معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال دیکرد چیست؟ | بررسی کامل رمزارز Decred و توکن DCR

معرفی رمزارزها

مطالعه در 11 دقیقه

دیکرد (Decred) یک ارز دیجیتال مبتنی‌بر فورک بلاکچین اولیه بیت کوین است. برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۳ در بیت کوین تاک درمورد ایجاد یک آلتکوین به نام دیکرد صحبت شد و این شروعی برای این ارز دیجیتال بود.

(بیت کوین تاک یک انجمن آنلاین است و به کاربران در سراسر جهان امکان می‌دهد تا در خصوص هر موضوعی در رابطه با آلتکوین‌ها و بیت کوین صحبت کنند.)

اندکی پس از بحث در این جلسه‌های آنلاین در بیت کوین تاک، وایت پیپری درمورد یک ارز دیجیتال جدید به نام Memcoin2 منتشر شد. این ارز دیجیتال توسط شرکتی به نام زیرو (Zero) ایجاد شده و در سال ۲۰۱۶ با عنوان ارز دیجیتال دیکرد راه‌اندازی شد.

ارز دیجیتال دیکرد، از یک مدل ترکیبی از مکانیسم‌های اجماع اثبات کار “proof-of-work” و اثبات سهام “proof-of-stake” برای ایمن کردن بلاکچین خود استفاده می‌کند.

در این مقاله درباره دیکرد، هدف و تفاوت آن با سایر ارزهای دیجیتال بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نکات کلیدی درباره “ارز دیکرد چیست؟”

  • دیکرد یک ارز دیجیتال است که از دو مکانیسم اجماع اثبات کار و اثبات سهام استفاده می‌کند.
  • این ارز دیجیتال به‌منظور رسیدگی به برخی مشکلات مانند مقیاس‌پذیری و مسائل احتمالی مانند متمرکز شدن ارزهای دیجیتال ایجاد شده است.
  • توسعه این ارز دیجیتال تنها توسط سهام‌داران آن از طریق یک سیستم رای‌گیری مبتنی‌بر بلاکچین انجام می‌شود.
  • ماینرها، سهامداران و صندوق‌های توسعه پروژه، همگی بخشی از پاداش هر بلاک را در دیکرد دریافت می‌کنند.

مفهوم دیکرد

دیکرد یک ارز دیجیتال و هم یک بلاکچین است که به‌منظور توسعه تکنولوژی برای منافع عمومی، با تمرکز اصلی بر تکنولوژی ارزهای دیجیتال طراحی شده است. سازوکار این ارز دیجیتال تنها به این صورت نیست که تنها تیمی از توسعه‌دهندگان آن تصمیم بگیرند این ارز دیجیتال چه جهتی را در پیش بگیرد، بلکه جامعه سهامداران دیکرد نیز اجازه دارند تا به تغییرات آن رای دهند.

تاریخچه پیدایش ارز دیجیتال دیکرد (Decred)

پس از عرضه بیت کوین در سال ۲۰۰۹، ارزهای دیجیتال محبوبیت بیشتری در بین افراد پیدا کردند. ایجاد کوین‌ها از طریق استخراج ارزهای دیجیتال در بین شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و حتی افرادی که توسعه‌دهنده نیستند بسیار محبوب شد.

توسعه‌دهندگان متوجه شدند که استخراج و ماینینگ در حال متمرکز شدن است و این احتمال وجود داشت که ارزهای دیجیتال آن‌طور که در نظر گرفته شده بود، غیرمتمرکز باقی نمانند. درنتیجه، بسیاری از افراد در تلاش بودند تا راه‌هایی را برای معرفی و محبوبیت ارزهای دیجیتالی بیابند که باعث افزایش تمرکززدایی می‌شد.

در سال ۲۰۱۳، انجمن Bitcointalk (سایتی که خبررسانی همه ارزهای دیجیتال انجام می‌گرفت)، Memcoin2 را به جامعه ارزهای دیجیتال معرفی کرد. در سال ۲۰۱۴، پروژه Memcoin2 توسط کمپانی زیرو (Zero) پذیرفته شد و توسعه ارز دیجیتال Decred به طور جدی آغاز شد.

در سال ۲۰۱۶، کمپانی زیرو، ارز دیجیتال دیکرد را که یک بلاکچین ترکیبی از دو سیستم اجماع PoW و PoS است و توسط جامعه این ارز دیجیتال از طریق فرآیند رای‌گیری روی زنجیره بلاکچین اداره می‌شود را راه‌اندازی کرد.

سیر تکاملی ارز DCR

دیکرد از زمان معرفی خود در سال ۲۰۱۶ تکامل یافته است. در سال ۲۰۱۷، این بلاکچین به‌گونه‌ای سازگار شد که امکان مبادله اتمی را برای کاربران این ارز دیجیتال فراهم ساخت. مبادله اتمی یا Atomic Swap روش جدیدی از معاملات ارزهای دیجیتال است که با استفاده از آن‌ها، امکان ارسال و دریافت توکن‌ها از بلاکچین‌های مختلف فراهم می‌شود. این روش به این دلیل حائز اهمیت است که به کاربران ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را بدون استفاده از صرافی و بدون دخالت هیچ شخص ثالثی مبادله کنند!

در سال ۲۰۱۹، دیکرد شبکه لایتنینگ را در شبکه اصلی خود پیاده‌سازی کرد تا با هدف گسترش مجموعه‌ای از ویژگی‌های بلاکچین امکاناتی همچون قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های خارج از زنجیره را در شبکه خود برای کاربران فراهم کند.

سپس شبکه لایتنینگ به توسعه‌دهندگان دیکرد اجازه داد تا صرافی ارز دیجیتال دیکرد با نام Decred Decentralized Exchange (DEX) را ایجاد کنند که به کیف پول دیکرد “Decrediton” اجازه می‌دهد تا به رابطی تبدیل شود که امکان مبادله توکن‌ها را بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد برای کاربران فراهم می‌کند.

در اکتبر ۲۰۲۰، “The Decred DEX” راه‌اندازی شد که امکان انجام اولین معاملات بین دیکرد و بیت کوین را بدون نیاز به یک صرافی فراهم کرد.

تفاوت دیکرد با بیت کوین

دیکرد یک فورک بیت کوین است اما از بسیاری از جهات متفاوت از بیت کوین عمل می‌کند. برخی از این تفاوت‌های اصلی عبارتند از:

  • مشارکت جامعه دیکرد
  • حاکمیت جامعه
  • ترکیبی از دو الگوریتم اجماع
  • سیستم پاداش متفاوت

بررسی مشارکت جامعه دیکرد در توسعه آن

توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال دیکرد معتقدند که دیکرد باید کاملا غیرمتمرکز باشد تا افراد سهامدار و یا علاقمند بتوانند بر نحوه توسعه آن تاثیر بگذارند. بنابراین، کاربران ارز دیجیتال دیکرد تشویق می‌شوند تا هر بار تغییراتی را پیشنهاد دهند و به هر طریقی که می‌توانند در توسعه آن مشارکت داشته باشند.

حاکمیت مبتنی‌بر جامعه با کوین DCR

هولدرهای ارز دیجیتال دیکرد می‌توانند کوین‌های خود را استیک کنند تا بلیط‌هایی را دریافت کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد درمورد تغییرات بلاکچین، بودجه سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO)، قوانین اجماع و تصویب‌های بلاک رای دهند و آن‌ها را به اشتراک بگذارند. این رویکرد تضمین می‌کند که هیچ نهادی، ارز دیجیتال دیکرد را کنترل نمی‌کند مگر اینکه خود آن نهاد یا سازمان نیز مشارکت‌کننده باشد. معمولا این روش اجماع اثبات فعالیت یا proof-of-activity نامیده می‌شود.

ترکیب های اجماع به کار رفته در دیکرد

یکی از قابل‌توجه‌ترین ویژگی‌های دیکرد این است که از دو الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام استفاده می‌کند. اجماع PoW یا اثبات کار تقریبا مانند بیت کوین عمل می‌کند. به این صورت که استخراج‌کنندگان، تراکنش‌های شبکه را برای باز کردن بلاک‌های جدید برای بلاکچین پردازش می‌کنند. سپس این ماینر زمانی که بلاک باز می‌شود، کارمزد تراکنش و پاداش بلاک را دریافت می‌کند.

هولدرهای دیکرد می‌توانند کوین‌های خود را استیک کنند تا بتوانند رای دهند. رای‌دهنده‌ها (که ذی‌نفعان نیز نامیده می‌شوند)، می‌توانند بلیط‌هایی برای رای دادن بخرند تا بلاک‌ها را تایید کند و یا در مسائل نظارتی مشارکت داشته باشند. البته بلیط‌های متعددی قابل خرید و استفاده هستند. این بلیط‌ها به صورت رندوم به تعداد ۲۰ بلیط در یک بلاک استخراج می‌شوند. عمر این بلیط‌ها تنها حدود ۲۰ ساعت است و در این ۲۰ ساعت منتظر را‌ی از دارندگان بلیط هستند. ذی‌نفعان یا Stakeholderها باید به یک ارائه‌دهنده خدمات رای‌گیری که VSP نام دارد بپیوندند که از طرف دارندگان بلیط‌ها رای می‌دهند.

معرفی ارز دیجیتال DCR

کوین DCR رمزارز اختصاصی شبکه بلاک چین دیکرد است. این ارز دیجیتال به عنوان توکن کاربردی در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که گفته شد کاربران برای مشارکت در حاکمیت پروژه باید کوین DCR را خریداری کنند. اطلاعات قیمت لحظه ای دیکرد، سیگنال دیکرد، توکنومیک، وبسایت اصلی دیکرد و تمام اطلاعات کاربردی را می‌توانید در صفحه قیمت ارز دیجیتال دیکرد مشاهده کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال دیکرد

بسیاری از کاربران اعتقاد دارند که این ارز دیجیتال برای ترید یا کسب سود نیست و صرفا یکی از ارزهای دیجیتال است که با هدف تمرکززدایی ایجاد شده است. با این حال اگر این ارز دیجیتال برای شما جذاب است و قصد خرید آن را دارید می‌توانید از بخش خرید و فروش ارز دیجیتال دیکرد در ایران بروکر استفاده کنید.

همچنین در این بخش بهترین صرافی های ارز دیجیتال برای خرید توکن DCR و بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری این رمزارز به شما معرفی شده است.

سیستم پاداش دیکرد

ارز دیجیتال دیکرد با توکن DCR بر مبنای پاداش ایجاد شده است و سیستم پاداش آن بسیار شبیه به بیت کوین و اتریوم است اما تفاوتی نیز با آن‌ها دارد. از آن‌جایی که دیکرد از دو مکانیسم اجماع استفاده می‌کند، به شرکت‌کنندگان هر شبکه پاداش متفاوتی می‌دهد. ماینرها که وظیفه آن‌ها پردازش تراکنش‌هاست، ۶۰ درصد از پاداش بلاک را دریافت می‌کنند. ذی‌نفعان ۳۰ درصد از پاداش را دریافت می‌کنند و ۱۰ درصد باقیمانده به صندوق خزانه‌داری توسعه پروژه ارسال می‌شود.

بنابراین با ارسال بخشی از پاداش‌ها به صندوق توسعه، این اطمینان حاصل می‌شود که دیکرد به‌طور مداوم در حال تکامل و پیشرفت است.

اهداف ارز دیجیتال DCR

دیکرد از این جهت نوآورانه است که تلاش می‌کند با استفاده از قدرت جامعه کاربران خود، به جای تکیه بر تعداد کمی از افراد داخلی برای بهبود پروژه خود، سایر ارزهای دیجیتال و بلاکچین‌ها را نیز بهبود بخشد.

اهداف کلی بلاکچین در (ایمن ماندن زنجیره‌ها) و (کاربران) از خطرات خلاصه می‌شود.

قابلیت توافق و سازش برای اینکه بلاک‌ها بتوانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند، برای بلاکچین بسیار مهم است. ارز دیجیتال DCR یک سیستم داخلی به نام سیستم پیشنهادی Politeia دارد که به جامعه کاربری آن اجازه می‌دهد تا برای بهبود بلاکچین، پیشنهاداتی را ارسال و تایید کنند.

طرح دیکرد مشکلات رایج را که در آن افراد بدون در نظر گرفتن هدف اصلی پروژه، صرفا به دنبال نفع شخصی هستند، حل می‌کند. برای جلوگیری از به دام افتادن پروژه، ۱۰ درصد از پاداش هر بلاک برای تامین مالی به خزانه‌داری پروژه می‌رود و هیچ منبع مالی دیگری به‌عنوان جایگزین پذیرفته نمی‌شود.

این مسیر تضمین می‌کند که هیچ نهاد یا سازمانی نمی‌تواند از طریق تامین مالی، بر مسیر بلاکچین دیکرد تاثیر بگذارد. سپس جامعه از طریق Politeia به اجرا یا رد کردن تغییرات رای می‌دهند.

کاربردهای ارز دیجیتال DCR

دیکرد یک ارز دیجیتال است که از آن برای پرداخت به مشارکت‌کنندگان شبکه و بلاکچین برای انجام کارهایی در پردازش تراکنش‌ها، تایید بلاک‌ها و تامین مالی پروژه استفاده می‌شود.

آیا دیکرد ارز دیجیتال خوبی است؟

پاسخ به این سوال و اینکه این ارز دیجیتال خوب است، بستگی به نحوه استفاده از آن یا مشارکت در شبکه دارد. ارزش بازار این ارز دیجیتال در طول عمر خود متفاوت بوده و از ۲۸ دلار تا ۲۳۰ دلار تغییر یافته است اما معمولا برای سرمایه گذاری یا ترید در نظر گرفته نمی‌شود بلکه این ارز دیجیتال بیشتر برای استفاده بهٔ‌عنوان یک ارز تحت کنترل جامعه طراحی شده است.

خلاصه مطلب – ارز دیجیتال DCR

دیکرد یک فورک از ارز دیجیتال بیت کوین است که هدف آن برطرف کردن نواقص موجود در شبکه بیت کوین یعنی مقیاس‌پذیری است. شبکه دیکرد از دو پروتکل اجماع اثبات سهام و اثبات کار در فرآیند ایجاد بلاک‌ها استفاده می‌کند.

یکی از ویژگی‌های بارز این ارز دیجیتال انجام معاملات اتمی “Atomic Swap” بر روی شبکه دیکرد است که به کاربران امکان می‌دهد بدون نیاز به دخالت صرافی، ارزهای دیجیتال خود را مبادله کنند.

دیکرد از آن جهت مورد توجه برخی از کاربران و توسعه‌دهندگان قرار گرفته است که این شبکه از یک حکومت جمعی استفاده می‌کند. یعنی تمام کاربران می‌توانند به پیشنهادات مطرح‌شده در جهت ارتقا و بهبود دیکرد رای دهند و در نتیجه در آینده این شبکه نقش موثری داشته باشند.

نماد اختصاری ارز دیجیتال دیکرد چیست؟

این ارز دیجیتال با نماد DCR نشان داده می‌شود.

تعداد کل واحدهای توکن DCR چقدر است؟

از آن‌جایی که دیکرد ک ارز دیجیتال مبتنی بر فورک بیت کوین است، تعدا واحدهای آن همانند بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است.

آیا ارز دیجیتال دیکرد یک توکن است؟

خیر. درواقع دیکرد شبکه خاص خود را دارد و به همین دلیل می‌توان آن را به عنوان یک کوین نیز شناخت.

از کجا دیکرد بخریم؟

شما می‌توانید از صرافی های ایرانی و خارجی ارز دیجیتال دیکرد یا کوین DCR را خریداری کنید. از جمله این صرافی ها می‌توان به تبدیل و بیت24 اشاره کرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید