آموزش سرمایه گذاری

فارکس یا ارز دیجیتال ؛ کدام بهتر است؟ تفاوت فارکس و بیت کوین و سایر رمزارزها

آموزش سرمایه گذاری

مطالعه در 11 دقیقه

اگر به فعالیت در فارکس یا ارز دیجیتال علاقه‌مند هستید، لازم است که تفاوت این دو را بدانید. امروزه فارکس و ارز دیجیتال هر دو بستری برای سرمایه‌گذاری هستند، اما باید دقیقا بدانید که در چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید. همه چیز در مورد تفاوت بین فارکس و ارز دیجیتال را در ادامه این مطلب مطالعه کنید.

فارکس و ارزدیجیتال

بازار فارکس یکی از بزرگترین بازار‌های مالی جهان است و سرمایه‌گذاری در ارز‌های خارجی مدت زیادی است که وجود داشته است. با پیشرفت تکنولوژی و تغییر دسترسی مردم به بازارهای آنلاین، معامله گران بیشتری شروع به سرمایه‌گذاری در فارکس کرده‌اند.

در مقابل ارزهای دیجیتال سابقه کمتری دارند و توانستند در همین مدت به حجم نقدینگی بالایی دست پیدا کنند. در ادامه به طور مفصل به مقایسه فارکس و ارز دیجیتال (معامله نه سرمایه‌گذاری) خواهیم پرداخت.

تعریف فارکس و ارز دیجیتال

در این مطلب سعی نداریم به موارد فنی این دو بازار اشاره کنیم و شما را با کلمات سخت درگیر کنیم! سعی می‌کنیم تا آنجا که ممکن است، همه چیز را ساده توضیح دهیم. اگر قصد دارید تا با این دو بازار به صورت حرفه‌ای آشنا شوید، می‌توانید صفحات آموزشی فارکس و ارز دیجیتال ما را مطالعه کنید.

فارکس مخفف foreign exchange است. یک بازار مالی که به شما امکان می‌دهد جفت ارز‌های بین‌المللی را خرید و فروش کنید. در اصل، این بازاری است که در آن یک ارز به ارز دیگر تبدیل می‌شود.

هنگام معامله در فارکس، یک ارز را در برابر ارز دیگری با قیمت توافقی خرید و فروش می‌کنید.

در طرف مقابل ارزدیجیتال قرار دارد که به آن کریپتوکارنسی می‌گویند. ارز‌های دیجیتال غیرمتمرکز هستند که در آن‌ها سابقه تراکنش‌ها به جای یک مرجع متمرکز یا واحد، در یک سیستم غیرمتمرکز تأیید و ثبت می‌شود. به عبارت دیگر، کریپتوها یک ارز غیر فیزیکی هستند، اما می‌تواند مشابه پول سنتی استفاده شود.

بیشتر ارز‌های رمزنگاری شده برای افزایش شفافیت، تراکنش‌های خود را روی بلاک چین ذخیره می‌کنند. این کار به کاهش ریسک کمک می‌کند اما اغلب منجر به پرداخت کارمزد تراکنش‌های اضافی می‌شود.

معامله در فارکس و ارز دیجیتال

مکانیزم کلی قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال و ارزهای فارکس، هر دو بر پایه عرضه و تقاضا هستند. با این حال، جزئیات عرضه و تقاضا برای کریپتو و فارکس به طور قابل توجهی با هم متفاوت هستند.

به عنوان مثال، ارز‌های دیجیتال بر اساس فناوری بلاک چین که شامل یک دفتر کل توزیع شده و غیرمتمرکز است، اجرا می‌شوند. در نتیجه، سرمایه‌گذاری هنگفت روی این زیرساخت می‌تواند به شدت بر تقاضا تاثیر بگذارد.

در معاملات فارکس پول یک کشور در مقابل پول کشور دیگری قرار داده خواهد شد، به این‌ امید که ارزش ارزی که خریداری کرده‌اید افزایش یابد. فارکس دهه‌هاست که وجود داشته است. حجم معاملات در فارکس بسیار زیادتر از ارزهای دیجیتال است و هرگونه عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در این بازار می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر اقتصاد جهانی داشته باشد.

وقتی قصد تحلیل تکنیکال بازار فارکس و ارز دیجیتال را داشته باشید، مکانیسم‌های اساسی مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل نمودار‌های قیمت، بین معاملات ارز دیجیتال و فارکس یکسان است. با این حال، یک تفاوت بزرگ برجسته است: نوسانات بازار‌های کریپتو به طور قابل توجهی بیشتر از فارکس است. به تصویر زیر دقت کنید.

فارکس و ارزدیجیتال

خط آبی حرکت و نوسان بیت کوین و خط نارنجی نوسانات جفت ارز EURUSD که پرمعامله‌ترین نماد در فارکس است را در یک بازه زمانی مشخص نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید، نوسان بازار فارکس و ارز دیجیتال به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست!

نمودار بالا نشان می‌دهد نوسان هفتگی فارکس بین 1.1 تا 1.4 درصد است در حالی که بیت کوین بین 7.5 تا 25 درصد است!

همین امر باعث شده تا معامله در فارکس با ثبات بیشتر و ریسک کمتری همراه باشد. در مقابل، معامله در کریپتوکارنسی به واسطه نوسانات بیشتر، سود (یا ضرر) بیشتری برای تریدر دارد اما ریسک آن هم به همان اندازه بیشتر است!

تفاوت فارکس و ارز دیجیتال

اگرچه بازار فارکس و کریپتو شباهت‌هایی مانند عرضه و تقاضا دارند، اما تفاوت‌های قابل توجهی با هم دارند. در زیر به تفصیل به تفاوت‌ بین فارکس و ارزدیجیتال می‌پردازیم:

 • فعالان بازار
 • اندازه بازار
 • ساختار بازار
 • نوع دسترسی به دارایی‌ها
 • نوسان

فعالان بازار

چندین شرکت‌کننده اصلی وجود دارند که بازار فارکس را تشکیل می‌دهند:

 • بانک‌های مرکزی و تجاری
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • شرکت‌ها
 • بروکرها
 • معامله‌گران

هر کدام از این فعالان نقشی را در بازار ایفا می‌کنند. به عنوان مثال، بانک‌های تجاری مرکز یا سنگ بنای اصلی فارکس هستند که تبادل جفت ارز را در سطح بین‌المللی تسهیل می‌کنند. بانک‌های مرکزی نه برای کسب سود، بلکه برای تثبیت نرخ ارز ملی خود وارد این بازار می‌شوند که بر اقتصاد کشور تاثیر می‌گذارد.

فارکس یا ارز دیجیتال

در بازار ارز‌های دیجیتال، سه نوع شرکت‌کننده وجود دارد:

 • صرافی‌ها
 • استخراج‌کنندگان
 • معامله گران

صرافی‌های ارز دیجیتال بازار‌های دیجیتالی هستند که در آن می‌توانید ارز‌های دیجیتال را بخرید و بفروشید. استخراج‌کنندگان یا ماینر‌ها، افراد یا شرکت‌هایی هستند که با استفاده از تجهیزات کامپیوتری، بلوک‌های مورد استفاده را تکمیل می‌کنند و تراکنش‌های درون شبکه بلاک چین را تأیید می‌کنند.

و در نهایت، معامله‌گران ارز‌های دیجیتال قرار دارند که در مورد افزایش و کاهش حرکت قیمت گمانه‌زنی می‌کنند و آنها را معامله می‌کنند.

اندازه بازار

از نظر اندازه مارکت، بازار فارکس و ارز دیجیتال قابل مقایسه نیستند!

کل ارزش بازار ارز دیجیتال حدود ۳ تریلیون دلار است. ۱۲ سال طول کشید تا ارزش مارکت ارزهای دیجیتال به ۱ تریلیون دلار برسد، سپس در عرض ۱۱ ماه ۲ تریلیون دلار دیگر به آن اضافه شد! با این حال ارزش کل بازار کریپتو به سرعت در حال افزایش است.

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن کریپتو، رسیدن به رقم قطعی برای حجم معاملات روزانه دشوار است، اما برآورد‌ها بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار در روز متغیر است.

فارکس و ارز دیجیتال

بازار فارکس بسیار بزرگتر از کریپتو است! عمدتا دلیل آن این است که این بازار از تراکنش‌های نهاد‌های بین‌المللی مانند شرکت‌ها، بانک‌ها، سرمایه‌گذاران حقوقی، صندوق‌ها و افراد تشکیل شده است.

تعیین ارزش فارکس دشوار است. اقتصاددانان ارزش کل بازار آن را حدود ۸۰ تریلیون دلار تخمین‌ می‌زنند.

هر سه سال یک بار، بانک تسویه بین‌المللی (BIS) حجم معاملات ارزی جهان را تخمین می‌زند. گزارش سال ۲۰۱۹ این بانک، حاکی از آن است که حجم معاملات فارکس روزانه 6.6 تریلیون دلار است!

ساختار

ساختار‌های بازار فارکس و ارز‌ دیجیتال عمدتا به عرضه و تقاضا وابسته هستند که بر نحوه مذاکره معامله‌گران بر روی قیمت بدون تایید سازمان‌های دولتی (غیرمتمرکز) تاثیر دارد. تجارت فارکس و ارز دیجیتال را می‌توان از طریق پیشخوان (OTC) و یا از طریق صرافی یا بروکر انجام داد.

ساختار بازار فارکس و کریپتو هر دو غیرمتمرکز هستند، به این معنی که آن‌ها توسط یک مقام مرکزی مانند دولت صادر نمی‌شوند، بنابراین هیچ طرفی بازار را کنترل نمی‌کند. برخی این شفافیت را نقطه قوت بازار می‌دانند، به خصوص در مورد ارزهای دیجیتال.

با این حال، در بازار فارکس نظارت قانونی بیشتری وجود دارد که ان را برای فعالان امن می‌کند. اما در کریپتوکارنسی این نظارت تا حد زیادی وجود ندارد که همین امر باعث شده سواستفاده و کلاهبرداری در این بازار به بسیار بیشتر از فارکس باشد.

در مقایسه با ارز‌های فیزیکی که در بازار فارکس معامله می‌شوند، ارز‌های دیجیتال عمدتا فقط در فضای دیجیتال وجود دارند و در یک بلاک چین ذخیره می‌شوند. تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال فقط از طریق کیف پول‌های دیجیتال انجام می‌شوند و پس از استخراج تایید می‌شوند.

به طور کلی، ساختار فارکس یک بازار رسمی و تنظیم شده است. از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال ساختار رسمی کمتری دارند و آن‌ها را بیشتر مستعد فعالیت‌های مجرمانه و یا تراکنش‌های جعلی می‌کند.

دسترسی به دارایی‌ها

هنگام معامله در یک بازار، همیشه یک چیز را با چیز دیگری عوض می‌کنید. برای مثال، اگر قصد خرید سهام تسلا را دارید، دلار آمریکا را با TSLA معاوضه می‌کنید!

بازار فارکس در مقایسه با دارایی‌های دیجیتالی مانند ارز دیجیتال، دسترسی بیشتر و آسانتری را فراهم می‌کند. ارزها در فارکس محدود و به صورت جفت هستند. به عنوان مثال در اکثر بروکرها امکان معامله بیش از 50 جفت ارز مبادله‌ای موجود در سراسر جهان را دارید.

جفت‌ارزها شامل جفت‌های اصلی مانند AUD/USD، EUR/USD و GBP/USD می‌شوند. جفت‌های فرعی مانند CAD/CHF، CAD/JPY و CHF/JPY در دسترس هستند. برخی بروکرها جفت‌های عجیب و غریب دیگری هم در دسترس تریدرها می‌گذارند مانند CHF/HUF، EUR/CZK و EUR/HUF!

فارکس یا ارزدیجیتال

در مقابل، کریپتو‌ها نقدینگی کمتری دارند. آن‌ها به یک کیف پول و یک حساب صرافی برای تجارت نیاز دارند که دارای محدودیت‌های سپرده‌گذاری هستند و نگهداری آن‌ها می‌تواند هزینه داشته باشد.

برخلاف تعداد محدود جفت ارز‌های خارجی موجود در سراسر جهان، بیش از 12000 ارز دیجیتال وجود دارد که به طور فعال در بلاک چین معامله می‌شوند. همین مورد باعث شده تا ردیابی بازار ارز‌های دیجیتال سخت و حتی غیرممکن باشد.

نوسان

هر دو بازار فارکس و ارز دیجیتال بی‌ثبات هستند، با این حال ارز‌های دیجیتال نسبت به فارکس نوسان بیشتری را تجربه می‌کنند. این بدان معناست که قیمت‌های کریپتو با کوچک‌ترین خبر و حرکات بازار، نوسانات قابل توجه را تجربه می‌کنند.

از سوی دیگر، جفت‌های فارکس، حجم معاملات روزانه بالا با حرکات منظم‌تری دارند که باعث می‌شود در روز بالا و پایین کمتری در نمودار داشته باشند. این موضوع معامله‌گران زیادی را به خود جذب می‌کند.

فارکس سودآورتر است یا ارز دیجیتال؟!

یک موضوع درباره معاملات فارکس به طور گسترده‌ای بین تریدرها مطرح می‌باشد و آن این است که اکثر معامله‌گران پول خود را از دست می‌دهند!

فارکس یا کریپتو

بر طبق آمار، معمولا بین ۲۵ تا ۳۵ درصد از تریدرهای فارکس در طول 3 ماه می‌توانند حداقل ۱ دلار به بالا سود کنند. این به این معنی است که ۶۵ تا ۷۵ درصد از معامله‌گران ضرر می‌کنند!

همین آمار می‌تواند درمورد ارزهای دیجیتال هم صدق کند، اما یک تفاوت در این میان وجود دارد. در هر دو بازار فارکس و ارز دیجیتال می‌توان از اهرم استفاده کرد. اما مفهوم لوریج در فارکس و اهرم در ارز دیجیتال کمی متفاوت است.

اهرم در فارکس به شما امکان می‌دهد تا بتوانید معاملات بزرگتری را باز کنید و بر سود و زیان شما تاثیری ندارد. اما در ارز دیجیتا اهرم بالاتر بر مقدار سود و زیان شما تاثیر دارد و همین امر باعث می‌شود که خطر از دست دادن پول در معاملات ارزدیجیتال بیشتر شود.

هر دو بازار دارای ریسک هستند، اما به واسطه اهرم، سود معاملات ارزدیجیتال می‌تواند بیشتر از فارکس باشد. توجه داشته باشید که به همان اندازه، ضرر شما هم بیشتر خواهد شد!

فارکس یا ارز دیجیتال: کدام را برای معامله انتخاب کنیم؟

اینکه فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال، مستقیما به معامله‌گر بستگی دارد! توجه به این نکته مهم است که فعالیت در هر دو بازار نیاز به داشتن دانش مالی و تحلیلی دارد.

بازار فارکس فرابورس است که در آن معاملات متعددی میان چندین شرکت‌کننده اصلی مانند بانک‌های مرکزی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام می‌شود و به شدت تحت نظارت است. مسئولیت کنترل و نظارت بر فعالان فارکس بر عهده رگولاتوری‌های معتبر بین المللی است.

در مقابل اما بازار ارزهای دیجیتال هنوز توسط ارگانی نظارت و کنترل نمی‌شوند.

هر دو بازار بی‌ثبات هستند، با این حال ارزهای دیجیتال نسبت به جفت‌ارزهای فارکس، تمایل بیشتری به نوسانات شدید دارند.

در هر صورت بازار فارکس بسیار بزرگتر و رسمی‌تر از بازار ارزهای دیجیتال است. به دلیل اینکه دامنه نوسانات و ریسک آن کمتر است، بهتر است ورود به بازارهای معاملاتی را با فارکس آغاز کنید.

اصول و مبانی تحلیل در فارکس و ارز دیجیتال یکسان است و با آموزش یکی، به راحتی می‌توانید در دیگری هم فعالیت کنید.

در آخر تاکید می‌کنیم که هر بازار مزایا و معایب خود را دارد و انتخاب باید بر اساس علاقه، انتظارات، سرمایه و… خود معامله‌گر انجام پذیرد.

شما تجربه فعالیت در فارکس و ارز دیجیتال را دارید؟ فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید