ورشکستگی بانک‌های آمریکا چه تاثیری در بازارهای مالی گذاشته‌اند؟

سقوط بانک Silicon Valley و Signature Bank به آشفتگی بازار کاهش قابل توجه شاخص دلار در روز دوشنبه شده است. در پاسخ، دولت ایالات متحده اقداماتی از جمله دسترسی به سپرده‌ها برای مشتریان SVB را برای محدود کردن پیامدهای ورشکستگی این دو بانک اعلام کرده است. فدرال رزرو همچنین یک برنامه جدید تامین مالی بانکی را برای ارائه وام تا یک سال به موسسات سپرده‌گذاری با حمایت خزانه‌داری و سایر دارایی های این موسسات معرفی کرده است.

در نتیجه این رویدادها، سرمایه گذاران اکنون حدس می زنند که فدرال رزرو در نشست 22 مارس خود، نرخ بهره را تا 50 درصد پیش‌بینی شده افزایش نخواهد داد. اکنون تمرکز روی داده‌های تورم روز سه‌شنبه معطوف شده است تا مشخص شود که فدرال رزرو تا چه حد ممکن است جنگ طلب باشد. شاخص دلار که واحد پول آمریکا را در برابر شش رقیب اندازه گیری می‌کند، در واکنش به این ورشکستگی‌ها با 0.55 درصد کاهش به پایین‌ترین سطح یک ماهه اخیر خود یعنی 103.67 رسید.

در پی انتشار اخبار ورشستگی بانک‌های سیلیکون ولی و سیگنچر، ین ژاپن با 0.61 درصد در برابر دلار آمریکا تقویت شد و به قیمت 134.18 دلار رسید و EURUSD با 0.72 درصد افزایش در سطح 1.072 دلار معامله شد. استرلینگ (GBPUSD) با 0.71 درصد افزایش در روز به قیمت 1.2114 دلار صعود کرد. AUDUSD با 1.31 درصد افزایش به 0.666 دلار و کیوی (NZDUSD) با 1 درصد افزایش به 0.620 دلار رسید. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال افزایش یافتند و بیت کوین با 11.74 درصد افزایش در 22454.09 دلار و اتریوم 12.48 درصد در 1604.10 دلار معامله شدند.

بازدهی دو ساله خزانه داری ایالات متحده، که معمولاً مطابق با انتظارات نرخ بهره حرکت می‌کند، 14.9 واحد کاهش یافت و به عدد 4.439 درصد رسید. این عدد بزرگ‌ترین کاهش سه روزه این شاخص از دوشنبه سیاه در سال 1987 بوده است. سقوط این بانک‌ها و واکنش متعاقب آن از سوی مقامات و بازار باعث تغییرات قابل توجهی در انتظارات و پویایی بازار شده و سرمایه گذاران و کارشناسان به دقت تحولات و پیامدهای بالقوه سیاست‌های اقتصادی آینده را زیر نظر خواهند داشت.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.