روانشناسی معامله‌گری

چرا یک تریدر حرفه ای خودش را با دیگران مقایسه نمی‌کند؟

روانشناسی معامله‌گری

مطالعه در 4 دقیقه

تا کنون به این نکته توجه کرده‌اید که چرا یک تریدر حرفه ای، و کلا معامله‌گران بزرگ به دنبال معروف شدن و مقایسه خود با دیگران نیستند؟! قرن‌ها پیش، سوارکاران چشم‌بندی ساختند تا اسب‌هایشان هنگام دویدن فقط روی مسیر دویدن متمرکز باشند و منظره‌های اطراف حواس اسب‌ها را پرت نکند. این چشم‌بندها تکه‌پارچه‌هایی چرمی هستند که به افسار اسب متصل می‌شود و اجازه نمی‌دهد اسب چیزی غیر از مسیر جلوی رویش را ببیند.

بدون این چشم‌بندها اسب می‌تواند به طور کامل پشت سرش را ببیند و به راحتی با حرکت اشیاء پشت‌سرش بترسد. اما این چشم‌بندها باعث می‌شود اسب‌ها حواس‌پرتی کمتری داشته باشند و بهتر روی مسیر دویدن تمرکز کنند.

تریدر حرفه ای

تجربه یک تریدر حرفه ای در بازار

من به عنوان یک تریدر حرفه ای این را متوجه شده‌ام که هرگاه عملکرد معاملاتی خودم را با دیگر معامله‌گران مقایسه کردم، عملکردم ضعیف‌تر شد. این «حواس‌پرتی» معمولا منجر به ضرر من شده است.

آن دوره‌ای که نتفلیکس، آمازون پرایم یا دیزنی پلاس در دسترس نبود و اپرا وینفری یکی از محبوب‌ترین چهره‌های تلوزیونی بود، یک موضوع جالب از او دیدم.

در آن گفتگو خانمی از این صحبت می‌کرد که چگونه مقایسه کردن خودش با دیگران همیشه باعث شده یک قدم از هدفش دور شود. حرف‌های او باعث شد بفهمم که این مورد در زندگی روزمره من هم صدق می‌کند.

حالا توصیه من به تو این است که خودت را با دیگران مقایسه نکن. در دنیای مدرن و رقابتی امروز خیلی سخت است که عملکردت را بر اساس عملکرد دیگران مورد سنجش قرار ندهی.

اگر وقت زیادی در توییتر می‌گذرانی و چک می‌کنی که کدام یک از دوستانت بیت‌کوین خریده یا با PS5 جدیدش حال می‌کند، ممکن است احساسی ناخوشایند به تو دست دهد که چرا «مثل آنها زندگی نمی‌کنم».

گفتنش راحت‌تر از انجامش است اما نباید اجازه دهی عملکردت نسبت به عملکرد دیگران، بر احساست نسبت به ارزش درونی‌ات و احساس موفقیتت اثری منفی داشته باشد.

تریدر حرفه ای

راز موفقیت یک تریدر حرفه ای

مقایسه بی‌فایده است در مسابقه خودت شرکت کن و روی مسابقه خودت تمرکز کن.

تو خودت به تنهایی می‌توانی مهارت‌های معامله‌گری‌ات در فارکس را تقویت کنی و یک تریدر حرفه ای شوی. چیزی که برای دیگران مفید است به این معنا نیست که برای تو هم حتما مفید است. تو باید روش خودت را پیدا کنی، روشی که با مهارت و شخصیت معامله‌گری خودت سازگار باشد.

تنها دستاوردی که مقایسه برای تو دارد این است که احساس ناامیدی کنی و حواست را از مسیرت پرت می‌کند.

تصور نکن که یک خط پایانی خیالی هست و قرار است تو دیگران را شکست دهی.

کسانی که به موفقیت‌های بزرگ می‌رسند به طور مستقل و بر اساس شرایط خودشان تصمیم می‌گیرند و عمل می‌کنند. آنها اهمیتی نمی‌دهند که دیگران چگونه عمل می‌کنند. آنها برنامه‌های خودشان و انگیزه‌های خودشان را دنبال می‌کنند. آنها برای تعیین مسیر نگاهشان به خودشان است.

اینکه عملکرد تو چگونه است ربطی به دیگران ندارد.

هر مقایسه‌ای باعث شکنجه‌ات می‌شود و ممکن است احساس حسادت در تو شکل بگیرد.

وقتی می‌بینی در مقایسه با یک تریدر حرفه ای دیگر، عملکرد نسبتا ضعیفی داری، احتمالا افکار مخربی مثل اینکه «چرا من نمی‌توانم مثل او عمل کنم؟» یا «من آنقدرها هم که فکر می‌کردم تریدر حرفه ای نیستم» سراغت می‌آید.

برای اینکه انگیزه‌‌ات را همیشه حفظ کنی، به جای اینکه به عملکرد دیگران نگاه کنی روی بهبود عملکرد گذشته خودت تمرکز کن.

معمولا تو نمی‌دانی چه عواملی باعث شده تا دیگران عملکردشان این گونه باشد پس مقایسه فقط تو را گمراه می‌کند و مانع از پیشرفت تو می‌شود.

به چشمانت چشم‌بند بزن و به هیچ کس جز خودت و سوابقت نگاه نکن. هرکسی منحنی یادگیری متفاوتی دارد.

تریدر حرفه ای

در مسابقه خودت شرکت کن و با سرعت به خط پایان خودت نزدیک شو.

اگر این مطلب برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم مقاله “چگونه نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنیم” را مطالعه کنید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
سلطانی ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

عالی