Search
Close this search box.

ارز دیجیتال فایل کوین (Filecoin) چیست؟ پیش بینی آینده فایل کوین

ارز دیجیتال فایل کوین (Filecoin) چیست؟

اشتراک‌گذاری و ذخیره‌سازی جهانی فایل‌ها به صورت مداوم در حال تغییر و پیشرفت است. مدیریت داده‌ها برای کسب و کارها و کاربران زمان بر، پرهزینه و سخت است. فایل کوین (Filecoin) یکی از نوآوری‌های مهم در زمینه ذخیره فایل‌هاست. Filecoin به عنوان یک سیستم ذخیره‌سازی غیرمتمرکز جهانی توصیف می‌شود که برای همه اپراتورهای کامپیوتری شرکت‌کننده سودمند است. ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟

فایل کوین، یک شبکه همتا به همتا (Peer to Peer) است که به کاربران اجازه می‌دهد تا هر نوع داده‌ای را روی یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز ذخیره کرده و به اشتراک بگذارند. فایل کوین تضمین می‌کند که این داده‌های ذخیره‌شده دائمی هستند و تا زمانی که مورد نیاز باشد، ایمن باقی می‌مانند. در واقع، شبکه Filecoin توسط ماینرهایی نگهداری می‌شود که قدرت محاسباتی خود را برای اطمینان از تامین فضای ذخیره سازی کاربر اختصاص می‌دهند. این مقاله به صورتی نوشته شده که علاوه بر پاسخ به سوال فایل کوین چیست، همه چیزهایی را که باید درباره این پروژه بدانید را به شما آموزش دهد.

فایل کوین چیست؟ (Filecoin)

فایل کوین (FIL) یک شبکه همتا به همتا است که به کاربران اجازه می‌دهد فایل‌ها را با استفاده از بلاک چین Filecoin در اینترنت ذخیره کنند. در این شبکه هر تراکنش با یک واحد ذخیره‌سازی ثبت می‌شود. انگیزه‌های اقتصادی داخلی و پاداش‌های توکن تعبیه شده در فایل کوین تضمین می‌کند که هر فایل به طور قابل اعتماد و دقیق ذخیره می‌شود تا کاربران نگران از دست دادن داده‌های بارگذاری شده خود نباشند. مقدار فضای ذخیره‌سازی موجود و قیمت داده‌های ذخیره‌شده توسط بازار آزاد کنترل می‌شود و داده‌های انحصاری، با ارزش یا محبوب‌تر و دارای حق بیمه بالاتری هستند.

اولین بار فایل کوین در سال 2014 در وایت پیپری معرفی شد که توسط جوان بنت (Juan Benet) منتشر شده بود. این وایت پیپر که Filecoin: A Cryptocurrency Operated File Storage Network. نام داشت، یک شبکه بلاک چین مشابه بیت کوین را معرفی کرد؛ اما با این تفاوت که نودهای شبکه می‌توانستند داده‌ها را ذخیره کنند. فایل کوین توسط پروتکل لبز (Protocol Labs) توسعه یافته است.

فایل کوین چیست؟ (Filecoin)

فایل کوین (Filecoin) همچنین به عنوان یک سیستم ذخیره‌سازی غیرمتمرکز بر اساس تکنولوژی بلاک چین شناخته می‌شود. استفاده از این ارز دیجیتال وابستگی ذخیره‌سازی ابری به سیستم‌های متمرکز مانند آمازون AWS، مایکروسافت آژور (Microsoft Azure) و گوگل کلاود (Google Cloud) را کاهش می‌دهد. در این شبکه، شخص با اجاره دادن فضای ذخیره سازی هارد دیسک خود به افراد دیگر کسب درآمد می‌کند.

از برخی جهات، عملکرد فایل کوین شبیه به شرکت‌های ذخیره‌سازی ابری است. تمرکززدایی وجه تمایز اولیه بین پروژه ارز دیجیتال و شرکت‌های ذخیره‌سازی سنتی است. در حالی که شرکت‌ها داده‌ها را کنترل و از آنها محافظت می‌کنند؛ Filecoin به دلیل ماهیت غیرمتمرکز خود، مدیریت داده‌ها را در دست کاربران قرار می‌دهد. فایل کوین یک پروتکل باز مبتنی بر بلاک چین است که تعهدات شرکت‌کنندگان شبکه را ثبت می‌کند.

عملکرد فایل کوین چگونه است؟

همانطور که در بخش فایل کوین چیست به آن اشاره شد، Filecoin یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده است که بر اساس پروتکل سیستم فایل میان‌سیاره‌ای یا InterPlanetary File System (IPFS) ساخته شده است. زمانی که کاربری بخواهد از فایل کوین برای ذخیره داده‌های شخصی خود استفاده کند، ماینرهای ذخیره‌سازی را در شبکه انتخاب می‌کند و در ازای فضای ذخیره‌سازی آنها، به آنها توکن FIL می‌دهد. ماینرها کامپیوترهای مسئول ذخیره فایل‌های کاربران هستند و نقش مهمی در امنیت شبکه Filecoin دارند.

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز Filecoin، فایل‌ها را می‌توان بدون نیاز به نظارت سوم شخص در شبکه همتا به همتا ذخیره کرد. کاربران می‌توانند از میان استخراج‌کننده‌های مختلف فایل کوین بر اساس پارامترهایی مانند هزینه و سرعت انتخاب کنند. این موضوع تضمین می‌کند که هر کاربر گزینه ذخیره‌سازی را دارد که به بهترین وجه با نیازهای داده‌اش مطابقت دارد. فایل کوین (FIL) همچنین می‌تواند با برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) یکپارچه شده و سپس داده‌ها را با کمک هر ماینر در شبکه Filecoin ذخیره کند.

ماینرها این انواع مختلفی از معاملات را برای کاربران اجرا کرده و در عین حال برای مشارکت آنها هزینه دریافت می‌کنند. هر 30 ثانیه یک بلاک جدید به بلاکچین اضافه می‌شود و ماینرها پاداش‌های خود را از طریق توکن FIL دریافت می‌کنند.

هنگامی که کاربر می‌خواهد ارسال درست داده‌های خود را تایید کند، می‌تواند مدارک موجود در بلاک چین را بررسی کند. فایل کوین از الگوریتم اثبات تکثیر یا Proof of Replication (PoRep) استفاده می‌کند که نشان می‌دهد یک ماینر تمام داده‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را در مقایسه با سایر ماینرها به صورت منحصر به فرد کدگذاری کرده است. استفاده از الگوریتم PoRep تضمین‌های بدون نظارت و دارای مهر زمانی را برای دریافت داده‌ها فراهم می‌کند. سپس ماینر از الگوریتم اثبات اسپیس‌تایم یا Proof of Spacetime (PoSt) استفاده می‌کند، که به ماینرهای تصادفی نیاز دارد تا ذخیره‌سازی قسمت‌های تصادفی داده‌ها را تأیید کنند.

ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟

پیش از این اشاره کردیم که از توکن فایل کوین (FIL) به عنوان پرداخت برای خدمات و به عنوان یک انگیزه اقتصادی برای اطمینان از ذخیره مطمئن فایل‌ها استفاده می‌شود. توکن فایل کوین چیست؟ توکن FIL ارز دیجیتالی است که به شبکه Filecoin قدرت می‌دهد، تا به هر کسی اجازه دهد اطلاعات دیجیتالی را ذخیره، بازیابی و اشتراک‌گذاری کند. Filecoin (FIL) دارای حداکثر 2 میلیارد توکن FIL است. این عرضه هرگز افزایش نخواهد یافت؛ اما پتانسیل کاهش را دارد. توکن‌های FIL را می‌توان در بازار ثانویه خریداری کرد. فایل کوین در سال 2017، یک عرضه اولیه (ICO) داشت و بعدا در تاریخ 15 اکتبر (23 مهر) سال 2020 نیز شبکه اصلی (mainnet) عرضه شد.

دلیل اهمیت ارز دیحیتال ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟

سیستم‌های ذخیره‌سازی به افراد اجازه می‌دهند تا حافظ داده‌های خود باشند، اما معمولاً سیستم‌های از این قبیل بسیار متمرکز هستند. فایل کوین (FIL) به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را در یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز ذخیره کنند و آن را در برابر سانسور، قطعی برق و هکرها مقاوم‌تر کند. Filecoin همچنین از تکنولوژی منحصر به فرد بلاک چین برای ارائه مواردی استفاده می‌کند که مشارکت را تشویق کرده و به نودهای صادق پاداش می‌دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد پروژه فایل کوین ساختار آن است. Filecoin از یک راه حل گره دوگانه استفاده می‌کند در حالی که بیشتر شبکه‌ها فقط با یک نوع گره کار می‌کنند. از گره‌های ذخیره‌سازی برای ذخیره داده‌ها در شبکه استفاده می‌شود. فایل کوین به کاربران متوسط انگیزه می‌دهد تا از تمرکززدایی اطمینان حاصل کنند.

گره‌های بازیابی (Retrieval nodes) نیز در شبکه Filecoin استفاده می‌شوند. ماینرهای بازیابی گره‌هایی هستند که برای ارائه داده‌ها به مشتریان در سریع‎ترین زمان ممکن به منظور دریافت پاداش با یکدیگر رقابت می‌کنند. ماینرهای بازیابی شبکه‌ای از گره‌ها را تشویق می‌کنند تا فایل‌ها را تکثیر و آنها را ذخیره کنند.

ارز دیجیتال فایل کوین یکی از اولین توکن‌هایی بود که به طور قانونی و در چارچوب قانون اوراق بهادار ایالات متحده راه‌اندازی شد. این امر چندین سرمایه‌گذار بزرگ مانند Sequoia Capital و Union Square Ventures را به خود جذب کرد که باعث شد این پروژه برای سایر سرمایه‌گذاران جذاب‌تر و قابل اعتمادتر باشد. پروژه Filecoin توسط پروتکل لبز (Protocol Labs) ایجاد شد، یک شرکت محبوب که به دلیل ساخت پروتکل‌های منبع باز قابل اعتماد مانند IPFS شناخته شده است.

نقش توکن FIL نگهداری و راه‌اندازی شبکه Filecoin است. کاربران با شرکت در فعالیت‌های مختلف در شبکه Filecoin، عمدتاً با مشارکت در بازار داده، می‌توانند پاداش‌هایی را از طریف توکن FIL دریافت کنند. توکن FIL دارندگان خود را قادر می‌سازد از شبکه همتا به همتای Filecoin استفاده کرده، در بازار داده تراکنش انجام دهند و گره‌های ذخیره‌سازی یا بازیابی را اجرا کنند.

آیا ارز دیجیتال فایل کوین امن است؟

Filecoin به نودهای صادق و فعال نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که کاربران داده‌های به موقع و دقیق دریافت می‌‎کنند. به منظور جلوگیری از عوامل مخرب و آسیب زننده به شبکه، فایل کوین چندین ویژگی را برای افزایش امنیت و مشارکت در شبکه خود پیاده‌سازی کرده است. برای مثال، کاربران برای شروع استفاده از این شبکه باید وثیقه بگذارند.

آیا ارز دیجیتال فایل کوین امن است؟

اما با وجود همه این موارد، ذخیره اسناد در رایانه شخص دیگر خطرناک است. با این حال، شبکه فایل کوین داده‌ها را تقسیم می‌کند، این فرایند مشابه شاردینگ (Sharding) است، بنابراین هیچ کس نمی‌تواند آن‌ها را با هم ترکیب کند و به داده اولیه برسد. با این حال، تنها شبکه می‌داند که چگونه داده‌ها با هم تطبیق می‌یابند و در صورت درخواست کاربر آن‌ها را مجدداً مرتب می‌کند. در نتیجه، نود نمی‌تواند به سادگی سند را در رایانه خود هک کند و به فایل‌های کاربر دسترسی پیدا کند. این شبکه تضمین می‌کند که اگر عوامل مخرب سعی کردند آن را هک کنند، فقط جریانی از داده‌های بی‌معنی را پیدا می‌کنند.

پیش بینی آینده ارز دیجیتال فایل کوین

فایل کوین یک پلتفرم امن است که از دو نوع الگوریتم استفاده می‌کند. ویژگی‌های فایل کوین باعث شده تا یک راه حل عالی برای مشکلات موجود در فضای ذخیره‌سازی و بازیابی فایل در سراسر جهان باشد. موفقیت اکوسیستم Filecoin به استفاده از آن در جامعه ارزهای دیجیتال بستگی دارد؛ اما همچنین باید دید که آیا می‌تواند افراد جدیدی را به دنیای وب 3.0 جذب کند یا خیر.

تقاضا برای ذخیره‌سازی داده‌ها در فضای ابری به طور فزاینده‌ای در سراسر جهان رو به افزایش است. شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز فایل کوین جایگزین مناسبی برای آمازون AWS، مایکروسافت آژور (Microsoft Azure) و گوگل کلاود (Google Cloud) است. سیستم گره دوگانه باعث شده تا فایل کوین از رقبای خود سریع‌تر باشد. فضای ذخیره‌سازی این شبکه روز به روز در حال افزایش است.

حال که به سوال فایل کوین چیست پاسخ دادیم، می‌توان درک کرد که چرا این شبکه قابلیت‌های منحصر به فردی برای استفاده از بازار داده در حال ظهور در تکنولوژی بلاک چین قرار می‌دهد. فایل کوین به مشتریان خود آزادی انتخاب بیشتری می‌دهد و نیاز افراد به ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی بزرگ مانند خدمات وب آمازون، Dell یا HPE را کاهش می‌دهد. در نتیجه، Filecoin ممکن است به افزایش فضای رقابتی بازار ذخیره‌سازی ابری کمک کند. با وجود تمامی این موارد، عملکرد فایل کوین در چند سال آینده به شدت به سرعت رشد پایگاه کاربران شبکه بستگی دارد.

سوالات متداول مقاله بررسی Filecoin

مزایای استفاده از فایل کوین چیست؟

Filecoin نسبت به شرکت‌های ذخیره‌سازی ابری دیگر، به دلیل فناوری بلاک چین و ماهیت غیرمتمرکز شبکه، مزایای متعددی دارد. فایل کوین یکپارچگی مکان داده‌ها را تضمین کرده و بازیابی داده‌ها را آسان و سریع‌تر می‌کند.

کیف پول فایل کوین چیست؟

این ارز دیجیتال را می‌توانید در کیف پول‌های تراست والت (Trust Wallet) و مث والت (Math Wallet) یا کیف پول نرم افزاری فایل فاکس (FileFox) ذخیره کنید. همچنین کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S گزینه امنی برای ذخیره فایل کوین است.

پیش بینی قیمت فایل کوین برای سال 2023 چگونه است؟

طبق آخرین پیش بینی بلندمدت کارشناسان، قیمت FileCoin تا پایان سال 2023 به 10 دلار و سپس تا پایان سال 2026 به 20 دلار خواهد رسید. همچنین بسیاری از کارشناسان معتقدند که قیمت این دارایی در سال 2029 برابر با 25 دلار خواهد بود.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات