Search
Close this search box.

آیا بیت کوین در السالوادور واقعاً پذیرفته می‌شود؟

آیا بیت کوین در السالوادور واقعاً پذیرفته می‌شود؟

جوزف هال یکی از نویسندگان کوین تلگراف در رابطه با سفر خود و نحوه پذیرش بیت کوین در این کشور این مطلب را منتشر کرده است. او می‌گوید:

من سعی کردم دو هفته سفر خود در السالوادور را بیت کوین بگذرانم. سعی کردم برای هر چیز با بیت کوین یا ساتوشی، پرداخت کنم. اما باید اعتراف کنم که من شکست خوردم.

شرکت‌های اجاره دهنده خودرو، رستوران‌داران سرسخت، پارکومتر و حتی لباس‌فروشی‌های مدرن که مجبور شدم از یکی از آن‌ها یک کلاه‌گیس رنگارنگ با اسکناس 5 دلاری بخرم، به من اجازه ندادند بتوانم با بیت کوین در السالوادور زندگی کنم.

در طول سفر خود به این فکر می‌کردم که کجای کار من اشتباه بوده؟ چرا این اتفاق افتاد؟ مگر قرار نبود السالوادور کشور بیتکوین باشد؟ آیا بیتکوین شکست خورده یا من یک کلاهبردار به حساب می‌آیم؟

قبل از هر چیزی باید بگویم که نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که السالوادور یک مقصد برای بیت کوین است. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید این کشور جایی است که کنفرانس‌های بیتکوین را برگزار می‌کند، همه‌جا تابلوهای بزرگ «اینجا بیتکوین پذیرفته می‌شود» به چشم می‌خورد، عکس‌های زیادی با رئیس‌جمهور این کشور با چشم‌های لیزری به چشم می‌خورد و سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این کشور روی بیتکوین انجام‌شده است. می‌توان گفت به‌طورکلی این کشور اولین و بزرگ‌ترین کشور در سراسر جهان است که بیتکوین را پذیرفته است.

59999691 605
آیا بیت کوین در السالوادور واقعاً پذیرفته می‌شود؟

علاوه بر تمام موارد گفته‌شده انگیزه‌هایی که پشت قانون بیتکوین وجود دارد و در 8 ژوئن 2021 در این کشور تصویب‌شده، در یاد جامعه ارز دیجیتال ماندگار است، زمانی که مجلس السالوادور در بیانیه‌ای اعلام کرد:

نمایندگان مجلس السالوادور قانون بیتکوین را با هدف ایجاد فرصت‌های شغلی، ارتقای شمولیت مالی و ایجاد پویایی اقتصادی تصویب کردند.

اگر بخواهیم این سه هدف را از قانون بیتکوین در السالوادور در نظر بگیریم، باید گفت که این قانون رسالت خود را انجام داده است.

علاوه بر اینکه تولید ناخالص داخلی در این کشور نسبت به قبل از تصویب این قانون به‌شدت افزایش‌یافته، شغل‌های ایجادشده در این بازه زمانی نیز افزایش‌یافته است. همچنین گردشگری در این کشور فقط در یک سال اخیر 30 درصد افزایش‌یافته و حجم معاملات در کیف پول Chivo که توسط دولت السالوادور پشتیبانی می‌شود، نشان‌دهنده این موضوع است که این کشور در حال بانکداری بدون بانک است.

علاوه بر این حکایت‌های شخصی زیادی از دوستانم و هولدرهای بیتکوین شنیده‌ام که به السالوادور مهاجرت کرده‌اند، کسب‌وکارهایی را در این کشور تأسیس کرده‌اند یا صرفاً برای اولین بار از این کشور دیدن کرده‌اند. درحالی‌که شاید هیچ‌کدام از این افراد این کشور را پیش‌ازاین هرگز در لیست سفرهای خود هم نداشته‌اند. اما آیا واقعاً بیتکوین در السالوادور پذیرفته می‌شود؟ باید بگویم که طبق تجربه شخصی من، زمانی که نوبت به پرداخت با بیتکوین می‌رسد، کار شما دشوار خواهد بود.

اگر با وایت پیپر بیتکوین را باز کنید جمله‌ای که در خط اول آن مشاهده می‌کنید این است:

«سیستم نقدی الکترونیکی نقدی همتا به همتا»

اما باید بگویم که 14 سال پس از ایجاد بیتکوین و در کشوری به نام السالوادور که بیت کوین را به‌عنوان ارز قانونی خود معرفی کرده، هنوز چنین چیزی وجود خارجی ندارد.

با مشاهده دقیق‌تر قانون بیت کوین در السالوادور، مشخص می‌شود که بیت کوین به‌عنوان یک وسیله مبادله در اولویت نیست. طبق ماده 7 قانون می‌خوانیم:

«هر عامل اقتصادی باید بیت کوین را به‌عنوان نوعی پرداخت بپذیرد که توسط شخصی که کالا یا خدماتی را خریداری می‌کند، ارائه شود».

این قانون بیان نکرده که پرداخت‌های بیتکوین باید چگونه انجام شود، کسب‌وکارها با بیتکوین دریافت شده باید چه‌کاری انجام دهند، آیا باید آن را هولد کنند یا خرج کنند؟ من شخصاً اعتقاد دارم که مردم السالوادوری باید در این رابطه اعلام کنند که چطور و چه زمانی می‌توانم با بیتکوین پرداخت‌های خود را انجام دهم؟

باید بگویم جای تعجب نیست که تجربه من در استفاده از بیتکوین در السالوادور بسیار متفاوت‌تر از چیزی بود که تصور می‌کردم. اگر سری به کافی‌شاپ‌های بیتکوین در السالوادور بزنید که حتی دارای گره‌های کامل شبکه لایتنینگ هستند تا کاسب‌های کنار خیابان که عملاً به اینترنت دسترسی ندارند شاید شما هم متوجه این موضوع شوید که این کشور پول اینترنتی جادویی را طلسم کرده است.

امیدوارم به اشتراک گذاشتن تجربیاتم در این مقاله در رابطه با پرداخت با بیتکوین در السالوادور به شما دید مناسبی نسبت به سفر به صرف ساتوشی در کشور بیتکوین داده باشد.

به جزئیات بیتکوین و شبکه‌های پرداخت توجه کنید

لایتنینگ که یک شبکه پرداخت لایه 2 ایجادشده روی بلاکچین بیتکوین است و به افزایش سرعت، امنیت و هزینه کم برای انجام پرداخت‌ها کمک می‌کند و از نظر هزینه و کارایی از مستر کارت، ویزا کارت و هر شبکه پرداخت قدیمی پیشی گرفته است. هرچند من فکر می‌کنم که انتقال پرداخت‌های خرد به شبکه لایتنینگ بیتکوین بیشتر مرتبط با مسئله زمان است.

بااین‌وجود، تجربه کاربری (UX) برنامه‌ها و کیف پول‌های بیت کوین با استفاده از شبکه لایتنینگ نیاز به تمرین دارد. در طول دو هفته در السالوادور، در اسکن کدهای QR، تعامل با پیشخدمت‌ها، دادن انعام به مردم و تلاش برای زندگی بر اساس استاندارد بیت کوین چندین اشتباه مرتکب شدم.

1200x 11
میزان پذیرش بیتکوین و ارز دیجیتال السالوادور

به‌علاوه، من ویژگی‌های UX جدیدی را که مخصوص کشورهای درحال‌توسعه هستند، کشف کردم. آیا می‌دانستید که Dark Mode به‌عنوان پیش‌فرض در برنامه‌ها برای کشورهای گرم و گرمسیری وحشتناک است؟ در مزرعه‌ای زیر نور آفتاب، با غبار و خاک در چشم من، این حالت برای صفحه‌نمایش مانند این است که چشم‌بند روی چشمم باشد. علاوه بر این آیا می‌دانستید که اگر صفحه‌نمایش گوشی شما ترک خورده باشد در اسکن کدهای QR اذیت می‌شوید. این موضوع نیز چندین بار در طول سفر من اتفاق افتاد.

من اولین وعده غذایی خود را در زادگاه پذیرش بیت کوین در السالوادور، یعنی ال زونته یا ساحل بیت کوین تمام کردم و مشتاق بودم که هزینه آن را با بیت کوین پرداخت کنم. در Olas Permanentes، یک هتل ساحلی، تاکوی میگو را با منظره دریا خوردم و رفتم تا پول بدهم. تجربه خوبی بود، فاکتور لایتنینگ ارائه شد، اسکن کردم و خیلی آسان پرداخت انجام شد.

سپس به استخر رفتم، آنجا یک کد QR برای من ایجاد کردند تا آن را اسکن کنم. پس از اولین پرداخت موفقیت‌آمیز، با چشمانی ناامید و بیش‌ازحد مطمئن، QR را اسکن کردم و روی ارسال کلیک کردم. من کلمه بیت کوین یعنی «اعتماد نکن، تأیید کن» را فراموش کرده بودم و متأسفانه مبلغی از دست دادم.

پیشخدمت یک صورت‌حساب مبتنی بر بلاکچین ایجاد کرده بود و نه لایتنینگ و در کیف پول انتخابی خود گزینه کیف پول Beach را انتخاب کرده بود. علت این کار او را متوجه نشدم، شاید صرفاً یک تصادف ساده بود، شاید هم ناشی از عدم درک او از نحوه عملکرد کیف پول بود. درهرصورت من باید 10000 ساتوشی معادل حدوداً 1 دلار پرداخت می‌کردم و با روش انتخابی احمقانه برای پرداخت، حدود 10 دقیقه برای تأیید معامله منتظر ماندم.

خیلی زود متوجه شدم که سردرگمی در مورد لایتنینگ و زنجیره اصلی بیت کوین در سراسر السالوادور رایج است. در ویدیوهایی که برای پرداخت ساخته‌ام، اغلب سؤالات عجیب‌وغریبی را از ساکنین می‌شنوم که با صدای بلندت میگویند لایتنینگ کجاست؟

به‌طور غریزی، السالوادوری‌ها یک کد QR را بدون بررسی ایجاد می‌کنند – یا به این دلیل که رابط کاربری طوری طراحی‌شده که خود برنامه کیف پول بلاکچین اصلی بیتکوین را نسبت به لایتنینگ در دسترس تر قرار داده است. این موضوع به‌خصوص در کیف پول دولتی السالوادور یعنی Chivo مشاهده می‌شود.

متأسفانه فقط تعداد کمی از مردم السالوادوری متوجه تفاوت‌های این دو کلمه انگلیسی که به فرایندهای کاملاً متفاوتی اشاره دارد، می‌شدند. باید بگویم که مردم سالوادوری علاوه بر اینکه باید اطلاعات بیشتری در رابطه با بیتکوین کسب کنند، بلکه باید انگلیسی را نیز یاد بگیرند. پس از مدتی، و معمولاً زمانی که در فروشگاه‌ها، بارها و رستوران‌های کوچک‌تر بودم، هنگام پرداخت به‌صورت دستی در تلفن‌های مردم گزینه «لایتنینگ » را انتخاب کردم چراکه متوجه شده بودم که نمی‌دانند باید چه کار کنند.

در مدت‌زمانی که آنجا بودم سعی کردم تفاوت بین بیت کوین و لایتنینگ را زمانی توضیح دهم که سطح انرژی و صبرم اجازه دهد.

دانش بیت کوین خود را با السالوادوری‌ها به اشتراک بگذارید.

زمانی را به خاطر می‌آورم که در سن 21 سالگی در مکزیکوسیتی به‌عنوان معلم مشغول به کار بودم. بااینکه نزدیک به یک دهه از این دوره پرجنب‌وجوش زندگی‌ام می‌گذرد، من اغلب در زمان‌های بسیار کمی جرأت می‌کردم مسائل ریاضی و علوم را به زبان اسپانیایی با لهجه شدید برای دانش آموزان توضیح دهم. تقریباً مانند مکزیک تجربه قدم زدن در بین مردم سالوادوری و نشان دادن تفاوت‌های بین زنجیره پایه بیت کوین و لایتنینگ مفید بود و معمولاً با یک مشت، یک خنده یا یک آه راحت می‌توانستم منظورم را برسانم. به‌طورکلی، سالوادوری‌ها از فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کردند.

اما همچنان یک علامت تعجب برای من وجود داشت و آن این بود که چرا این اتفاقات ادامه‌دار هستند؟ چرا کسی در السالوادر در رابطه با اصول ابتدایی بیتکوین هم اطلاعاتی ندارد؟

1440x810 cmsv2 6d07c09c 9cc4 5cb3 8901 5eb9c98a3c29 5748668
بیت کوین در السالوادور

بدون شک، به این دلیل است که کسی برای توضیح بیت کوین برای آن‌ها وقت صرف نکرده است. و بله، شاید آن‌ها باید مسئولیت یادگیری خود را در دست بگیرند و به “فرد مستقل” تبدیل شوند، اما با کسب درآمد روزانه 20 دلار، بعید است که زمان یا انگیزه‌ای برای خواندن جلد استاندارد بیت کوین پیدا کرده باشند. در پایان، وقتی یک غربی اسپانیایی زبان بیش‌ازحد مشتاق به سمت آن‌ها می‌آید و می‌تواند درنهایت توضیح دهد که این بیت کوین چیست، آن‌ها دست‌به‌کار شدند. یا حداقل از زحمات من قدردانی کردند.

البته در مکان‌هایی که بیت کوین به‌سختی کار می‌کرد، من برای صاحبان کسب‌وکار مزاحمی بیش نبودم. در بعضی از این فروشگاه‌ها بیتکوین به‌سختی اجرا می‌شد، درک بسیار کمی نسبت به آن وجود داشت و البته به‌ندرت استفاده می‌شد.

اگر به SuperSelectos، یکی از بزرگ‌ترین سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای السالوادور مراجعه کنید. در این پریز با نور روشن و کف‌پوش لینو، گزینه Lighting Network یک مسیر پرداخت دیجیتال دستی بود.

یا در غول خرده‌فروشی والمارت، تنها گزینه برای خارجی‌هایی که به بیت کوین پرداخت می‌کردند، از طریق زنجیره پایه بود. Chivo در این کشور به راحتی کار می‌کند، اما Chivo فقط برای ساکنان سالوادور در دسترس است زیرا باید جزئیات صادر شده توسط دولت را ارائه دهید. طبق ماده 7 قانون بیت کوین، امکان پرداخت به بیت کوین در این فروشگاه‌ها وجود دارد، اما چرا وقتی پرداخت به دلار بسیار سریع‌تر است، چرا زمان خود و فروشگاه را هدر می‌دهید؟

اگر بخواهم مقایسه کنم باید بگویم من عاشق تجربه پرداخت در شبکه لایتنینگ در مک‌دونالد بودم. من در منوی صفحه لمسی مک‌دونالد برای چند قهوه پول پرداخت کردم و اگر با یک کارت اعتباری یا پول نقد مسابقه می‌دادم، به راحتی برنده می‌شدم.

به نظر می‌رسد مک‌دونالد از السالوادور به‌عنوان بستر آزمایشی برای پذیرش بیت کوین و لایتنینگ استفاده می‌کند، تجربه‌ای روان‌تر از مک فلوری و سریع‌تر از رانندگی. اگر خوب کار کند، ممکن است این تجربه را در سایر حوزه‌های قضایی تشنه بیت کوین در سراسر جهان کپی کنند. شخصاً، سفر پرداخت در السالوادور، تجربه پرداخت را در سوئیس، شهر دوستدار بیت کوین، لوگانو، جایی که پرداخت‌های لایتنینگ در پاییز امسال انجام شد، را شکست می‌دهد. درنتیجه تسویه‌حساب‌های خوب، مک‌دونالد در زمان بمباران در سراسر السالوادور به رستوران محبوب من برای قهوه‌خوری من تبدیل شد.

در مورد سایر برندهای بزرگ در السالوادور، باید بگویم: چه صحبت‌هایی در دفاتر مرکزی در رابطه با پرداخت بیت کوین و درنتیجه پذیرش بیت کوین در حال انجام است؟ آیا تیم‌های فروش تحت برنامه‌های آموزشی بیت کوین هستند، آیا تحلیلگران داده‌ها اعدادی را در مورد پرداخت‌های زنجیره‌ای بیت کوین در مقابل پرداخت‌های لایتنینگ انجام می‌دهند. آیا تاجران این موضوع پذیرش بیت کوین را جدی گرفته‌اند یا خیر؟

در رابطه رانندگی باید بگویم که تجربه پمپ‌بنزین را می‌توان در لیست یکی از بدترین تجربه‌ها قرار داد. اولین پمپ‌بنزینی که روز اول در آن توقف کردم، Texaco بود که در سطح جهانی به رسمیت شناخته‌شده و البته که به‌شدت ضد بیتکوین بود. پیش‌ازاین هم می‌دانستم که آن‌ها قوانین تصویب‌شده در رابطه با بیتکوین را رعایت نمی‌کنند. به همین دلیل با دو تا از کارشناسان مسافرتی یوتیوب در این رابطه مشورت کردم تا بدانم که در کدام پمپ‌بنزین می‌توانم انرژی دیجیتال را با هیدروکربن‌ها مبادله کنم.

من خوشحال شدم که در پمپ‌بنزین‌های کوچک‌تر، مسئله صبر، آموزش و اصرار است. اما خبر خوب این است که شما می‌توانید با آن‌ها کنار بیایید.

در پمپ‌بنزین Uno، که شاید سومین نقطه پرطرفدار در این کشور باشد، تابلوهایی وجود دارد که روی آن نوشته‌شده است: «Chivo اینجا پذیرفته می‌شود». بااین‌حال، درواقعیت، Chivo در اینجا پذیرفته می‌شود به این معنی است که گزینه پرداخت با بیت کوین در صفحه‌ای از نقطه فروش درجایی گنجانده‌شده است. کاربران این پمپ‌بنزین ممکن است ایده‌ای در مورد بیت کوین داشته باشند. آن‌ها حتی ممکن است مقداری BTC را نگه دارند، اما در رابطه من باید بگویم که آن‌ها به‌طورجدی مبارزه کردند و تمایلی به پرداخت با بیتکوین نداشتند.

خوشبختانه، زمان فوق‌العاده‌ای را سپری کردم و برای متصدی جذابم تفاوت بین بیت کوین و لایتنینگ را توضیح دادم. چشمانش به من لبخند زد و گفت: “من خیلی چیزها را یاد می‌گیرم!” همان‌طور که ما یکی دیگر از درس‌های دوره سقوط من در مورد بیت کوین و لایتنینگ را گذراندیم، من موفق شدم هزینه سوخت را با بیت کوین پرداخت کنم، اما باز هم، روند کند بود زیرا افراد کمی از آن اطلاع داشتند.

نکته آخر در مورد پرداخت‌ها: برای ورود به پارک‌های ملی باید بگویم که آن‌ها بیتکوین نمی‌پذیرند باید پول نقد به همراه داشته باشید. در همین مسیر از برخی از کارکنان پرسیدم که چرا از من انتظار می‌رود برای ورود به مسیر آتش‌فشان سانتا آنا، اسکناس‌های کثیف دلاری بپردازم، و یکی از راهنماها گفت که این به این دلیل است که اینترنت خیلی ضعیف است. من از کیفیت داده‌های تلفن همراه در سراسر کشور شگفت‌زده شدم، اما این درست است که در مکان‌های خاصی به‌ویژه در ارتفاعات یا نزدیک آتش‌فشان‌ها، سرعت اینترنت کاهش پیدا می‌کرد.

هنوز برای پذیرش بیتکوین در السالوادور خیلی زود است!

یکی از دوستان من به نام، Obi Nwosu که ماینر بیتکوین است، تجربه معرفی بیت کوین به السالوادور را مانند “تلاش برای آموزش یک زبان جدید به کل جمعیت” مقایسه کرد. برای ادامه استعاره اوبی، ما عملاً به پذیرش زبان فرانسوی در کشوری نگاه می‌کنیم که یک سال پیش – به‌استثنای روستای کوچک فرانسوی Le Zonte – نمی‌توانست این زبان را بپذیرد.

یک سال بعد، کل کشور پرچم فرانسه را به رسمیت شناختند، اما فقط رئیس‌جمهور مکرون و برخی از آن‌ها می‌توانستند اصطلاحات فرانسوی را زمزمه کنند. اما در این کشور یک نفر بسیار منتخب و نخبه وجود دارد که دو زبانه فرانسوی زبان هستند. من باور دارم که این نوع تخصص یا تسلط به زبان در بیت کوین صدها ساعت تلاش، آموزش و باور می‌طلبد.

خوشبختانه گروهی به نام My First Bitcoin یا Mi Primer Bitcoin به پتانسیل عظیم آموزش بیت کوین در السالوادور پی برده‌اند و برنامه‌های دیپلم بیت کوین را راه‌اندازی کرده‌اند. من در مراسم فارغ‌التحصیلی سومین گروه از بچه‌های 13 تا 15 ساله در ال پاچکو، در حومه سن سالوادور شرکت کردم و باید بگویم که واقعاً تحت تأثیر استفاده آن‌ها از بیت کوین قرار گرفتم.

حتی من با چند نفر از کودکان به زبان اسپانیایی مصاحبه کردم تا درک آن‌ها از بیت کوین را جویا شوم. طبیعتاً چند دلار به‌صورت بیت کوین به‌عنوان تشکر برای آن‌ها فرستادم اما درواقعیت هدفم این بود که ببینم با چه سرعتی می‌توانند آدرس‌های کیف پول را ایجاد کنند.

باید بگویم که من از اعتمادبه‌نفس و سهولت آن‌ها در توضیح موضوعات پیچیده مانند کیف پول گرم یا سرد متحیر شدم. این افراد آزادانه در حال تراکنش و پرداخت با بیت کوین بودند که می‌توان به آینده آن‌ها در این کشور امیدوار بود. علاوه بر این، من اولین فرد انگلیسی بودم که بچه‌ها تابه‌حال با او ملاقات کرده یا با او ارتباط برقرار کردند. بنابراین به‌ناچار آن‌ها درخواست سلفی و عکس کردند!

علاوه بر این، درحالی‌که بیت کوین درواقع یک زبان جدید است، یک وسیله جدید برای انجام معاملات است و همچنین یک فناوری بسیار جوان است. بیت کوین به زمان نیاز دارد تا بتواند مشکلات مربوط به رابط کاربری کیف پول‌ها را حل کند و از بازخوردهای بیشتر کاربران استفاده کند. شرکت‌هایی که اکنون بیت کوین را کنار می‌پذیرند، بدون شک در زمانی که کشور نسبت به پرداخت‌های بیت کوین مشتاق‌تر می‌شود، یا زمانی که روند صعودی قیمت بازمی‌گردد، از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد.

شرکت مخابرات آمریکای لاتین، Claro را در نظر بگیرید، که بیت کوین را به‌عنوان یک مسیر پرداخت در اوایل ظهور بیت کوین در این کشور پذیرفت. روند شارژ سیم‌کارت در حال حاضر آسان‌تر و سریع‌تر از استفاده از روش‌های پرداخت سنتی است. پرداخت با لایتنینگ بسیار سریع است و کاربر برای استفاده از آن نیازی به پر کردن جزئیات کارت اعتباری نخواهد داشت، شما به‌سادگی و با کپی و اسکن یک کد QR می‌توانید پرداخت‌های خود را انجام دهید.

Bitrefill، یک شرکت پرداخت رمزنگاری که در السالوادور از طریق بیلبوردها، حمایت‌های مالی و بازاریابی تأثیرگذار در بیتکوین سرمایه‌گذاری می‌کند، شرکت دیگری است که دیدگاه بلندمدت‌تری نسبت به زندگی در ارزهای دیجیتال دارد. این شرکت به‌طور یکپارچه برندهای بزرگ را با کارت‌های هدیه به ارزهای دیجیتال– نه فقط بیت کوین – متصل می‌کند.

من از Bitrefill با شرکت تاکسی Uber استفاده کردم زیرا یک شب نتوانستم گزینه “پرداخت با بیت کوین” را در برنامه Uber پیدا کنم. اگرچه ممکن است این فقط خطای کاربر باشد. البته در تجربه دیگری بعدازاینکه در کنفرانسی، بسیار خسته شده بودم، بااین‌وجود، پیمایش برنامه Bitrefill را آسان‌تر یافتم، البته از این برنامه در سراسر جهان استفاده کرده بودم. من همچنین یک کوپن AirBnB از طریق Bitrefill با چند کلیک برای رزرو اقامت در نزدیکی فرودگاه سن سالوادور خریدم، زیرا دوباره گزینه‌های پرداخت AirBnB و بیتکوین محلی در نگاه اول بسیار پیچیده به نظر می‌رسیدند.

جالب اینجاست که Bitrefill داده‌های زیادی را در مورد پرداخت‌های مبتنی بر ارز دیجیتال ازجمله بیت کوین، لایتنینگ، USDT و بسیاری دیگر جمع‌آوری کرده است. در السالوادور بسیاری از مردم می‌دانند که گزینه لایتنینگ وجود دارد اما انگار تمایلی به استفاده از آن ندارند.

شناخت اولین قدم برای پذیرش است

وقتی به کشورها یا شهرهای جدید سفر می‌کنم، دوست دارم احساسات مردم نسبت به بیت کوین را درک کنم. من با لبخند و تی‌شرت بیت کوین در خیابان ایستاده‌ام و یک میکروفون در دست دارم. از مردم می‌پرسم که درباره بیت کوین چه فکر می‌کنند، و سعی می‌کنم با دادن مقداری پول رایگان، روز مردم را بهتر کنم. معمولاً این اولین بار است که با بیت کوین تعامل می‌کنند. یک تجربه در فرانسه در همین رابطه دارم.

در مثال بالا در فرانسه، برخی افراد قبلاً کلمه بیت کوین را نشنیده‌اند. تعداد کمی از مردم لوگو بیتکوین را تشخیص دادند. البته بیشتر آن‌ها نمی‌دانستند که بیتکوین ارزشمند است. اما می‌توانم شرط  ببندم که تک‌تک مردم سالوادوری می‌دانند که بیت کوین پول است. چند ساعتی در سن سالوادور ایستادم و نظر مردم را درباره بوکله (رئیس جمهور السالوادور) پرسیدم. اگر آن‌ها به پنج سؤال در مورد کشورشان پاسخ می‌دادند، من 5 دلار بیت کوین برای آن‌ها ارسال می‌کردم. این معامله سریع و آسان بود، به‌علاوه ارسال پول برای مردم سریع‌تر بود، آن‌ها وارد Chivo می‌شدند (اگر رمز عبور خود را به خاطر داشتند) و من سریع ساتوشی‌ها را فرستادم.

جوزف هال در السالوادور

نکته این است که اگرچه پرداخت با بیت کوین در حال حاضر سخت است، اما صرف این واقعیت که مردم سالوادوری می‌توانند به بیت کوین اشاره کنند و بفهمند که چیست، نشان می‌دهد که السالوادور چقدر در منحنی پذیرش بیت کوین جلوتر است. در طول یک سال، پرداخت‌های بیتکوین در السالوادور از یک جامعه موج‌سوار کوچک در ساحل به وسیله‌های پرداخت پذیرفته‌شده در بیشتر مکان‌ها افزایش‌یافته است.

بنابراین درواقع در پاسخ به سؤال استفاده از بیت کوین در السالوادور چگونه است؟ باید بگویم که خب، کشور بیت کوین جایی است که اگر Proof-of-Work را بدانید می‌توانید با استفاده از بیتکوین پرداخت انجام دهید. من نمی‌توانم این ادعا را در مورد هیچ قاره، کشور یا منطقه دیگری در جهان داشته باشم. به من اعتماد کنید، من شهرها و کشورهای زیادی را امتحان کرده‌ام.

نرگس فهیمی
نرگس فهیمی
کارشناس ارز دیجیتال، متاورس و NFT
فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات