همه چیز در مورد اندیکاتور آر اس آی | RSI

همه چیز در مورد اندیکاتور آر اس آی | RSI

Relative Strength Index یا به اختصار RSI، به معنی شاخص قدرت نسبی است که از نظر تعیین وضعیت‌های اشباع خرید یا اشباع فروش شبیه استوکستیک است.

مقیاس بندی آن از ۰ تا ۱۰۰ است. وقتی این شاخص زیر 30 باشد نشان دهنده اشباع فروش یا وقتی بالای 70 باشد نشان دهنده اشباع خرید است. این مقیاس‌ها بر اساس استراتژی شما در تنظیمات قابل تغییر هستند.

اندیکاتور آر اس آی چیست؟ | RSI

نحوه استفاده از شاخص قدرت نسبی برای تجارت

کاربرد اندیکاتور آر اس آی مانند استوکستیک است. می‌توانیم از آن برای انتخاب پایین‌ترین و بالاترین احتمال‌ها بر اساس شرایط اشباع خرید یا فروش بازار استفاده کنیم.

در تصویر زیر نمودار ۴ ساعته یورو به دلار را مشاهده می‌کنید.

نحوه استفاده از اندیکاتور آر اس آی

همان طور که مشاهده می‌کنید قیمت بعد از اینکه به زیر خط 30 نفوذ کرده وارد منطقه اشباع فروش شده است. قیمت بعد از خروج از این ناحیه تغییر روند داده و صعودی شده است.

تعیین روند با RSI

از دیگر کاربردهای اندیکاتور آر اس آی، تایید روند بازار است. اگر فکر می‌کنید که روندی در حال شکل‌گیری است نگاهی به RSI بیندازید و ببینید آیا بالای 50 است و یا پایین آن قرار دارد.

اگر دنبال شکل‌گیری روند صعودی در چارت هستید اطمینان حاصل کنید که شاخص آر اس آی بالای لول 50 است و اگر دنبال روند نزولی هستید مطمئن شوید که RSI زیر 50 قرار دارد.

تعیین روند با RSI

در شروع نمودار بالا می‌بینیم که احتمال شکل‌گیری روند رو به پایین وجود دارد. برای پیشگیری از اشتباه صبر می‌کنیم تا آر اس آی از زیر 50 بگذرد تا روند تأیید شود. با گذشتن RSI از 50 به اندازه کافی از شکل گیری روند نزولی مطمئن می‌شویم.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥