معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال الف چیست؟ معرفی توکن AELF

معرفی رمزارزها

مطالعه در 12 دقیقه

اکثر پلتفرم‌های بلاک چین فرض می‌کنند که انواع رایانه‌ها، سرورها و سایر دستگاه‌ها می‌توانند مانند یک گره یا نود (node) در شبکه بلاکچین عمل کنند. در صورتی که این باور کاملا درست نیست، تنها ریگ‌های استخراج مدار مجتمع با کاربرد خاص یا ای‌سیک (ASIC) به طور خاص برای فناوری بلاک چین طراحی شده‌اند. ارز دیجیتال اِلف (Aelf) امیدوار است با ایجاد یک سیستم‌عامل مبتنی بر بلاکچین که اساساً دستگاه‌های ما را متحول می‌کند، این امر را تغییر دهد و استفاده بصری‌ از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را ممکن کند. اما ارز دیجیتال الف چیست و چه عملکردی دارد؟

Aelf یک اکوسیستم بلاک چین چند لایه و چند زنجیره‌ای مشابه اتریوم است. این ارز دیجیتال بر اساس زیرساخت محاسبات ابری، با یک سیستم اجرای موازی و توابع زنجیره‌ای متقابل ساخته شده است. اکوسیستم ارز دیجیتال Aelf از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن‌های غیرمثلی (NFT)، پلتفرم IDO و سایر برنامه‌های web3 پشتیبانی می‌کند. در این مقاله نگاهی به اکوسیستم این ارز دیجیتال خواهیم داشت و در نهایت به سوال توکن ELF چیست پاسخ می‌دهیم.

ارز دیجیتال الف چیست؟ (Aelf)

Aelf یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز است. طبق گفته‌های وب سایت الف، Aelf توسط زیرساخت رایانش ابری توانمند شده است. تمامی گره‌های موجود در شبکه بلاک چین Aelf به دیگری وابسته نیست و این موضوع عملکردی با مقیاس‌پذیری بالا ارائه می‌دهد. این وب سایت همچنین ادعا می‌کند که Aelf یک شرکت فناوری دیجیتال است که تمرکز آن بر تولید دارایی‌های دیجیتال و توسعه اکوسیستم بلاک چین است.

اکوسیستم Aelf شامل پروتکل‌های زنجیره‌ای عمومی Aelf، اوراکل (Oracle) و امور مالی غیر متمرکز (Defi) است. اوراکل دستگاهی در بلاک چین است که بلاک چین را به داده‌های دیگری متصل می‌کند که روی بلاک چین نیستند. از طرف دیگر، زنجیره‌های عمومی شبکه‌های بازی هستند که به هر کسی اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به کسب اجازه در شبکه شرکت کند.

ارز دیجیتال الف چیست؟ (Aelft)

وایت پیپر این پروژه، برخی چالش‌های فعلی که بلاک چین‌ها با آن مواجه هستند را به این صورت توضیح داده است:

  • بلاک چین‌های فعلی مقیاس پذیر نیستند؛ زیرا عملکرد یک گره واحد قدرت کل سیستم بلاک چین را تعیین می‌کند.
  • سیستم بلاک چین فعلی داده‌ها را از قراردادهای هوشمند مختلف ترکیب و آن‌ها را جدا نمی‌کند، که در نهایت باعث تداخل در اجرای همان قراردادها می‌شود.
  • بلاک چین‌های فعلی مکانیسم اجماع از پیش تعریف‌شده‌ای ندارند که به دنبال پذیرش فناوری جدید باشد.

بلاک چین Aelf دارای اهداف کلیدی است که به تمام چالش‌های ذکر شده در بالا پاسخ می‌دهد. در درجه اول، این بلاک چین به دنبال ارائه یک سیستم عامل قابل تنظیم برای استفاده تجاری کارآمد است. Aelf قصد کمک به توسعه‌دهندگان را دارد، تا یک سیستم سفارشی شده را بر اساس نیازهای مشتری بسازند.

ثانیاً، بلاکچین Aelf قصد دارد از تعامل میان زنجیره‎ای (cross chain) پشتیبانی کند. همچنین بر اساس اطلاعات ذکر شده در وایت پیپر، Aelf به دنبال تعامل با اتریوم (Ethereum)، بیت کوین (Bitcoin) و سایر سیستم‌های بلاک چین برای به اشتراک‌گذاشتن دارایی‌های دیجیتال، کاربران و اطلاعات است. پروتکل Aelf از مکانیزم اجماع الگوریتم اثبات سهام نمایندگی (DPoS) استفاده می‌کند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال الف چیست؟

برای حل مشکل تکنولوژی بلاک چین‌های فعلی، aelf بر دو نوآوری اصلی تمرکز دارد:

  • زنجیره‌های جانبی
  • سیستم حکومتی منحصر به فرد

این پروژه منابع و قراردادهای هوشمند را با استفاده از زنجیره‌های جانبی جدا می‌کند تا مقیاس‌پذیری را بهبود بخشد و در عین حال از یک سیستم اجماع اثبات سهام برای حاکمیت سازگارتر استفاده می‌کند. Aelf از یک زنجیره اصلی و زنجیره‌های جانبی متعدد برای اجرای قراردادهای هوشمند بر روی پلتفرم تشکیل شده است.

زنجیره اصلی ستون فقرات کل سیستم است و همچنین قادر به تعامل با زنجیره‌های بیرونی است. هر زنجیره جانبی به نوع خاصی از قرارداد هوشمند اختصاص داده شده است. زنجیره‌های جانبی قادر به تعامل با یکدیگر نیستند، بنابراین هنگام انتقال اطلاعات باید از طریق زنجیره اصلی ارتباط برقرار کنند. تمام زنجیره‌های جانبی از طریق یک سیستم شاخص زنجیره جانبی به زنجیره اصلی متصل می‌شوند. سیستم شاخص زنجیره‌ها را به دو گروه دسته بندی می‌کند:

  • زنجیره‌های خارجی با اهمیت بالا (بیت کوین، اتریوم و غیره)
  • زنجیره‌های جانبی داخلی در سیستم عامل aelf

به عنوان مثال، زنجیره اصلی می‌تواند بیت کوین را به یک زنجیره جانبی برای مبادلات دارایی، و یک زنجیره دیگر برای «سایر انواع دارایی‌ها» منشعب کند. علاوه بر این، زنجیره‌های جانبی می‌توانند دوباره به زنجیره‌های فرعی منشعب شوند. زنجیره «سایر انواع دارایی» می‌تواند یک زنجیره فرعی برای هر نوع دارایی داشته باشد و هر یک از آن زنجیره‌ها نیز دوباره منشعب شود. این استراتژی شبیه به تکنیک شاردینگ (sharding) در اتریوم است و باید به مقیاس‌پذیری کارآمد شبکه کمک کند. منشعب کردن زنجیره‌های جانبی تضمین می‌کند که در صورتی که مشکلی در شبکه ایجاد شود، کل شبکه تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

توکن ELF چیست؟

حال که با پاسخ سوال ارز دیجیتال الف چیست آشنا شدیم، باید توکن اختصاصی این اکوسیستم را بررسی کنیم. رمز ارز اختصاصی شبکه Aelf، توکن Aelf است و با نماد ELF نشان داده می‌شود. تمام زنجیره‌های جانبی که با اکوسیستم Aelf در ارتباط هستند توکن Aelf را به عنوان ابزاری برای ذخیره و انتقال داده می‌پذیرند. توکن Aelf همچنین به عنوان پاداش برای استخراج‌کنندگانی ارائه می‌شود که سیستم خود را راه‌اندازی می‌کنند.

مجموع عرضه ELF به یک میلیارد توکن محدود شده است. از این توکن برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و کارمزدهای شاخص زنجیره جانبی، رای دادن و پاداش‌های بلاک استفاده می‌شود. توکن‌های ELF دچار فرایند هاوینگ (halving) یا نصف شدن می‌شوند که هر چهار سال یک بار پاداش بلاک را به نصف کاهش می‌دهد. همچنین توکن ELF دارای مکانیزم سوزاندن است که در آن 10 درصد از تمام کارمزدهای تراکنش سوزانده می‌شود.

توکن الف (AELF) چیست؟

90 درصد باقیمانده نیز به استخر پاداش زنجیره اصلی می‌رود. از 4 ژانویه (14 دی) سال 2023، توکن‌های ELF به چهار شکل مختلف به عنوان توکن شبکه اصلی، توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم و توکن‌های BEP-20 و BEP-2 مبتنی بر بایننس وجود دارند.

زنجیره‌های جانبی برای شاخص‌گذاری (indexing) باید کارمزد تراکنش را به زنجیره اصلی بپردازند. هر چه یک زنجیره جانبی بیشتر به اکوسیستم کمک کند، کارمزد تراکنش کمتری پرداخت می‌کند. زنجیره‌های جانبی همچنین می‌توانند از هر زیر زنجیره‌ای که به آن‌ها متصل است، کارمزد دریافت کنند.

ارز دیجیتال Alef همچنین یک سیستم پاداش‌دهی به نام Candy دارد. در این سیستم با انجام کارهای ساده و روزانه، کاربر امتیازاتی دریافت می‌کند که قابلیت تبدیل به توکن ELF را دارد.

بهترین گزینه برای خرید توکن ELF چیست؟

بعد از بررسی اینکه توکن ELT چیست، باید پلتفرم‌های مناسب برای خرید این دارایی را بررسی کنیم. به صورت کلی، پلتفرم‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید ارز دیجیتال Aelf را از آنها خریداری کنید. در ادامه، لیستی از صرافی‌هایی را بررسی می‌کنیم که می‌توانید توکن ELF را از آن‌ها خریداری کنید. بهتر از با توجه به نیاز‌ها و مواردی که مد نظر شماست، بهترین پلتفرم را برای خرید این دارایی انتخاب کنید.

بایننس (Binance)

صرافی ارز دیجیتال متمرکز بایننس یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های معامله ارز دیجیتال است. چندین جفت ارز متفاوت از توکن ELF در صرافی بایننس در دسترس است. بایینس حجم نقدینگی خوبی را برای جفت ارز ELF/USDT ارائه می‌دهد. همچنین طیف گسترده‌ای از انواع ابزارها و معاملات در این صرافی در دسترس کاربران قرار دارد.

هیوبی گلوبال (Huobi Global)

Huobi Global نیز صرافی متمرکز دیگری است که به کاربران امکان خرید ELF را ارائه می‌دهد. این صرافی نزدیک به 2 درصد از کل حجم معاملات این ارز را در اختیار دارد. همچنین هیوبی گلوبال از نظر توکن‌های پذیرفته شده، کاربران و حجم معاملات انجام شده از بزرگ‌ترین صرافی‌های جهان است. علاوه بر این، صرافی هیوبی نقدینگی زیادی دارد. این صرافی نیز مانند بایننس گزینه‌های معاملاتی متنوعی را ارائه می‌دهد.

کوکوین (KuCoin)

کوکوین یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال است. از طرفی این صرافی نیازی به احراز هویت ندارد، به همین دلیل گزینه محبوبی برای کاربرانی ایرانی و همچنین افرادی است که می‌خواهند اطلاعات شخصی خود را با صرافی به اشتراک نگذارند. البته جفت ارزهای ELF لیست شده در صرافی کوکوین، در مقایسه با هیوبی و بایننس، کمتر است.

یونی سواپ (Uniswap)

برخلاف صرافی‌های قبلی، یونی سواپ یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. در یونی سواپ، سرمایه‌گذاران می‌توانند ELF را با توکن WETH خریداری کرده و بفروشند. علاوه بر این، صرافی یونی سواپ ارتباط نزدیکی با بازار DeFi دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید ELF را معامله کنید و به بازار DeFi دسترسی داشته باشید، Uniswap یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. البته اگر تازه وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید، این صرافی گزینه مناسبی برای معاملات شما نیست و بیشتر برای کاربران حرفه‌ای‌تر مناسب است.

خرید توکن ELF از صرافی های ایرانی

با توجه به اینکه ارز دیجیتال الف جایگاه بالایی ندارد نمی‌توان آن را در تمام صرافی‌های معتبر ایرانی خرید و فروش کرد. اما در حال حاضر امکان خرید و فروش ارز دیجیتال الف در برخی از صرافی‌های فروشگاهی (OTC) وجود دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید با مراجعه به صرافی‌های ابان تتر، کوین کده و هلو اکس توکن ELF را خریداری کنید.

قیمت لحظه ای و تمامی اطلاعات مورد نیاز در خصوص ارز دیجیتال و توکن ELF را می‌توانید در صفحه قیمت ارز دیجیتال الف مشاهده کنید.

بهترین کیف پول برای ذخیره ارز دیجیتال الف چیست؟

کیف پول‌های مختلفی وجود دارد که به شما امکان ذخیره توکن‌های ELT را می‌دهد. بهترین کیف پول برای شما تا حد زیادی به کاربرد و میزان توکن‎‌های شما بستگی دارد. برای مثال، اگر قصد خرید مقدار زیادی توکن ELF را دارید، باید از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده کنید. در مقابل اگر می‌خواهید به طور منظم توکن‌های ELF خود را خرید و فروش کنید، کیف پول‌های نرم افزاری انتخاب بهتری هستند.

کیف پول‌های‌ نرم‌افزاری

کیف پول‌های نرم افزاری بهترین نوع کیف پول برای انجام معاملات روزانه و ذخیره کوتاه‌مدت دارایی‌های دیجیتال هستند. اینها کیف پول‌هایی هستند که می‌توانند در تلفن هوشمند یا رایانه شما دانلود و نصب شوند. معمولاً این کیف پول‌ها توسط کاربرانی استفاده می‌شوند که می‌خواهند ارزهای دیجیتال مختلف را مدیریت کنند و سبدهای خود را کنترل کنند. با این حال، اگر می‌خواهید مقادیر زیادی توکن Aelf داشته باشید، این کیف پول‌ها امن‌ترین گزینه موجود نیستند؛ زیرا کیف پول‌های نرم‌افزاری دارایی‌ها را به صورت آنلاین ذخیره می‌کنند.

کیف پول‌های‌ سخت‌افزاری

در عوض، کیف پول‌های سخت‌افزاری امن‌ترین گزینه موجود در بازار هستند. اگر می‌خواهید توکن ELF را برای طولانی مدت نگهداری کنید، مطمئناً یک کیف پول سخت‌افزاری بهترین راه برای محافظت از سرمایه شماست. این کیف پول‌ها دارایی‌ها را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند. لازم به ذکر است که برای دسترسی به این کیف پول‌ها باید آنها را خریداری کنید.

جمع بندی مقاله بررسی ارز دیجیتال الف

Aelf یک بلاک چین چند لایه با قابلیت پشتیبانی از زنجیره جانبی است. به عقیده بسیاری ارز دیجیتال Aelf یکی از امیدوارکننده‌ترین راه‌حل‌های ارز دیجیتال موجود است. Aelf یک رقیب نسبتاً جدید در میان پلتفرم‌ برنامه‌های غیرمتمرکز است؛ اما در حال حاضر از حمایت قوی شرکت‌های سرمایه گذاری بزرگ برخوردار است. این پروژه از جداسازی منابع از طریق زنجیره‌های جانبی و یک مدل حاکمیتی منحصر به فرد برای ساخت سیستم عامل بلاک چین استفاده می‌کند.

حال که پاسخ سوال ارز دیجیتال الف چیست را می‌دانید، شاید مشتاق به سرمایه‌گذاری در این دارایی باشید. اینکه ELF سرمایه‌گذاری مناسبی برای شماست یا خیر، بستگی به میزان تحمل ریسک و میزان سرمایه‌گذاری شما دارد. در زمان نوشته شدن این مقاله الف کوین 0.31 دلار ارز دارد.

برخی کارشناسان معتقدند که ارزش این دارایی تا سال 2025 به 0.51 دلار خواهد رسید و تا سال 2030 نیز تا 2.58 دلار قیمت خواهد داشت. با این وجود به خاطر داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات زیادی همراه است و همیشه عملکرد گذشته تضمینی برای بازده آینده نیست. در نتیجه، قبل از سرمایه‌گذاری درباره این دارایی تحقیقات لازم را انجام دهید و با پولی را که توانایی از دست دادن آن را ندارید، سرمایه‌گذاری نکنید.

سوالات متداول مقاله بررسی ارز دیجیتال الف (AELF)

چه تعداد توکن ELF وجود دارد؟

طبق داده‌های سایت کوین‌مارکت‌کپ، حجم در گردش این ارز دیجیتال 581,468,164 توکن بوده و عرضه آن به 1 میلیارد توکن محدود شده است.

آیا قیمت ELF افزایش خواهد یافت؟

برخی پیش‌بینی می‌کنند که قیمت این دارایی در بازه زمانی کوتاه‌مدت بازدهی متوسطی خواهد داشت و پس از آن این بازدهی بیشتر می‌شود. البته با توجه به نوسانات بازار، ELF ممکن است ارزش خود را از دست بدهد. جهت قیمت ELF بیشتر از هرچیزی به روند توسعه پروژه Aelf و روند بازارهای ارزهای دیجیتال بستگی دارد.

توکن ELF را کجا نگهداری کنیم؟

این ارز دیجیتال را می‌توانید در کیف پول نرم‌افزاری مانند تراست والت (Trust Wallet) و اتومیک والت (Atomic Wallet) ذخیره کنید. همچنین با استفاده از مای‌ اتر والت (MyEtherWallet) می‌توان بدون نیاز به دانلود یا نصب نرم‌افزار این دارایی را ذخیره کرد. کیف پول‌های لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) نیز گزینه‌های سخت‌افزاری مناسبی هستند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید