هاوینگ بیت کوین چیست؟ Bitcoin Halving

هاوینگ بیت کوین

بیت کوین تنها ارزی است که بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال در دنیای رمزارزها، به صورت ثابت و بدون هیچ گونه تغییری زیر نظر بانک‌های مرکزی عرضه می‌شود. تا به امروز از ۲۱ میلیون بیت کوین موجود، حدودا ۱۹ میلیون آزاد شده و در واقع در حال نزدیک شدن به انتهای مسیر استخراج بیت کوین هستیم.

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) پدیده‌ای است کی طی آن تعداد کوین‌های جدید قابل استخراج از هر بلاک جدید به صورت کاملا خودکار، کاهش پیدا می‌کنند. آزادسازی بیت کوین از طریق کدها صورت می‌گیرد و کاربران در آن دخالتی ندارند.

از طرفی، تولید و عرضه‌ی بیت کوین محدود است؛ در نتیجه این دو عامل باعث ایجاد فضای امنی در دنیای نا امن امروزی شده‌اند. یکی از دلایلی که باعث شده بیت کوین در دنیا به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال شناخته شود و مردم به آن بیشتر به چشم اندوخته‌ای مانند طلا نگاه کنند نه یک ارز، کنترل شفاف و خودکار عرضه‌ی آن است. با ایران بروکر همراه باشید تا اطلاعات دقیق‌تری از این پدیده در اختیار شما قرار دهیم.

شرح پدیده ی هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین هر چهار سال یک‌بار و با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین اتفاق میفتد. در واقع هاوینگ سیاستی است که از طریق آن با حفظ کمبود بیت کوین، عصرضه آن کنترل می‌شود.

به عبارت دیگر، به صورت تئوری اگر در شرایطی که تقاضا ثابت باشد و سرعت آزادسازی بیت کوین کاهش یابد، قیمت بیت کوین میل به صعود پیدا خواهد کرد. در واقع با کاهش پاداش استخراج بیت کوین و با توجه به محدود بودن تولید بیت کوین، عرضه محدود می‌شود و درنتیجه قیمت افزایش یافته و بازار را برای سرمایه گذاران جذاب می‌کند.

دیوید وایزر برگر مدیر عامل پلتفرم معاملاتی CoinRoutes در دسامبر سال ۲۰۲۲، نرخ افزایش عرضه بیت کوین را کم‌تر از ۲ درصد اعلام کرد و این گونه ادامه داد که با رخ دادن هاوینگ بعدی این نرخ کاهش بیشتری خواهد داشت. اختلاف حدود ۷ درصدی نرخ تورم بیت کوین با نرخ تورم سالیانه آمریکا در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ژوئن ۲۰۲۲ اتفاقی بسیار قابل تامل و مثبت است.

هاوینگ بیت کوین

نحوه‌ی عملکرد هاوینگ بیت کوین

استخراج بیت کوین در اصل تاییدیه شبکه غیر متمرکز بلاک چین بر تمامی تراکنش‌های بیت کوین است. در واقع این شبکه به ماینرها در ازای اضافه کردن گروه مشخصی از تراکنش‌ها به شبکه‌ی بلاک چین که از طریق حل یک سری معادلات پیچیده‌ی ریاضی انجام می‌شود، مقدار ۶.۲۵ بیت کوین پاداش می‌دهد.

این میزان پاداش با توجه به قیمت بالای بیت کوین، استخراج کنندگان را ترغیب می‌کند که تعداد بلوک‌های تراکنش‌های بیت کوین بیشتری را اضافه کنند.

تقریبا هر ده دقیقه یک بلوک بیت کوین آزاد می‌شود و پس از آزادسازی هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک پاداش ماینرها طی پدیده‌ی هاوینگ نصف می‌شود.

بنابراین، افزایش قیمت بیت کوین راهی برای جبران پاداش کاهش یافته‌ی استخراج کنندگان بیت کوین است.

اولین هاوینگ بیت کوین چه زمانی اتفاق افتاد؟

نوامبر ۲۰۱۲ زمانی است که اولین هاوینگ بیت کوین رخ داد. پس از آن در جولای ۲۰۱۶ و در نهایت می ‌۲۰۲۰ هاوینگ‌های بعدی اتفاق افتادند.

در اولین عرضه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به ازای آزادسازی هر بلوک معادل ۵۰ بیت کوین به ماینرها پاداش تعلق می‌گرفت. اما پس از هر هاوینگی که اتفاق افتاد، این مقدار به نصف کاهش پیدا کرد؛ به طوری که پس از آخرین هاوینگ، پاداش آزادسازی هر بلوک از بیت کوین معادل ۶.۲۵ بیت کوین در نظر گرفته شد.

آخرین هاوینگ در سال ۲۱۴۰ رخ خواهد داد و تمامی ۲۱ میلیون بیت کوین موجود در شبکه بلاک چین آزاد می‌شوند.

پس از این اتفاق، پاداش ماینرها فقط از طریق کارمزد تراکنش‌ها به آن‌ها باز خواهد گشت.

هاوینگ بیت کوین

بر طبق گفته‌ی ریچارد بکر، مدیر عامل شرکت ماینر و ارائه دهنده‌ی خدمات بلاک چین، در هاوینگ بیت کوین بعدی احتمالا ماینرها جهت جبران سود از دست رفته از طریق استخراج بیت کوین، تمرکز تراکنش‌هایشان را از روی بیت کوین برداشته و به جای دیگری منتقل کنند. کارشناسان، کم شدن تعداد ماینرها را در کاهش امنیت شبکه موثر می‌دانند.

پاتریشیا ترومپیتر، مدیر عامل ارزهای دیجیتال شرکت Sphere 3D، متذکر شد که پس از هاوینگ، میزان کاهش عرضه‌ی کوین‌ها بدون کاهش تقاضا با میزان کاهش پاداش استخراج کنندگان برابر خواهد بود. او اضافه کرد که اگر تئوری اقتصادی که از نظر تاریخی برای بیت‌کوین وجود دارد، درست باشد؛ قیمت بیت‌کوین در واکنش به شوک عرضه باید به‌طور چشمگیری افزایش یابد.

هرچند هنوز بر سر اینکه حرکت تاریخی قیمت نتیجه‌ی مستقیم هاوینگ بیت کوین هست یا نه بحث‌هایی وجود دارد و کاملا قطعی نیست.

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟

بر اساس الگوریتم بیت کوین، هاوینگ بیت کوین پس از آزادسازی تعداد مشخصی از بلاک‌ها اتفاق می‌افتد. در واقع هیچ کس نمی‌تواند قاطعانه در مورد زمان این پدیده نظر بدهد، اما اتفاق نظر کارشناسان ماه می‌ ۲۰۲۴ (اردیبهشت 1403) است که تقریبا چهار سال از هاوینگ قبلی فاصله دارد. کارشناسان می‌گویند که ماهیت هاوینگ بیت کوین طوری طراحی شده است که شوک بزرگی به شبکه وارد نشود.

هاوینگ بعدی بیت کوین

بر طبق گفته‌ی راب چانگ مدیر عامل شرکت خصوصی Gryphon، با توجه به پیشینه‌ای که وجود دارد، بعد از وقوع هاوینگ بیت کوین، نوسانات این ارز بسیار زیاد می‌شود. با این وجود، چندین ماه بعد قیمت بیت کوین به میزان چشم گیری بالا خواهد رفت. در حالی که عوامل مختلفی بر روی قیمت بیت کوین اثر گذار هستند اما به نظر می‌رسد که هاوینگ اثری افزایشی بر قیمت بیت کوین پس از کم شدن نوسانات اولیه دارد.

هرچند کمبود بیت کوین می‌تواند باعث بالاتر رفتن قیمت آن شود ولی از طرف دیگر کاهش فعالیت ماینرها نیز می‌تواند اثر منفی بر قیمت داشته باشد. ویز برگر می‌گوید که بهتر است سرمایه گذاران به جای تمرکز روی زمان هاوینگ بیت کوین، روی رشد کلی شبکه تمرکز کنند تا وقتی که شبکه به رشد خود ادامه می‌دهد، احتمال اینکه مردم از بیت کوین به عنوان منبع ذخیره‌ای با ارزش استفاده کنند بیشتر خواهد بود.

جدول زمانی هاوینگ بیت کوین

رویداد تاریخ بلاک میزان پاداش میزان استخراج شده درصد میزان استخراج شده
اولین هاوینگ بیت کوین 2012 210,000 25 5,250,000 75
دومین هاوینگ بیت کوین 2016 420,000 12.5 2,625,000 87.5
سومین هاوینگ بیت کوین 2020 630,000 6.25 1,312,500 93.75
چهارمین هاوینگ بیت کوین 2024 840,000 3.125 656,250 96.875
پنجمین هاوینگ بیت کوین 2028 1,050,000 1.5625 328,125 98.4375
ششمین هاوینگ بیت کوین 2032 1,260,000 0.78125 164,062.50 99.21875

خلاصه هاوینگ بیت کوین

همان طور که گفتیم هدف اصلی از هاوینگ بیت کوین مقابله با تورم و افزایش عرضه است. هر هاوینگ معمولا چهار سال یک‌بار اتفاق میفتد و به واسطه‌ی آن پاداش ماینرها نصف می‌شود. در چنین شرایطی یک راه موثر برای جذاب نگه داشتن بازار برای استخراج کنندگان بیت کوین می‌تواند افزایش قیمت کوین باشد. در انتهای مطلب از شما خوانندگان عزیز دعوت می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال سایت ایران بروکر را دنبال کنید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.