آموزش بازارهای مالی

گلس نود چیست؟ | هر آنچه باید در مورد Glassnode بدانید!

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 11 دقیقه

فعالیت صحیح در دنیای وسیع و بی‌پایان رمزارزها نیاز به داده‌های آماری و تحلیلی مناسبی اعم از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال است. امروز به بررسی و معرفی پلتفرم گلس نود (Glassnode) که یکی از سایت‌های مطرح ارائه دهنده آمارهای فاندامنتال و تحلیل‌های آنچین بازار کریپتوکارنسی است خواهیم پرداخت.

گلس نود (Glassnode) چیست؟

گلس‌نود یک پلتفرم تحلیلی است که داده‌های هوشمندی را با مشاهده و بررسی شاخص‌ها و اطلاعات زنجیره‌ای مربوط به بلاکچین تولید می‌کند. این شرکت در سال 2018 در آلمان تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در زوگ، سوئیس قرار دارد.

این سایت ابزاری ارزشمند در حوزه کریپتو است که به افراد کمک می‌کند حتی در میان نوسانات شدید بازار، اطلاعات و داده‌های دقیقی در اختیار داشته باشند. همچنین توسه دهندگان بلاکچین کمک می‌کند تا دید کاملی در مورد پروژه‌ها و توکن‌های خود داشته باشند.

Glassnode platform

یکی از نکاتی که باعث محبوبیت این پلتفرم میان تحلیل‌گران است، تعهد گلس نود به ارائه اطلاعات صحیح و دست‌کاری نشده است. گلس نود از ابتدای فعالیت خود تعهدی واقعی به جمع‌آوری اطلاعات صحیح را عملی کرده است تا کاربران آن از دست‌کاری شدن اطلاعات موجود در این پلتفرم نگرانی نداشته باشند.

معرفی امکانات گلس نود

در این بخش به معرفی بخش‌ها و خدمات مختلف سایت گلس نود خواهیم پرداخت تا کاربران با مزایا و معایب این سایت به خوبی آشنا شوند.

استدیو (STUDIO)

بخش استدیو پلتفرم گلس نود جزو مهم ترین بخش‌های این پلتفرم محسوب می‌شود. در این بخش می‌توانید به فهرست طبقه‌بندی‌شده‌ای از تمام آمارهای اصلی دسترسی داشته باشید که هر کدام از آن‌ها در جنبه خاصی از دنیای ارز دیجیتال کاربرد دارند.

glassnode stdiuo

این بخش شامل داده‌ها و اطلاعاتی مانند آدرس کیف پول‌های بزرگ و کوچک، مقدار موجودی صرافی‌ها، جریانات ورود و خروج ارزها، نسبت‌های سود و زیان معامله‌گران، انواع حجم‌ها و… می‌باشد که هر کدام از بخش‌‌های مذکور می‌تواند به تعداد زیادی کاربران کمک کند.

مقالات (INSIGHTS)

این قسمت مربوط به مقالاتی است که با استفاده از اطلاعاتی که از خود داده‌های بلاکچین گرفته شده است تالیف شده‌اند. این مطالب اغلب از سطح علمی و فنی بالایی برخوردار است و ممکن است برای افرادی که تازه با دنیای کریپتو آشنا شده‌اند مناسب نباشد. با این حال، برای کسانی که تا حدودی راه خود را در اطراف دنیای ارزهای دیجیتال پیدا کردند، این مطالب منبع آموزنده خوبی است.

glassnode insights

این بخش شامل قسمت‌هایی مانند خبرنامه هفتگی، نظرات کارشناسی شده در مورد بازار، گزارشات در مرد موضوعات مختلف، بخش مربوط به دیفای (Defi) و… است.

آکادمی (ACADEMY)

آکادمی Glassnode یک پلتفرم آموزشی است که برای مبتدیان و افرادی که قصد ورود به بازار کریپتو و آشنایی با اتفاقات دنیای ارز دیجیتال را دارند مناسب است. این قسمت یک توضیح کلی از معیارهای مختلف شبکه بلاکچین و موارد و مربوط به آن را که در انواع تحلیل قابل استفاده است، برای کاربران فراهم کرده است.

کاتولوگ متریک (METRIC CATALOG)

پلتفرم گلس نود درای یک کتابخانه طبقه‌بندی شده از معیارها و آمار‌های مربوط به تراکنشات بلاکچین‌های مختلف است که جزو دقیق ترین آمار‌های مربوط به دنیای کریپتو به شمار می‌رود. این قسمت شامل سه بخش اصلی است:

  • بخش اول: آدرس‌های فعال، ارتفاع بلوک، آدرس‌های ارسال، اندازه بلوک، بلوک‌های استخراج شده، خروجی‌های تراکنش مصرف نشده (UTXO)، سپرده‌های جدید و غیره.
  • بخش دوم: آدرس‌هایی با موجودی‌های خاص (به عنوان مثال، حساب‌هایی که موجودی آنان بیشا از 1 بیت کوین است و غیره)، ارزش کل سرمایه قفل شده (TVL) دیفای، سود معامله‌گران، حجم معاملات فیوچرز، موجودی صرافی‌ها، مقدار توکن‌های سوزانده شده و غیره.
  • بخش سوم: آدرس‌هایی با موجودی دلاری خاص (به عنوان مثال، بیش از 10 هزار دلار، و غیره)، میزان عرضه در یک روز، آدرس‌های برداشت، موجودی ماینرها، عرضه اولیه‌های جدید، میزان فروش ماینرها، SOPR (نسبت سود ماینرها) و غیره.

ایجاد داشبورد سفارشی

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب Glassnode این است که می‌توانید بخش سفارشی شده خود را از استودیو ایجاد کنید. با استفاده از داشبورد شخصی سازی شده می‌توانید کوین‌ها و آمارهای مورد علاقه خود را بر اساس اولویت سازماندهی کنید و در دفعات بعد، موارد مد نظر خود را سریع‌تر پیدا کنید.

custom dashboard in glassnode

اتصال به تریدینگ ویو

بدون شک یکی از قابلیت‌های پرکاربرد این پلتفرم، امکان ادغام انواع نمودارها و ویرایش آن‌ها در بستر تریدینگ ویو است. زیرا بسیاری از معامله‌گران مختلف در بستر تریدینگ ویو مشغول به فعالیت هستند، از این رو این قابلیت برای بسیاری از تحلیلگران جذاب است.

پرطرفدار ترین اندیکاتورهای گلس نود

تا اینجای مقاله با خدمات متنوع و پرکاربرد سایت گلس نود آشنا شدید. در این بخش به معرفی برخی از محبوب‌ترین داده‌های آماری که این سایت برای کاربران خود فراهم کرده است می‌پردازیم.

شاخص MVRV

شاخص MVRV از تقسیم ارزش بازار یا مارکت کپ یک پروژه بر ارزش واقعی (Realized Value) به دست می‌آید. این شاخص به ما نشان می‌دهد که در قیمت‌های فعلی، یک رمزارز یا در حالت کلی بازار کریپتوکارنسی بیش از حد ارزش‌گذاری شده و در آن خرید هیجانی صورت گرفته است یا خیر.

برای مثال زمانی که این شاخص در میزان بالایی قرار گرفته باشد نشان دهنده هیجان بازار برای خرید است و در صورت وقوع این اتفاق ریسک معامله در بازار افزایش میابد. زیرا هر لحظه ممکن است خریداران به صورت ناگهانی به فروش دارایی‌های خود رو بیاورند و بازار دچار افت ناگهانی شود.

برای تحلیل قیمت بیت کوین عدد ۳.۷ به عنوان حد بالا و عدد ۱ به عنوان حد پایین در شاخص MVRV محسوب می‌شوند.

عرضه استیبیل کوین‌ها (Stablecoin Supply)

میزان عرضه استیبل کوین‌ها یکی از مهم ترین داده‌های این سایت محسوب می‌شود. این آمار میزان موجودی استیبل کوین کاربران را نشان می‌دهد اما فایده این آمار چیست؟
بالا رفتن این میزان نشان دهنده این موضوع است که کاربران دارایی‌های خود را به استیبل کوین‌ها تبدیل کردند تا از نوسانات و یا افت‌های ناگهانی در امان باشند.

همچنین کاهش میزان استیبل کوین‌ها می‌تواند نشان دهنده افزایش میزان خریدها و یا آماده شدن بازار برای رشد باشد.

نسبت موجودی به جریان (Stock to Flow ratio)

نسبت موجودی به جریان عددی است که نشان می‌دهد که اگر با نرخ رشد موجود تولید کنیم، چند سال طول می‌کشد که به اندازۀ موجودی جاری برسیم. هر چه این عدد بزرگ‌تر باشد، قیمت هم بیشتر است.

stock to flow

نسبت موجودی به جریان با تقسیم موجودی کل (Total Stock) به تولید سالیانه (جاری) به دست می‌آید. این عدد به ما می‌گوید که با نرخ رشد فعلی چند سال طول می‌کشد که به اندازه موجودی جاری تولید شود. 

با توجه به محدود بودن میزان بیتکوین، این شاخص کاربرد بسیاری در انواع تحلیل‌ها دارد.

شاخص SORP

این شاخص مربوط به سود و زیان تحقق یافته (Realized) معامله‌گران بازار است و از تقسیم قیمت فروش به قیمت خرید به دست می‌آید.

به زبان ساده، سود و زیان تحقق یافته یعنی برایند کاری فعالین بازار در مجموع، مثبت و سود ده بوده و یا منفی و زیان‌ده. معمولا در بازارهای گاوی، روند SOPR بالای خط مبنا نوسان می‌کند و در بازارهای خرسی این نوسان در اطراف یا زیر خط اتفاق می‌افتد.

SORP in glassnode

NVT (نسبت ارزش شبکه به تراکنش)

این شاخص برای تشخیص میزان ارزش یک ارز دیجیتال در انواع تحلیل‌ها کاربرد دارد. لازم به ذکر است نمی‌توان به تنهایی این شاخص را ملاک قرار داد و اساسا ارزش و قیمت دو موضوع جدا در بازارهای مالی محسوب می‌شوند. در واقع قیمت بر اساس نظام عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد، به همین خاطر است قیمت و ارزش از هم فاصله می‌گیرند.

شاخص NVT از حاصل تقسیم حجم تراکنش روزانه بر ارزش شبکه بدست آمده و شاخص مهمی برای تشخیص حباب‌های قیمتی و ارزندگی بیت کوین برای معامله است.

NVT in glassnode

مقایسه گلس نود با رقبا

پلتفرم‌های زیادی این نوع داده‌ها و اطلاعات را برای استفاده کاربران خود جمع‌آوری می‌کنند و فقط گلس نود نیست که در این حوزه مشغول به فعالیت است. برخی از اصلی‌ترین رقبای این پلتفرم عبارتند از: Santiment، LunarCrush، DYOR.net و CryptoQuant. البته هر کدام از این پلتفرم‌ها اطلاعات مخصوص به خود را ارائه می‌کنند و مشتریان خاص خود را دارند اما در اصل فعالیت اصلی همه این بسترها، جمع‌آوری و ارائه داده‌های مخصوص به بلاکچین است.

هر فرد بر اساس نوع معاملات خود در بازار رمزارزها به سراغ یکی از این پلتفرم‌ها می‌رود تا مواردی را که نیاز دارد به دست بیاورد. در مقایسه این موارد با یکدیگر، ملاک خاصی وجود ندارد و نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام یکی از پلتفرم‌ها نسبت به دیگری برتری دارند زیرا هر کدام فعالیت مخصوص به خود را دارند. اما بدون شک این پلتفرم‌ها جزو برترین سیستم‌ای جمع‌آوری اطلاعات فاندامنتالی و مربوط به بلاکچین هستند.

معایب گلس نود

همانطور که این پلتفرم منبع مناسبی برای طیف وسیعی از معامله‌گران است و داده‌ها مناسبی برای همه افراد دارد، اما موارد منفی و معایب کوچکی نیز در این شبکه دیده می‌شود. البته که باید بدانید که این موارد بسیار کوچک بوده و در اصل قابل چشم‌پوشی هستند اما ممکن است همین موارد کوچک، برای معامله‌گران حرفه‌ای مشکلاتی را به‌وجود بیاورد.

یکی از اصلی‌ترین معایب گلس نود، نبود واچ‌لیست و زنگ هشدار است. کاربران نمی‌توانند واچ‌لیستی از اطلاعات مربوط به رمزارزهای محبوب خود در این پلتفرم ایجاد کنند و برای رسیدن اطلاعات به مکان معین و مورد نظر، هشدار تنظیم کنند. در نتیجه معامله‌گران برای رصد داده‌ای محبوب و مورد نیاز خود بایستی به صورت لحظه‌ای این اطلاعات را مورد بررسی قرار دهند.

قیمت اکانت‌های گلس نود

استفاده از خدمات پایه و برخی نمودارها و آمارها در سایت گلس نود رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.

اما برای استفاده از خدمات و داده‌های پیشرفته تر مانند ترکیب نمودارها در تریدینگ ویو، کاربران موظف اند اکانت‌های این سایت را که در قالب دو سطح مختلف به فروش می‌رسد، خریداری کنند.

اولین طرح که Advanced نام دارد، 39 دلار به ازای هر ماه قیمت دارد. البته کاربران می‌توانند در ازای پرداخت برای یک سال، این طرح را با قیمت ماهیانه 29 دلار خریداری کنند.

دومین طرح Professional نام دارد با پرداخت ماهیانه 799 دلار برای کاربران باز می‌شود. قیمت این طرح برای پرداخت یک سال 699 دلار است.

PRICING glassnode

آموزش ثبت نام در گلس نود (Glassnode)

برای استفاده از خدمات پایه و رایگان سایت گلس نود، لازم است ابتدا در این سایت ثبت نام کنید.

برای این کار در صفحه اصلی سایت گلس نود در قسمت بالا سمت راست روی گزینه Sign up کلیک کنید.

signup in glassnode

در صفحه باز شده اطلاعات درخواستی را به درستی و با دقت وارد کنید تا ثبت نام شما در گلس نود تکمیل شود.

سخن پایانی

بدون شک گلس نود یکی از بهترین و مفیدترین پلتفرم‌های ارائه دهنده داده‌های آماری مربوط به بازار کریپتو کارنسی است. این بستر هم اکنون در حال خدمات‌دهی به میلیون‌ها کاربر در سراسر دنیا است.

ما برای معامله و فعالیت صحیح در بازار نیاز به اطلاعات مفید و کارآمد داریم و می‌توانیم در این پلتفرم به عنوان مرجعی برای استفاده از آمارهای مورد نیاز فعالیت کنیم.

در این مقاله سعی شد پلتفرم گلس نود به خوبی برای شما عزیزان مورد بررسی قرار بگیرد تا بر اساس نیاز‌های خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

آیا استفاده از گلس نود رایگان است؟

استفاده از خدمات پایه و برخی نمودارها و آمارها در سایت گلس نود رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
Ali.a ۲۰ تیر ۱۴۰۲

خیلی عالی بود واقعا ممنونم از مطالبی که به رایگان در اخختیار کاربران میزارید

کارشناس ایران بروکر ۲۰ تیر ۱۴۰۲
پاسخ Ali.a

خوشحالیم که مفید واقع شد. سپاس از همراهی شما