ارز دیجیتال بنکور یا Bancor چیست؟ معرفی توکن BNT

ارز دیجیتال بنکور یا Bancor چیست؟ معرفی توکن BNT

در میان محبوب‌ترین پروژه‎‌های ارز دیجیتال و بلاک چین، برخی به‌عنوان پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز طبقه‌بندی می‌شوند، که مبادلات کارآمد و سریع و تبادل توکن‌ها و رمزارزها را ارائه می‌دهند. ارز دیجیتال بنکور یکی از این شبکه‌هاست که به‌عنوان یکی از بهترین‌ها در این حوزه شناخته شده و تحت عنوان یک بازارساز خودکار عمل می‌کند. Bancor به کاربران خود اجازه مبادله تعداد زیادی ارز دیجیتال و توکن را می‌دهد. اما ارز دیجیتال بنکور چیست؟

با وجود اینکه امروزه تعداد زیادی صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال وجود دارد؛ اما ارز بنکور اولین پروتکل معاملاتی غیرمتمرکز است. ارز دیجیتال بنکور یک پروتکل بلاک چین است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن‌های مختلف، را به جای مبادله در صرافی‌‌هایی مانند کوین بیس (Coinbase) و بایننس (Binance)، به طور مستقیم و فوری به دارایی مورد نظر خود تبدیل کنند. بنکور به کاربران خود اجازه معامله ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به استفاده از صرافی متمرکز یا ثبت نام ارائه می‌دهد. BNT توکن بومی این شبکه است. در این مقاله بیشتر با ارز دیجیتال بنکور آشنا می‌شویم و نحوه عملکرد این صرافی را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

ارز دیجیتال بنکور چیست؟

ارز دیجیتال بنکور یا Bancor یک پروتکل بلاک چین است که مشارکت‌کنندگان شبکه را تشویق به اضافه کردن وجوه ارز دیجیتال خود به استخرهای نقدینگی می‌کند. این پروتکل کاربران را قادر می‌سازد تا بدون دخالت موسسات مالی یا اشخاص ثالث، ارزهای دیجیتال را بین کاربران مبادله کرده و در عین حال نقدینگی را به بازارهای کریپتو اضافه کنند. Bancor Network Token (BNT) نیز ارز دیجیتال اصلی این پروتکل است. بانکور با ارائه پاداش برای افزودن نقدینگی به استخرهای مختلف، از مکانیزم بازارساز خودکار استفاده می‌کند. این مکانیزم نقدینگی بیشتری را در اختیار بازارهای مختلف قرار می‌دهد. در حالی که کاربران می‌توانند استخرهای نقدینگی را با سپرده‌های ارز دیجیتال تنظیم و نگهداری کنند.

چیزی که شبکه بنکور را از سایر شبکه‌های مشابه با مکانیزم بازارساز خودکار (AMM) در بازار DeFi متمایز می‌کند، توانایی اتصال به شبکه‌های دیگر مانند اتریوم و EOS است. بازارساز خودکار مکانیزمی است که برای تامین نقدینگی در بازارها، بدون نیاز به یک موسسه مالی برای مدیریت مستقیم آن، طراحی شده است. بنکور یک پروتکل بلاک چین است که هدف آن تشویق کاربران به قفل کردن دارایی‌های ارز دیجیتال در استخرها در ازای سهمی از کارمزدهای پرداختی هنگام خرید و فروش توسط معامله‌گران است.

این پروتکل در سال 2017، در اسرائیل توسط ایال هرتزوگ (Eyal Hertzog)، گالیا بنارتزی (Galia Benartzi) و گای بنارتزی (Guy Benartzi) توسعه یافت. در وایت پیپر آن که در تاریخ 18 مارس (27 اسفند) سال 2018  منتشر شد، آمده است که بنکور، «تعیین قیمت خودکار و مکانیزم نقدینگی مستقل را برای توکن‌ها در بلاک چین‌های قرارداد هوشمند امکان پذیر می‌کند». این پروژه 153 میلیون دلار در یک فروش تحت مدیریت یک سازمان غیرانتفاعی سوئیسی به نام بنیاد Bprotocol در سال 2017 به دست آورد. در مجموع، نزدیک به 11000 سرمایه‌گذار جمع‌آوری شد که آن را به بزرگ‌ترین فروش در نوع خود در آن زمان تبدیل کرد.

نحوه عملکرد از دیجیتال بنکور چگونه است؟

همانطور که پیش‌از‌این در بخش ارز دیجیتال بنکور چیست به آن اشاره شد، شبکه بنکور از طریق فرآیند بازارساز خودکار عمل می‎‌کند. در این مکانیزم هر زمان که معامله‌ای روی پلتفرم انجام می‌شود، سیستم آن ارز دیجیتال را به توکن اختصاصی خود یعنی BNT، تبدیل می‌کند. این توکن به‌عنوان توکن استخر (Pool Token) شناخته می‌شود و به کاربر این امکان را می‌دهد تا مقدار اصلی را که در پروتکل قفل کرده بازیابی کند. به‌وسیله اتوماسیون، مرحله بعدی این فرآیند به ارائه‌دهندگان نقدینگی که وجوهی را در یک استخر سپرده می‌کنند، پاداش‌هایی را در قالب درصدی از کارمزد معاملاتی که توسط معامله‌گران در شبکه پرداخت می‌شود اهدا می‌کند.

تبدیل ارزهای دیجیتال از طریق عملیات زنجیره‌ای متقابل انجام می‌شود، در‌حالی‌که کاربران و شرکت‌کنندگان شبکه همچنان مسئول کلیدهای خصوصی خود هستند و مالکیت موجودی خود را حفظ می‌کنند. ساختار زنجیره‌ای متقابل به بنکور اجازه می‌دهد تا کاربران را به پلتفرم‌های دیگر، مانند اتریوم و EOS، متصل کند. با چنین مکانیزمی، بنکور به یک راه حل نقدینگی چند پلتفرمی تبدیل می‌شود که در آینده قابلیت همکاری با سایر پلتفرم‌ها را نیز خواهد داشت.

توکن BNT به‌عنوان واسطه‌ای برای مبادله توکن‌ها و ارزهای دیجیتال دیگر و پشتیبانی از سیستم بازارساز خودکار استفاده می‌شود. بنکور به کاربران اجازه می‌دهد تا به‌جای اضافه کردن جفت ارز، یک توکن را به یک استخر نقدینگی اضافه کنند. به همین دلیل است که بنکور یک پلتفرم منحصربه‌فرد برای تبادل سریع توکن‌ها در یک اکوسیستم کاربر پسند است. این سیستم از توکن دیگری به نام ETHBNT نیز استفاده می‌کند که در سال 2020 با نسخه دوم پروتکل به شبکه معرفی شد. این توکن نشان‌دهنده سهم BNT و ETH در استخرهای بنکور/اتریوم است.

حال بنکور چگونه تضمین می‌کند که ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند قیمت صحیح کوین‌هایی را که روی پلتفرم قفل شده، بازیابی کنند؟ بنکور ادعا می‌کند که این مشکل را از طریق راه‌حلی به نام «اوراکل» حل می‌کند؛ که برای انتقال قیمت از یک منبع خارجی به سیستم موجود طراحی شده است. با استفاده از این سرویس، استخرهای بنکور به‌طور خودکار نسبت توکن‌ها را با قیمت‌هایشان تنظیم می‌کنند، بنابراین به یک ارائه‌دهنده نقدینگی اجازه می‌دهند همان ارزش توکن‌های سپرده‌گذاری شده را برداشت کند.

توکن BNT چیست؟

هدف پروتکل بنکور حذف واسطه با ایجاد یک ارز ذخیره مجازی است که آن را بنکور نتوورک توکن (Bancor Network Token (BNT)) می‌نامند. مکانیزم تبادل خودکار که در آن قیمت‌ها و حجم معاملات به طور خودکار از طریق پروتکل کنترل می‌شوند. ارز دیجیتال بومی بنکور، BNT، ارز ذخیره پیش‌فرض برای همه توکن‌های هوشمند ایجاد شده در شبکه بنکور است. یکی از وعده‌های عرضه اولیه BNT این بود که سرمایه‌گذاران این کوین هزینه‌های تراکنش را دریافت کنند؛ زیرا سایر کوین‌ها به BNT تبدیل می‌شوند.

توکن BNT چیست؟

پروتکل بنکور قابلیت تبدیل به توکن‌های مختلف سازگار با ERC-20 را دارد. هر توکن هوشمند به قراردادهای هوشمندی مرتبط است که ذخایر سایر توکن‌های ERC-20 را در خود نگاه می‌دارد. توکن‌ها به صورت داخلی بر اساس این ذخایر و حجم درخواست‌های کاربر تبدیل می‌شوند. در اصل، توکن‌های هوشمند را می‌توان به‌عنوان کوین‌هایی در نظر گرفت که ارزش پولی سایر کوین‌های مجازی سازگار را در خود نگه می‌دارد. پروتکل بنکور از تمام توکن‌های ارز مجازی که با فرمت ERC-20 سازگار هستند پشتیبانی می‌کند. هر توکن هوشمند ایجاد شده در شبکه بنکور نیز با ERC-20 سازگار است، بنابراین با سایر توکن‌های موجود در شبکه سازگاری دارد.

هیچ حداکثر سقفی برای عرضه توکن‌های BNT وجود ندارد؛ زیرا پروتکل از یک منبع انعطاف‌پذیر استفاده می‌کند. بنکور BNT را در استخرها سرمایه‌گذاری می‌کند تا هزینه این کار را با کارمزدها پوشش دهد. اگر این هزینه‌ها برای جبران نقدینگی ارائه‌دهندگان کافی نباشد، توکن‌های بیشتری صادر می‌شود و عرضه BNT افزایش می‌یابد.

بهترین و امن ترین کیف پول برای ارز دیجیتال BNT

توکن BNT را می‌توان در کیف پول خود بنکور ذخیره کرد. این کیف‌ پول، یک ولت غیرامانی (non-custodial wallet) است و کاربران می‌توانند توکن‌های ERC-20 و EOS خود را مدیریت کرده و با یکدیگر تبادل کنند.

بهترین و امن ترین کیف پول برای ارز دیجیتال BNT

از آنجایی که BNT یک توکن ERC-20 است، می‌توان آن را در هر کیف پول دیگری که از اتریوم پشتیبانی می‌کند نیز ذخیره کرد. نوع انتخابی شما احتمالاً به میزان امنیت مورد نیاز شما و کاربرد آن بستگی دارد.

قیمت ارز دیجیتال بنکور

قیمت توکن شبکه بنکور در نوسان است و عموما در معرض تغییرات مکرر قرار دارد. به دلیل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال، قیمت‌ ارز دیجیتال BNT می‌تواند طی یک دوره نسبتاً کوتاه افزایش یا افت قیمتی عمده‌ای را تجربه کنند. علاوه‌بر عوامل سنتی مانند احساسات بازار، جریان دارایی‌ها در صرافی‌ها و به‌طورکلی اقتصاد، قیمت ارز دیجیتال بنکور نیز تحت تأثیر کشش عرضه و تقاضای آن از سوی تامین‌کنندگان نقدینگی قرار دارد. قیمت بنکور تحت تأثیر عواملی مانند فعالیت تیم توسعه‌دهنده، ارتقاها و به‌روزرسانی‌ها، پیشرفت‌هایی مانند راه‌اندازی بنکور v2 و ایردراپ BNTETH، مشارکت‌ها، ادغام‌ها و سایر رویدادهای مهم است.

قیمت ارز دیجیتال بنکور

بیشترین قیمت ارز دیجیتال بنکور در تاریخ 9 ژانویه (19 دی) سال 2018 اتفاق افتاد، که ارزشی برابر با 10.72 دلار داشت. قیمت این دارایی در هفته گذشته 5.28 درصد افت قیمت داشته است. با این حال، تحلیل‌های بلندمدت برای این دارایی همچنان صعودی است و قیمت توکن BNT احتمالا می‌تواند در سال 2024 به 0.89 دلار برسد.

طبق بررسی‌های تحلیل‌گران، قیمت 1 توکن BNT در سال 2023، می‌تواند به میانگین قیمتی 0.64 دلار برسد. در پیش‌بینی‌های بلندمدت، قیمت ارز دیجیتال بنکور در سال 2030 در پایین‌ترین سطح خود ممکن است به 7.96 دلار برسد. همچنین حداکثر قیمت پیش‌بینی شده در سال 2030 برابر با 9.91 دلار است. میانگین قیمتی مشخص شده در این سال نیز 8.19 دلار است.

توجه داشته باشید که پیش بینی قیمت ارز دیجیتال بنکور یا هر رمزارز دیگر صرفا بر اساس حدس و گمان است و نباید مبنای تصمیم گیری شما باشد. همچنین ایران بروکر هیچگونه پیشنهاد خرید یا فروش ارز دیجیتال ارائه نمی‌کند و عواقب تصمیم‌گیری کاربران به عهده خود آن‌ها خواهد بود.

مزایا و معایت ارز دیجیتال بنکور

ارزش اصلی شبکه بنکور در تکنولوژی، ظرفیت‌های موجود برای پیشرفت، کاربرد و تعداد کاربران فعال در شبکه منعکس می‌شود. این واقعیت که بنکور اجازه مبادله توکن‌های مختلف را با قابلیت همکاری و سازگاری با شبکه‌های دیگر می‌دهد، از مزایای اصلی استفاده از این پلتفرم است.

مزایا

  • عملکرد منحصربه‌فرد پروتکل بنکور از ضرر دائمی برای ارائه‌دهندگان نقدینگی (سپرده گذاران) جلوگیری می‌کند.
  • شبکه بنکور از توکن‌های متعددی در شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند و به شما امکان می‌دهد دارایی‌های ارز دیجیتال خود را در استخرهای نقدینگی مختلفی قرار دهید.
  • بنکور امکان سپرده‌گذاری یک طرفه را فراهم می‌کند، در این شرایط نیاز به بازارسازان از بین می‌رود. بنابراین، نیازی به نگرانی درباره قیمت‌های پیشنهادی نیست.
  • بنکور برای ارائه نقدینگی به سپرده‌گذاران گزینه‌های پرسودی را ارائه می‌دهد و پاداش سپرده‌گذاران توکن BNT حتی بالاتر است.

معایب

  • استفاده از این پلتفرم برای مبتدیان و تازه‌کاران بازار ارزهای دیجیتال مشکل است.
  • پلتفرم بنکور از سپرده‌های فیات پشتیبانی نمی‌کند.
  • معامله‌گران تکنیکال مجبورند از پلتفرم‌های معاملاتی شخص ثالث استفاده کنند، زیرا بنکور پلتفرم معاملاتی ارائه نمی‌دهد. همچنین، این شبکه برخلاف برخی از رقبای خود، از معاملات مارجین پشتیبانی نمی‌کند.

آینده ارز بنکور چگونه است؟

اگرچه ممکن است کار با پلتفرم بنکور برای تازه‌کاران کمی دشوار باشد؛ اما وقتی به رابط کاربری آن عادت کردید، معامله با آن راحت می‌شود. ارز دیجیتال بنکور با خودکارسازی نقدینگی در شبکه خود، بسیاری از مشکلات موجود در صرافی‌های غیرمتمرکز را ندارد. هنگام معامله با بنکور، توسعه‌دهندگان نه تنها می‌توانند به راحتی برنامه‌های مختلف بسازند، بلکه کاربران به طیف گسترده‌ای از توکن‌ها در شبکه اتریوم دسترسی دارند.

ارز دیجیتال بنکور تنها پروژه DeFi نیست که مکانیزم بازارساز خودکار (AMM) و مبادله توکن را ارائه می‌دهد؛ اما مطمئناً یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین پروژه‌ها در این بخش است. با سیستم پاداش‌دهی به سپرده‌گذاران و امکان مبادله آسان دارایی در صرافی، ارز دیجیتال بنکور را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین‌ها در فضای DeFi و بازار ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. بنکور به‌عنوان یکی از پروژه‌های پیشرو در عصر جدید سیستم‌های مالی غیرمتمرکز، امکان معاملات فوری و سریع را برای کاربران خود فراهم می‌کند.

بسیاری از تحلیل‌گران درباره آینده قیمتی این ارز دیجیتال دیدگاه صعودی دارند. به عقیده آنها قیمت توکن BNT می‌تواند ظرف یک سال آینده به 6.33 دلار افزایش یابد و انتظار می‌رود تا سال 2026 به قیمت 16.80 دلار برسد. با این حال، اگر به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بنکور علاقه دارید، حتما قبل از هرکاری بیشتر درباره این پلتفرم تحقیق کنید. بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات بالایی همراه است و همواره ریسک از دست دادن داریی وجود دارد.

آیا سرمایه‌گذاری در توکن BNT ایده خوبی است؟

با بررسی گذشته قیمتی این داریی، در 14 روز از ماه گذشته، این دارایی عملکرد مثبتی داشته است. طبق بررسی‌های تحیلگران در حال حاضر سرمایه‌گذاری در توکن شبکه Bancor می‌تواند گزینه سودآوی باشد.

از کجا توکن بنکور بخریم؟

می‌توانید توکن بنکور را در صرافی‌هایی رمزینکس، پینگی یا بیت24 خریداری کنید.

آیا شبکه بنکور امن است؟

بله. شبکه Bancor برای جلوگیری از حملات مخرب و اطمینان از عملکرد روان و ایمن بال استفاده از قراردادهای هوشمند محافظت می‌شود. شرکت‌های حسابرسی بسیاری مسئول ردیابی اشکال‌ها و بررسی‌های امنیتی این شبکه هستند.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.