ارز دیجیتال

روز پیتزا بیت کوین | پرداخت ۶۹۰ میلیون دلار برای 2 پیتزا

ارز دیجیتال

مطالعه در 5 دقیقه

۲۲ می (اول خرداد) روز جهانی پیتزا بیت کوین است. این روز یادآور اولین باری است که ارز دیجیتال برای خرید محصولات در دنیای واقعی استفاده شد و اولین کالایی که با ارز دیجیتال خریداری شد، پیتزا بود.

در ۲۲ می ۲۰۱۰، لازلو هانیک ۱۰،۰۰۰ بیت‌کوین در ازای دو پیتزای پاپا جانز پرداخت کرد. ۹ ماه بعد از این خرید، ارزش بیت کوین پرداخت شده برای دو پیتزا ۱۰،۰۰۰ دلار بود، در حالی که در سال ۲۰۱۵، ارزش این مقدار بیت کوین به ۲.۴ میلیون دلار رسید. قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱ به ۶۳،۰۰۰ دلار رسید که ارزش این دو پیتزا را ۶۳۰ میلیون دلار کرد. 

تاریخچه روز پیتزا بیت کوین

اولین بیت‌کوین (.B.T.C) در سال ۲۰۱۲ هاوینگ شد، به هر ماینری که موفق می‌شد یک بلاک جدید روی شبکه بسازد، ۵۲ بیت‌کوین پاداش داده می‌شد. یعنی فقط کافی بود ۲۰۰ بلاک استخراج کنی تا ۱۰،۰۰۰ بیت‌کوین کسب کنی و با توجه به اینکه تعداد افرادی که با بیت‌کوین سروکار داشتند، کم بود، خیلی راحت می‌توانستی این پاداش را کسب کنی.

در ۱۸ می، هانیک در انجمن Bitcointalk.org اعلام کرد که قصد دارد با استفاده از بیت‌کوین پیتزا – ترجیحا دو پیتزای بزرگ – بخرد. 

او گفت به هرکس که برایش پیتزا سفارش دهد، بخرد و برایش ببرد، ۱۰،۰۰۰ بیت‌کوین می‌دهد. هانیک در سال ۲۰۱۹ در مصاحبه‌ای که با .C.B.S داشت به اندرسون کوپر گفت که فکر می‌کند این تراکنش «بیت‌کوین را برای بعضی از مردم، واقعی کرد.» و قطعا برای من هم همین‌طور شد.

تاریخچه روز پیتزا بیت کوین

تا ۲۱ می هنوز کسی با پیشنهاد معامله پیتزا با بیت‌کوین موافقت نکرده بود. سرانجام در ۲۲ می، شخصی پیشنهاد او را پذیرفت و این لحظه در تاریخ ثبت شد.

یک دهه بعد از آن روز ارزش همان بیت‌کوین‌ها به شدت افزایش یافت. در واقع، اگر هانیک کل دارایی‌اش را به بالاترین قیمت یعنی ۶۸.۹۹۰ دلار فروخته بود، تقریبا ۶۹۰ میلیون دلار درآمد داشت – با این رقم می‌شد ۴۶ میلیون پیتزای بزرگ پاپا جانز به قیمت ۱۵ دلار خرید.  

به افتخار این روز خاص، جامعه جهانی ارزهای دیجیتال، در ۲۲ می هر سال گرد هم می‌آیند تا اولین تراکنش فیزیکی بیت‌کوین را گرامی بدارند. این یک چیز دیگر را هم یادآوری می‌کند، اینکه هانیک می‌توانست مثل ملیندا گیتس جزء افراد ثروتمند باشد.

رویدادهای روز پیتزا بیت کوین

۱۹۸۹

دیجی‌کش

دیوید چاوم دیجی‌کش را تأسیس می‌کند که به یکی از اولین شرکت‌های پول الکترونیک تبدیل می‌شود.

۲۰۰۸

بیت‌کوین

نام دامنه bitcoin.org ثبت می‌شود.

۲۰۱۱

نیم‌کوین

این ارز دیجیتال متولد شد و بر اساس کد و الگوریتم بیت‌کوین است.

۲۰۲۱

السالوادور

اولین کشوری که بیت‌کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفت.

پیشنهادهایی برای روز پیتزا بیت‌کوین

خرید پیتزا

روز پیتزا بیت‌کوین (pizza day) را با پیتزا جشن بگیرید. پیتزاهای موردعلاقه‌تان را سفارش دهید و یک مهمانی پیتزا با حضور دوستان‌تان ترتیب دهید. و به جای پرداخت نقدی، با ارزدیجیتال مبلغ را پرداخت کنید.

روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید

شما همیشه به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال فکر کرده‌اید، اما نمی‌دانید کی و چگونه این کار را انجام دهید. چرا در روز پیتزا بیت‌کوین استارت این کار را نزنید؟!

پیتزا درست کنید

یک کار دیگر که می‌توانید انجام دهید، این است که روز پیتزا بیت‌کوین را به درست کردن پیتزا جشن بگیرید. خمیر پیتزا را خودتان درست کنید و موادی را که دوست دارید، روی خمیر بریزید و پیتزا را درست کنید. می‌توانید دوستان‌تان را هم دعوت کنید تا در این جشن شرکت کنند.

چرا روز پیتزا بیت کوین مهم است؟

یک رویداد تاریخی است

روز پیتزا بیت کوین یادآور یک رویداد تاریخی است. خرید با ارز دیجیتال در دنیای واقعی اولین بار در این روز رخ داد. و این در پرداخت‌ها و معاملات تجاری تحول ایجاد کرد.

نسبت به ارزهای دیجیتال آگاهی‌بخشی می‌شود

حتی همین الان هم اطلاعات ما در مورد ارزهای دیجیتال کم است. کژفهمی‌ها و اطلاعات نادرست زیادی در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد. روز پیتزا بیت کوین، روزی است که باعث می‌شود در مورد ارزهای دیجیتال و هدفش آگاهی‌بخشی شود.

افراد به سرمایه‌گذاری ترغیب می‌شوند

هرچند که ارز دیجیتال هنوز به اندازه پول نقد یا سایر پرداخت‌های دیجیتال محبوب نیست، اما کارشناسان معتقدند روشی است که در آینده رایج می‌شود. روز پیتزا بیت‌کوین فرصت خوبی است که سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال (ارز آینده) را یاد بگیرید.  

روز پیتزا بیت‌کوین به تاریخ شمسی

سالروز
۱۴۰۲دوشنبه، ۱ خرداد
۱۴۰۳چهارشنبه، ۲ خرداد
۱۴۰۴پنج‌شنبه، ۱ خرداد
۱۴۰۵جمعه، ۱ خرداد
۱۴۰۶شنبه، ۱ خرداد

پرسش‌های متداول روز پیتزا بیت کون

چرا روز پیتزا بیت‌کوین مهم است؟

روز پیتزا بیت کوین یادآور یک رویداد تاریخی مهم برای جامعه بیت کوین است زیرا خرید با ارز دیجیتال در دنیای واقعی اولین بار در این روز رخ داد.

آیا بیت‌کوین سرمایه‌گذاری خوبی است؟

نقدینگی بالای بیت‌کوین آن را به یک ظرف سرمایه‌گذاری عالی برای کسانی که به دنبال سود کوتاه‌مدت هستند، تبدیل می‌کند.

بیت‌کوین چگونه سودآوری می‌کند؟

بیت کوین‌های جدید به عنوان بخشی از فرآیند ماینینگ بیت‌کوین ایجاد می‌شوند، که در آن به عنوان یک پاداش پرسود به افرادی که سیستم‌های کامپیوتری را اجرا می‌کنند که به اعتبارسنجی تراکنش کمک می‌کند، ارائه می‌شود.

بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

هر بیت‌کوین در اصل یک فایل کامپیوتری است که در یک گوشی هوشمند یا یک برنامه «کیف پول دیجیتال» کامپیوتر ذخیره می‌شود. افراد می‌توانند بیت‌کوین را به کیف پول دیجیتال شما ارسال کنند و شما می‌توانید بیت‌کوین را برای دیگران ارسال کنید. هر تراکنش در یک دفتر کل عمومی به نام «بلاک‌چین» ثبت می‌شود.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید