تحلیل بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین | فشار فروش از کجا نشأت می‌گیرد؟

تحلیل بیت کوین

مطالعه در 4 دقیقه

بازار ارزهای دیجیتال پس از اینکه قیمت بیت‌ کوین از ۷۱ هزار دلار عبور کرد و همزمان ‌ETF اتریوم هم تایید شد، انتظار رسیدن به بالاترین قیمت تاریخی (ATH) را برای پادشاه رمزارزها داشت. اما متاسفانه با ریجکت شدن قیمت از این سطح، تمام پیش‌بینی‌ها تغییر کرد و بیت کوین ‌به اصلاح خود ادامه داد.

رشد شدید کندل‌های نزولی که بر فشار خرید غلبه کرده‌اند، باعث خروج قیمت بیت‌ کوین از محدوده صعودی شد. حالا این باور وجود دارد که کف قیمت مورد انتظار بسیاری از تحلیل‌گران، یعنی پایین‌تر از ۶۰ هزار دلار، ممکن است در نهایت شکل بگیرد.

با وجود اینکه در چند روز گذشته، ورود سرمایه‌های نهادی به بازار به رکورد جدیدی رسیده، چه کسی بیت‌ کوین می‌فروشد و فشار فروش ایجاد می‌کند؟

قیمت بیت‌ کوین اکنون بیش از ۱۰۰ روز است که در یک محدوده خاص نوسان می‌کند. این وضعیت باعث آغاز یک رویداد نادر به نام «تسلیم ماینرها» شده است. این تسلیم، نتیجه رویداد هاوینگ است که باعث خروج ماینرهای ضعیف از بازار می‌شود. علاوه بر این، میانگین هزینه استخراج هر بیت‌ کوین به بیش از ۷۵ هزار دلار رسیده، در حالی که قیمت اسپات آن زیر ۶۷ هزار دلار قرار دارد. بنابراین، این عوامل ‌باعث شده ماینرها بخشی از ذخایر بیت کوین خود را بفروشند که این میزان در ۶ تا ۸ ماه گذشته به پایین‌ترین حد رسیده است.

با استناد به داده‌های وبسایت گلس‌نود، موجودی بیت‌ کوین ماینرها با افزایش فروش‌ها پس از هاوینگ اخیر در آوریل ۲۰۲۴، به طور پیوسته کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح خود در چند سال گذشته رسیده است. طبق داده‌های گلس‌نود، این موجودی از ۱.۸۴ میلیون بیت‌ کوین در اوایل سال ۲۰۲۳ به ۱.۸ میلیون بیت‌ کوین در ماه می ۲۰۲۴ کاهش یافته است. این روند نشان‌دهنده نیاز ماینرها به تامین هزینه‌های عملیاتی خود پس از کاهش پاداش استخراج هر بلاک است.

ذخایر بیت کوین ماینرها

بنابراین، می‌توان گفت که ماینرها نقش مهمی در اصلاح قیمت اخیر بیت‌ کوین داشته‌اند. برآورد می‌شود آن‌ها بیش از ۱۲۰۰ بیت‌ کوین (به ارزش تقریبی ۸۰ میلیون دلار) فروخته‌اند که مانع از عبور قیمت از مقاومت کلیدی ‌۷۱،۸۰۰ دلار شده است. خوشبختانه، به نظر می‌رسد این دوره تسلیم به پایان خود نزدیک می‌شود و ممکن است فاز صعودی جدیدی آغاز شود. با این حال، این سوال همچنان باقیست که آیا قیمت بیت‌ کوین می‌تواند به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی ۷۵ هزار دلار برسد یا خیر؟

تحلیل تکنیکال بیت کوین

با توجه به نمودار ۴ ساعته، بیت‌کوین الگوی سقف دو قلو و ساختار داخلی را به سمت پایین شکسته است. این نشان‌دهنده احتمال اصلاح عمیق‌تر قیمت است.

سناریوی احتمالی:

  • پولبک: قیمت می‌تواند تا سطح ۶۷ تا ۶۸ هزار دلار بالا برود و سپس ریزش خود را به سمت ۶۳ هزار دلار آغاز کند.
  • حمایت: در ناحیه ۶۳ هزار دلار، باید به واکنش قیمت توجه کنیم. اگر قیمت از این ناحیه حمایت شود، می‌توان به یک روند صعودی جدید امیدوار بود. اما اگر این ناحیه نیز شکسته شود، ریزش عمیق‌تر محتمل است.
چارت ۴ ساعته بیت کوین

همچنین، در این تایم‌فریم به این نکته نیز توجه شود که واگرایی بین قیمت و RSI در حال شکل‌گیری است.

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

تحلیلگر، معامله‌گر، خالق محتوا

مقالات بیشتر از این نویسنده

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید