به کلاهبرداری با استفاده از پامپ و دامپ می‌پردازند. به این نکته هم توجه کنید که انجام یک جابه‌جایی توسط نهنگ صرفاً به معنای خرید یا فروش نیست، گاهی ممکن است یک نهنگ صرفاً قصد تغییر صرافی یا کیف پول خود را داشته باشد.

سوالات متداول

بزرگ‌ترین نهنگ‌های رمزارز چه کسانی هستند؟

برخی از کیف پول‌های قابل‌توجه ارز دیجیتال که می‌توان آن‌ها را نهنگ نامید متعلق به سم بنکمن فرید، مایکل سیلور و برایان آمسترانگ است.

نهنگ در بازار ارز دیجیتال به چه معناست؟

نهنگ کسی است که مقدار زیادی از نوعی از ارز دیجیتال را در اختیار دارد. همچنین به کیف پولی که ممکن است مقادیر زیادی از انواع مختلف ارزهای دیجیتال را داراست، اطلاق شود.

آیا نهنگ‌ها قیمت رمزارز را دست‌کاری می‌کنند؟

معمولاً سرمایه‌گذاران اقدامات نهنگ‌ها را به‌دقت زیر نظر دارند. اینکه آن‌ها قیمت را عمدا دست‌کاری می‌کنند یا نه کار ساده‌ای نیست. به‌هرحال نتیجه یکسان است، چه آن‌ها قصد تغییر و دست‌کاری قیمت را داشته باشند یا خیر، با تراکنش‌هایی که انجام می‌دهند، قیمت ارزهای دیجیتال تغییر می‌کند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید