ارز دیجیتال

معرفی 7 ابزار ردیابی نهنگ ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

مطالعه در 10 دقیقه

اکثر ارزهای دیجیتال دارای تعدادی سرمایه‌گذار اصلی هستند که می‌توانند بر قیمت آن ارز دیجیتال در بازار تاثیر بگذارند. درک رفتار نهنگ‌ها برای سرمایه‌گذاران فعال و معامله‌گران ارزهای دیجیتال بسیار مفید است و به آن‌ها در تصمیم‌‌گیری‌های معاملاتی‌شان کمک می‌کند. ابزار ردیابی نهنگ ارز دیجیتال برای پیگیری رفتار این دسته از هولدرها است.

پس نهنگ‌ها دارندگان اصلی و بزرگ ارزهای دیجیتال هستند. نهنگ‌ها می‌توانند افراد و یا سازمان‌هایی باشند که میزان سرمایه آن‌ها بیش از ۱۰ درصد از یک ارز دیجیتال است. به‌عنوان مثال شرکت میکرواستراتژی نزدیک به ۱۳۰ هزار واحد بیت کوین را در اختیار دارد و قادر است با مشارکت و فعالیت در بازار قیمت بیت کوین را افزایش دهد.

بنابراین ردیابی به‌موقع عملکرد نهنگ ارزهای دیجیتال باعث فراهم شدن ذهنیت و بینش بهتر نسبت‌به حرکت قیمت دارایی‌ها در بازار می‌شود.

البته باید بدانید که این مفهوم تنها مرتبط به دنیای رمزارزها نیست! در دنیای واقعی و در بازارهای سنتی، زمانی‌که یک بازیگر بزرگ مانند وارن بافت که از جمله سرمایه‌گذاران بزرگ و ثروتمندان دنیا شناخته شده در دنیا است، به‌طور نامحسوسی به یک برند یا یک صندوق تامین مالی اشاره کند و به‌گونه‌ای موضع خاص خود را درمورد آن دارایی مشخص کند، قیمت آن افزایش می‌یابد و یا برعکس، زمانی که این بازیگران اصلی دارایی خود را بفروشد، بازار نیز کاهشی شده و به دنبال حرکت آن‌ها قیمت‌ها نیز افت می‌کنند.

همه تراکنش‌هایی که با ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرمثلی (NFT) انجام می‌شود، به‌صورت زنجیره‌ای در بلاکچین ثبت می‌شوند و به لطف شفافیتی که بلاکچین ارائه می‌دهد، تمام تراکنش‌های انجام شده توسط کیف‌پول نهنگ ارزهای دیجیتال و مقدار دارایی‌های ذخیره‌شده در کیف پول آن‌ها قابل شناسایی است.

احتمالا افراد حرفه‌ای‌تر با ردیابی نهنگ ارزهای دیجیتال و حتی NFT و به دست آوردن اطلاعاتی از کیف پول نهنگ‌ها می‌خواهند به این درک برسند که بازار به‌طور گسترده‌تر چگونه می‌تواند رفتار کند.

ردیابی نهنگ ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

برای ردیابی اطلاعات مرتبط با نهنگ ارزهای دیجیتال اعم از دارایی‌های آن‌ها و حرکات آن‌ها در بازار راه‌حل‌های اختصاصی وجود دارد. این راه‌حل‌ها به کاربران کمک می‌کنند اقدامات این نهنگ‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل کنند و تصمیمات معاملاتی و یا حتی سرمایه‌گذاری بهتری بگیرند.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کریپتو به‌طور مداوم مقدار دارایی‌هایی که توسط نهنگ‌ها مبادله می‌شود را ردیابی می‌کنند.

هنگامی‌که مقادیر زیادی از یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم به یک صرافی منتقل می‌شود، انتظار می‌رود که شاهد برخی از اقدامات فروش توسط نهنگ ارزهای دیجیتال باشیم که درنهایت منجر به کاهش قیمت‌ها در بازار می‌شود. برعکس اگر ارزهای دیجیتال به کیف پول‌ها سرازیر شوند، پیش‌درآمدی برای افزایش قیمت در نظر گرفته می‌شود.

دلیل این امر این است که وقتی خروجی خالص دارایی‌ها از از یک صرافی مبلغ قابل‌توجهی باشد، عرضه کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه قیمت در صرافی‌ها افزایش می یابد. اغلب اوقات، یک نهنگ ارزهای دیجیتال می‌تواند دارایی‌های موجود در صرافی‌ها را بخرد و همه آن‌ها را به کیف پول خود منتقل کند. این روش از کار نهنگ‌ها می‌تواند منجر به صعود قیمت ارزها شود.

البته در برخی موارد ممکن است نهنگ ارزهای دیجیتال تصمیم بگیرند که با خرید یا فروش دارایی‌های خود، بازار را مختل نکنند. در این صورت آن‌ها معامله خارج از صرافی (OTC) بین دو کیف پول انجام می‌دهند. (این نوع معامله توسط دو نفر یا دو سازمان انجام می‌شود که به‌صورت مستقیم بین خریدار و فروشنده و بدون نظارت مستقیم صرافی‌ها انجام می‌شود.)

به‌عنوان مثال ممکن است یک نهنگ ارز دیجیتال برای مبادله بیت کوین‌های خود، آن‌ها را به کیف پول دیگری (خریدار) ارسال کرده و در عوض کوین USDC دریافت کند و درنتیجه بدون اینکه بازار این معامله را شناسایی کند، بیت کوین‌های خود را به فروش برساند.

زمانی‌که یک تراکنش بزرگ در بلاکچین ثبت شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند این تراکنش را مطالعه کرده و کیف پول‌های مربوط به آن را نیز شناسایی کنند. اگر این کیف پول‌ها دارای حجم عظیمی از رمز ارزها باشند می‌توان آن را به‌عنوان کیف پول یک نهنگ ارز دیجیتال در نظر گرفت.

از آن به بعد، با بررسی منظم این کیف پول‌ها و تراکنش‌هایی که توسط آن انجام می‌شود می‌توان حرکت قیمت ارز دیجیتال موجود در آن کیف پول را ارزیابی کرد!

ردیابی نهنگ علاوه‌بر مفید بودن در ارزهای دیجیتال، در بازارهای NFT نیز بسیار کاربردی است. اکثر جوامع NFT، هولدرهای بزرگی از کالکشن‌های NFT هستند. در بسیاری از موارد فعالیت این دارندگان NFT توسط کاربران شناسایی می‌شود. ردیابی کیف پول این نهنگ‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری سریع برای خرید و فروش ارز دیجیتال کمک کند.

به‌عنوان‌مثال، زمانی‌که یک کلکسیونر معروف NFT یا یک نهنگ با استفاده از استراتژی جارو کردن در کف (Sweep the floor) اقدام به خرید کلکسیون‌های NFT کنند، در این زمان می‌توان انتظار رشد قیمت NFTها را داشت. اگر در این زمان طرفداران NFT و دیگر نهنگ‌ها متوجه این موضوع شوند، آن‌ها نیز اقدام به خرید NFTها می‌کنند.

این رفتار چندین بار در طول بازار صعودی NFT در سال ۲۰۲۱ توسط Gary Vaynerchuk انجام شد که در پی آن NFTهای تحت حمایت او بسیار مورد توجه قرار گرفتند.

باوجود اینکه به‌طورکلی ردیابی نهنگ ارزهای دیجیتال مفید است اما شناسایی آن‌ها به‌صورت دستی می‌تواند زمان‌بر و طاقت‌فرسا باشد به همین دلیل استفاده از برخی ابزارها برای ردیابی نهنگ‌ها منطقی‌تر و هوشمندانه‌تر است. در ادامه به معرفی برخی از این ابزارها می‌پردازیم.

کاربرد ابزار ردیابی نهنگ ارز دیجیتال

به لطف ابزارهایی که برای ردیابی نهنگ‌ها وجود دارد، سرمایه‌گذاران قادرند به‌راحتی کیف پول آن‌ها را شناسایی کرده و اقدامات آن‌ها برای خرید و فروش ارز دیجیتال را دنبال کنند. استفاده از این ابزارهای باعث تسهیل فرآیند ردیابی برای کاربران می‌شود.

اکثر سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، معمولا بیش از یک ارز را در سبد خود دارند. به همین دلیل به‌منظور اطلاع از نوسانات و حرکات قیمت در بازار، آن‌ها باید چندین کیف پول را شناسایی و ردیابی کنند که حجم زیادی از ارزهای دیجیتال مورد علاقه آن‌ها را در خود جای داده است. ابزارهای تحلیل آن چین (On-chain analytics tool) چنین قابلیتی را ارائه می‌دهند.

این ابزارها اطلاعات را از طریق یک بلاکچین به دست می‌آورند و زمانی‌که یک تراکنش توسط یک کیف پول نهنگ انجام می‌شود، آن‌ها را در لحظه شناسایی کرده و به کاربر اطلاع می‌دهد.

علاوه‌بر آن، ابزارهای ردیابی می‌توانند به شناسایی تراکنش‌های بزرگ (از نظر حجم معامله) کمک کنند و درنهایت به کاربران اجازه می‌دهند که نهنگ‌ها را در اکوسیستم آن ارز دیجیتال کشف کنند.

موارد زیر می‌توانند اهدافی از ردیابی نهنگ کلکسیون‌های ان اف تی باشند:

  • فهرست شدن NFTهای جدید با قیمت‌های پایین.
  • فروش NFT به قیمت پیشنهادی
  • اطلاع از قرار گرفتن ان اف تی‌ها در کف قیمتی در بازار

کف قیمتی بازار حداقل قیمتی است که می‌توان یک ان اف تی را خرید. گاهی اوقات نیز به دلیل اینکه خریداران در بازار وجود ندارند، قیمت ان اف تی‌ها نیز بسیار کاهش می‌یابند.

کاهش قیمت کف اغلب با اعلام یکی از دارندگان ان اف تی در زیر قیمت کف آغاز می‌شود. بنابراین می‌توان از ابزارهای ردیابی نهنگ برای شناسایی چنین رفتارهایی استفاده کرد تا سرمایه‌گذار آگاه شده و بر اساس آن‌ها عمل کند.

از طرف دیگر، جارو کردن کف نشان‌دهنده تقاضای بالا برای کلکسیون‌های ان اف تی است. این کار به عملی اشاره دارد که مثلا شخصی NFTهای زیادی را در یک کلکسیون خریداری می‌کند که با قیمت کف فهرست شده‌اند.

ابزارهای ردیابی نهنگ‌ها می‌توانند تشخیص دهند که کیف پول یک نهنگ در حال جارو کردن کف یک مجموعه جدید است یعنی کلکسیون‌ها را در کف قیمت خرید می کند. این امر به سرمایه‌گذاران NFT هشدار می‌دهد که می‌توانند به دنبال کلکسیون‌های جدید برای ردیابی باشند.

معرفی 7 ابزار کاربردی برای ردیابی نهنگ کریپتو

ابزارهای رایجی در میان کاربران کریپتو مانند Whale Bot، Whale Alerts و Whale Watchers وجود دارند که می‌توانند به سرمایه‌گذاران کمک کنند تا اقدامات نهنگ‌ها را شناسایی کرده و تصمیمات به‌موقع و سریع بگیرند.

این ابزارها قابلیت‌های مختلفی دارند. برخی از آن‌ها می‌توانند تنها یک راه دسترسی به بلاکچین داشته باشند، درحالیکه برخی دیگر ممکن است دارای قابلیت‌های تجزیه و تحلیل و نمودار در چندین بلاکچین باشند. بعضی از این ابزارهای ردیابی تنها مخصوص نهنگ‌های ارز دیجیتال هستند و برخی دیگر خدمات ردیابی نهنگ‌های NFT را نیز ارائه می‌دهند.

ابزارهای تحلیلی مختلف، تنها مخصوص تجزیه و تحلیل ساده هستند و اعلان‌های مرتبط با فعالیت‌های نهنگ را به کاربران اعلام می‌کنند. در مقابل این ابزارها، ابزارهایی نیز وجود دارند که امکانات و فرصت‌های یادگیری بیشتر و جامع‌تری را در نموداها و تجزیه و تحلیل‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

برای مشاهده و زیر نظر گرفتن حرکات نهنگ‌ها می‌توانید از این ابزارهای کلیدی استفاده کنید:

  • Whale watcher
  • Whale alerts
  • Whale map
  • Whale Bot Alerts
  • Watchers
  • Clank App
  • Coincarp

البته جدای از این موارد، ابزارهایی مانند Etherscan و Solscan در روی بلاکچین مربوطه خود قرار دارند تا بتوانند عملکردهای ردیابی نهنگ‌ها را گزارش دهند.

آنچه در مطلب “7 ابزار ردیابی نهنگ ارز دیجیتال” خواندیم:

به سرمایه‌گذاران و دارندگان اصلی ارزهای دیجیتال نهنگ گفته می‌شود. این افراد یا سازمان‌ها بیش از ۱۰ درصد از یک ارز دیجیتال را در سبد خود نگهداری می‌کنند.

می‌توان گفت که با اقدامات خرید و فروش این نهنگ‌ها، بازار نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. مثلا اگر یک نهنگ دارایی‌های بیت کوین خود را به فروش برساند بازار نیز کاهشی شده و قیمت‌ها افت می‌کنند و برعکس.

بنابراین با ردیابی حرکات نهنگ‌ها در بازار می‌توان تا حد امکان از نظر تکنیکالی هوشیار بود. این امر می‌تواند به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در دنیای کریپتو و حتی NFT کمک کند تا تصمیمات بهتری بگیرند.

با وجود اینکه داشتن اطلاعات درمورد رفتار و حرکات نهنگ‌ها حائز اهمیت است، اما واکنش بازار به یک معامله نهنگ همیشه هم قابل پیش‌بینی نیست. درواقع حرکات نهنگ‌ها تنها یکی از پارامترهایی است که بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارد. پس این امر در بازاری که عمدتا توسط عامل کلان اقتصادی هدایت می‌شود صادق است!

سوالات متداول – ابزارهای ردیابی نهنگ ارز دیجیتال

نهنگ‌ها چه تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارند؟

از آن‌جایی که نهنگ‌ها مالک مقدار عظیمی از ارزهای دیجیتال هستند، اقدامات خرید و فروش آن‌ها بر قیمت ارزها تاثیر می‌گذارد. مثلا ممکن است بعد از فروش بیت کوین توسط نهنگ‌های آن، قیمت بیت کوین افت کند. (به این نکته توجه داشته باشید که بازار هیچگاه قابل پیش‌بینی نیست و گاها ممکن است واکنش بازار به رفتار نهنگ‌ها متفاوت باشد)

کاربردی ترین ابزارها در رصد نهنگ‌ها کدام‌اند؟

دو ابزار Whale watcher و Whale alerts از رایج‌ترین ابزار ردیابی نهنگ ارز دیجیتال هستند.

چرا باید رفتار نهنگ‌ها را ردیابی کنیم؟

با توجه به اهمیت تاثیر رفتار نهنگ‌ها بر بازار، ردیابی اقدامات خرید و فروش آن‌ها می‌تواند به معامله‌گران یا سرمایه‌گذاران کمک کند تا تصمیم‌های معاملاتی بهتری بگیرند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید