آموزش کامل ثبت نام در سامانه سجام | نحوه دریافت کد بورسی

آموزش کامل ثبت نام در سامانه سجام | نحوه دریافت کد بورسی

سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار بورس و اوراق بهادار نیازمند دریافت کد بورسی در ایران هستند. در این جهت سازمان بورس اوراق بهادار سامانه سجام را در سال ۱۳۸۴ تاسیس نمونه تا سرمایه‌گذاران بتوانند به آسانی اقدام به دریافت کد بورسی خود کنند. این سازمان در سال ۱۳۹۷ ابلاغیه‌ای مبنی بر واجب دانستن دریافت کد بورسی برای تمامی فعالان بازار بورس و اوراق بهادار، صادر کرد که به واسطه آن تمامی سرمایه‌گذاران ملزم به دریافت کد بورسی خود از این سامانه شدند.

سامانه سجام چیست؟

سامانه سجام یا سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان یک پایگاه داده است که تمامی اطلاعات سرمایه‌گذاران بورس و اوراق بهادار در آن بطور کامل ثبت و بازرسی می‌شود. تمامی معامله‌گران بورس برای خرید سهام ملزم به وارد کردن اطلاعات خود در این سامانه برای دریافت کد بورسی خود هستند. همچنین افرادی که مشمول دریافت سهام عدالت شده‌اند برای دریافت سود سهام عدالت خود باید اقدام به ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام کنند.

آموزش ثبت نام در سامانه سجام

برای ثبت نام در این سامانه ابتدا لازم است وارد وبسایت این سامانه به آدرس sejam.ir شوید.

سامانه سجام چیست؟

پس از ورود به صفحه اصلی وبسایت، بر روی گزینه “ثبت نام در سجام” کلیک کنید تا صفحه‌ای مانند تصویر زیر برای شما باز شود.

راهنما و آموزش ثبت نام در سامانه سجام | sejam

در این قسمت مراحل ثبت نام در سامانه سجام بطور خلاصه به شما نمایش داده می‌شود. در این قسمت برای ثبت نام در این سامانه باید بر روی عبارت “ثبت نام در سجام” کلیک کنید تا وارد صفحه‌ای مانند تصویر زیر شوید.

راهنمای سامانه سجام

در این مرحله از شما می‌خواهد یک شماره تلفن همراه فعال و معتبر که خودتان مالک آن هستید وارد کنید و سپس کد امنیتی نشان‌داده شده بر روی تصویر را در کادر مربوط به خودش وارد کنید و بر روی عبارت “دریافت کد تایید” کلیک کنید و منتظر دریافت کد تایید به شماره تلفن همراه خود بمانید.

توجه داشته باشید برای وارد کردن اعداد در تمامی مراحل ثبت‌نام باید از کیبورد انگلیسی استفاده نمایید.

نحوه دریافت کد بورسی در سامانه سجام

در این بخش از شما می‌خواهد کد تایید ارسال شده به شماره تلفن همراه‌تان را وارد کرده و سپس حقیقی یا حقوقی بودن خودتان را در کادر بعد تعیین کنید. در پایان نیز کد ملی و کد امنیتی نشان‌داده شده را وارد کرده و بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید.

ثبت نام در سامانه سجام

در این مرحله از شما می‌خواهد مبلغ ده هزار تومان را به عنوان کارمزد به سامانه پرداخت کنید. برای این کار تنها کافی است بر روی گزینه “پرداخت” کلیک کنید. پس از آن می‌توانید صفحه بانک جهت پرداخت را تعیین کرده و سپس مبلغ را توسط آن صفحه بانک پرداخت نمایید. اگر پرداخت شما بطور صحیح انجام شده باشد شما به مرحله بعد وارد می‌شوید.

ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام

در این قسمت از شما می‌خواهد اطلاعات هویتی خود را باتوجه به شناسنامه یا کارت ملی خود به طور صحیح وارد نمایید.
پس وارد کردن اطلاعات هویتی خود بطور کامل بر روی گزینه “تایید/ادامه مرحله بعد” کلیک کرده تا وارد مرحله بعدی ثبت‌نام شوید.

آموزش ثبت نام در سامانه سجام

در این مرحله از شما می‌خواهد سِمَت خود را انتخاب نمایید. اصیل به معنای این است که شما برای خودتان اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کرده‌اید.
پس از انتخاب سِمَت خود بر روی گزینه “ادامه مرحله بعد” کلیک کنید تا وارد قسمت بعد شوید.

آموزش ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام

در این قسمت از شما می‌خواهد اطلاعات محل زندگی خود را بطور کامل وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات محل زندگی خود بطور کامل بر روی عبارت “تایید/ادامه مرحله بعد” کلیک کنید تا وارد بخش بعدی ثبت‌نام شوید.

مراحل ثبت نام در سامانه سجام

در این بخش از شما می‌خواهد اگر کد سهامداری دارید در این قسمت وارد کنید و اگر این کد را ندارید هیچ کاری نکنید و فقط بر روی گزینه “تایید/ادامه مرحله بعد” کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی ثبت‌نام شوید.

ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت سهام عدالت

در این مرحله باید اطلاعات شغلی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید شما فقط ملزم به تکمیل اطلاعات در قسمت‌های عنوان شغل، آدرس شرکت / موسسه، شماره تلفن شرکت / موسسه و پست الکترونیکی شرکت / موسسه هستید و تکمیل سایر بخش‌ها در این قسمت اختیاری است.
پس از وارد کردن اطلاعات شغلی خود بصورت کامل بر روی گزینه “تایید/ادامه مرحله بعد” کلیک کنید تا وارد بخش بعدی شوید.

ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت سود سهام عدالت

در این بخش از شما می‌خواهد به یک سری از سوالات درمورد آشنایی شما با بازار سرمایه پاسخ دهید. توجه داشته باشید شما فقط ملزم به پر کردن دو عبارت اول در این بخش هستید و پاسخ به بقیه سوالات در این قسمت برای شما اختیاری است.
پس از پاسخ به سوالات این قسمت بر روی عبارت “تایید/ادامه مرحله بعد” کلیک کنید تا به مرحله وارد کردن اطلاعات حساب بانکی هدایت شوید.

وارد کردن حساب بانکی در سامانه سجام

در این مرحله از ثبت‌نام از شما می‌خواهد اطلاعات کامل تمامی حساب‌های بانکی که با آنها می‌خواهید خرید و فروش سهام خود را انجام دهید، وارد کنید. توجه داشته باشید حسابی که بصورت حساب پیش فرض وارد می‌کنید، تمامی برداشت‌های شما در بازار بورس به آن حساب انتقال می‌یابد.

sejam14

در این مرحله تمامی اطلاعات وارد شده برای بررسی نهایی به شما نشان داده می‌شود. در هر قسمت اگر اطلاعات وارد شده مورد تایید شما بود، بر روی گزینه “تایید می کنم، ادامه به گام بعدی” کلیک کنید تا وارد قسمت تایید تعهدات شوید. در هر گام در صورت وجود هر مغایرت و یا عدم تایید اطلاعات، می‌توانید بر روی گزینه “ویرایش” کلیک کنید.

sejam15

در این قسمت از شما می‌خواهد تعهدنامه را بخوانید و پس از آن تیک گزینه “می پذیرم” را فعال کرده و بر روی گزینه “ذخیره” کلیک کنید.

ثبت‌نام در سامانه سجام شما در این مرحله تکمیل شده و شما باید منتظر کد پیگیری ارسال شده به تلفن‌همراه خود باشید. این کد تا ۲۴ ساعت آینده به تلفن‌همراه شما ارسال می‌شود.

دریافت کد بورسی

پس از دریافت کد پیگیری، شما می‌توانید برای احراز هویت در سامانه سجام و دریافت کد بورسی از ۲ روش زیر اقدام فرمایید:

  1. احراز هویت سجام و دریافت کد بورسی بصورت حضوری: برای دریافت کد بورسی در این روش شما با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت منتخب اقدام به احراز هویت خود برای دریافت کد بورسی می‌کنید (در این لینک می‌توانید لیست دفاتر پیشخوان دولت منتخب را مشاهده کنید). توجه داشته باشید این روش رایگان نبوده و برای شما هزینه خواهد داشت.
  2. احراز هویت سجام و دریافت کد بورسی بصورت غیرحضوری: در این روش شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت کارگزاری‌های منتخب اقدام به احراز هویت و دریافت کد بورسی خود بصورت غیر حضوری کنید (در این صفحه می‌توانید اسامی کارگزاری‌های منتخب را مشاهده کنید).

جمع بندی مقاله آموزش ثبت‌نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی

در این مقاله به آموزش ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام به طور کامل پرداخته شد. شما نیز مانند تمامی سرمایه‌گذاران در بازار بورس اوراق بهادار، بورس کالا، سهام عدالت و … نیازمند ثبت نام و احراز هویت در این سامانه هستید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.