سرمایه گذاری

افزایش بهره‌وری در سرمایه گذاری با قانون 20-80 | نمونه‌های واقعی از اصل پارتو

سرمایه گذاری

مطالعه در 6 دقیقه

قانون 20-80 که با نام اصل پارتو نیز شناخته می‌شود، بر این موضوع تاکید دارد که 80 درصد نتایج از 20 درصد فعالیت‌ها حاصل می‌شود. این قانون در سال 1906 در ایتالیا توسط ویلفردو پارتو مطرح شد. در یک نقل قول معروف مطرح می‌شود که پارتو در زمان کار در باغ خود متوجه می‌شود که 80 درصد محصول نخود زمینش از 20 درصد غلاف‌های نخود بدست آمده است. بعد از آن بررسی‌های خود را گسترش داد و متوجه شد که 20 درصد از جمعیت ایتالیا مالک 80 درصد زمین‌های این کشور هستند. پارتو بعد از آن پا را فراتر گذاشته و استفاده از قانون 20-80 را در حوزه‌های مختلف نشان داد.

در دهه 1940، دکتر جوزف جوران از قانون 20-80 برای کنترل کیفیت محصولات استفاده کرد. طی بررسی‌ها به این نتیجه رسید که 80 درصد محصولات معیوب و بی‌کیفیت ناشی از 20 درصد نقص در تولید است و با رفع این 20 درصد و کاهش نواقص در تولید، می‌توان کیفیت محصول را افزایش داد. جوران بعد از سخنرانی که در ژاپن با موضوع مشکلات مرتبط با کنترل کیفیت داشت، به شهرت رسید. وی بر این نکته تاکید داشت ” مسائل حیاتی کم هستند اما بیشترین اهمیت را دارند”. 

قانون 20-80 در تجارت و سرمایه گذاری

رد پای قانون 20-80 در مدیریت کسب و کار هم دیده می‌شود. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که 80 درصد از فروش شرکت از سفارشات 20 درصد مشتریان حاصل شده است. در مدیریت پروژه نیز بسیاری از مدیران براین نکته اتفاق نظر داشتند که 20 درصد تلاش اولیه برای یک پروژه، 80 درصد نتایج پروژه را در پی دارند. 

براین اساس می‌توان این‌طور برداشت کرد که قانون 20-80 می‌تواند به مدیران و صاحبان مشاغل کمک کند تا 80 درصد زمان خود را بر روی 20 درصد پر بازده کسب و کار متمرکز کنند. 

قانون 20-80 ، pareto principle

نحوه استفاده از قانون ۲۰ – ۸۰ در سرمایه‌گذاری

قانون 20-80 در حوزه سرمایه‌گذاری بر این اساس عمل می‌کند که 20 درصد از دارایی‌های یک پرتفوی 80 درصد رشد پرتفوی را در پی دارند و برعکس آن 20 درصد دارایی‌های یک سبد سرمایه‌گذاری می‌تواند عامل 80 درصد زیان آن باشد.

بر این اساس در سبد سرمایه‌گذاری بیشتر تلاش می‌شود که روی 20 درصد سهامی تمرکز کنند که 80 درصد بازده را در بازار ایجاد کرده‌اند. اما نکته قابل توجه این است که به‌دلیل نامشخص بودن بازده‌های آتی، اجرای این روش با دشواری انجام می‌شود. غیرقابل پیش‌بینی بودن عملکرد آتی سهام، پرریسک بودن بازار و ریسک ذاتی دارایی را نشان می‌دهد.

۸۰ درصد درآمد تریدرها از ۲۰ درصد از معاملاتی که انجام می‌دهند به دست می‌آید.

یکی از روش‌های مربوط به استفاده از قانون 20-80 در تشکیل پرتفوی سرمایه‌گذاری این است که 80 درصد از دارایی‌های پرتفوی را در دارایی‌های با نوسان کم، مثل اوراق قرضه خزانه‌داری، یا صندوق‌های شاخص، سرمایه‌گذاری کنید و 20 درصد دیگر را به سهام در حال رشد اختصاص دهید. با سرمایه‌گذاری 80 درصدی روی دارای کم ریسک، بازده معقولی حاصل می‌شود در حالی که از 20 درصد دارایی‌های پر ریسک، رشد بیشتری انتظار می‌رود.

کاربرد قانون 20-80 در حوزه‌های مختلفی از فعالیت‌های روزانه به چشم می‌خورد. پارتو بر اساس مشاهدات خود به این موضوع دست یافت که تنها 20 از فعالیت‌های روزمره قسمت عمده بهره‌وری را در پی دارند. بررسی های انجام شده نشان می دهد که با استفاده از قانون 20-80 و تمرکز بر 20 درصد فعالیت های حیاتی می توان نتایج مطلوب‌تری را کسب کرد.

علاوه بر این، قانون 20/80 به صورت معکوس نیز درست است، به این معنی که 80 درصد محصولات یا خدمات در بازار، تنها 20 درصد درآمد را تولید می‌کنند. این اصل برای کارآفرینان و کسب‌وکارها بسیار حائز اهمیت است، زیرا با تمرکز بر محصولاتی که بیشترین درآمد را تولید می‌کنند، می‌توانند با بهینه‌سازی منابع و تلاش‌های خود، بهبود درآمد خود را به دست آورند.

قانون ۲۰-۸۰ در ترید و معاملات

قانون 20/80 به عنوان یک اصطلاح در تجارت و بازاریابی شناخته شده است و به مفهوم این اصل اشاره دارد که 20 درصد از محصولات یا خدماتی که در بازار عرضه می‌شوند، مسئول 80 درصد از درآمد حاصله از فروش آن‌ها هستند. به عبارت دیگر، 20 درصد از محصولات یا خدمات، بیشترین درآمد را تولید می‌کنند و 80 درصد باقیمانده درآمد را تولید می‌کنند.

این اصل به طور گسترده‌ای در صنعت و بازاریابی استفاده می‌شود و به کارآفرینان و کسب‌وکارها کمک می‌کند تا براساس این اصل، تمرکز خود را بر روی محصولات و خدماتی که بیشترین درآمد را تولید می‌کنند، قرار دهند و در نتیجه با بهینه‌سازی منابع و تلاش‌های خود، به بهبود درآمد خود برسند.

به علاوه، قانون 20/80 می‌تواند به عنوان یک اصل کلی در تمامی زمینه‌های زندگی مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال، می‌توان گفت که 20 درصد از دوستان یا همکاران، 80 درصد از کمک‌هایی که در زمان نیاز به آن‌ها داریم را به ما می‌دهند. همچنین، می‌توان گفت که 20 درصد از وظایف ما، 80 درصد پیشرفت و موفقیت ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

در کل، قانون 20/80 یک اصل کلی در زندگی است که می‌تواند به کارآفرینان، کسب‌وکارها و افراد عادی کمک کند تا تمرکز خود را بر روی مواردی که بیشترین اهمیت و ارزش را دارند، قرار دهند و با بهینه‌سازی منابع و تلاش‌های خود، به بهبود درآمد و پیشرفت خود برسند.

قانون 20/80 در معاملات روزانه و ترید نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، ممکن است 20 درصد از تریدهایی که یک تریدر یا یک سرمایه‌گذار انجام می‌دهد، دلیل 80 درصد از کل سود حاصله از معاملات آن تریدر باشند.

80 درصد از مواقع بازار موقعیت و ارزش معامله را ندارد و تنها 20 درصد از موقعیت‌های معاملاتی، ارزش ورود دارند.

در واقع، قانون 20/80 در معاملات روزانه به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود و می‌تواند به کمک تریدرها و سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری و تمرکز بر روی فرصت‌هایی که بیشترین سود را به همراه دارند، کمک کند. با تمرکز بر روی فرصت‌هایی که بیشترین سود را دارند، می‌توان معاملات خود را بهینه کرده و به افزایش درآمد دست یافت.

اصل پارتون یا قانون 20-80 چیست؟

اصل پارتو یک اصل آماری است که بیان می‌کند 80 درصد نتایج از 20 درصد فعالیت‌ها بدست می‌آید.

آیا قانون 20-80 در تجارت هم مورد استفاده است؟

بله، به عنوان مثال در حوزه فروش مشاهده شده است که 80 درصد فروش از سفارشات 20 درصد مشتریان ایجاد شده است.

نحوه استفاده از قانون 20-80 در سرمایه گذاری چگونه است؟

بر اساس اصل پارتو، در تشکیل سبد سرمایه‌گذاری باید 80 درصد در دارایی های کم ریسک که بازده معقولی دارند سرمایه گذاری شود و 20 درصد دیگر به دارایی های با رشد بالا اختصاص داده شود.