تحلیل بیت کوین

تحلیل روزانه چارت بیت کوین در شنبه ۲۸ آبان | BTCUSDT

تحلیل بیت کوین

مطالعه در 3 دقیقه
تحلیل چارت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته و در شنبه ۲۸ آبان | BTCUSDT
چارت معاملاتی جفت ارز BTCUSDT در تایم فریم ۴ ساعته

در چارت‌های معملاتی به طور معمول، بازار پس از یک حرکت قوی خود وارد فاز تثبیت روند تشکیل شده می‌شود و الگوهای اصلاحی را تشکیل می‌دهد. همانطور که تصویر بالا نشان می‌دهد، قیمت پس از نزول اخیر خود یک الگوی مثلث تشکیل داده است که در آستانه شکستن این الگو روبه‌بالا است. در صورت شکست این الگو، قیمت احتمالاً افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، در طی نزول اخیر چارت، یک عدم تعادل در تایم فریم 4 ساعته بین سطوح 18.7 هزار دلار و 19.2 هزار دلار شکل گرفته است که با سطح 61.8 درصدی فیبوناچی رسم شده برای روند نزولی اخیر، هم‌خوانی دارد و آن را تبدیل به یک مقاومت قابل توجه می‌کند. بر این اساس، قیمت احتمالاً به سمت منطقه 18.5 تا 19.2 هزار دلار اصلاح می‌شود و از عدم تعادل موجود در چارت برای ادامه روند نزولی خود به سمت سطح حمایتی 15 هزار دلاری استفاده می‌کند.

تحلیل چارت بیت کوین در تایم فریم روزانه و در شنبه ۲۸ آبان | BTCUSDT
چارت معاملاتی جفت ارز BTCUSDT در تایم فریم روزانه

با کاهش قابل توجه قیمت و عبور از سطح مقاومتی خود در تایم فریم روزانه، قیمت ممکن است به منطقه 18 تا 19 هزار دلار مجدد باز گردد و سپس حرکت نزولی خود را تا سطح 15 هزار دلار ادامه دهد. اشباع فروش در اندیکاتور آر اس آی نیز این حرکت را نشان می‌دهد. از سوی دیگر، میانگین متحرک 100 روزه، که اکنون در محدوده 19 هزار دلار قرار دارد نیز با خط روند شکسته شده همسو می‌شود که می‌تواند یک سطح حمایتی قدرتمند را برای روند نزولی تشکیل دهد. از این رو، حرکت به سمت میانگین متحرک 100 روزه و خط روند شکسته شده در محدوده قیمتی 18 تا 19 هزار دلار محتمل‌ترین سناریو برای بیت کوین در کوتاه مدت خواهد بود.

تحلیل نمودار سود/زیان محقق نشده بیت کوین در شنبه ۲۸ آبان | NUPL
نمودار سود/زیان محقق نشده (NUPL) بیت کوین

روند نزولی قوی بیت کوین در چند ماه گذشته فشار زیادی را بر همه فعالان بازار وارد کرده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین‌های خود را با زیان هنگفت از ترس کاهش بیشتر قیمت فروختند و بازار را ترک کردند.
با این حال، با توجه به شاخص سود/زیان محقق نشده (یا NUPL)، بازار اخیرا شاهد تسلیم عظیمی بوده است زیرا این شاخص به میزان قابل توجهی افت کرده است. این معیار نسبت سود و زیان تحقق نیافته را اندازه‌گیری می‌کند و یک شاخص مفید برای ارزیابی احساسات در بازار است.
در جریان نزول اخیر بیت کوین به دلیل سقوط FTX و بحران نقدینگی، شاخص NUPL سقوط کرده و به پایین‌ترین حد خود رسیده است، سیگنالی که قبلاً نشان‌دهنده پایان بازارهای نزولی و آغاز یک روند صعودی جدید بود. با این وجود این شاخص هنوز جای نزول دارد، که نشان می‌دهد ممکن است کف نهایی قیمت هنوز تشکیل نشده باشد.