اصول معامله‌گری

3 مانع معاملاتی رایج | چگونه معامله گر حرفه‌ای شویم؟

اصول معامله‌گری

مطالعه در 8 دقیقه

واقعا می‌توان از بازارهای مالی درآمد کسب کرد یا آواز این دهل از دور خوش است؟! اگر شما هم به تازگی وارد بازارهای مالی مانند فارکس و ارزهای دیجیتال شده‌اید حتما تاکنون متوجه شده‌اید موانع معاملاتی زیادی بر سر راه شما به‌عنوان یک معامله‌گر وجود دارد. اغلب ما این‌گونه وارد بازارهای مالی شده‌ایم که سودهای عالی اطرافیان خودمان را دیده‌ایم و همین مساله باعث شده که وسوسه سرتاپای وجودمان را فرا بگیرد تا از هر طریقی که شده ما هم به این سودهای جذاب و شیرین برسیم. اما 3 مانع معاملاتی رایج در بازارهای مالی چیست؟ چطور می‌توان در بازارهای مالی به یک معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شد؟ این‌ها سوالاتی است که در این مطلب به دنبال پاسخ آن‌ها می‌گردیم.

کسب سود و موفقیت در بازار فارکس یا ارز دیجیتال به این سادگی‌ها نیست و موانع بسیار زیادی وجود دارد تا شما را با شکست مواجه کند. چه بسا بسیاری از ما (اغلب بیش از 93 درصد) بعد از ورود به بازار و انجام چندین معامله و از دست دادن سرمایه‌ی خود مانند آب خوردن (!) برای همیشه این بازارها را فراموش می‌کنیم. در صورتی که می‌خواهید جزو آن 93 درصد بازنده در بازار نباشید، این مقاله از مجموعه ایران بروکر را تا آخر مطالعه کنید.

در معاملات فارکس چالش‌هایی وجود دارد، اما آیا هر کدام از اینها به اندازه‌ای بزرگ شده‌اند که به موانع معاملاتی بزرگ برای شما تبدیل شوند؟ در ادامه به چند مورد از این موانع اشاره شده است:

اولین مانع معاملاتی: سرمایه ناکافی سرمایه‌گذار

یکی از اولین مانع‌های معاملاتی برای بسیاری از افراد، کمبود سرمایه مالی برای قرار دادن در یک حساب کاربری واقعی است. در حالی که ممکن است برخی از افراد پس‌انداز خوب و یا حتی جریان درآمدی ثابتی داشته باشند اما این گزینه‌ها نمی‌تواند سرمایه کافی برای شروع معامله در حوزه مالی باشد.

مانع معاملاتی- سرمایه ناکافی برای سرمایه‌گذاری
با سرمایه کافی معاملات خود را شروع کنید.

به هر حال، شما فقط باید با پولی اقدام به معامله کنید که اگر آن را از دست دادید حسرت و اندوه آن را نخورید! شاید پیش خود فکر کنید نه این‌طور نیست و من آنقدر سرمایه دارم که با این شکست‌ها آب از آب تکان نمی‌خورد، ولی لازم است بدانید اگر با علم و دانش ناقص اقدام به معامله کنید ثروت ایلان ماسک را هم داشته باشید بزودی از بین می‌رود!

باید بدانید اگر با علم و دانش ناقص اقدام به معامله کنید ثروت ایلان ماسک را هم داشته باشید بزودی از بین می‌رود!

با سرمایه ناکافی، شاید مجبور شوید از معاملات اهرمی استفاده کنید و سودهای اهرمی شما را فریب دهد. همچنین ممکن است از نظر احساسی بیشتر تحت تاثیر نوسانات بازار قرار بگیرید. اگر هنوز سرمایه کافی برای معامله ندارید، می‌توانید با یک حساب دمو (آزمایشی) شروع کنید تا کامل با زیر و بم بازار آشنایی پیدا کنید و به مرور زمان سرمایه لازم را جمع‌‌آوری کنید.

در صورتی که قصد دارید به صورت تمام وقت معامله کنید و معامله در بازار مالی را به‌عنوان شغل دائمی خود انتخاب کنید، از این موضوع اطمینان پیدا کنید که حداقل تا چند سال هزینه‌های زندگی خود را پس‌انداز کرده‌اید؛ که اگر اوضاع مالی وخیم شد با مشکلات مالی مواجه نشوید.

دومین مانع معاملاتی: ناتوانی در کنار گذاشتن تعصبات

مانع معاملاتی- تعصبات کورکورانه
یکی دیگر از موانع رایج موفقیت در معامله، داشتن تعصبات نابه‌جا است.

داشتن تعصب لزوماً چیز بدی نیست اما ناآگاهی از موارد زیر می‌تواند توانایی شما را در مطالعه بازارها و تصمیم‌گیری‌های معاملاتی خوب مختل کند.

شاید شما در گذشته تحلیل یا معامله خوبی را انجام داده باشید یا از یک الگو یا رفتار قیمتی تاییدیه‌هایی دریافت کرده باشید؛ اما اینها به این معنی نیستند که در معاملات شما همیشه جواب خواهند داد. لازم نیست بیش از حد در مورد کارهای گذشته تعصب داشته باشید؛ زیرا بازار به‌صورت ثانیه‌ای خود را به‌روز می‌کند و اگر شما نتوانید خود را با او همراه کنید به‌زودی در چاله‌ی تعصبات نابه‌جای خود فرو خواهید رفت.

برای غلبه بر این مانع، می‌توانید به خود یادآوری کنید که بر اساس احتمالات فکر کنید. با انجام این کار، شما برای غلبه بر تعصبات کورکورانه تجربه کسب می‌کنید.

یکی از راه‌های دستیابی سریع به پیشرفت، خواندن کتاب‌های معاملاتی است که فراز و نشیب‌های تاریخی بازار، از جمله تغییرات عمده و حتی رویدادهای قو سیاه (بحران مالی) را پوشش می‌دهند.

سومین مانع معاملاتی: عدم تمرکز

مانند بسیاری از تلاش‌ها، نداشتن تمرکز کافی می‌تواند مانع بزرگی برای دستیابی به موفقیت باشد. انجام معامله مانند یک ماراتن است و نه یک دوی سرعت؛ به این معنی که شما باید ذهن خود را به زمان و انرژی برای یادگیری و پیشرفت اختصاص دهید.

برخلاف آنچه که اکثر فعالان حوزه مالی در فضای مجازی مانند اینستاگرام از خود به نمایش می‌گذارند، در معاملات همه چیز زیبا و جذاب و پر از موفقیت نیست. این‌گونه نیست که معامله‌گران  فردای روز خود را در یک قایق تفریحی بیدار شوند یا هرروز از یک شهر به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر در حال سفر و گردش باشند.

معامله در بازار فارکس و ارز دیجیتال شامل: صرف زمان زیادی در نمودار، جمع‌آوری داده‌ها، انجام مشاهدات زیادی از بازار برای گرفتن الگوها، ثبت تصمیمات معاملاتی شما و ردیابی معیارهای شما است.

موانع معاملاتی- تمرکز کافی
با تمرکز کافی، معاملاتی با بازده بالا خواهید داشت.

زمانی که شما وقت خود را برای یادگیری صرف می‌کنید، این یادگیری‌ها علاوه‌بر اصول اولیه، شامل درک بازارهای مختلف و آزمایش استراتژی‌های متفاوت است.

معامله موفق نیاز به تعهد دارد!

اگر کمبود تمرکز چیزی است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید، سعی کنید ابتدا از چیزهای کوچک شروع کنید و به مرور زمان تمرکز خود را افزایش دهید.

یک استراتژی یا شاخص را انتخاب کنید که با آن کار می‌کنید و قبل از انجام هر گونه تغییرات، آن را برای حداقل 30 معامله آزمایش کنید. دو یا سه قانون برای رعایت کردن و پیگیری نتایج ایجاد کنید. قبل از اینکه استراتژی خود را روی بازارهای دیگر امتحان کنید، ابتدا روی یک بازار تمرکز کنید.

در مطلب 3 مانع معاملاتی رایج| چگونه معامله گر حرفه‌ای شویم خواندیم:

همان‌طور که در مقدمه مقاله ذکر کردیم معامله در بازار مالی به‌خصوص فارکس اگر به‌صورت ناآگاهانه باشد ضربه‌های جبران‌ناپذیری به زندگی شما وارد خواهد کرد. در این بازار همان‌قدر که پول درآوردن ممکن است آسان باشد از دست دادن و ضرر کردن نیز آسان است. موانع در این حوزه بسیار زیاد است اما این سه مانعی که در این مقاله ذکر کردیم جزو رایج‌ترین اشتباهات و مانع‌ها است.

در مجموعه ایران بروکر آموزش ارز دیجیتال و فارکس به‌صورت کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. همیشه خودتان تحقیق کنید و زمانی که سرمایه و تمرکز کافی داشتید وارد بازار شوید و هیچ‌وقت فریب کلیپ‌های فضای مجازی را نخورید. خودتان اموزش ببینید و شروع به کسب درآمد کنید.

چگونه از موانع معاملاتی رد شویم؟

شما می‌توانید با کنار گذاشتن تعصبات نابه‌جا به مرور زمان تمامی چالش‌ها و موانع کسب موفقیت در بازار را از سر راه خود بردارید و به کسب درآمد برسید.

با وجود موانع معاملاتی امکان موفقیت در فارکس وجود دارد؟

بله مانند هر شغل و حوزه کاری دیگری، فارکس نیز پر از افراد موفق است، ولی برای موفقیت در این بازار باید مطالعات زیادی انجام داد و دانش خود را در حوزه مالی همیشه بروز نگه داشت. نکته‌ای که در فارکس و حوزه مالی خیلی حائز اهمیت است این است که موفقیت به‌صورت لحظه ای کسب میشود؛ یعنی اینکه شاید شما در این لحظه موفق باشید ولی اگر حواس خود را جمع نکنید ممکن است آن را تبدیل به شکست کنید. پس هموراه اطلاعات و دانش خود را به‌روز نگهدارید.

توصیه‌هایی برای عبور از موانع معاملاتی وجود دارد؟

یک استراتژی یا شاخصی را انتخاب کنید که با آن کار می‌کنید و قبل از انجام هر گونه تغییرات، آن را برای حداقل 30 معامله آزمایش کنید. دو یا سه قانون برای رعایت کردن و پیگیری نتایج ایجاد کنید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید