مقالات فارکس

انواع حساب در فارکس | جزئیات حساب های مختلف در بروکرهای فارکس

مقالات فارکس

مطالعه در 11 دقیقه

انتخاب حساب درست در بین انواع حساب های فارکس در بازار جزو چالش‌های یک معامله‌گر فارکس پس از آموزش و آمادگی‌های فنی و بعد از رسیدن به مرحله یافتن بروکر مناسب است.
در مقاله پیش رو به بررسی انواع حساب‌های فارکس، ویژگی‌ها و معیارهای موثر در انتخاب هرچه بهتر در این حساب‌ها می‌پردازیم.

بستر معاملات فارکس چیست؟

بیایید فضایی را درنظر بگیریم که افراد حقیقی همانند بانک‌ها و ارگان‌ها می‌توانند به معامله ارزهای کشورها بپردازند. به طور مثال شما می‌توانید دست به خرید یا فروش ارزهایی همچون، دلار، یورو و فرانک بزنید، اما در مقابل چه ارزهایی؟ شما می‌توانید دلار را در مقابل ارز دیگری همانند یورو خریداری کنید و یا به فروش برسانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دلار و یورو این لینک را مطالعه کنید.

ارزش ارزها چگونه تعیین می‌شود؟

ارزش هر ارزی براساس اقتصاد و جایگاه تبادلی آن در دنیا محاسبه می‌شود، ارزها در فارکس به صورت جفت ارز تبادل می‌شوند. به عنوان مثال دلار/یورو، یوآن/دلار یا یورو/دلار و… .

ارزهای مختلف در فارکس
چشم اندازی از نماد ارزها در فارکس

انواع حساب‌ های فارکس و بروکر ها

در بازار فارکس شخص یا شرکتی که به عنوان واسطه‌ای بین معامله‌گران و بازار ارز عمل می‌کند، بروکر نام دارد. این افراد یا شرکت‌ها امکان دسترسی معامله گران به بازار فارکس را فراهم می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا ارزها را خرید و فروش کنند و به طور کلی معاملات خود را انجام دهند.
بروکرها به معامله گران خود برای انجام معاملات حساب‌های متفاوت با ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. در ادامه به بررسی موردی هر حساب و ویژگی‌های آنان می‌پردازیم.

حساب آزمایشی و واقعی

حساب‌ها به دودسته کلی Demo یا Real دسته‌بندی می‌شوند. حساب‌های آزمایشی یا دمو در واقع حساب‌هایی هستند که نیازی نیست شما در آن به صورت واقعی اقدام به شارژ دلاری آن حساب کنید بلکه به عنوان مثال یک حساب ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلاری که دارایی آن تنها یک عدد است در اختیار شما قرار می‌گیرد تا بدون ضررمالی بتوانید فوروارد تست بگیرید و یا حتی بک تست. حساب‌های دمو در ابتدای مسیر هر معامله‌گری بسیار کاربردی هستند.

تفاوت حساب واقعی و دمو در فارکس


حساب ریل یا واقعی همانطور که از نام آن مشخص است، شما برای معامله در انواع این حساب‌ها باید اقدام به شارژ حساب به مقدار دلاری آن کنید. سرمایه شما در این حساب‌ها مانند حساب دمو، آزمایشی نیست، بلکه کاملا حقیقی است و باید با مراقبت بیشتری معاملات خود را انجام دهید.

 • حساب استاندارد (Standard Account)
 • حساب پم (PAMM Account)
 • حساب وی آی پی (VIP Account)
 • حساب سنت یا مینی (Cent Account)
 • حساب اسلامی (Islamic Account)
 • حساب ECN یا (ECN Account)
 • حساب STP یا (STP Account)
 • حساب نانو (Nano Account)

حساب استاندارد

حساب استاندارد به شما به عنوان یک معامله‌گر امکان معامله با حجم استاندارد قراردادها و با شرایط معاملات استاندارد را فراهم می‌کند. در این نوع حساب، قراردادها به صورت استاندارد (معمولاً یک لات) و با ریسک و مزیت‌های معمول معامله می‌شود.

در واقع با افتتاح یک حساب استاندارد به نسبت انواع حساب‌های دیگر که نیازمند سرمایه‌های بسیار بیشتری هستند می‌توانید با استفاده از اهرم‌ها تا ۱۰۰ برابر با میزان کمتری در سرمایه در بازار حضور پیدا کنید و دست به معاملاتی با مقدار بسیار کمتری از از یک لات بزنید. البته مبلغ موردنیاز و همچنین اهرم مورد استفاده در هر بروکر فارکس در حساب استاندارد، ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد.

این نوع حساب‌ها می‌توانند پس از حساب‌های دمو در صورتی که شما دارای سرمایه کم و تجربه متوسط و مناسبی هستید مناسب باشد.

حساب پم (PAMM Account)

بروکرها در کنار اینکه برای معامله گران فضایی برای انجام معاملات شخصی را فراهم می‌کنند، این امکان را برای دیگر سرمایه‌گذارانی هم که زمان کافی برای انجام معاملات و یا تخصص کافی را ندارند تعبیه کرده‌اند تا از تجربه معامله‌گران حرفه‌ای‌تر استفاده کنند.

در حساب‌های پم، سرمایه‌های شما و چندین سرمایه گذار دیگر در این حساب‌ها تحت نظر بروکر و زیر نظر معامله گران حرفه‌ای در معاملات دخیل شده و سود و زیان حاصل از معاملات بین سرمایه گذاران آن حساب تقسیم می‌شود.
حساب پم می‌تواند تحت نظر یک معامله‌گر مستقل یا حتی خود آن بروکر فعالیت کند. بنابراین توصیه می‌شود تا با بررسی سوابق سودده یا زیان ده بودن معاملات آن حساب پم و پس از محاسبات و اطمینان از اعتبار آن بروکر و معامله‌گری که مدیریت آن حساب را در دست دارد، اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.

حسابVIP یا (VIP Account)

بروکرها با ارائه خدماتی همچون پشتیبانی با الویت بسیار بالا، برگزاری وبینار و سمینارهای تخصصی و تایید هرچه سریع‌تر حساب‌ها و محدودیت‌های بسیار کمتر برای سقف واریز و برداشت و ارائه اهرم‌های بسیار بالا و اسپرد بسیار کمتر به نسبت دیگر حساب‌ها، تحت عنوان VIP به معامله گران حرفه‌ای و مشتاق خدمت‌رسانی می‌کنند.

انواع حساب VIP در فارکس


شرایط ذکر شده تنها گوشه‌ای از شرایط ویژه‌ای است که هر بروکر براساس شرایط خود در بهترین حالت در این حساب‌ها خدمت ارائه می‌کند اما این نکته مهم را مد نظر داشته باشید که هرچند جذابیت این میزان از ویژگی‌های معاملاتی بسیار چشم نواز است اما ریسک‌های معاملات این حساب‌ها نیز بسیار بالاست و نیازمند مدیریت زیر نظر یک معامله‌گر حرفه‌ای و با تجربه است.
در صورتی که سرمایه بسیار بالا و تجربه بسیار بالاتری در دنیای معامله‌گری ندارید توصیه می‌شود از حساب‌های متناسب‌تری استفاده کنید.

حساب سِنتی یا مینی (Cent Account)

حساب سنتی در بازار فارکس یکی از انواع حساب‌های معاملاتی است که معمولاً برای معامله گرانی که تمایل به معامله با حجم کوچک‌تر و سرمایه کم‌تر دارند، مناسب است. در این نوع حساب، واحد معاملاتی به صورت «سنت» و نه «دلار» اندازه‌گیری می‌شود. به عنوان مثال، یک واحد در حساب سنتی معادل ۰٫۰۱ دلار است.

ویژگی‌های حساب سنتی عبارت است از:

 • واحد معاملاتی: در حساب سنت، واحد معاملاتی به صورت سنتی اندازه‌گیری می‌شود، که به معامله گرانی امکان می‌دهد با حجم معاملات کوچک‌تر از یک لات (۱۰۰.۰۰۰ واحد ارز) و با سرمایه کم‌تر معامله کنند.
 • حداقل سرمایه‌گذاری: حساب معاملاتی سنتی معمولاً نیاز به حداقل سرمایه‌گذاری کمتری نسبت به حساب‌های استاندارد دارد.
 • ریسک کمتر: با حجم کوچکتر معاملات در حساب سنت، ریسک هر معامله کاهش می‌یابد و حرکات کوچک در بازار تأثیر کمتری بر روی موجودی حساب شما دارد.
 • آموزش و تمرین: حساب سنت به تازه‌کاران امکان می‌دهد مهارت‌های معاملاتی خود را بهبود بخشند و بازار فارکس را با سرمایه کم‌تر، آزمایش کنند. این حساب به عنوان یک حساب آموزشی و تمرینی می‌تواند مفید باشد.
 • کارمزدها: کارمزدهای معاملاتی در حساب سنت معمولاً پایین‌تر از حساب‌های بزرگتر است و برخی از بروکرها اسپرد کمتری برای حساب‌های سنت اعمال می‌کنند.

حساب اسلامی (Islamic Account)

بروکرها برای راحتی معامله گران مسلمان، حسابی تحت عنوان حساب اسلامی را ارئه می‌دهند که در آن معامله گران از انجام معاملات بدون پرداخت و حتی برداشت Swap از معاملاتی که در دین اسلام تحت عنوان ربا یا بهره عنوان می‌شود، معاف هستند.

حساب اسلامی در فارکس


از آنجایی که در حساب‌های معمول بروکرها در صورتی که معامله‌ای بیش از یک روز باز بماند شامل پرداخت Swap می‌شود، و در شرایطی مشابه حتی بروکر اقدام به پرداخت مقداری پول به حساب معامله‌گر تحت عنوان Swap می‌کند، معامله گران مسلمان از هردو جهت از این پرداخت/دریافت مبرا هستند.

حساب ECN یا (ECN Account)

حساب ECN در فارکس

حساب ECN یا Electronic Communication Network یک نوع حساب معاملاتی است که در بازار فارکس استفاده می‌شود.

در این نوع حساب، معاملات مستقیماً از طریق شبکه‌های الکترونیکی با دیگران و بازار فارکس انجام می‌شود، به عبارت دیگر، معامله گران مستقیماً با سایر شرکت‌کنندگان در بازار تعامل دارند.
اکثر حساب‌های ECN اسپرد کمتری نسبت به حساب‌های دیگر دارند. این به این معناست که معامله گران می‌توانند کارمزدهای معاملاتی کمتری را پرداخت کنند و سود بیشتری را از معاملات خود بدست آورند.
حساب ECN به معامله گران امکان می‌دهد تا به صورت مستقیم به Order Book یا کتاب سفارشات دسترسی داشته باشند و اطلاعاتی در مورد قیمت‌ها و معاملات دیگران را مشاهده کنند. این به معنای شفافیت بیشتر در بازار و اطمینان از انجام معاملات است.

حساب STP یا (STP Account)

حساب‌های STP (Straight Through Processing) یک نوع حساب معاملاتی در بازار فارکس هستند که شباهت‌هایی با حساب‌های ECN دارند؛ زیرا به معامله‌گران اجازه می‌دهند مستقیماً به بازار بین‌بانکی دسترسی داشته باشند.
ویژگی‌های این حساب همانطور که گفتیم مشابه حساب ECN است اما با این تفاوت که اسپرد به نسبت بیشتری دارند و برخلاف حساب ECN که دارای چندین ارائه دهنده نقدینگی هستند، این حساب‌ها فقط یک یا چند ارائه دهنده نقدینگی دارند.
ویژگی‌های این حساب انواع اسپرد ثابت است و در کنار دقت بیشتری که در انجام سفارش‌ها با سرعت بیشتر به نسبت دیگر حساب‌ها دارد انتخاب معمولی برای معامله گران تازه کار نیست.

حساب نانو (Nano Account)

حساب نانو در فارکس یک نوع حساب معاملاتی است که به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که با حجم معاملات کوچک‌تر و حساب سرمایه کم‌تر، در بازار فارکس فعالیت کنند.

این حساب‌ها معمولاً برای تازه‌کاران و معامله‌گرانی که می‌خواهند با مقدار کمی سرمایه وارد بازار شوند مناسب هستند. حساب‌های نانو به معامله‌گران اجازه می‌دهند با حجم معاملات کم‌تر از حداقل حجم استاندارد (یک لات) فعالیت کنند، این به این معناست که معامله‌گران می‌توانند به صورت موثرتر و با کمترین ریسک، مهارت‌های معاملاتی خود را بهبود بخشند.
ویژگی حساب نانو را می‌توان مشابه شرایط حساب‌های سنتی در نظر گرفت، با این تفاوت که محدودیت کمتر در میزان لات برای هر معامله وجود دارد.
حساب نانو به دلیل عملکرد بهتر در ریسک گریزی و ایجاد هزینه‌های کمتر می‌تواند یک جایگزین کارآمد پس از حساب دمو باشد.

سخن پایانی – انواع حساب در فارکس

در این مقاله با چند دسته‌بندی حساب‌های فارکس آشنا شدیم، با ذکر این نکته که بروکرها به دلیل شرایط روز و محدودیت‌های خود می‌توانند حساب‌های اختصاصی خود را نیز به کاربران خود ارائه دهند که به صورت کلی خارج از دسته بندی‌های عنوان شده در این مقاله باشند.
در این مقاله با بررسی حساب استاندارد در بروکر شروع کردیم و با گذر از حساب‌های میکرو و اسلامی و پم و دیگر حساب‌های از جمله حساب VIP، ECN، STP و نانو به پایان مسیر خود در بررسی انواع حساب‌ها در فارکس رسیدیم.

سوالات متداول

در بین انواع حساب های فارکس، بهترین حساب برای مبتدیان کدام حساب است؟

پس از تمرین‌های ابتدایی برروی حساب دمو می‌توان گفت بهترین انتخاب برای مبتدیان دو حساب نانو و سنت است.

تفاوت حساب استاندارد و سنتی چیست؟

تفاوت اصلی بین حساب استاندارد و حساب سنت (یا حساب میکرو) در بازار فارکس در مورد واحد معاملاتی و همچنین سرمایه‌گذاری حداقلی است. در حساب استاندارد، واحد معاملاتی معمولاً به صورت لات (یک واحد ارز) است و سرمایه‌گذاری حداقلی برای ورود به بازار معمولاً بالاتر است. از طرف دیگر، در حساب سنت یا میکرو، واحد معاملاتی به صورت سنتی (یک صدم از یک واحد ارز) اندازه‌گیری می‌شود و سرمایه‌گذاری حداقلی برای ورود به بازار معمولاً کمتر است. به طور کلی، حساب‌های سنت برای معامله‌گرانی که می‌خواهند با حجم معاملات کم‌تر و سرمایه کم‌تر وارد بازار شوند مناسب است، در حالی که حساب‌های استاندارد برای معامله‌گرانی با تجربه و سرمایه بالاتر مناسب‌تر هستند.

تفاوت حساب استاندارد و VIP چیست؟

تفاوت حساب VIP و استاندارد در فارکس اغلب در سه مورد اصلی مشخص می‌شود: سرویس و پشتیبانی، شرایط معاملاتی، و سرمایه‌گذاری حداقلی. در حساب VIP، مشتریان به امکانات و خدمات ویژه‌تری دسترسی دارند، شرایط معاملاتی بهتری ارائه می‌شود، و برای ورود به این حساب نیاز به سرمایه‌گذاری بالاتری دارند.


من سامیار، علاقمند به یادگیری هر چیزی در سرم را دارم که در من حسی خوشایند به پیش رفتن، و بهتر شدن را پدیدار می کند. چند گام از مسیر یادگیری من از نوشتن و اسکرول از صفحات وب در همین جهان می گذرد.

مقالات بیشتر از این نویسنده

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید