معرفی رمزارزها

فچ ای آی یا Fetch.ai چیست؟ پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال FET

معرفی رمزارزها

مطالعه در 13 دقیقه

با توسعه تکنولوژی شاهد پروژه‌های جذابی در زمینه بلاکچین هستیم. یکی از این پروژه‌ها، پلتفرم فچ ای آی یا Fetch.ai است که برای ادغام کاربردهای هوش مصنوعی و بلاکچین تلاش می‌کند. این پروژه زمانی که در سال 2019 در لانچ پد بایننس لیست شد، مورد توجه کاربران و جامعه ارز دیجیتال قرار گرفت. ارز دیجیتال اختصاصی پلتفرم فچ ای آی، رمزارز FET است که در ادامه قصد داریم به بررسی کامل‌تر آن بپردازیم.

البته برای درک کامل کاربرد و زیرساخت پروژه Fetch.ai نیاز است که با تکنولوژی هوش مصنوعی و بلاکچین آشنایی داشته باشید. ما در این مطلب قصد داریم بیشتر به بررسی ارز دیجیتال این پروژه و پیش‌بینی قیمت رمزارز FET بپردازیم. اگر شما هم این روزها نام ChatGPT را زیاد شنیده‌اید یا علاقه‌مند به شناخت و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی و بلاکچین هستید، این مقاله برای شما نگارش شده است.

فچ ای آی (Fetch.ai) چیست؟

اگر بخواهیم به زبانی ساده به معرفی پلتفرم فچ ای آی بپردازیم باید بگوییم که این یک برنامه مبتنی بر بلاکچین و هوش مصنوعی جهت تسهیل عملیات برای کاربران است.

در پلتفرم Fetch.ai که یک نمایش دیجیتال از دنیای واقعی است، از هوش مصنوعی برای ایجاد یک اقتصاد مولد و درعین‌حال غیرمتمرکز استفاده شده است. پلتفرم فچ ای آی تا حد زیادی به یادگیری ماشین (ML) و هوش مصنوعی (AI) برای دسترسی به اهداف خود، وابسته است.

در واقع فچ ای آی به دنبال این است که سیستم بازارهایی که نیاز به تعامل و دخالت انسان دارند را به شکل خودکار اداره کند. محققان اقتصادی معتقدند که معاملات مستقل منجر به ایجاد بازارهایی کارآمد و بدون اصطکاک می‌شود که عملکرد بسیار بهتری نسبت به بازارهای کنونی خواهند داشت.

Fetch.ai چگونه کار می‌کند؟

Fetch AI
نحوه کار فچ ای آی

Fetch.ai با ارز دیجیتال تخصصی FET شامل یک سیستم مستقل است که جنبه‌های متفاوت یک شبکه پویا را با خود دارد. همچنین با استفاده از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای بهبود تصمیم‌گیری‌های انسان و همین‌طور ایجاد هوش جمعی متشکل از هوش ماشین و هوش انسان به دنبال بهبود عملکرد است. فچ ای آی از یک مدل هوش مصنوعی به نام Siloed برای بهبود رویه‌های تصمیم‌گیری استفاده می‌کند.

ارز دیجیتال FETدر شبکه فچ ای آی برای پرداخت‌ها استفاده می‌شود. از این ارز دیجیتال برای انجام پرداخت‌های شبکه مانند هزینه‌های تراکنش و همچنین یک وسیله قابل استرداد برای ثبت اطلاعات در دفتر کل استفاده می‌شود.

در واقع فچ ای آی به دنبال ایجاد و توسعه یک اینترنت سازمانی است که نمایش دیجیتال از سیستم اقتصادی است. Fetch.ai به دنبال ایجاد یک سیستم اقتصادی دیجیتال با استفاده از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی، سیستم‌های چندعاملی و همین‌طور ویژگی‌های دفتر کل غیرمتمرکز از طریق معرفی و پیش‌بینی کارآمد اقتصاد دیجیتال است.

الگوریتم اجماع ارز دیجیتال فچ ای آی

این پروتکل برای رسیدن به اجماع از روش‌های ترکیبی که یکی از آن‌ها الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) است استفاده می‌کند. در فرایند اجماع فچ ای آی، بلوک‌های جدید توسط شبکه PoS ایجاد می‌شود و ترتیب تراکنش کار انجام شده بین دو بلوک تعریف می‌شود.

برای ثبت این فرایند از یک نمودار غیر چرخه‌ای جهت‌دار (DAG) که بین بلوک‌ها قرار دارد، استفاده می‌شود. بلاک چین DAG را ثبت می‌کند و نیاز به هماهنگ‌کننده را حذف می‌کند. در هر دوره بلوک، رهبر یا کمیته‌ای از رهبران بر اساس تکنیک امضای آستانه و از طریق یک چراغ تصادفی غیرمتمرکز انتخاب می‌شوند.

گره‌های پردازش برای تولید بلوک و همین‌طور انجام داده‌کاوی در دفتر کل هوشمند فعالیت می‌کنند. پاداش‌های سیستم نیز در ازای تولید بلاک‌های جدید و همین‌طور فعالیت داده‌کاوی به این گره‌ها پرداخت می‌شود.

1 HHvHhh
الگوریتم اجماع و کاربرد بریج (پل) در بلاکچین فچ ای آی

برای تعیین کردن میزان کارمزد هر تراکنش، اجزای مختلفی مانند قیمت مشخص شده گاز و حداکثر تعداد عملیات تاثیرگذار خواهند بود.

به دلیل اینکه دفتر کل بلاکچین فچ ای آی به گونه‌ای برنامه‌ریزی و طراحی‌شده که مقیاس‌پذیر باشد، عملکرد آن متناسب با تعداد عملیاتی که روی هر گره در حال انجام است، متفاوت خواهد بود. بلاکچین فچ ای آی در تست‌های خصوصی سرعت بیش از 30 هزار تراکنش در ثانیه داشته است.

این بلاکچین به طوری برنامه‌ریزی شده که به ازای افزایش تقاضا، به طور پیوسته تعداد منابع ارائه شده به شبکه آزمایشی را گسترش دهد. همچنین توسعه‌دهندگان این بلاکچین، شبکه آزمایشی را طوری برنامه‌ریزی کرده‌اند که زمانی که برای اولین بار راه‌اندازی می‌شود، مدت‌زمان ایجاد هر بلوک در محدوده دقیقه باشد. این کار برای برآورد محتاطانه در طول زمان با بهبود پروتکل اجماع و واقعی‌تر شدن استقرار شبکه آزمایشی برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

چارچوب اقتصادی باز پروتکلی است که خدمات را به نودهای لایه دوم ارائه می‌دهد. نودها یا نمایندگان از OEF برای مکان‌یابی، مذاکره و انجام تجارت با سایر نمایندگان در شبکه استفاده می‌کنند. هدف از این کار ارائه دیدگاه‌های معنایی، جغرافیایی و اقتصادی جهان به کاربران فعال در شبکه است.

دو نوع نود (Node) دفتر کل در بلاکچین فچ ای آی وجود دارد: نودهای دفتر کل خالص و نودهای دفتر کل/OEF. نودهای OEF در اولین پیاده‌سازی‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: «قابل‌اعتماد» و «غیرقابل‌اعتماد». نودهای «قابل‌اعتماد»، معمولاً مانند نودهای دفتر کل، به‌صورت ناشناس عمل کنند. نودهای قابل‌اعتماد می‌توانند برای فعال کردن قابلیت‌های جستجو و کشف پیچیدگی‌ها، به اطلاعات اضافی دسترسی داشته باشند. اپراتورهای این نودها باید دارای هویت عمومی و قانونی و همچنین مجوز بنیاد فچ ای آی باشند.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد پروژه فچ ای آی (Fetch.ai)

1- هدف اتوماسیون Fetch.ai (FET)

1 MnEA9149BnI0Uf7dAU40zA
اتوماسیون فچ ای آی

هدف Fetch.ai این است که تعداد تعاملات بی‌نهایت بازار را که در حال حاضر به تعامل دستی زیادی نیاز دارد، خودکار کند. اگر فچ ای آی موفق به ایجاد تعاملات اقتصادی مستقل شود، می‌تواند بازارهایی تقریباً بدون اصطکاک و همین‌طور با سرعت بالا را به شکل دیجیتال ایجاد کند.

Fetch.ai (FET) جامعه‌ای را متصور است که در آن همه افراد شرکت‌کننده در اکوسیستم و صاحبان دارایی‌ها، در واقع عوامل اقتصادی اصلی در سیستم هستند. فچ ای آی سیستم خودکار خود را با استفاده از پلتفرم‌های هوش مصنوعی که به صورت سری یا موازی کار می‌کنند، ایجاد خواهد کرد تا پاسخ‌هایی برای مسائل سخت امروز و فردای بشر بسازند که بسیار زیباتر و کارآمدتر از ساخته‌های دست انسان عمل می‌کند.

2- عناصر کلیدی اتوماسیون فچ ای آی

یکی از ویژگی‌های اصلی یک سیستم پیچیده، یکپارچه‌سازی اجزای مختلف آن است.

در این روش می‌توان بدون درک عمیقی از هوش مصنوعی یا یادگیری ماشین به نتایجی یکپارچه در تصمیم‌گیری دست پیدا کرد که مبتنی بر AI/ML کار می‌کنند.

در این پروتکل هوش ماشینی و هوش انسانی با هم کار می‌کنند تا یک مدل هوش مصنوعی غیر سیلویی تولید کنند که فرآیندهای تصمیم‌گیری را بهبود می‌بخشد.

ارز دیجیتال FET

یکی دیگر از ویژگی‌های کاربردی در اکوسیستم فچ ای آی، ارز دیجیتال FET است که عوامل اقتصادی را قادر می‌سازد تا وظایف خود را در شبکه انجام دهند. در واقع رمزارز FET ابزار اصلی مبادله ارزش در شبکه فچ ای آی است. در واقع ارز دیجیتال FET برای ثبت‌نام در شبکه، سرمایه‌گذاری و بازگشت سرمایه برای افرادی که در شبکه فعالیتی انجام می‌دهند، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این ارز دیجیتال به کاربران امکان دسترسی به قلمرو دیجیتال را ارائه می‌کند. این ارز دیجیتال به کاربران این امکان را می‌دهد تا در این محیط فعالیت کنند و به جستجوی عواملی برای کسب ارزش بپردازند. همچنین این ارز دیجیتال ممکن است نحوه دسترسی به خدمات، داده‌ها، زیرساخت‌ها یا پردازش داده‌ها با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را تعیین کند.

Fetch00
ارز دیجیتال FET

همچنین از این ارز دیجیتال برای تشویق نودها و کاربران برای انجام رفتار صحیح و همین‌طور پیوند دادن عوامل اکوسیستم و گره‌ها به شبکه استفاده می‌شود.

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که امنیت شبکه چطور تأمین می‌شود. باید بدانید که هزینه ایجاد یک بلوک کمتر از هزینه از بین بردن بلوک‌های ثبت‌شده است. همچنین کاربران در ازای مشارکت فعالانه در شبکه، امکان دریافت پاداش دارند. بنابراین علاوه بر اینکه بازیگران بد، توانایی برای دست‌کاری شبکه نخواهند داشت، همچنین انگیزه کافی هم برای ایجاد گره‌ها یا عوامل ناخواسته در شبکه را نخواهند داشت.

ارز دیجیتال FET همچنین دسترسی به خدمات جستجو و تبلیغات را برای شما فراهم می‌کند. برای اینکه بتوانید به موتور جستجوی فچ ای آی دسترسی داشته باشید یا با آن به تعامل بپردازید، به ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی نیاز خواهید داشت. در واقع این بخش از اکوسیستم، برای فعالیت نهادهای دیجیتال مستقل، با تنظیمات قیمت‌گذاری و مذاکره پویا و مستقل طراحی‌شده است.

همچنین ارز دیجیتال فچ ای آی می‌تواند به الگوریتم‌های ماشین لرنینگ و همین‌طور هوش مصنوعی مبتنی بر دفتر کل دسترسی داشته باشد و آن‌ها را ایجاد کند. ارز دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی در این پروتکل، امکان ایجاد و دسترسی به طیف گسترده‌ای از مشاغل یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی را در این بلاکچین فراهم می‌کند. این موارد خدمات کلیدی ارائه شده توسط Fetch.ai، مانند مدل‌های اعتماد و پیش‌بینی، یا خدمات در مقیاس بزرگ هستند که به طور جداگانه برای کاربران شبکه توسعه یافته‌اند.

توکنومیکس ارز دیجیتال FET

به‌طورکلی تعداد کل ارز دیجیتال FET ، 1,151,441,226 است که در حال حاضر عرضه در گردش آن تعداد 746,113,681.00 از این ارز دیجیتال است.

قیمت ارز دیجیتال FET

قیمت رمزارز FET در زمان نگارش این مقاله (19 ژانویه 2023) 0.2603 دلار است. همچنین حجم معاملات آن در 24 ساعت گذشته در صرافی‌ها حدود 130 میلیون دلار است.

پیش‌بینی قیمت ارزدیجیتال FET

اگر مدت‌زمان قابل‌توجهی در ارزهای دیجیتال فعال بوده باشید، احتمالاً می‌دانید که بسیاری از پروژه‌ها در دنیای ارزدیجیتال ادعا می‌کنند که ابزار مفیدی ارائه می‌دهند، بااین‌حال، بسیاری از آن‌ها از حل کردن مشکلات دنیای واقعی عاجز هستند. فچ ای آی یا Fetch.ai (FET) دارای موارد استفاده در دنیای واقعی در بخش حمل‌ونقل، انرژی و زنجیره تأمین است.

fetch ai crypto
پیش بینی قیمت ارز دیجیتال FET

این پلتفرم که مبتنی بر هوش مصنوعی است راه‌حل‌های خاصی برای مشکلات دنیای واقعی دارد که افراد، مشاغل و توسعه‌دهندگان با آن مواجه هستند. پیش‌بینی می‌شد که بازار هوش مصنوعی در سال 2022 به 62 میلیارد دلار برسد، در همین راستا فچ ای آی در تلاش بود تا به یکی از رهبران این عرصه تبدیل شود. به همین دلیل شاهد جذب سرمایه میلیون دلاری در این پروژه بودیم. این شبکه به‌عنوان یک پلتفرم کاربردی به رشد تصاعدی خود ادامه می‌دهد.

زمانی که قیمت این ارز دیجیتال حدود 0.35 دلار بود، متخصصان اعتقاد داشتند که حدود 70درصد کمتر از بالاترین قیمت خود که 1.17 دلار بود، معامله می‌شود. در ابتدا قیمت این ارز دیجیتال 0.00816 دلار بود که می‌توان گفت از آن زمان تاکنون رشد حدود 3500درصدی داشته است.

نمودار این ارز دیجیتال شامل دو مرحله شیب‌دار است که نشان می‌دهد زمانی که ارز دیجیتال FET شروع به ارزش‌گذاری کرد، برای مدت‌زمانی طولانی توانست روند صعودی خود را ادامه دهد.

به‌طورکلی طبق تحلیل کوتاه‌مدت، پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال FET برای مارس 2023 عدد 0.93 دلار را نشان می‌دهد و بالاترین میزان ممکن در مارس 2023 طبق انتظار کارشناسان حوزه ارز دیجیتال 1 دلار خواهد بود.

طبق بررسی‌های بلندمدت، پیش‌بینی قیمت پروژه Fetch.ai برای جولای 2023 میانگین قیمت 1.04 و در بالاترین قیمت ممکن در این ماه احتمالاً عدد 1.11 دلار خواهد بود

ارز دیجیتال FET در یک نگاه

ارز دیجیتال FET و پروژه فچ ای آی در سال 2021 دوره پرحادثه‌ای را پشت سر گذاشت. ترکیب فناوری بلاکچین با ماشین لرنینگ و هوش مصنوعی توسط فچ ای آی می‌توانند صنعت فعلی دیفای را مختلف کند و سودآوری پلتفرم‌هایی که از برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند را به شکل چشمگیری افزایش دهد. به‌طورکلی اگر اتفاق ناگواری برای این پروژه نیفتد، می‌توان پتانسیل رشد آن را با نگاهی به ساختار آن درک کرد.

همچنین ارزهای دیجیتال FET به شکلی طراحی‌شده‌اند که از تورم مصون بمانند. تمام عواملی که در این مطلب بررسی شد، نشان دهنده این است که از نظر تحلیلگران و کارشناسان حوزه سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال، FET می‌تواند ارزش بررسی را داشته باشد. البته ایران بروکر هیچ‌گونه پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌کند و مطالب این بخش صرفاً برای آشنایی و دادن سرنخ به کاربران برای بررسی بیشتر پروژه‌ها خواهد بود.

ارز دیجیتال FET را از کجا بخریم؟

تعداد زیادی از صرافی‌های متمرکز مانند بایننس، کوین بیس، کوکوین و بیتفینکس، این ارز دیجیتال را لیست کرده‌اند. البته برای کاربران ایرانی احتمالاً بهترین گزینه در زمان نگارش این مقاله برای خرید رمزارز FET صرافی کوکوین خواهد بود. همچنین ارز دیجیتال FET را می‌توانید از صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ نیز تهیه کنید.

رمزارزهای FET را کجا نگهداری کنیم؟

بهترین گزینه برای هولد ارز دیجیتال FET کیف پول اصلی پروژه فچ ای آی است که با مراجعه به وب‌سایت اصلی پروژه به‌راحتی می‌توانید آن را دانلود و استفاده کنید. همچنین به دلیل اینکه ارز دیجیتال FET با استاندارد ERC-20 سازگار است می‌توانید در تمام کیف پول‌هایی که از ارزهای دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کنند، برای نگهداری FET استفاده کنید. از این موارد می‌توان به کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک و ولت‌های سخت‌افزاری مانند لجر و ترزور اشاره کرد.

آیا قیمت ارز دیجیتال FET در 2023 افزایش خواهد یافت؟

با توجه به بررسی‌های متخصصان، تجزیه‌وتحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که Fetch.ai سرمایه‌گذاری خوبی است و انتظار می‌رود قیمت FET در آینده افزایش یابد. بر اساس پیش‌بینی، ارزش Fetch.ai احتمالاً در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت.

آیا می‌توان ارز دیجیتال FET را استیک کرد؟

بله شما می‌توانید به روش‌های مختلف رمزارز FET را استیک کنید. یکی از متداول‌ترین روش‌های برای استیک FET و کسب درآمد غیرفعال از آن، قفل این رمزارز در کیف پول مخصوص ارز دیجیتال Fetch.ai است. همان‌طور که گفته شد ارز دیجیتال FET با استاندارد ERC-20 سازگار است، بنابراین به‌راحتی می‌توانید در بسیاری از پلتفرم‌های دیفای مبتنی بر اتریوم، به استیک این ارز دیجیتال و کسب درآمد از آن بپردازید.

آیا خرید ارز دیجیتال FET سرمایه‌گذاری خوبی است؟

نظر بسیاری از متخصصان ارزهای دیجیتال این است که سرمایه‌گذاری در FET می‌تواند برای بلندمدت یک انتخاب مناسب باشد یا حداقل ارزش بررسی را خواهد داشت. این پروژه به دلیل ویژگی تورم‌زدایی و عرضه محدود، احتمالاً در آینده شاهد رشد قیمتی خوبی خواهد بود. همچنین این پروژه از نظر اصول بنیادی قوی است و علاقه‌مندان به فناوری بلاک چین به آینده آن بسیار خوش‌بین هستند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید