معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال تون کوین تلگرام چیست؟ معرفی توکن TON Coin

معرفی رمزارزها

مطالعه در 11 دقیقه

با توجه به زمستان ارزهای دیجیتال و روند نزولی که طی ماه‌های اخیر بازار کریپتو را درگیر کرده بود؛ اکثر کوین‌های برتر بازار روند نزولی را تجربه کردند. با این حال، یکی از توکن‌هایی که توانست تا حدودی این روند نزولی را کاهش دهد، ارز دیجیتال تون کوین (TONCoin) است. اوپن نتوورک (The Open Network)، که با نام بلاک چین TON نیز شناخته می‌شود، یک شبکه غیرمتمرکز است که توسط تلگرام (Telegram) ایجاد و در سال 2018 راه‌اندازی شد. هدف از راه‌اندازی آن ارائه بستری برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و قراردادهای هوشمند بود.

اوپن نتورک علاوه‌بر ارائه تراکنش‌های فوق سریع، کارمزدهای کم تراکنش‌ها و برنامه‌های کاربردی آسان، به دلیل ساختار انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیری خود مشهور است. همچنین این ارز دیجیتال سازگار با محیط زیست است. ایده این پروژه، گسترش سیستم‌های پرداخت ارز دیجیتال، با ادغام یک سیستم پرداخت رمز ارز قدرتمند در اپلیکیشن تلگرام بود. به این ترتیب، بیش از 500 میلیون نفر می‌توانند از توکن تون استفاده کنند، بنابراین با ظهور توکن TON فصل جدیدی در دنیای ارزهای دیجیتال آغاز شده است. اگر قصد سرمایه‌گذاری در توکن TON Coin را دارید؛ این مقاله به شما در کسب اطلاعات درباره این دارایی کمک خواهد کرد.

ارز دیجیتال تون کوین چیست؟

ارز دیجیتال تون کوین، یک شبکه بلاک چین لایه 1 است که ابتدا در سال 2018 راه‌اندازی شد. TON مخفف دی اوپن نتوورک (The Open Network) و Toncoin ارز دیجیتال اختصاصی این شبکه است. همچنین تون کوین با استفاده از الگوریتم اثبات سهام (PoS)، شبکه‌ای مقیاس‌پذیر و امن برای میلیاردها کاربر است.

TON در مراحل اولیه پیدایش خود با چند موانع و چالش روبرو شد. هدف اصلی این شبکه تسهیل پرداخت‌های ارز دیجیتال از طریق اپلیکیشن تلگرام بود. که در نهایت دادگاه را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) باخت و تلگرام تصمیم گرفت راه خود را از توکن TON جدا کند.

ارز دیجیتال تون کوین چیست؟

این ارز دیجیتال امروزه به دلیل پایین بودن کارمزد تراکنش‌ها، ایمن‌سازی بلاک چین از طریق استیک کردن، تصمیم‌گیری درباره نحوه توسعه شبکه و تسویه پرداخت‌ها استفاده می‌شود. سرعت یک مشکل بزرگ در فناوری بلاک چین بود. سرعت پایین و کارمزدهای بالای تراکنش، پرداخت با ارزهای دیجیتال را برای کاربران عادی دشوار کرده است. ارز دیجیتال تون کوین با در نظر گرفتن نیاز کاربران، برای پشتیبانی از میلیون‌ها تراکنش در ثانیه توسعه یافته است.

تاریخچه ایجاد ارز دیجیتال تن کوین

در سال 2018، نرم‌افزار تلگرام هم یک لایت پیپر (lite paper) و هم یک وایت پیپر (white paper) برای تلگرام اوپن نتوورک (Telegram Open Network ) منتشر کرد. این پروژه، که در ابتدا گرام (Gram) نام داشت، تا سال 2020 در حال توسعه فعال بود. TON در طول زمان توسعه خود، از طریق فروش خصوصی توکن‌های گرام، سرمایه مورد نیاز خود را جمع آوری کرد. در ماه آوریل (فرورودین) سال 2018، گرام رکورد دومین فروش بزرگ توکن در تمام دوران را شکست و 1.7 میلیارد دلار سرمایه جذب کرد.

با افزایش توجه و تبلیغات بیشتر توکن گرام، چندین چالش جدید برای شبکه ایجاد شد. قبل از عرضه اولیه کوین (ICO) چندین کلاهبرداری در توییتر اتفاق افتاد. پاول دوروف (Pavel Durov)، موسس و مدیرعامل تلگرام، به سرعت اعلام کرد که این شرکت یک روش رسمی برای شرکت در ICO ایجاد خواهد کرد. در همین راستا، گرام ابتدا تصمیم گرفت فروش عمومی را به صورت قانونی انجام دهد. به همین دلیل تلگرام مجبور بود از تمام مقررات کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) پیروی کند.

قرارداد خرید اولیه این بود که پس از راه‌اندازی TON، به سرمایه‌گذاران توکن ارائه شود. هدف این بود که با اینکار، کمیسیون بورس و اوراق بهادار توکن‌های گرام را به عنوان اوراق بهادر در نظر نگیرد. متأسفانه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار سرمایه‌گذاران اولیه را به عنوان کارگزار می‌دید.

در نهایت تلگرام در دادگاه شکست خورد. در ماه مه (اردیبهشت) سال 2020، پاول دوروف به مشارکت تلگرام در توسعه بلاک چین ادامه نداد و شروع به بازپرداخت به سرمایه‌گذاران اولیه کرد. اما ارز دیجیتال تون کوین طرفداران خود را داشت، و از آنجایی که توکن TON Coin به عنوان یک پروژه منبع باز توسعه داده شده بود، توسعه‌دهندگان انجمن توانستند این ارز دیجیتال را توسعه دهند.

نحوه عملکرد تن کوین

پیش از این اشاره شد که تون کوین توانایی پردازش 1 میلیون تراکنش در ثانیه را دارد. در وهله اول شاید این موضوع ممکن بنظر نرسد؛ اما به دلیل ساختار منحصر به فرد تون کوین این سرعت بالا امکان‌پذیر شده است. بلاک چین توکن تون از مجموعه‌ای از دو بلاک چین تشکیل شده است. یعنی از یک بلاک چین اصلی یا مستر چین (masterchain) و چندین بلاک چین یا وورک چین (workchain) تشکیل شده است.

بلاک چین‌های اصلی مسئول مخزن اطلاعات کلی پروتکل، اطلاعات مربوط به اعتبار سنجی، وورک چین‌ها، و هش‌های بلاک‌های اخیر هستند. از سوی دیگر، وورک چین‌ها حاوی اطلاعات رویدادهایی مانند معاملات قرارداد هوشمند و انتقال ارزش هستند.

وورک چین‌ها به نوبه خود می‌توانند به بلاک چین‌های خرد یا شاردچین (shardchain) تقسیم شوند. هر شاردچین وظیفه رسیدگی به تراکنش‌های زیرمجموعه‌ای از حساب‌ها را دارد. این موضوع به نوبه خود به شبکه در کاهش قابل توجه میزان تراکم کمک می‌کند. شاردچین در بلاک چین نیز به کاهش بار شبکه کمک می‌کند.

این شبکه دارای زمان بلاک 5 ثانیه بوده و می‌تواند وورک چین‌ها را به 260 قطعه تقسیم کند و فشار و تراکم شبکه را بسیار کمتر کند. زمان نهایی شدن کمتر از 6 ثانیه است، که نشان دهنده سرعت بالای شبکه در هنگام تراکنش است.

کاربردهای توکن TON Coin

با تکامل اکوسیستم بلاک چین، تاثیر ارز دیجیتال تون کوین بر اقتصاد جدید و Web3 بسیار زیاد خواهد بود. در حال حاضر، توکن تون پرداخت کمیسیون را برای پردازش تراکنش‌های درون زنجیره‌ای با قراردادهای هوشمند فراهم می‌کند. شبکه TON همچنین دارای قابلیت اشتراک‌گذاری است. این شبکه، دارای قابلیت شارد کردن (sharding) در بلاک چین‌هاست. این ویژگی منحصربه‌فرد، در صورتی که بلاک ‌چین اصلی از قبل درگیر باشد، تراکنش‌های متعددی را در زیر شاخه فرعی یک بلاک چین انجام می‌دهد.

ارز دیجیتال تون کوین، شامل گزینه‌های متفاوتی در کیف پول ارز دیجیتال است. کیف پول‌ها به صورت امانی (custodial) یا غیرامانی (non-custodial) هستند. علاوه بر این، ویژگی کیف پول در برنامه‌ها تعبیه می‌شود تا کاربران به صورت یکپارچه وجوه را انتقال داده و در تعامل با سایر خدمات شبکه TON باشند. نوع کیف پول انتخابی کاربران به نیازهای فردی آنها بستگی دارد. اگر ترجیح می‌دهید یک سرویس مسئول نگهداری وجوه و پاسخ به نیازهای شما باشد، کیف پول‌های امانی گزینه مناسبی برای پاسخ به نیاز‌های شماست. در مقابل، اگر کنترل کامل بر کیف پول و وجوه خود را ترجیح می‌دهید، یک کیف پول غیرامانی انتخاب مناسبی است.

خدمات شبکه TON

ارز دیجیتال Toncoin به دلیل کاربرد‌های زیادش شناخته شده است و بر کارایی تمرکز دارد. جامعه تلاش زیادی برای توسعه TON و افزودن ویژگی‌های پیشرفته‌ای می‌کند که باعث متمایز شدن این توکن را از سایر ارزهای دیجیتال می‌شود.

مکانیزم الگوریتم اثبات سهام (PoS)

مکانیسم‌های اجماع اثبات سهام (PoS) در شبکه‌های بلاک چین رایج هستند که برای تکمیل تراکنش‌ها به اعتبارسنجی نیاز دارند. این مکانیسم کارآمد انرژی به اعتبارسنجان اجازه می‌دهد تا بر اساس میزان ارز دیجیتالی که استیک کرده‌اند، پاداش دریافت کنند. به جای ایجاد بلاک جدید در بلاک چین، در ازای استفاده از توان محاسباتی این ماینرها، بخشی از کارمزد تراکنش به آنها تعلق می‌گیرد.

لازم به ذکر است که امکان استخراج این ارز دیجیتال از طریق الگوریتم اثبات کار (PoW) وجود ندارد. در ژوئن (خرداد) سال 2022، آخرین توکن تون استخراج شد و کل عرضه تنها می‌‌تواند هر سال درصد کمی افزایش یابد.

پروکسی شبکه TON

پروکسی TON لایه‌ای در شبکه است که ناشناس بودن را به گره‌های اعتبارسنجی اضافه می‌کند. از این پروکسی می‌توان برای ایجاد یک سرویس VPN غیرمتمرکز و جایگزین بلاک چین برای حفظ حریم خصوصی استفاده کرد. به این ترتیب، پروکسی شبکه TON عملا سانسور را غیرممکن می‌کند. پروکسی TON کاربران را قادر می‌سازد تا با استفاده از VPN‌های غیرمتمرکز و شبکه‌های مشابه TOR به بلاک چین ارز دیجیتال تون کوین دسترسی داشته باشند. این موضوع، علاوه بر جلوگیری از سانسور، امکان دسترسی راحت به نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (DApps) را نیز فراهم می‌کند.

فضای ذخیره شبکه تون (TON Storage)

ذخیره‌سازی اطلاعات در یک بلاک چین مفهوم جدیدی نیست؛ اما TON Storage فراتر رفته است. این قابلیت علاوه بر فضای ذخیره، مزایای رمزگذاری خصوصی را با استفاده از کلید خصوصی کیف پول مالک ارائه می‌دهد. این قابلیت یک لایه امنیتی اضافی به فضای ذخیره‌سازی خصوصی و عمومی آنلاین اضافه می‌کند.

قراردادهای هوشمند

ارز دیجیتال تون کوین، همانند بسیاری دیگر از اکوسیستم‌های بلاک چین، برای پردازش سریع تراکنش‌های درون زنجیره‌ای خود به قراردادهای هوشمند متکی است. تمامی قراردادهای هوشمند در بلاک چین با استفاده از TVM یا ماشین مجازی شبکه تون (TON Virtual Machine) اجرا می‌شوند. TVM امکان استقرار قراردادهای هوشمند بسیار پیچیده را فراهم می‌کند.

آینده ارز دیجیتال تون کوین

سرویس DNS تون کوین

این سرویس در راستای کاربرپسند کردن کیف پول‌های ارز دیجیتال، حساب‌ها، قراردادهای هوشمند و سایر ویژگی‌ها تلاش می‌کند. این سرویس عملکردی شبیه رسانه‌های اجتماعی دارد و برای دسترسی آسان در نام‌های دامنه مختلف گنجانده شده است. کاربران قادر به ثبت نام دامنه و نام کاربری خود را در بلاک چین ثبت هستند.

 شبکه TON همچنین بستری برای خدمات شخص ثالث، برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز، از طریق شبکه را فراهم می‌کند. اشخاص ثالث می‌توانند برنامه‌ها و مرورگرهایی با کاربری آسان مشابه Web2 بسازند؛ اما ویژگی‌های حریم خصوصی و امنیتی Web3 را بر آن‌ها اعمال کنند. شبکه TON همچنین امکان خدمات پرداخت سریع، ایمن و شفاف را بین کاربران، ربات‌ها و برنامه‌های شخص ثالث فراهم می‌کند. حفظ حریم خصوصی همیشه برای کاربران بلاک چین در اولویت است.

خرید و نگهداری توکن TON Coin

کاربران می‌توانند با استفاده از بات @wallet در اپلیکیشن تلگرام، تون کوین را خریداری یا ارسال کنند. پس از راه‌اندازی کیف پول خود و افزودن My Wallet به پیوست‌های خود، کاربران می‌توانند به سادگی تون کوین خود را در تمامی چت‌ها مشاهده کنند. همچنین امکان خرید و فروش از طریق همان بات وجود دارد. در صورت خرید با این بات، نیازی به پرداخت کارمزد تراکنش برای ارسال توکن Ton coin نیست. همچنین بات @Wallet به کاربران امکان خرید سریع و انتقال راحت وجوه غیرمتمرکز را به سایر کاربران موجود در لیست تماس آنها می‌دهد.

آینده ارز دیجیتال تن کوین تلگرام

به دلیل مشکلاتی که در طول عرضه اولیه (ICO) تون کوین رخ داد، برخی ممکن است سرمایه‌گذاری در این توکن را پرریسک بدانند. در حالی که همه ارزهای دیجیتال در پیدایش خود موانع زیادی را تجربه کرده‌اند؛ ارز دیجیتال تون کوین چالش‌های منحصر به فردی داشت که بر آن‌ها غلبه کرد. به صورت کلی، توکن TON Coin به هدف خود عمل کرده و همواره در حال تکامل است.

میلیون‌ها کاربر روزانه از این کوین استفاده می‌کنند، توسعه‌دهندگان فعال برای بهبود بلاک چین تلاش می‌کنند و اعتبارسنجان بلاک چین اثبات سهام را فعال نگاه می‌دارند. توکن تون برای امنیت اهمیت بالایی قائل است. ارز دیجیتال تون کوین از حمایت زیاد جامعه خود برخوردار است و به نظر می‎‌رسد همواره به  رشد خود ادامه دهد.

فناوری بلاک چین به طور مداوم در حال تکامل است، Toncoin می‌تواند راهی عملی برای انتقال وجوه میان کاربران باشد. TON همچنین از نظر سرعت تراکنش و تطبیق پذیری از سایر بلاک چین‌های لایه 1 جلوتر است. این بلاک چین علاوه بر سرعت بالا در اعتبارسنجی بلاک‌ها، با ارائه چندین ویژگی پیشرفته، مقیاس‌پذیری را ارتقا می‌دهد.

استفاده از توکن تون آسان بوده و سرعت تراکنش بالا کاربران زیادی را جذب کرده است. همانطور که توسعه‌دهندگان به گسترش ویژگی‌های این دارایی ادامه می‌دهند، توکن تون همچنان برای مخاطبان مفیدتر و جذاب‌تر می‌شود. اما در نهایت خرید توکن TON Coin به هدف شما از سرمایه‌گذاری و ترکیب پرتفوی سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. توجه داشته باشید که کریپتوکارنسی یک سرمایه‌گذاری بسیار پرریسک است و همواره سرمایه شما در معرض خطر خواهد بود. از این رو، درباره دارایی مورد نظر خود تحقیق کنید و هرگز با پولی که توانایی از دست دادن آن را ندارید، سرمایه‌گذاری نکنید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید