تحلیل

تحلیل فاندمنتال و تکنیکال شاخص دلار | بررسی قیمت چارت USDX

تحلیل

مطالعه در 4 دقیقه

بازار فارکس تحت تاثیر اخبار انویدیا و داده‌های اقتصادی اخیر ایالات متحده قرار گرفته است. اعضای فدرال رزرو به ویژه با توجه به شاخص CPI بالاتر از حد انتظار اخیر، پس از انتشار صورتجلسه FOMC، بر محتاطانه بودن در مورد چشم‌انداز تورم تاکید کرده‌اند. این امر باعث شده است تا انتظارات برای سیاست‌های تسهیلی کاهش یابد و به طور کلی بر دارایی‌های حساس به ریسک، از جمله بازارهای سهام، فشار وارد شود.

با این حال، عملکرد قوی انویدیا تا حدی این فشار را جبران کرده و شاخص S&P500 در سال جاری تاکنون ۶ درصد رشد داشته است. موسسه ING پیش‌بینی می‌کند که داده‌های اقتصادی ایالات متحده در چند هفته آینده به نفع اوراق قرضه خزانه‌داری حرکت خواهد کرد، به استثنای انتشار PCE در ۲۹ فوریه که انتظار می‌رود قوی باشد و انتظارات کاهش نرخ بهره را دورتر کند.

با توجه به این عوامل، ING معتقد است که ارزهای با بتای بالا در کوتاه مدت گران به نظر می‌رسند. چشم‌انداز ناپایدار ریسک و افزایش نرخ دلار در آستانه انتشار PCE هفته آینده، پتانسیل نزولی برای این ارزها را نشان می‌دهد.

امروز، تقویم اقتصادی ایالات متحده شامل شاخص اطمینان مصرف‌کننده کنفرانس بورد است که انتظار می‌رود در ماه فوریه افزایش یابد. شاخص دلار در حال حاضر در محدوده ۱۰۴ قرار دارد و در صورت کاهش ریسک پذیری، می‌تواند بازگشتی داشته باشد.

نکات کلیدی:

  • فدرال رزرو در مورد چشم انداز تورم محتاطانه رفتار می‌کند.
  • انتظارات برای سیاست‌های تسهیلی کاهش یافته است.
  • سهام انویدیا پس از گزارش درآمد قوی، افزایش یافته است.
  • ING انتظار دارد که داده‌های اقتصادی ایالات متحده در ماه مارس به نفع دلار باشد.
  • ارزهای با بتای بالا در کوتاه مدت گران به نظر می‌رسند.
  • شاخص دلار فضایی برای ثبات در محدوده ۱۰۴ دارد.

تحلیل فاندامنتال شاخص دلار

بازار فارکس در حال حاضر تحت تاثیر دو عامل اصلی قرار دارد: انویدیا و داده‌های اقتصادی. انویدیا از بازار سهام حمایت می‌کند، اما داده‌های اقتصادی ایالات متحده نشان می‌دهد که فدرال رزرو ممکن است مجبور به افزایش نرخ بهره شود. این امر می‌تواند به ضرر ارزهای با بتای بالا باشد.

در کوتاه مدت، به نظر می‌رسد که دلار آمریکا در محدوده ۱۰۴ باقی بماند. با این حال، اگر ریسک پذیری کاهش یابد، این شاخص می‌تواند بازگشتی داشته باشد.

در بلندمدت، چشم‌انداز دلار آمریکا به مسیر سیاست‌های پولی فدرال رزرو و عملکرد اقتصادی ایالات متحده بستگی دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص دلار

چارت روزانه شاخص دلار را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. قیمت پس از شکست خط گردن (Neckline) در الگوی سر و شانه معکوس، توانست خود را به ۵۰ درصد خلأ نقدینگی در نواحی ۱۰۵ برساند و در واکنش به این ناحیه، به خط گردن پولبک داشت. اکنون قیمت در ۱۰۳.۸۵۰ قرار دارد.

همانطور که در تحلیل‌های قبلی اشاره شد، شاخص دلار در بلند مدت نزولی است اما سؤال مهم این است که از کدام ناحیه ریزش اصلی آغاز می‌شود؟ برای جواب این سؤال سناریوهای مختلف را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تجلیل تکنیکال شاخص دلار

در چارت زیر، که همان تایم‌فریم روزانه است، امواج اصلی رسم شده است. محدوده ۱۰۳.۷ ناحیه تغییر ساختار در این موج است که قیمت نتوانست آن را به طور کامل شکست دهد. به این معنا که کلوز کندل پایین‌تر از این ناحیه بسته نشد.

برای تغییر ساختار باید محدوده ۱۰۳.۳۱۰ با کلوز کندل شکسته شود. در این صورت سناریوی آغاز نزول تقویت خواهد شد و میتوان گفت اصلاح قیمتی تمام شده است؛ در غیر این‌صورت روند همچنان در میان مدت و کوتاه مدت صعودی است.

پیش بینی قیمت دلار

برای ادامه صعود و رسیدن به مقاومت‌های بالاتر، قیمت باید از سطح ۱۰۴.۲ به سمت بالا گذر کند. بنابراین برای آغاز نزول در بلند مدت باید ساختار روزانه (یعنی ۱۰۳.۳۱۰) تغییر کند و برای ادامه صعود، سطح ۱۰۴.۲ در تایم‌فریم ۱ ساعته به بالا شکسته شود. با توجه به سنتیمنت و فاندامنتال، به نظر می‌رسد وزنه صعود در کوتاه مدت سنگین‌تر باشد و قیمت تمایل بیشتری به رشد داشته باشد.

پیش بینی قیمت شاخص دلار

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید