بررسی مزایا و معایب صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز! کدام بهتر است؟

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

زمانی‌که تصمیم خود را قاطعانه گرفته‌اید، در اولین قدم خود برای شروع سرمایه‌گذاری یا انجام معاملات در دنیای کریپتوکارنسی‌ها به یک مانع یا سوال سخت برخورد خواهید کرد؛ از کجا و چگونه ارز دیجیتال مورد نظر خود را معامله کنم؟ صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز، کدام را انتخاب کنم؟ لازمه بدانید برای کاربر ایرانی استفاده از صرافی‌های متمرکز خارجی مانند کوین بیس و بایننس تقریبا غیرممکن شده است؛ زیرا اکثر این صرافی‌ها بنا به دلایلی که در ادامه مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت با کاربران ایرانی قطع همکاری کرده‌اند.

آیا صرافی‌های غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ برای استفاده مناسب هستند؟ تا انتهای این مقاله جذاب از مجموعه ایران بروکر با ما همراه باشید تا به‌صورت تخصصی و اصولی به بررسی صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز بپردازیم.

صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال مانند کوین‌بیس، بایننس و صرافی‌های داخلی مانند نوبیتکس و رمزینکس، شرکت‌های بزرگ مبتنی بر فعالیت در حوزه کریپتو، ارزهای دیجیتال را در دهه گذشته به جریان اصلی فعالیت خود تبدیل کرده‌اند. این صرافی‌های متمرکز رایج‌ترین روشی هستند که مردم اولین دارایی‌های دیجیتال خود را خریداری می‌کنند. با این حال، پلتفرم‌های معاملاتی غیرمتمرکز مانند یونی سواپ به‌عنوان جایگزینی شفاف‌تر و دردسترس‌تر برای معاملات ارزهای دیجیتال ظهور کردند.

می‌توانید لیست صرافی‌های در رده‌بندی سایت ایران بروکر را از طریق صفحه بررسی صرافی ها مشاهده کنید.

تعریف (CEX) صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز:

صرافی متمرکز کریپتوکارنسی، پلتفرمی است که به افراد کمک می‌کند تا با استفاده از ارزهای فیات مانند دلار یا ریال یا سایر ارزهای فیاتی، دارایی‌های دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم را معامله کنند. به زبان ساده، صرافی متمرکز جایی است که به آن مراجعه می‌کنید تا یک شخص ثالث به شما کمک کند ارز دیجیتال مورد نظر خود را با یک ارز دیگر خرید و فروش کنید یا به ارزی دیگر تبدیل کنید.

اصطلاح متمرکز به‌صورت خیلی زیاد برای تعریف CEX استفاده می‌شود. این موضوع به این واقعیت اشاره دارد که صرافی توسط یک شرکت اداره و مدیریت می‌شود. این شرکت یا صرافی تمام تراکنش‌های شما را به نمایندگی از خودتان انجام می‌دهد و حتی هر گونه پول و سرمایه‌ای را که نزد آن‌ها گذاشته‌اید در کیف پول خود ذخیره می‌کند. شما از طریق حساب شخصی خود به صرافی متمرکز دسترسی پیدا می‌کنید و کیف پول‌های ارز دیجیتال تحت مدیریت صرافی به شما اختصاص داده می‌شود.

اینجاست که گاهی اوقات اصطلاح نگهبانی یا حضانت برای تعریف صرافی‌های متمرکز استفاده می‌شود؛ زیرا آنها واسطه‌ای مورد اعتماد هستند که با ذخیره و محافظت از سرمایه مشتری به‌عنوان نگهبان دارایی عمل می‌کنند.

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز- CEX
صرافی توسط یک شرکت اداره و مدیریت می‌شود.

از زمانی که صرافی‌های متمرکز برای اولین بار در حدود سال 2010 در بازار مالی ظهور کردند، همچنان پرکاربردترین روش برای خرید و فروش و معامله ارزهای دیجیتال هستند. در اکثر کشورها، صرافی‌های متمرکز با وضع‌کنندگان قوانین همکاری نزدیک دارند تا اطمینان حاصل کنند که حداقل استانداردهای این حوزه برای امنیت، الزامات مالیاتی و قوانین مالی را رعایت می‌کنند. بنابراین، بسیار متداول است که یک صرافی متمرکز مجوزهای مختلف بانکی، معاملاتی و مؤسسات مالی را دریافت کند تا به آنها اجازه دهد در حوزه قضایی مربوطه خود فعالیت کنند.

DEX: صرافی غیرمتمرکز کریپتو چیست؟

در روزهای اولیه، دستیابی به ارزهای دیجیتال برای افراد معمولی آسان نبود؛ زیرا استفاده از کیف پول‌های کریپتو به سطح معینی از دانش فنی و مهارت‌های کامپیوتری نیاز داشت. اکثر مردم همچنین مجبور به خرید رمزارزها از بازار سیاه یا از افراد دیگر با استفاده از روش‌های همتا به همتا بودند.

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز منجر به پذیرش بیشتر کریپتو شد و دسترسی کاربران مبتدی و غیرحرفه‌ای را آسان‌تر کرد و کاربران می‌توانستند با استفاده از پول حساب‌های بانکی یا کارت‌های اعتباری خود، مشغول به خرید و فروش ارزهای دیجیتال شوند. باید گفت که DEXها نقش مهمی در توسعه اعتماد عمومی و نهادی به ارزهای دیجیتال و همچنین فناوری‌های بلاکچین زیربنایی آن‌ها داشتند.

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز- DEX
در DEX‌ها وجه توسط خود کاربر کنترل می‌شود.

در سال‌های اخیر، غول‌های پرداخت الکترونیکی مانند PayPal نیز وارد این فضا شده‌اند و ده‌ها هزار کاربر فعلی را وارد حوزه کریپتو کرده‌اند. با این حال، با بلوغ صنعت بلاکچین و کریپتو، در سال‌های اخیر فشارهایی به سمت ایجاد زیرساخت خدماتی صورت گرفته است که رفتار اصلی تمرکززدایی را بهتر منعکس کند.

بخش عمده‌ای از این فشار نسبت به رویدادهای امنیتی مهم از سال 2013 نشات گرفته است که شامل حمله به صرافی‌های متمرکز مانند: Mt Gox، کوکوین و بقیه صرافی‌ها است. خطر افزایش سرمایه در صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز باعث از دست رفتن میلیون‌ها دلار سرمایه از طریق سرقت، هک یا سومدیریت شد. در اصل، زمانی که صرافی‌های متمرکز به درستی مدیریت نشوند یا نسبت به امنیت خود سهل‌انگاری ‌کنند یا شفافیت کافی را اعمال ‌نکنند، به آنها اجازه داده می‌شود تصمیمات مالی بدی بگیرند که منجر به ورشکستگی می‌شود. در سال 2022 ما به خوبی این موارد را تجربه کردیم و ورشکستگی صرافی متمرکز FTX باعث شد یک بار دیگر همه خطر را در این نوع صرافی‌ها حس کنند.

اصطلاح غیرمتمرکز نشان‌دهنده درجه بیشتری از شفافیت و دسترسی است. به جای اینکه یک شرکت به‌عنوان یک واسطه عمل کند، صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز یا DEX‌ها روی یک پروتکل یا به اصطلاح قرارداد هوشمند اجرا می‌شوند که به‌طور خودکار تراکنش‌های معاملاتی کریپتو را مدیریت می‌کند، معاملات و مبادلات را مطابق با شرایط تعیین شده توسط کدهای برنامه‌نویسی شده انجام می‌دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی DEX این است که دارایی کاربر نیز در صرافی ذخیره نمی‌شود. در عوض، وجه و سرمایه او همچنان تحت کنترل کاربر در کیف پول‌های کریپتویی خود باقی می‌ماند.به همین دلیل است که  DEX‌ها گاهی اوقات صرافی‌های غیرحضانتی نیز نامیده می‌شوند.

در واقعیت، غیر حضانت نیز احتمالا دقیق‌ترین کلمه برای نام‌گذاری صرافی غیرمتمرکز است؛ زیرا بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تفاوت آن‌ها در این است که چه کسی دارایی کاربر را کنترل می‌کند. تفاوت اصلی صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز در این است که در CEX‌ها وجه کاربر توسط خود صرافی کنترل می‌شود اما در DEX‌ها وجه توسط خود کاربر کنترل می‌شود.

سایر جنبه‌ها لزوما کاملا غیرمتمرکز نیستند؛ به‌عنوان مثال، هنوز شرکت‌ها یا گروه‌هایی هستند که DEX‌ها را روی سرورهای خود مدیریت می‌کنند و همان افرادی هستند که کدی را می‌نویسند که DEX را اجرا می‌کند. برخی از DEX‌ها حتی کاربران خاصی را تحریم می‌کنند یا می‌توانند به‌طور یک جانبه برخی از پروتکل‌ها را برای رفع برخی از موارد و مسائل در کنترل خود قرار دهند.

دقیقا در اواخر سال 2021 صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ در بیانیه اعلام کرد که: دیگر به کاربران با آی‌پی ایرانی به دلیل وجود تحریم‌های بین‌المللی هیچ‌گونه خدماتی ارائه نمی‌دهد. این رفتار درست مانند یک صرافی متمرکز صورت گرفت.

به این ترتیب، ادعای اینکه صرافی‌های غیرمتمرکز واقعا به‌صورت کامل غیرمتمرکز هستند کمی اغراق‌آمیز است اما تلاش آن‌ها برای اجرای این آرمان‌ها قابل ستایش است.

با این وجود، صرافی‌های غیرمتمرکز تازه تاسیس شده محبوبیت بیشتری نسبت به رقبای خود  پیدا کرده‌اند و نیروی محرک پشت مجموعه‌ای از راه‌حل‌های نوظهور مالی غیرمتمرکز (DEFI) هستند که به مردم اجازه می‌دهند بدون واسطه به خدمات و محصولات مالی دسترسی داشته باشند.

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز (DEX‌ VS CEX)

همان‌طور که توضیح داده شد، چندین تفاوت بین نحوه عملکرد صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز وجود دارد. تفاوت اساسی همان‌طور که در بالا اشاره کردیم در نحوه کنترل وجه توسط کاربر و صرافی است.

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز- (DEX‌ VS CEX)
صرافی متمرکز به‌صورت واسطه و صرافی غیرمتمرکز به‌صورت مستقل کار میکند.

با این حال، انتخاب نوع صرافی مناسب برای انجام معاملات کریپتو، به چیزی بیش از نگهداری رمزارز بستگی دارد. کاربران مختلف نیازهای متفاوتی دارند و ممکن است تعجب کنند که نیازهای آنها ممکن است به روش‌های غیرمنتظره‌ای با آنها مطابقت داشته باشد.

در این بخش از مقاله اکنون به بررسی مزایا و معایب صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز می‌پردازدیم.

مزایای یک صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز (CEX)

1- حجم معاملات و نقدینگی بالاتر

صرافی‌های متمرکز عموما نهادهای تجاری و معاملاتی بزرگی هستند و پلتفرم‌های خود را با سرمایه‌گذاران و حامیان زیادی راه‌اندازی می‌کنند. این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کنترل حجم زیادی از معاملات فضای کریپتوکارنسی را در دست خود بگیرند و نقدینگی بالایی ارائه دهند؛ به این معنی است که احتمال پذیرش و انجام معامله هر مقدار پول از هر کاربری بسیار سریع صورت می‌گیرد.

به‌طور کلی، به همین دلیل است که معاملات بزرگ شرکتی یا سازمانی معمولا توسط کارگزارانی انجام می‌شود که سفارشات مشتری خود را در چندین صرافی متمرکز بزرگ پخش می‌کنند. همچنین به این معنی است که کاربران عادی می‌توانند انتظار داشته باشند که دارایی‌های آنها به راحتی و فوری معامله شود. به عنوان مثال، بایننس در سال 2021 روزانه بیش از 76 میلیارد دلار ثبت کرد ( BusinessofApps ).

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز- صرافی بایننس

2- تبدیل فیات به کریپتو و کریپتو به فیات از مزایای صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

در صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز به‌طور کلی امکان استفاده از پول فیات و ارز دیجیتال را در یک پلتفرم قرار می‌دهند. کاربران می‌توانند هر دو نوع ارز را واریز کنند و با هر یک از گزینه‌ها نیز برداشت انجام دهند.

علاوه بر این، صرافی‌های متمرکز تمایل دارند ابزاری را داشته باشند که از آن به‌عنوان رمپ فیات در داخل و خارج از آن نام برده شود. فیات روی رمپ، به کاربران این امکان را می‌دهد که مستقیما ارزهای دیجیتال را با ارزهای فیات مانند دلار آمریکا از طریق کارت، بانک یا سایر روش‌های انتقال پول مانند Western Union یا PayPal خریداری کنند. فیات خارج از رمپ به کاربران این امکان را می‌دهد که ارز دیجیتال خود را با استفاده از روش‌های مشابه به ارز فیات تبدیل کنند.

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

3- سهولت در استفاده

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز، تلاش زیادی برای ایجاد رابط کاربری خود انجام می‌دهند؛ بنابراین به‌طور کلی برنامه‌های خوبی برای هدایت افراد مبتدی و تازه وارد به فضای کریپتو انجام می‌دهند. داشبوردهای معاملاتی و آماری آنها روان‌تر و شهودی‌تر هستند.

کاربران یا معامله‌گران حرفه‌ای‌تر نیز می‌توانند به ابزارهای معاملاتی پیچیده‌تری مانند برورکرهای فارکس دسترسی داشته باشند، نمودارهای معاملاتی و سایر تجزیه و تحلیل‌ها را درست کنند یا ربات‌های معاملاتی خودکار را برای مدیریت معاملات خود متصل کنند.

از این نظر، CEX‌ها می‌توانند برای معامله‌گران سنتی که از کارگزاران آنلاین استفاده می‌کنند آشنا به نظر برسند. البته این گزینه‌ها برای کاربران ایرانی در صرافی‌های خارجی ممنوع است که در ادامه مقاله بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

قیمت‌ لحظه‌ای ارزهای دیجیتال و اطلاعات کامل درباره رمزارزها را در صفحه قیمت ارزهای دیجیتال مشاهده کنید.

4- شفافیت حقوقی

از آن‌جایی که صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز، عموما تحت کنترل قانون‌گذارها و سازمان‌ها هستند، آنها باید از تمام مقررات قانونی در حوزه قضایی خاص خود پیروی کنند. این موضع می‌تواند به این معنی باشد که آنها داده‌های گسترده‌ای را در مورد مشتریان خود جمع‌آوری می‌کنند و حتی محدودیت‌هایی را برای کاربران خاص (مانند کاربران ایرانی و غیره) اعمال می‌کنند. از سوی دیگر، این امر همچنین برای کاربر روشن‌تر می‌کند که آیا استفاده از آن در کشور آنها قانونی است یا خیر.

همچنین ممکن است به کاربران خاصی در برخی کشورها کمک کند تا تعهدات مالیاتی خود را در مورد معاملات و دارایی‌های کریپتو انجام دهند؛ زیرا CEXها در برخی کشورها ملزم به ارائه داده‌های مالیاتی مناسب به مشتریان خود هستند.

صرافی متمرکز همچنین ممکن است نوعی محافظت از کاربر را در صورت بروز مشکل ارائه دهد؛ به‌عنوان مثال، کوین‌بیس برخی از وجه مشتریان ایالات متحده را در بانک‌های بیمه شده توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) در ایالات متحده نگهداری می‌کند، بنابراین این سپرده‌ها توسط آن بیمه محافظت می‌شوند.

معایب صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز (CEX)

1- سیاست‌های دقیق شناخت مشتری  (KYC)

به دلیل اینکه اکثر صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز باید با قوانین نظارتی مختلف حوزه قضایی خود مطابقت داشته باشند، باید کاربران خود را در معرض رویه‌های KYC و ضدپولشویی (AML) قرار دهند.

این موضوع می‌تواند به سادگی شماره تلفن و آدرس ایمیل شما را شناسایی کند اما اغلب، برای محدودیت‌های بالاتر، باید مدارکی مانند عکس از هویت خود، ویدیویی از چهره خود و حتی مدرکی مبنی بر منبع وجه (صورت‌حساب بانکی، اظهارنامه‌ها و غیره) و گواهی درآمد (فیش حقوق، نامه استخدامی و …) را ارائه دهید.

چنین مسائلی باعث شده است که دست کاربران ایرانی به صرافی‌های خارجی کوتاه شود؛ زیرا قانون‌گذارها به دلیل تحریم‌های سیاسی و اقتصادی اجازه همکاری صرافی و کاربر ایرانی را نمی‌دهند.

معمولاً هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا داده‌های شما در سرورهایشان به‌طور ایمن محافظت می‌شوند وجود ندارد، حتی با توجه به قوانین عمومی حفاظت از داده‌ها  (GDPR)، می‌توانید درخواست لغو داده‌های شخصی خود را بدهید، اما بهتر است که دسترسی کامل خود را لغو کنید.

2- نگهداری وجه

همه کیف‌های پول CEX نگهبان یا حضانتی هستند؛ به این معنی که صرافی به‌صورت کامل به دارایی شما دسترسی دارد. شما موجودی خود را در حساب خود خواهید دید و حتی یک آدرس رمزنگاری شخصی برای واریز وجه در آن خواهید داشت؛ اما تمامی این موارد هم‌چنان به صرافی متمرکز تعلق دارند. هرگز کلیدهای خصوصی و کنترل کیف پول ارزدیجیتال، به شما داده نمی‌شود.

اگر آنها دسترسی به این کیف پول‌ها را از دست بدهند یا هک شوند، سرمایه شما از بین رفته است.

 عبارت هشدار دهنده “نه کلیدهای شما، نه ارزهای شما” یادآوری به کاربران ارزهای دیجیتال است که وجه خود را در صرافی‌ها ذخیره نکنند.

3- هک

به دلیل اینکه صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز، دارایی‌های کاربران و داده‌های شخصی زیادی را در اختیار و کنترل دارند، هدف مورد علاقه هکرهای آنلاین و سارقان رمزارز هستند! از آنجا که آنها داده‌های خود را در سرورهای متمرکز ذخیره می‌کنند یا برای انجام اقدامات امنیتی سخت به کارمندان متکی هستند، خطای انسانی و سهل‌انگاری می‌تواند منجر به هک این نوع صرافی شود. در طول سال‌ها، میلیاردها دلار از سرمایه‌های کاربران در این راه از بین رفته است.

4- هزینه‌های بالاتر

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز، شرکت‌های بزرگی هستند که صدها کارمند، حساب‌ها، پشتیبانی مشتری، بازاریابی، امنیت، مهندسی و مجموعه‌ای از خدمات و محصولات کاربر را مدیریت می‌کنند. اینکه بخواهیم تنها به حقوق کارمندها اشاره کنیم متوجه هزینه‌های زیادی خواهیم شد، چه بسا باید هزینه‌های دیگری را مانند اجاره، هزینه سرور و امنیت رایانه اشاره کنیم.

این هزینه‌ها اغلب به مشتریان انتقال داده می‌شود که در کارمزدهای معاملاتی یا کمیسیون‌های بالا منعکس می‌شوند.

مزایای صرافی غیرمتمرکز کریپتو (DEX)

1- حریم خصوصی و ناشناس بودن

ناشناس بودن در فضای مالی یک انگیزه عالی برای استفاده از یک صرافی غیرمتمرکز است. اکثریت قریب به اتفاق  DEX‌ها به هیچ روش، احراز هویت انجام نمی‌دهند؛ یعنی به هیچ شناسایی یا فرآیندهای «مشتری خود را بشناسید»  (KYC) نیاز ندارند و اسناد شخصی کاربران را درخواست نمی‌کنند.

تنها چیزی که در بیشتر موارد مورد نیاز است فقط آدرس شخصی در کیف پول ارزدیجیتال  بلاکچینی است و کاربران می‌توانند با یک صرافی غیرمتمرکز معامله کنند. همچنین کاربران می‌توانند از سایر خدمات حفظ حریم خصوصی مانند VPN برای محافظت از هویت اینترنتی خود مانند شناسه دستگاه و آدرس IP استفاده کنند.

2- عدم نگهداری وجه

همان‌طور که گفته شد، مزیت کلیدی یک صرافی غیرمتمرکز این است که آنها غیرقانونی هستند. این بدان معنی است که آنها هرگز نیازی به مشاهده کلیدهای خصوصی برای محافظت از وجه کاربران در کیف پول‌های ارزدیجیتال یا رمزنگاری شده خود ندارند.

به خاطر داشته باشید که این مزیت لزوما از دارایی‌های کریپتویی شما به‌طور کامل محافظت نمی‌کند. دسترسی نادرست به DEX‌های مخرب یا پروتکل‌های جعلی، یا استفاده از دستگاهی که توسط یک حمله فیشینگ به‌خطر افتاده است، احتمالاً شما را در معرض خطر هک مشابه با استفاده از CEX قرار می‌دهد.

3- هزینه‌های کمتر

در حالی که بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین DEX‌ها برای استخدام کارمندان زیادی اطلاعیه پخش می‌کنند. برخی دیگر از  DEX‌ها هنوز هم با تعداد انگشت شماری از کارکنان فعالیت می‌کنند و هزینه‌های عملیاتی را پایین نگه می‌دارند. با وجود هزینه‌های کم یا بدون اجاره دفتر فیزیکی برای پرداخت یا پشتیبانی مشتری برای رسیدگی به پرونده‌های مشتری، هزینه‌ها کمتر است.

در واقع، بهترین  DEX‌ها کارمزدهای اندکی از معاملات دریافت می‌کنند و بیشتر کارمزدها به هر حال به کاربران باز می‌گردد، زیرا کاربران کسانی هستند که دارایی‌ها و نقدینگی را در صرافی غیرمتمرکز فراهم می‌کنند.

همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز کارمزد تراکنش دریافت نمی‌کنند. در عوض، خود کاربران هزینه‌های تولید شده را مستقیما به شبکه‌های بلاکچین می‌پردازند و این هزینه‌ها بسیار کمتر از هزینه‌های ثابتی است که توسط صرافی متمرکز دریافت می‌شود.

معایب صرافی غیرمتمرکز کریپتو (DEX)

1- عملکرد محدود و سهولت استفاده

برخلاف داشبوردهای قدرتمند و حرفه‌ای صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز، پنل‌های غیرمتمرکز معمولاً از نظر عملکرد و حتی سهولت استفاده محدودتر هستند. ممکن است در بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز گزینه‌های معاملاتی پیشرفته مانند معاملات آپشن یا سفارشات محدود یا حتی ابزارهای نموداری پیشرفته‌ای که معامله‌گران حرفه‌ای به آن نیاز دارند پیدا نکنید.

2- کاهش نقدینگی و حجم معاملات

صرافی‌های غیرمتمرکز اولیه که بر اساس اوردربوک‌ها کار می‌کردند، شکست خوردند؛ زیرا قادر به جذب نقدینگی بالا برای رقابت با صرافی‌های متمرکز نبودند.

امروزه، DEX‌های مدرن قادر به تامین نقدینگی بالاتر هستند اما هنوز اکثر آنها برای حفظ سطحی که معامله‌گران شرکتی و سازمانی را جذب کند، تلاش می‌کنند. این بدان معنی است که معاملات بزرگتر ممکن است به درستی اجرا نشوند، شما به اندازه کافی نقدینگی برای سفارش خود پیدا نکنید یا مجبور شوید پیشنهادی با قیمت پایین‌تر از آن‌چه خواسته‌اید بپذیرید.

3- کارایی

بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap یا Pancakeswap بسیار سریع هستند و معاملات در عرض چند ثانیه انجام می‌شود. اما در زمان اوج شلوغی یا در هنگام افزایش تراکم شبکه، دیدن کند شدن آنها امری غیرعادی نیست. این موضوع مربوط به مقیاس‌پذیری بلاکچین است که با ظرفیت تراکنش بیشتر بلاکچین‌ها ارتباط دارد.

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز با این مشکل مواجه نیستند؛ زیرا روی سرورهای متمرکز سریعی اجرا می‌شوند که می‌توانند میلیون‌ها تراکنش را در هر ثانیه انجام دهند.

این ایراد ممکن است برای معامله‌گران عادی مهم نباشد اما برای حرفه‌ای‌هایی که نیاز به واکنش‌های فوری به موقعیت‌های بازار که بسیار سریع در حال تغییر هستند، اهمیت دارد. سرعت تسویه DEX‌ها آنها را بستری نامناسب برای برخی از کاربران کرده است.

4- امنیت کد

صرافی‌های غیرمتمرکز روی پروتکل‌هایی اجرا می‌شوند که توسط کدهای کامپیوتری یا همان به اصطلاح قراردادهای هوشمند تعریف شده‌اند.

در حالی که بسیاری از آنها برای جلوگیری از حفره‌های امنیتی یا آسیب‌پذیری‌هایی که می‌توانند مورد سو‌استفاده قرار گیرند، بررسی و طبقه‌بندی شده‌اند، اکثر کاربران و توسعه‌دهندگان پس از حمله هکرها از آسیب‌پذیری‌های خطرناک مطلع می‌شوند.

متأسفانه، این دقیقاً همان چیزی است که در روزهای اولیه DEFI اتفاق افتاد، جایی که بسیاری از هکرها از DEX‌ها برای سرقت وجه کاربران سواستفاده کردند. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان مخرب همچنان کدهای بد را در قراردادهای هوشمند خود پنهان می‌کنند و منتظر لحظه مناسب برای فعال‌سازی و سرقت وجه هستند.

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز- قرارداد هوشمند
نحوه تعامل در قرارداد هوشمند

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز | باید از کدام برای معامله ارزهای دیجیتال استفاده کنم؟

هر دو نوع صرافی‌های رمزنگاری، امروزه نقش مهمی در ارائه اولین مواجه با ارزهای دیجیتال به تازه‌واردان دارند اما در نحوه مدیریت ذخیره‌سازی، نقدینگی، پلتفرم و امنیت داده‌ها و همچنین قابلیت استفاده، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

اگر شما یک مالک رمزنگاری با تجربه نسبتا معقول هستید و حفظ حریم خصوصی و کنترل بر وجوه شما در اولویت قرار دارد و مایلید در مورد نحوه استفاده از ارز دیجیتال به روش غیرمتمرکزتر اطلاعات بیشتری کسب کنید، پس یک DEX باید نیازهای شما را برآورده کند. در پاسخ به این سوال که صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز، کدام را انتخاب کنم؟ به DEX‌های بزرگتر و معتبرتر پایبند باشید.

اگر شما یک فرد کاملا مبتدی هستید، پس بهتر است برای انجام اولین معاملات خود از پنل‌های کاربری صرافی‌های متمرکز استفاده کنید؛ یا اگر به‌دنبال ابزارهای قدرتمند معاملاتی هستید و شفافیت قانونی را برای انجام مالیات خود ترجیح می‌دهید، باز هم انتخاب یک صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز برای شما ایمن‌تر است. اما اگر در کشوری زندگی می‌کنید که در آن فعالیت صرافی‌های خارجی مانند بایننس و کوین بیس ممنوع است بهتر است از گزینه‌های غیرمتمرکز در این حوزه استفاده کنید.

می‌توانید صرافی‌های داخلی بررسی شده در سایت ایران بروکر را از طریق این لینک مشاهده کنید.

سوالات متداول بررسی مزایا و معایب صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

مزایا و معایب صرافی غیرمتمرکز در چیست؟

مزایا: 1- حریم خصوصی و ناشناس بودن 2-عدم نگهداری وجه 3- هزینه‌های کمتر
معایب: 1- عملکرد محدود و سهولت استفاده 2- کاهش نقدینگی و حجم معاملات 3- کارایی 4- امنیت کد

تفاوت اساسی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز در چیست؟

چندین تفاوت بین نحوه عملکرد صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز وجود دارد. تفاوت اساسی در نحوه کنترل وجه توسط کاربر در صرافی غیرمتمرکز است.

صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز، کدام را انتخاب کنم؟

درصورتی‌که فرد کاملا مبتدی هستید، بهتر است برای انجام اولین معاملات خود از پنل‌های کاربری صرافی‌های متمرکز استفاده کنید. همچنین اگر یک مالک رمزنگاری با تجربه نسبتا معقول هستید و حفظ حریم خصوصی و کنترل بر وجوه شما در اولویت قرار دارد و مایلید در مورد نحوه استفاده از ارز دیجیتال به روش غیرمتمرکزتر اطلاعات بیشتری کسب کنید، پس یک DEX باید نیازهای شما را برآورده کند.

مزایا و معایب صرافی متمرکز در مقابل غیرمتمرکز در چیست؟

مزایا: 1- حجم معاملات و نقدینگی بالاتر 2- تبدیل فیات به کریپتو و کریپتو به فیات 3- سهولت در استفاده 4- شفافیت حقوقی
معایب: 1- سیاست‌های دقیق شناخت مشتری.  (KYC) 2- نگهداری وجه3- هک 4- هزینه‌های بالاتر

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();
درباره نویسنده

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.