طلا یا بیت کوین | چه شباهت و تفاوت‌هایی دارد؟

طلا در مقابل بیت کوین

زمانی‌که تصمیم به سرمایه‌گذاری با پولی که در اختیار داریم را می‌گیریم، تمام سعی خود را می‌کنیم که یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه انجام دهیم. دنیای سرمایه‌گذاری امروز مانند گذشته محدود به چند گزینه برای سرمایه‌گذاری نیست؛ با ظهور تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید، انتخاب مورد مناسب کمی سخت است. در حالی که سال 2023 با بحران بانکی همراه بود، و احتمالا به بحران مالی ختم می‌شود، این سوال برای کارابران حوزه اقتصاد به‌وجود می‌آید که طلا در مقابل بیت کوین، کدام بهتر است؟

سال 2009 ساتوشی، خالق بیت کوین بعد از مشاهده پیامدهای بحران مالی تصمیم گرفت ارز جدیدی خلق کند و اسم آن را بیت کوین گذاشت و بر این باور بود که یک روز بیت کوین و کریپتوکارنسی‌ها جای دلار و طلا را خواهندگرفت. این باور و آرمان چقد واقع‌بینانه است؟ آیا طلا در مقابل بیت کوین بازنده خواهد بود؟ تا انتهای این مقاله از مجموعه ایران بروکر با ما همراه باشید تا شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو را باهم بررسی کنیم.

شباهت‌ها و تفاوت‌های اساسی طلا و بیت کوین چیست؟ آیا بیت کوین می‌تواند جایگزین فلز زرد به‌عنوان پوشش تورم شود؟

صنعت کریپتو و مارپیچ مرگ!

در اواسط سال 2022، بازار ارزهای دیجیتال با رسوایی‌های مالی، کاهش قیمت‌ها و فرار سرمایه‌گذاران از این حوزه روبرو شد و افراد به‌دنبال پناهگاه‌های امن‌تر سرمایه‌گذاری، از جمله طلا و سایر فلزات گران‌بها بودند. این امر برخی از سرمایه‌گذاران را به این سوال واداشته است که، آیا ارزهای دیجیتال به‌ویژه بیت کوین، می‌توانند نقشی مشابه طلا در یک سبد سرمایه‌گذاری ایفا کنند یا خیر؟

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم و به شباهت‌ها و تفاوت‌های کلیدی طلا در مقابل بیت کوین نگاهی بیندازیم.

شباهت‌های طلا در مقابل بیت کوین

1- طلا و بیت کوین هر دو دارای عرضه محدود هستند

در حالی که طلا برای قرن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، دارای ذخایر محدودی است و استخراج آن از معدن‌های طلا کار بسیار دشواری است. به همین ترتیب، کل عرضه بیت کوین هم تنها 21 میلیون است و عرضه آن نسبت به سایر دارایی‌های جهانی بسیار محدودتر است!

2- طلا و بیت کوین هر دو جایگزین ارزهای فیات هستند.

طلا در گذشته به‌عنوان پول استفاده می‌شد و تقریبا با هر ارزی می‌توان آن را به پول نقد تبدیل کرد. در همین حال، بیت کوین به‌طور بسیار وسیعی در حال ادغام در سیستم‌های مختلف پرداخت جهانی است.

با این حال، با مقایسه استفاده از طلا در مقابل بیت کوین به‌عنوان یک روش پرداخت، بیت کوین ممکن است دارای مزیت‌های بیشتری باشد؛ زیرا یک واحد ثابت است که به‌راحتی قابل تقسیم و انتقال است.

در مقابل، طلا ممکن است به‌راحتی قابل پخش‌پذیری نباشد، به خصوص اگر شما صاحب شمش‌های بزرگتر طلا باشید.

طلا در مقابل بیت کوین
طلا و بیت کوین در یک سبد سرمایه‌گذاری.

طلا یا بیت کوین: چه تفاوتی با هم دارند؟

عمر طلا در مقابل بیت کوین بسیار طولانی‌تر بوده است

بیت کوین اولین بار در سال 2009 ظاهر شد، بنابراین، به‌عنوان یک دارایی، حتی به دوره بزرگ‌سالی هم نرسیده است. با این حال، طلا همان چیزی است که شما می‌توانید آن را همتای بزرگتر آن بنامید؛ زیرا تاریخ آن به بیش از 5 هزار سال قبل باز می‌گردد.

شما می‌توانید طلا را لمس کنید، اما نمی‌توانید بیت کوین را لمس کنید

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که فقط به‌صورت دیجیتالی وجود دارد و فقط هم به صورت آنلاین قابل خرید و فروش است. بنابراین، طبیعی است که بر خلاف شمش‌ها و سکه‌های طلا، واقعاً نمی‌توانید آن را لمس کنید.

در مقابل، طلا یک دارایی فیزیکی است که می‌توانید آن را لمس کرده و به‌صورت آنلاین یا در یک طلا و جواهر فروشی فیزیکی بخرید یا بفروشید.

طلا در مقابل بیت کوین
بیت کوین یک ارز دیجیتالی و طلا یک دارایی فیزیکی است.

طلا در مقابل بیت کوین معمولا به عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته می‌شود، اما بیت کوین اینطور نیست.

طبق گفته شورای جهانی طلا، بیت کوین یک دارایی امن نیست؛ زیرا بسیار پرریسک و پرنوسان است. در مقابل، طلا سابقه‌ای در نقش یک پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاری دارد.

در اواخر سال 2020، تحلیل‌گران بانک گلدمن ساکس گفتند:

محبوبیت فزاینده بیت کوین را “یک تهدید وجودی برای وضعیت طلا به عنوان ارز آخرین راه حل” نمی‌بینند.

دارایی امن چیست؟

دارایی امن ابزار مالی است که انتظار می‌رود ارزش خود را در طول یک دوره رکود اقتصادی حفظ کند. از آن‌جایی که دارایی‌های امن معمولاً با اقتصاد همبستگی ندارند یا همبستگی منفی دارند، سقوط بازار می‌تواند گاهی اوقات ارزش آنها را افزایش دهد.

بیت کوین بی‌ثبات‌تر از طلا

مانند بسیاری از دارایی‌ها، قیمت طلا نوسان دارد و بالا و پایین می‌رود، اما نه به اندازه بیت کوین.

از زمان عرضه، قیمت بیت کوین 5 تا 6 برابر بیشتر از طلا بوده است. طبق اطلاعات بلومبرگ، میانگین تغییر قیمت روزانه بیت کوین در سه سال گذشته به بالای 5 درصد رسیده است، در حالی که نوسانات طلا تا حدودی ثابت بوده است.

به نمودار زیر نگاهی بیندازید که نوسانات طلا، بیت کوین و بورس را در سال 2022 نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید، تا پایان سال 2022، طلا 4 درصد افزایش داشته است؛ در حالی که بیت کوین با 18 درصد کاهش همراه بوده است.

طلا در مقابل بیت کوین
تا پایان سال 2022، طلا 4 درصد افزایش ، بیت کوین 18 درصد کاهش ، نزدک 19 درصد کاهش و S&P500 کاهش 12 درصدی داشته‌اند.

طلا در مقابل بیت کوین: کدام پوشش تورمی، بهتر است؟

با افزایش تورم در سراسر جهان، بسیاری از سرمایه‌گذاران به‌دنبال هر نوع دارایی هستند تا تاثیر آن را بر پرتفوی خود را به حداقل برسانند. بسیاری از ارزهای جهانی قبلاً توسط طلا پشتیبانی می‌شدند، بنابراین جای تعجب نیست که طلا یکی از رایج‌ترین دارایی‌های مورد استفاده برای محافظت در برابر تورم است.

حفاظ تورمی چیست؟

حافظ یا پوشش تورمی، استراتژی است که قصد دارد ارزش دارایی شما را در طول زمان حفظ یا افزایش دهد، بنابراین از سبد سرمایه‌گذاری شما در برابر تورم محافظت می‌کند. به عبارت دیگر، یک استراتژی پوشش ریسک یا به اصطلاح هج می‌تواند با افزایش تورم قیمت آن سرمایه هم افزایش یابد یا ممکن است نسبتاً در برابر تورم مقاوم باشد و تا حدی ثبات را در سبد سرمایه‌گذاری شما ایجاد کند.

در چند سال اخیر با فراگیرتر شدن کریپتوکارنسی‌ها، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به‌عنوان محافظ تورم جایگزین، محبوبیت پیدا کرده‌اند؛ زیرا مانند طلا دارایی‌های با عرضه محدود و مشابه طلا هستند.

طلا در مقابل بیت کوین
هج کردن یا استراتژی پوشش ریسک

طلا در مقابل بیت کوین، کدام بهتر است؟

کارشناسان معمولاً بیت کوین و طلا را به‌عنوان محافظ تورم بر اساس تعدادی از عوامل مقایسه می‌کنند:

  • تاریخچه آنها
  • اثربخشی
  • سهولت دسترسی

تاریخچه طلا و بیت کوین به‌عنوان محافظ تورم

به عنوان یک محافظ در برابر تورم، طلا در مقابل بیت کوین دارای سابقه قوی‌تری است. در حالی که بیت کوین به سختی بیش از یک دهه سابقه دارد که از آن پشتیبانی کند.

همان‌طور که آدام پرلاکی، تحلیلگر ارشد در شورای جهانی طلا توضیح می‌دهد:

“واقعا هیچ داده تاریخی در مورد بیت کوین به‌عنوان پوشش تورم وجود ندارد و هیچ داده‌ای برای پشتیبان‌گیری از آن وجود ندارد.”

حداقل تا زمان حال!

برخی کارشناسان می‌گویند ارزهای دیجیتال می‌توانند به دفاعی مؤثر در برابر چاپ مقادیر بی‌سابقه پول توسط بانک‌های مرکزی تبدیل شوند. به این دلیل که بیت کوین عرضه محدودی دارد و تنها به ۲۱ میلیون کوین محدود می‌شود، می‌تواند جایگزینی برای سیستم پول فیات و سنتی در آینده باشد.

اثربخشی به عنوان محافظ تورم: چگونه طلا در مقابل بیت کوین مقایسه می‌شود؟

بیایید ببینیم پس‌اندازکنندگان و سرمایه‌گذارانی مانند شما در این مورد چه می‌گویند.

نظرسنجی اخیر Hall & Partners و شورای جهانی طلا نشان می‌دهد که نگرش سرمایه‌گذاران نسبت به طلا و بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و میزان تاثیر آنها، به‌عنوان محافظ تورم به شرح نمودار زیر است:

طلا در مقابل بیت کوین
بر اساس نظرسنجی سرمایه گذاران شورای جهانی طلا، نمودار مقایسه طلا و بیت کوین را به‌عنوان پوششی در برابر تورم و ذخیره ارزش ارائه می‌دهد.

نگرش سرمایه‌گذاران خرد به طلا و بیت کوین به‌عنوان سرمایه‌گذاری‌های پرریسک با پتانسیل بازدهی بالا است؛ نگرش‌ها و دیدگاه در مورد طلا به این صورت است که طلا یک نوع سرمایه‌گذاری مطمئن است و لازم نیست در آینده نگران آن باشند. طلا هم یک ذخیره ارزش برای محافظت از ثروت آنها است و هم محافظت در برابر تورم را برای سرمایه‌گذار به ارمغان می‌آورد.

همان‌طور که می‌بینید، یک سوم سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری طلای خود را یا به‌عنوان “ذخیره‌ای از ارزش” می‌بینند که از ثروت آنها محافظت می‌کند یا به‌عنوان “سرمایه‌گذاری ایمن” که نیازی به نگرانی در مورد آن ندارند، می‌بینند.

در همین حال، بیت کوین بیشتر به‌عنوان یک “سرمایه‌گذاری با ریسک بالا با پتانسیل بازدهی بالا” یا به‌عنوان یک “معامله کاملا قمارگونه” در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، این مطالعه نشان می‌دهد که رمزارزها یکی از محبوب‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۲۰۲۱ بوده‌اند و ۳۱ درصد از پاسخ‌دهندگان در ۱۰ ماه اول سال روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سهولت دسترسی: مقایسه طلا در مقابل بیت کوین

به طور کلی، خرید بیت کوین و طلا هر دو نسبتا آسان است. با این حال، خرید طلای فیزیکی ممکن است با الزامات حمل و نقل و تدارکات خاصی همراه باشد، مگر اینکه بخواهید شمش‌ها و سکه‌های طلای خود را در انبارهای امن نگهداری کنید. از سوی دیگر، کریپتوها را می‌توان از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال مانند صرافی ایرانی بیت‌پین، نوبیتکس، اتراکس یا از طریق کارگزاران خریداری کرد.

جمع‌بندی مقاله طلا یا بیت کوین

کار پیچیده و سختی است اگر بخواهیم در بین طلا و بیت کوین یکی را برای سرمایه‌گذاری در سبد بلند مدت خود انتخاب کنیم. طلا دارایی است که در طول هزاران سال ارزش و ثبات خود را به جامعه و طرفدران خود ثابت کرده است. در مقابل بیت کوین نیز در طول این یک دهه عمر خود بیشتر منتقدان و دشمنان خود را شکست داده است و بیشتر از هر دارایی دیگری رشد قیمتی داشته است،حتی بارها در تیتر اخبار رسانه‌ها با این عنوان روبرو شده‌ایم که؛

بیت کوین در حال مرگ است! در صورتی‌که نه تنها در حال مرگ نبود بلکه امروزه در گیرودار بحران‌های بانکی و مالی تنها دارایی است که پیشتازانه به رالی صعودی خود ادمه می‌دهد.

علی‌رغم چند شباهت، طلا در مقابل بیت کوین اساسا دارایی‌های متفاوتی هستند که نقش‌های متفاوتی در سبد سرمایه‌گذاری شما ایفا می‌کنند. در حالی که ارزهای دیجیتال به طور گسترده و خاص می‌توانند بازدهی بالایی داشته باشند، اما می‌توانند ریسک قابل توجهی را نیز به همراه داشته باشند.

با توجه به اینکه کریپتوها دارایی‌های پرریسک و فراری هستند، ممکن است بخواهید مقداری طلا و کریپتو را با هم مخلوط کنید تا نوسان سبد خود را متعادل نگه دارید.

طلا در مقابل بیت کوین چه شباهت‌هایی دارد؟

طلا و بیت کوین به‌عنوان دو دارایی ارزشمند شباهت‌های زیادی باهم دارند از جمله اینکه طلا و بیت کوین هر دو دارای عرضه محدود هستند و هر دو جایگزین ارزهای فیات هستند.

طلا در مقابل بیت کوین چه تفاوت‌هایی دارد؟

از جمله اینکه عمر طلا در مقابل بیت کوین بسیار طولانی‌تر است. شما می‌توانید طلا را لمس کنید، اما نمی‌توانید بیت کوین را لمس کنید. طلا در مقابل بیت کوین به‌منظور سرمایه‌گذاری معمولا به عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته می‌شود، اما بیت کوین سرمایه‌گذاری پر ریسکی است.

طلا در مقابل بیت کوین، کدام بهتر است؟

نمی‌توان جواب قطعی و کاملی برای این سوال پیدا کرد و در رابطه با این سوال باید عواملی مانند تاریخچه آنها، اثربخشی و سهولت دسترسی را بررسی کرد بعد تصمیم به انتخاب گرفت.

کدام یک دارای ثبات قیمتی است طلا یا بیت کوین؟

بیت کوین در طول تاریخ از طلا بی‌ثبات‌تر بوده است و از زمان عرضه، قیمت آن 5 تا 6 برابر بیشتر از طلا بوده است.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥