معرفی رمزارزها

معرفی ارز دیجیتال لئو (LEO) | راهنمای کامل سرمایه گذاری در ارز دیجیتال UNUS SED LEO

معرفی رمزارزها

مطالعه در 12 دقیقه

ارز دیجیتال لئو (LEO) یک توکن کاربردی است که هدف از ایجاد آن استفاده در سراسر اکوسیستم iFinex بوده است. نام عجیب این توکن، اونوس سد لیو (UNUS SED LEO) یک نقل قول لاتین از داستان‌‌های نویسنده یونانی به نام ازوپ به معنی «یکی هستم اما یک شیر» است.

توکن کاربردی Leo به کاربران صرافی بیت فینکس (Bitfinex) این امکان را می‌دهد که در پرداخت کارمزد تراکنش‌ها از تخفیف بهره‌مند شوند. درصد این تخفیفی به مقدار ارز دیجیتال لئو که مشتری در حساب خود دارد، بستگی دارد.

تاریخچه‌ ای کوتاه از ارز دیجیتال لئو

توکن LEO در سال ۲۰۱۹ عرضه شد. اوراق سفید این رمزارز در می ۲۰۱۹ توسط شرکت Unus Sed Leo Limited که یک شرکت در بریتیش ویرجین آیلند با سهام محدود و با هدف صدور ارز دیجیتال لئو است، منتشر شد. این شرکت یکی از شرکت‌های تابعه iFinex است. توکن LEO نقش توکن کاربردی اکوسیستم را برای محصولاتی که توسط پلتفرم خرید و فروش ارزهای دیجیتال Bitfinex معرفی شده‌اند، ایفا می‌کند. مالک این پلتفرم هم شرکت iFinex است.

ارز دیجیتال لئو

ارز دیجیتال لئو از ۹ تا ۱۳ می ۲۰۱۹ طی رویداد «عرضه اولیه صرافی(IEO)» در دسترس عموم قرار گرفت. در آن زمان گزارش‌هایی وجود داشت که نشان می‌داد شرکت پردازش پرداخت Capital Corporation که از سرمایه‌ سایر صرافی‌ها مثل QuadrigaCX (شرکتی که وظیفه پردازش پرداخت‌های iFinex را بر عهده داشت) نگه‌داری می‌کرد متوجه شد که بخشی از سرمایه آن توسط دولت و به جرم انتقال غیرقانونی بین شرکت Tether Inc و پلتفرم خرید و فروش بیتفینیکس ضبط شده است.

صرافی بیت فینیکس که توکن LEO در آن خرید و فروش می‌شد متعلق به iFinex است و iFinex هشدار داد که امکان بازگشت سرمایه‌ از دست رفته طی پرونده‌ای که با دولت داشتند وجود ندارد. آنها برای جبران این کمبود سرمایه تصمیم به فروش ارز دیجیتال لئو از طریق عرضه اولیه صرافی گرفتند که یک میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کنند. ارزش توکن LEO برابر با یک تتر برای یک میلیارد موجودی لئو بود.

صرافی بیت فینیکس در سال ۲۰۱۶ هک شد اما توانست ضرر ناشی از هک را با انتقال سرمایه از شرکت خواهر خود یعنی Tether Inc جبران کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که بیت فینیکس مبلغ ۸۵۰ میلیون دلار از خزانه Tether برداشت کرد. فرمانداری نیویورک اعلام کرد که این انتقال غیر قانونی بوده و باید برگشت داده شود. شرکت iFinex این مشکل را با ساخت توکن LEO روی بستر بلاکچین حل کرد تا انتقال غیرقانونی را لغو کند. در حالی که همه توکن‌ها روی یک بلاکچین عرضه می‌شود، ارز دیجیتال لئو روی دو بلاکچین تعریف شد که ۶۴ درصد آن مبتنی بر اتریوم و ۳۶ درصد روی بستر EOS است.

شرکت iFinex طی یک عرضه اولیه موفقیت‌آمیز توانست ۱ میلیارد دلار سرمایه از سرمایه‌گذاران مختلف جذب کند که از طریق توکن سوزی و بازخرید توکن لئو به نرخ بازار از محل ۲۷ درصد سود ماهانه iFinex، بازگردانده خواهد شد. برای حفظ اعتماد سرمایه‌گذاران یک داشبود اختصاصی برای هر کدام از آنها ایجاد شد که جزئیات کامل فرآیند بازخرید و سوزاندن ارز دیجیتال لئو و موجودی در حال گردش فعلی در آن قرار می‌گیرد.

توکن سوزی ارز دیجیتال لئو

اولین فاز از توکن سوزی فقط شامل درآمد حاصل از کامزد تراکنش‌ها بود. در فازها آینده، درآمدهای به دست آمده از سایر محصولات iFinex هم در نظر گرفته خواهد شد. روند بازخرید و توکن سوزی تا زمانی که تمام یک میلیارد توکن LEO سوزانده شود، ادامه خواهد داشت. در آینده، پس از ۱۰۰ درصد بازخرید و سوزاندن توکن‌ها دیگر هیچ توکن لئویی وجود نخواهد داشت.

ویژگی های ارز دیجیتال LEO

مهم ترین ویژگی توکن لئو این است که تا ابد وجود نخواهد داشت. این توکن بر اساس مکانیسم بازخرید و سوزاندن ساخته شده و موجودی اولیه و نهایی توسط iFinex و با استفاده از درصدی از سود شرکت، خریداری و سوزانده خواهد شد. سایر ویژگی‌ها در ادامه آورده شده است.

توکن تخفیف در بازار

ارز دیجیتال لئو عمدتا نقش یک توکن تخفیف را در پلتفرم خرید و فروش Bitfinex ایفا می‌کند. از این توکن برای اعمال تخفیف در کارمزد واریز و برداشت درحساب‌های اصلی و فرعی استفاده می‌شود. مقدار تخفیف‌ها با توجه به سطح و وضعیت دارنده حساب، مقدار توکن LEO موجود در حساب طی یک ماه گذشته و نوع معامله‌ای که در پلتفرم Bitfinex انجام شده، متفاوت است.

توکن بازار برای تمام محصولات iFinex

توکن LEO علاوه بر نقش خود به عنوان توکن تخفیف در پلتفرم Bitfinex، به عنوان توکن بازار برای تمام محصولات iFinex هم به کار برده می‌شود. افرادی که این توکن را در حساب خود داشته باشند می‌توانند از آن برای دسترسی به بقیه محصولات iFinex استفاده کنند.

اجرا روی دو بلاکچین

ارز دیجیتال لئو روی بستر دو بلاکچین ساخته شده است. این دو پلتفرم شامل بلاکچین‌های اتریوم و EOS هستند. این یعنی شما می‌توانید هر زمان که بخواهید این توکن را به صورت توکن EOS یا اتریوم ارسال یا دریافت کنید. ۶۴ درصد از موجودی ارز لئو روی بلاکچین اتریوم و ۳۶ درصد روی بلاکچین EOS قرار دارد.

سازگاری با قراردادهای هوشمند

هر دو بلاکچین اتریوم و EOS با قراردادهای هوشمند کار می‌کنند. این ویژگی ارز دیجیتال لئو که روی بستر دو بلاکچین دارای قرارداد هوشمند اجرا می‌شود به برنامه نویسان این امکان را می‌دهد که اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapps) ساخته و توکن را در آنها ادغام کرده و برای مواد مختلفی که در هر دو بلاکچین وجود دارد، به کار ببرند.

سازگاری با اکوسیستم

توکن LEO با کل اکوسیستم iFiniex سازگار است. در یک رویداد با Bitfinex که توسط اتمیک والت برگزار شده بود، Bitfinex تاکید کرد که قصد اضافه کردن یک پروتکل به ارز دیجیتال لئو دارد تا جریان توزیع داده و بازارهای توزیع شده ایجاد کند. این ایده باعث می‌شود که توکن لئو به جزء اصلی پلتفرم اجتماعی بیت فینکس (Bitfinex Pulse) و طرح توزیع بازار آن تبدیل شود.

مزایای ارز دیجیتال لئو

صرف نظر از این که توکن LEO نیامده است که بماند و سال‌ها بعد اثری از آن باقی نخواهد ماند اما بیایید نگاهی به مزایای بالقوه این توکن منحصر به فرد بی‌اندازیم.

استفاده از ارز دیجیتال لئو به عنوان توکن اختصاصی صرافی Bitfinex

این توکن به کاهش کارمزدهای وام گیرنده و وام دهنده در پلتفرم Bitfinex کمک می‌کند. دارندگان ارز دیجیتال لئو می‌توانند از ۲۵ درصد تخفیف در کارمزد واریز و برداشت بهره‌مند شوند. به عبارت دیگر، Bitfinex به هر کاربر پلتفرم که بیش از ۵۰ میلیون توکن LEO دارد، اجازه برداشت ۲ میلیون دلار را بدون پرداخت هزینه اضافی می‌دهد.

توکن LEO

تخفیف روی سایر محصولات iFinex

تمام محصولات و خدماتی که توسط شرکت iFinex ارائه می‌شوند برای کاربرانی که در حساب خود ارز دیجیتال لئو داشته باشند، شامل تخفیف است.

تراکنش های سریع

بلاکچین EOS در مقایسه با اتریوم سرعت تراکنش سریع‌تری دارد. تراکنش در EOS تقریبا بلافاصله انجام می‌شود در حالی که ممکن است گاهی در اتریوم چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

موجود بودن روی دو بلاکچین

قابل دسترس بودن ارز دیجیتال لئو روی دو بلاکچین باعث می‌شود سرمایه‌گذاران در زمان ارسال و دریافت توکن‌ها از مزایای هر دو بلاکچین استفاده کنند و سرمایه‌گذارانی از کامیونیتی‌های هر دو بلاکچین به کامیونیتی LEO جذب شوند.

امنیت دارایی ها

امنیت سرمایه‌ها به وسیله بازخرید از کمپانی صادرکننده توکن‌ها، تضمین می‌شود. علاوه بر این، توکن‌های LEO در بلاکچین‌های بسیار امن و تطبیق‌پذیر قرار دارند که باعث می‌شود انتقال دارایی‌ها سریع، امن و بی خطر باشد. همچنین صرافی Bitfinex استراتژی‌های امنیتی خود را برای ایمنی دارایی‌های سرمایه‌گذاران به کار می‌برد. چون صاحبان ارز دیجیتال لئو اکثرا مجبور هستند این توکن‌ها را در صرافی نگه‌داری کنند تا از مزایای تخفیف بابت نگه‌داری از توکن‌ها بهره‌مند شوند.

معایب ارز دیجیتال LEO

مزایای ارز دیجیتال لئو

هر محصول منحصر به فردی همیشه نقص‌هایی هم دارد. در ادامه فهرستی از معایب بالقوه توکن LEO آورده شده است.

عدم صحت

ریسک نادرستی اطلاعات به روز رسانی شده در داشبورد همیشه وجود دارد. این خطای بالقوه در حسابرسی ممکن است منجر به خدشه وارد شدن به اعتماد به مدل کسب و کار یا حقایق اقتصادی مربوط به توکن LEO شود و بر صاحبان ارز دیجیتال لئو و سرمایه‌گذاران آن که منظر بازخرید توکن‌های خود هستند، تاثیر منفی بگذارد..

کاهش مزایا

چون این توکن منحصرا برای جمع‌آوری سرمایه و پوشش زیان‌های ایجاد شده بر اثر هک شدن و پشتیبانی از سرمایه‌گذاران با ارائه تخفیف در کارمزدها و بازخریدها، طراحی شده است، هر گونه بهره بردن از این مزایا بدون جلب رضایت سرمایه‌گذاران می‌تواند باعث بی اعتمادی به شرایط اقتصادی LEO شود. بنابراین سرمایه‌گذاران از نگه‌داری این توکن‌ها با هدف دریافت تخفیف در محصولات و سایر خدمات شرکت، منصرف خواهند شد.

حق انتخاب نداشتن برای سرمایه گذاران

توکن LEO هرگز گزینه مناسبی برای افرادی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری بلندمدت در این ارز داشته باشند، نیست. چون این توکن روزی از بین خواهد رفت و ممکن است آنقدر افزایش قیمت نداشته باشد که به بازخرید آن توسط شرکت صادرکننده، کمک کند.

دستکاری قیمت

گرچه شرکت iFinex ارزها را به قیمت بازار بازخرید می‌کند اما همچنان ریسک دستکاری در قیمت ارز دیجیتال لئو وجود دارد. چون صادرکننده ارزها دائما در حال بازخرید توکن‌ها است تا آنها را از چرخه گردش خارج کند؛ این روند به نزدیک نگه داشتن قیمت ارز به قیمت عرضه اولیه صرافی و در نتیجه، محافظت از سرمایه‌گذاران کمک می‌کند. در چنین شرایطی شرکت iFinex کنترل زیادی روی توکن LEO و قیمت آن دارد. چون این شرکت در حال بازخرید توکن است، ممکن است افزایش یا کاهش چشمگیری در قیمت آن ایجاد نشود تا بازخرید آن نزدیک به قیمت تعیین شده در زمان عرضه اولیه صرافی، ممکن شود.

نکات کلیدی

پس از پایان عرضه اولیه صرافی در ۱۳ می ۲۰۱۹، Bitfinex امکان ترید کردن با ارز دیجیتال لئو را در ۲۰ می ۲۰۱۹ فعال کرد. کاربران می‌توانستند برای خرید و فروش ارزهای بیت کوین، دلار، تتر، اتریوم و EOS از توکن LEO استفاده کنند.

شرکت iFinex بر اساس سیاست‌های اقتصادی مرتبط با ارز دیجیتال LEO، این توکن‌ها را بازخرید کرده و می‌سوزاند تا زیانی که طی پرونده انتقال غیرقانونی ۸۵۰ میلیون دلار بین شرکت‌های تتر و صرافی Bitfinex متحمل شد را جبران کند. طبق گفته اعضای تیم این پروژه، فرآیند بازخرید طی تراکنش‌ها مختلف و تنها در اختیار شرکت انجام خواهد شد.

ارز دیجیتال لئو چیست؟

در عین حال همین روش برای سرمایه‌های بازگردانده شده از هک صرافی Bitfinex در سال ۲۰۱۶ که دلیل شکل‌گیری و عرضه توکن LEO بود، انجام می‌شود. تعداد توکن‌های برنامه‌ریزی شده برای استفاده باید برابر با ۸۰ درصد از سرمایه‌های بازگردانده شده از هک باشد. طبق گزارش‌ها، فرآیند بازخرید توکن‌ها ۱۸ ماه طول خواهد کشید.

نگه داری و مدیریت ارز دیجیتال لئو

می‌توانید توکن‌های LEO خود را در پلتفرم‌های مختلفی که از پروتکل بلاکچین سازنده این توکن پیشتیبانی می‌کنند، مدیریت کنند. کیف پول اتمیک والت (Atomic Wallet) یکی از بهترین پلتفرم‌ها است که می‌توانید توکن‌های خود را در آن نگه‌داری و مدیریت کنید. این کیف پول کاملا امن بوده و از چندین بلاکچین پشتیبانی می‌کند؛ می‌توانید از آن برای نگه‌داری از توکن‌های خود در هر دو بلاکچین اتریوم و EOS استفاده کنید. در این کیف پول کنترل کلید خصوصی کاملا در اختیار کاربر خواهد بود.

سخن پایانی

ارز دیجیتال لئو مدرکی است که اثبات می‌کند کاربران و گردانندگان یا صاحبان پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال می‌توانند در کنار هم برای امنیت مالی پلتفرم تلاش کنند. در حالی که کاربران از پلتفرم Bitfinex سود برده و از آن استفاده می‌کنند، مالکان پلتفرم هم با همکاری کاربران خود، در زمان مسائل مربوط به بحران مالی، مثل موردی که در هک Bitfinex رخ داد، امنیت مالی پلتفرم را تامین می‌کنند.

سوالات متداول:

نحوه کار ارز دیجیتال لئو چگونه است؟

توکن LEO بر بستر بلاکچین اتریوم ایجاد شده و یک توکن ERC-20 است؛ بنابراین می‌توان آن را در تمام کیف پول‌هایی که از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، نگهداری کرد. تراکنش‌های انجام شده با این توکن روی بلاکچین اتریوم و EOS ذخیره شده و برای همه قابل مشاهده است.

۲. ارزش ارز دیجیتال لئو چگونه تعیین می‌شود؟

مانند هر ارز دیگری، عرضه و تقاضا در قیمت این ارز تاثیر دارد. البته کمپانی در حال بازخرید توکن‌ها است که می‌تواند در افزایش قیمت آن نقش داشته باشد.

۳. چطور ارز دیجیتال لئو بخرم؟

این ارز در صرافی‌های بزرگی مثل Bitfinex قابل خرید و فروش است. برای خرید ابتدا باید در صرافی حساب باز کرده، حساب خود را با تتر شارژ کرده و توکن LEO بخرید. همچنین میتوانید این رمزارز را در برخی صرافی های ایرانی نیز خریداری کنید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید